Kontrolsüz ani açılan araç kapıları biri başıma büyük bir iş açtı..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Mehmet suat avar

Mehmet Bey bende Derya Abi' nin görüşüne katılıyorum. Sizi yalancı çıkarmaya çalışmıyor belge ile olayı tasdiklemenizi istiyoruz.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Derya Keçeci

Bahsettiğiniz yasa maddesi şöyle:

Motorsuz taşıtlar ve motorlu bisiklet:
Madde 103 – Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir

Burda bahsedilen, 91. maddedeki mali sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğunun motorsuz taşıtlar için geçerli olmadığı. Hiç bir şekilde bisikletlerin gördüğü zararın kapsam dışı olduğundan bahsedilmiyor. 85. maddeye göre motorlu taşıtı işleten sebep olduğu zarardan sorumludur, 91. maddeye göre de zararın ödenmesini sağlamak için trafik sigortası yaptırmak zorunludur.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet suat avar

Ben gayet iyi anladım."Yaya çarpsa da onun sigortası öder" de ne demek? Hangi sigorta şirketi merak ettim.Hangi eksper 1500 tl masraf çıkarttı da trafik sigortası ödedi.Zaman belirtmediğiniz için olayın ne zaman olduğunu bilemiyoruz.

Hani sürücü bir çocuğun bisikletine çarpsa ve çıkartıp cebinden hasarı ödese tamam.Israrla trafik sigortası ödedi diyorsunuz,ben de ısrarla bunun trafik kanununa ve zorunlu trafik sigortası genel hükümlerine aykırı olduğunu söylüyorum.Ayrıca keşke olsa,olmasın mı istiyoruz.Keşke kanunda bisiklet hasarının karşılanacağı hükmü eklense,ama yok.

Trafik sigortasının çalışma mantığı şudur.İki motorlu araç kaza yapar (Motorlu araç olması şarttır,kanun böyle ben yazmadım) kusurlu olan aracın sigortası karşı tarafın hasarını karşılar,yani sigorta şirketleri karşılıklı çalışır.

Aldım,diyorsunuz,sözümüz yok.Detayları paylaşın alıp elimize saklayalım,içtahat olsun.Zor bir şey değil.

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Orasını burasını anlamam bu kaza bayramdaan ön ce oldu bayramdan sonra eksper geldi evrakları verdim tespit yaptı fotoları ve kendi foyograf çekti, aynı haftasında ödeme yaptı bun anlamayacak bişey yok sigorta neden yapılır..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Murat kardeşim
1)Bisiklet için trafik sigortası yaptırmak mümkün değil
2)Sigortası olmayan aracın hasarının ödenmesi mümkün değil

Açıkcası bu alıntıları yapmanızı anlayamadım.Siz arkadaşın bisiklet hasarının trafik sigortasınca ödendiğini/ödenebileceğini mi düşünüyorsunuz.Şöyle bir çırpıda bisikletle ilgili gerek karayolları trafik kanunu ve sigorta yönünden kapsam maddelerine bir baktım;detaylar önemli değil ki.Bisiklete trafik sigorta yaptıramazsınız,trafik sigortanız yoksa sigortadan hasar bedeli de alamazsınız.Bence kendi görüşünüzü paylaşırsanız daha açıklayıcı olur.Benim görüşüm,geçmiş deneyimler ışığında bunu gösteriyor.Arkadaştan da detay istedik.Sigorta şirketinin adı,eksper döküman vs.Şayet hasar sigorta şirketi tarafından karşılanmışsa bizim hiç bilmediğimiz bir şey var demektir.

Ama şimdi gördüm arkadaş bunu anlamayacak bir şey yok,sigorta neden yapılır,diye sormuş.Ben trol,diyorum.Konu kapanmıştır.

• Beğen
Tepkiler: Chucky-1

sabihavni

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Merida
Yanlış olabilir, ama adamın arabasına kendi yaptırdığı kasko ödemiş olabilir mi?(Zorunlu trafik sigortasının dışında olan)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sabihavni

Ödemez kardeşim.Kasko da trafik sigortası da.Sadece bizi meşgul ediyor o kadar.O arkadaş yazdıklarını ispat etsin ben forumdan da yüce Türk milletinden de özür dileyeceğim.Bu ülkemizde bir ilk olacak.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Derya Keçeci

Daha önce de yazdım, trafik sigortasının veya sürücülerin sorumluluğunun kapsamı, motorlu araçların birbirlerine verdikleri zarar ile sınırlı değil. Madde madde gidelim isterseniz:

İşleten ve araç işleticisinin bağlı olduğu teşebbüs sahibinin hukuki sorumluluğu (1)
Madde 85 – (Değişik birinci fıkra: 17/10/1996 - 4199/28 md.) Bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar.

Dikkat ederseniz "Birşeyin zarar uğraması" diyor, "diğer bir motorlu aracın zarara uğraması" demiyor. Zarar gören şey; motorsuz taşıt da olabilir, yayanın taşımakta olduğu eşya da olabilir, elektrik direği de olabilir...

Yasayı koyan büyüklerimiz "zarara sebep olan zararı ödemek istemezse, veya ödeyemezse maduriyet nasıl giderilecek" diye düşünmüşler ve aynı yasaya bir de şu maddeyi eklemişler:
Mali sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu:
Madde 91 – (Değişik: 17/10/1996 - 4149/33 md.)
İşletenlerin, bu Kanunun 85 inci maddesinin birinci fıkrasına göre olan sorumluluklarının karşılanmasını sağlamak üzere mali sorumluluk sigortası yaptırmaları zorunludur.

Sonra da "bisiklete binen 14 yaşındaki çocuk da, el arabası ile kağıt toplayan eskici de sigorta mı yaptıracak?" diye de sizin daha önce bahsettiğiniz 103. maddeyi eklemişler:
Motorsuz taşıtlar ve motorlu bisiklet:
Madde 103 – Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir.

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Seni anlamakta zorluk çekiyorum arkadaşım Anlatıyorum,belgeleri trafige gider yine alırım veya sigorta şirketinin arşivinden fotokopisini yine alırımda,olay şukadar basit gidersin bir trafik polisinden öğrenirsin işi iddaya bindirmenin bianlamı yok..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Yani?

Trafik sigortası,motorlu bir aracın bisiklete verdiği hasarın bedelini öder mi,ödemez mi?Ben mevcut mevzuata göre kesinlikle ödemeyeceğini,bu güne kadar da ödenmiş bir örneğine hiç rastlamadığımı ifade ediyorum.Sizce öder mi?

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Okadar iddayı çok seviyorsun ispatlarsam verecen mi bisikletini bi garibana..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Derya Keçeci
Derya abi,

Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını tanzim etmek için oluşturulmuş bir kurum; haliyle kanuni şartlar dahilinde tüm trafik kullanıcılarının zararlarını kusur oranı dahilinde öder.

Buradaki somut olayda da trafik kullanıcısı bisiklet kazaya karışmış (ilkinde benim yorumuma göre hatalıdır), akabinde arkadan gelen mercedes vito kullanıcısı takip mesafesi ve yol durum ve koşumlarına uygun süratte gitmemekten hatalıdır. Dolayısı ile vitonun zorunlu trafik sigortası bisiklette oluşan zararı tazmin ederi, aynı şekilde bisikletten de ilk kazada kapı masrafı tazmin ettirilebilirdi...

örneğin, kazadan sonra uygun msafede uyarıcı üçgen reflektör konulsa idi belki bu kaza olmazdı. tam ortamı bilmeden bunu yazıyorum, kazalar peşi sıra oldu ise zaten vito direk %100 kusurlu konuma düşer idi...

zarar tazmini için Murat B arkadaşımız gayet güzel madderle açıklamış, onun dediği gibi zararın doğması şekil şartı, dolayısı ile zarar gören aracın zorunlu trafik sigortası olmase dahi öder, yayanın hastane masrafını öder, yola ve diğer kamu taşınmazlarını öder....

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Derya Keçeci

Bir saniye bir saniye bu forumda bir trol varsa oda benimdir arkadaş. :mad:

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Yazdım belki dikkatinizden kaçmıştır Aracın Trafik sigortası ve Trafik polisinin tutanagı ve Trafik raporunda yüz de yüz ben haklı oldugum yazılı benim hatam sıfır
alkol muaynesine kadar verdim ben haklıyım araç kusurlu yüzde yüz.Ekspere verdim raporları ondan koyamıyorum araştırmasıda çok basit sadece benim amacım Bisiklet kullanan arkadaşları bilgilendirmek başıma gelen olayı paylaşmak o kadar..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konu forumda daha önce de tartışıldı.Ben bizzat sigorta şirketiyle görüştüm o zaman.Verdikleri yanıt,sigorta şirketinin ödeme yapabilmesi için,kazaya karışan araçların her ikisinin de zorunlu trafik sigortası kapsamında olması gerektiği şeklindeydi.Şimdiye kadar bu şekilde sigorta şirketinden hasarı karşılanan kimseye de rastlamadık.Arkadaşımıza da ısrarla bunu belgelersen bir çok arkadaşımıza faydası olur,dedik.

Ben buradayım,düzeltme yapar aynen doğrudan yana olan tavrımı korurum.Keşke yazıldığı gibi olsa,yönetime söyler konunun sabitlenmesi için uğraşır ve çok faydalı bir iş yapmış oluruz.

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Zorunlu trafik sigortası sadece araç kazasını değil, trafiğin içinde oluşan karşı tarafın hasarını kapsar ve bu hasarın motorlu araca olması zorunluluğu yoktur. İddalaşmayın Derya Bey, bunu trafik polisine danışarak öğrenebilirsiniz.

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın zamanda bir arkadaşımın babasına araba çarptı ve vefat etti. Bildiğim kadarıyla çarpan arabanın sigortası aileye bir miktar para ödedi. Hatta şöyle bir örnek vereyim. Kamyon şöförü bir tanıdığımız yolda kalp krizi geçirdi ve karşı şeritteki araca çarparak sürücünün ölümüne sebebiyet verdi. Ölen kişinin ailesine sgk tarafından maaş bağlamak zorunda kalınca SGK kamyon sürücüsünün ailesine dava açıp ölen taksi sürücüsünün ödenmemiş pirimlerini çatır çatır aldı.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Vallahi hocam Derya Bey'in bir bildiği vardır belgeyi görelim inanalım bu zamanda insanlara belgesiz zartsız zurtsuz gözümle görmeden güvenmemeyi öğrendim napalım...

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
@MertAG

gördüğümüzde ne değişecek. bu adam burada bize bişey ispatlamaya çalışmıyor ki, insanlık edip bu konuyu paylaşmış. iddalaşmakta ki amacı anlamakta güçlük çekiyorum

• Beğen
Tepkiler: fatihözüdoğru