Kontrolsüz ani açılan araç kapıları biri başıma büyük bir iş açtı..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Adam kaza geçirmiş, geçmiş olsun.

İyi niyetli başıdan geçenleri anlatmış, farkındalık yaratmaya çalışmış. Teşekkürler.

Birileride inanmam belge göster diyerek konuyu dağıtmış. Yahu sen kimsin adam sana belge göstersin, yada sana bir şeyleri ispatlasın.

Scudo

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
bir kaza sonrası normal yaramala yoksa trafik polisi gelmiyor ya da çok geç geliyor, bu durumda araç sahibi basıp gidebilir. Hele ki sigorta/muayene gibi eksikleri varsa hiç beklemez basar gider. gücü yeten kaba kuvvet ile durdurur ama gücü yetmeyen durduramayabilir.

bu durumda kendi aramızda tuttugumuz bir rapor, karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçe fotokopisi yeterli olur mu?

Ben daha önce bir kaç sefer aracım ile kaza yaptıgımda rapor tutmuştum ama bir taraf bisiklet olunca nasıl tutulur acaba, eğer önemli bir nokta varsa açıklayabilir misiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Fatih Tepeköy
araçlardan biri kaza yerini terk ederse trafik ekibi tutanak tutmaz, maddi hasarlıysa sulh hukuk mahkemesine, yaralanma varsa bölge polis merkezine başvurmanız gerekir; çevrede kamera varsa mutlaka görüntü temin ettirin

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Kaza yapıldığında ilk yapılacak şey aracın plakasının da görüleceği şekilde fotoğraf çekmektir.
Aracın, yolun ve olası işaretlerin fotoğraflarını çekeceksiniz. Günümüzde herkeste cep telefonu var. Daha sonra karşı tarafla beraber rapor düzenlersiniz. Raporda illa bisiklet çizimi olmak zorunda değil. Hasar görmüş yerleri yazın. Karşı tarafın evraklarıyla (aslı ve fotokopi) beraber doğru sigortaya. Veya kaskoya.
Ekleme
Eğer maddi kaza araç değerinin yarısından fazla ise araç pert olur. Oran %49'muydu tam çıkaramadım. Bu durumda aracın o anki (ikinci el, sıfır vs) değeri eksper tarafından değerlendirilerek bu miktar araç sahibinin banka hesabına yaklaşık bir ay gibi bir sürede yatırılır.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.969
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MehmetAliB.

Şirketten şirkete ödeme prosedürü değişir ama kabaca durum bu.

Ek olarak; tutulan kaza tutanaklarında eğer çarpışma şeklinde kaza yaptıysanız ve karşınızdakiyle kimin haklı olduğu konusunda anlaştıysanız raporu yazarken haklı olan tarafın "bana çarptı", haksız olan tarafın "çarptım" şeklinde yazması gerekiyor, önemli olduğu için paylaşmak istedim.

Ayrıca size çarpan bi araç olay yerinden kaçtıysa ve plakasını aldıysanız sigortacınıza da danışabilirsiniz, size ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir. Bisikletliyken de aynı şekilde.

S. Onur

Üye
Tepki
31
İsim
Onur SÜSLÜ
Bisiklet
@Onur Ozturk

Merhabalar ,

Benim de gerçekten merak ettiğim bir konu ve 1. sayfadan itibaren okumama rağmen bir sonuca bende varamadım :mad:
Onur arkadaşım Derya ağabeyin yaptığı konuyu dağıtmak değil baştan sona okursanız anlayacaksınız zaten. (Derya ağabeyi tanımam)
Üslup tarzınız sizin yanlış tam aksine konuyu siz dağıtıp bir kıvılcım ortaya atmışsınız.

Belge göster meselesi dediğim gibi Derya ağabey şöyle açıklamış zaten ;

@Derya Keçeci

Eğer dikkatli okuduysanız konuyu açan arkadaşı yalancı ile adlandırmak değil tamamen kendisi ve biz bisiklet kullanıcıları için ileride başımızda geldiğinde
bu belgeleri kullanarak hakkımızı aramak.

Konuya dönecek olursak;

Bir arkadaşımız torba yasa ile ilgili bir şey yazmış ismine bakmadım o yüzden yazamıyorum.
Dediği gibi torba yasa ile yürürlüğe giren bisiklet kullanıcıları hatta bisiklet olmasına gerek yok bir hayvan bir yaya vs vs.
Çarptığı durumda kasko bisikletin hasarını karşılar diye bir cümle okumuştum (Okuduğuma eminim kaynak veremiyorum.) Okumasına okudum ama gel görelim
böyle bir şey yaşamadığım ve tanık olmadığım için ÖDER'mi ? sorusunu hala kendime sormaktayım.

Konuyu takipteyim, Arkadaşımıza da geçmiş olsun.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.969
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Onur bey, ben bir bisikletliyle bir motorlu taşıt sürücüsünün kazası sonunda -kusurlu olduğu takdirde- motorlu taşıt sürücüsünün trafik sigortası hasarı öder dedim, sigortacı olduğumu da yazdım. Teknik personel belgemi mi paylaşsam acaba bilemedim şimdi :)

Motorlu taşıt sürücüsü her hangi biri trafik sigortasının kapsamının sadece başka bir motorlu taşıtla yapılan kazalarla sınırlı olmadığını bilir, bilmiyorsa da kendi sigortacısına sorarak kolaylıkla teyit edebilir. 4 gündür başlığı açan kişiden bir belge bekleyen pek çok kişi var sanırım hala, yarın öbürgün başına bu tip bir kaza gelen birisi burada belge paylaşılmadığı için kusuru olmadığını düşündüğü halde hak iddia edemeyecek mi yani anlayamıyorum.

ArdaE

Aktif Üye
Tepki
96
Bisiklet
b'Twin
"Sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder. "

Görüldüğü üzere hasar verdiğiniz kişi veya "şeyin" motoru olması gerekmiyor :)

Kaynak :
(link)

Yani öder mi? Evet, öder. Kazada kusurunuz tespit edilmişse çarptığınız veya zarar verdiğiniz şeyin motoru olsun olmasın öder.

S. Onur

Üye
Tepki
31
İsim
Onur SÜSLÜ
Bisiklet
@U BoRa

Yok yanlış anladınız veya ben yanlış izah ettim. Belge falan beklediğim yok sigortanın kaskonun artık her neyin ise karşılayacağını biliyorum okudum da bunu da belirttim. Sadece başıma gelmediği tanık olmadığım için karamsar kaldım o kadar çok yasa var ki evet hepsi yasa ama uygulandığından ben şüpheliyim açıkçası.

Bu yüzden ''ÖDER'mi ? sorusunu hala kendime sormaktayım.'' diye belirttim :)

Derya ağabeyin de anlatmak istediği vurgulamak istediği şeyi alıntı yaptım bir üst mesajda arkadaşımız ''Yahu sen kimsin adam sana belge göstersin, yada sana bir şeyleri ispatlasın.'' yazınca açıklık getirmek için yazdım. Benim belge beklediğim yok yani :rolleyes:

Bilgilendirme içinde sağ olun :alkis:

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
@U BoRa

7 adet kazamın 6'sında aracım ile kaşı tarafa çarptım yazdım, karşı taraf fa bana çarptı yazmıştı,
hepsinde de %100 ben haklı çıktım. Haklı haksız olmak tamamen trafik kuralları ve yol hakkı ile alakalıdır.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.969
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Tepeköy

Takdir edersiniz ki 7 sayısı bir kişi için yüksek olabilir ancak her gün irili ufaklı yüzlerce kaza oluyor. Ben sıkça karşılaşılan ve dosyalardan sorumlu çalışanların kafasını karıştırdığı için işin uzamasına veya can sıkmasına sebep olan bir problemden bahsettim, bu şekilde yazmazsanız haklıyken kesinlikle haksız duruma düşersiniz demedim. İyi akşamlar.

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@U BoRa

Hocam merhaba,

Diyelim ki siz bisikletle giderken çarptı kaza geçirdiniz,maddi hasarınız var. Ancak çarpan araba kaçtı siz sadece plakasını alabildiniz. O an zaman bulupta fotoğraf çekebildiyseniz ne ala. Öğrenmek istediğim şey şu "-sigortacınıza gidin" demişsiniz ya sigortacımız kim oluyor? Ben sigortalı çalışan biriyim,SSK'aya mı gideceğim? Oraya netlik kazandırabilir misiniz?

Okuduklarımdan da anladığım kadarıyla eğer karşı taraf kusurluysa bedelini size ödemek zorunda. E peki aranızda anlaşamadınız,trafik polisini çağırdınız o da sizinde kusuru olduğunuzu söyledi. Zaten herhangi bir arabanın aynası 250-350 TL civarında. Bisiklet üst segment değilse bu işten sizde zararlı çıkma durumunuda açıklayabilir misiniz? Daha doğrusu konuyu toparlayıp ne yapılması gerekenler hakkında kısa bir yazı yazarsanız konuda sabitlenirse çok iyi olur. Çünkü hepimizin başına böyle olaylar geliyor ve gelecek.

1. Kaza yapıldıktan sonra yapılan rapor düzenlemeleri nasıl olması gerekiyor?
2. Kaza olduktan sonra aracın plakasını sadece görüp kağıda yazıp şikayette bulunmanız yeterli mi?
3. Eğer kazaya karışan iki tarafta anlaşamayıp trafik polisini çağırırsa bisikletli olarak bizden "bisiklet sporcusu" olduğumuza dair belge,kimlik gösterirsek bu bize avantaj sağlar mı?
4. Ben sigorta şirketlerine bisikletimi sigortalatmak istiyorum dediğimde böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediler. Şöyle ki evini sigortalattırırsın ancak evinde hırsızlık olursa öyle masraflarınız karşılanır demişlerdi. Trafikte kaza yaptığımda karşı tarafın zararını cebimden değilde sigortamdan ödemek istiyorum,bu mümkün müdür?

Zaman ayırıpta,bu sorularımı cevaplarsanız benim gibi bu konuları merak edenlere çok iyilik yapmış olursunuz.

Çok teşekkür ederim.

Sevgiler,

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.969
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak_Dingiloglu

Esas sorularınız için ben teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

Evet maalesef bisikletiniz için yaptırabileceğiniz bir sigorta yok. Kişisel mali sorumluluk gibi bir sigorta türü var ancak bunun da şartlarını ve kapsamını net olarak bilemiyorum. Ne yazık ki kusurlu olduğumuz bir kazada karşımızdakine vereceğimiz hasarı bir hak iddia ettikleri takdirde karşılamak durumundayız bisikletliler olarak. Ancak ben yine de bisikletle bir motorlu taşıta verebileceğimiz hasarın ayna kırmak, tampon çatlatmak, kaporta çizmek, cam kırmak gibi ciddi masraflar çıkarmayacak derecede olacağını düşünüyorum.

Rapor düzenlemek sıkıntılı bi iş değil, herhangi bir sigortacıdan ücretsiz olarak temin edebileceğiniz bir kağıt sadece. Üzerinde nasıl doldurulması gerektiği hakkında gerekli yönlendirmeler de mevcut zaten. Yakın zamanda bir de mobil kaza tespit tutanağı çıktı, Appstore'da ve Google Play'de mevcut.

Size çarpıp kaçan bir aracın sadece plakasıyla şikayetçi olmanız yeterli olur diye düşünüyorum ancak olay yerindeyken polisi arayıp olay durumu anlatmak daha doğru olabilir. Polisin olay yerine gelip inceleme yapma gibi bi isteği olabilir, açıkçası bu prosedür hakkında da pek bilgi sahibi değilim.

Bisiklet sporcusu olmanız size ayrıcalık sağlamaz. Karayoluna çıktığınız takdirde diğer bisikletlilerle aynı seviyede bir bisikletlisiniz.

Son olarak, ev için yapılan sigorta sadece hırsızlığa karşı yapılan bir sigorta da değildir. Hırsızlık bir teminattır sadece, örneğin taşınma sırasında teminat altına aldığınız bir eşyanızın başına gelen hasarları da karşılayabilir ev sigortası.

SuatYRDGN

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Canyon
Merhabalar,
Bende aynı durumla karşılaşmıştım.
Adam pat diye kapıyı açınca resmen arabanın içine girmiştim.
Ön jant komple yamulmuştu. Ücretini söyledim hemen verdi.:eek: Sonra elimde bisiklet şaşkın şaşkın gittim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet suat avar
Tepki
2
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun hocam benimde başıma geliyordu geçen hafta.

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Benimde gelmesine ramak kalıyor özellikle yürüyüş yolunun kenarından giden yolda araçların park halinde bulundugu bir şerit var diger şerittende haliyle araçlar gidiyor bende kenardan gidiyoruö bazen hic sagına soluna arkasına bakmadan acanlar oluyor son anda sıyırıyorum

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Bundan yaklasik 7 ay once kadar benim basima geldi bir kapi olayi. Karakoy necatibey caddesinde besiktas yonunde ilerlerken bi kapi acildi. Ben de epey hizliydim. Volkswagen amarok'un kapisini tamamen kaputa kadar esnettim diyebilirim. Is yerime yakin oldugundan tanidik esnaflar sagolsunlar benimle ilgilenirken polisi ambulansi ve kiz arkadasimi aramislar. Daha sonra o arada adam arabasina binip gitmis. Beni sisli etfale goturduler kaza raporu aldim, is gormezlik raporu aldim. Sonra tophane polis karakolunda adamdan sikayetci oldum ve ifade verdim. Adami buldular kameralardan. Adamdan bisikletimin parasini ve 1 hafta calisamadigimin parasini aramizda anlasarak aldim. Adam olayin icine polis girdigi icin cok korkmustu yalniz :) hic itiraz etmedi :)

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
Bende işe bisikletle gidip gelmeye başlayınca baya kaza tehlikesi atlatmaya başladım, yakındır ya biri beni dövecek ya ben birilerini dövecem :D sonum hayır ola :d

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
Geçmiş olsun. bana da kapı açmışlardı, saygıdan bir defasında

Yine bu olay yaşadığım başka bir vakıayı hatırlattı.

Düz yolda gidiyorum. Adam sağdan gözümün içine baka baka yola çıkıp arka cantımı ezdi. Adam gidecek, yola devam edecek önünden çekilmemi bekliyor. Bu kadar aşağılık Alllahın belası pislikler var yani. Ben çekilmeyince inmek zorunda kaldı. Dedim naptın düz yola böyle mi çıkılır niye beklemiyon. Öde bakalım. Adam bi köpürmeye başladı. Dövecek. Sen de kabahatlısın senin de ehliyetin yok diye bağırıyor. Bisikleti ehliyetli kullanmalıymışım. Baktım olmuyo adam cebimden üç kuruş çıkıcak diye vahşileşiyor. Bisikletim de ne biliyomusunuz. Sizin görmediğiniz kimsenin yüzüne bakmayacağı günün parasıyla 150 200 liralık bisiklet. Arka tekeri komple 20 liraya alırsın yani. olay yıllar önce oldu. Neyse baktım olmayacak tlfna davrandım. Polis için. Adam köpüren köpüre 8 lira diye hatırlıyorum yani 8 milyon o günün parasıyla çıkarıp vermişti. Tabii küçüğüm. Bi jant parası bile benim için önemli o vakit. Oyle paramız yok yani. Sonra yaptığı adiliğin psikolojik etkisini hafifletmesi adına benim için önemli adamın bana göre çok minik, adama göre dev bir paranın çıkması cebinden. İçeride de bayan var ha. Lüx bir pikap yani Ford mitsubishi gibi bi şey. Adam 10 milyon için benimle bi dalaşıyor. Hani suçlu bi de. Beni yok sayarak beklemeden ana caddeye çıkıp tekerimi eziyor, hayatımla oynuyor.

Daha buna benzer olaylar yaşadım. Böyle zamanlarda keşke diyorum serseri tipli gözünü budaktan sakınmayan, iyi adam döven biri olsam da ağız burun kırıp yoluma devam edip gitsem. Ne rahatlar ama insan. Becerebilenleri alınlarından öpüyorum.

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
@Mehmet suat avar
İyi ki vito değmemiş size de, sola atlamak parlak bir fikir gelmedi bana. yine de ucuz atlatmışsın geçmiş olsun.