Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli bisikletforum üyeleri ve tüm bisiklet sever dostların Beraat Kandilini en içten dileklerimle tebrik eder, hayırlara vesile olmasını temmenni ederim.

Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Bu gece beraatinizi almanız dileğiyle. Tüm ümmetin beraat gecesini tebrik eder, ümmetin sıhhat ve selametine vesile olmasını... Irak, Çeçenistan ve filistin başta olmak üzere tüm Müslüman kardeşlerimizin zulümden kurtulmasını dilerim.

Ayrıca bütün insanlığında düzelmesi, savaşların bitmesi, açlık ve yoksulluğun minimum seviyeye inmesine vesile olmasını da dilerim. (Nihayetinde bu kulların hepsi Allah'ın kulları. Teşbihen: Asi evlat da nihayetinde evlattır.)

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Bereat Kandili İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının on beşinci gecesi Beraat gecesidir. Esasında Kandil Geceleri Hz. Peygamber'in uygulamasında yoktur. H.3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmış ve II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Aslı "Berâettir." Beraat sözlükte, "bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak" demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? buyurur." (İbn Mâce)

Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygamberimize ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

BERAT KANDİLİ NEDİR

Berat Gecesi Müslümanlarca mağfiret ve kurtuluş gecesi sayılır. Müminler bu gecede ibadetle meşgul olarak bir yıllık amellerinin muhasebesini yapmalıdır.

Berat Gecesi, Müslümanlarca mağfiret ve kurtuluş gecesi sayılır. Müminler bu gecede ibadet ve taatle meşgul olarak bir yıllık amellerinin muhasebesini yaparak mükemmel bir insan, olgun bir Müslüman vasfı kazanmak için gelecek günlerine ve hayat işlerine daha düzenli bir istikamet vermek imkânını bulurlar.

Hazreti âişe (ranha) bu gecenin fazileti hakkında şunları söylüyor: Günün birinde Hazreti Peygamber yanıma girdi. Elbisesini çıkardı. Aradan zaman geçmeden tekrar giyindi. Bunun üzerine beni şüphe, kıskançlık sardı. Ortaklarımdan birinin yanına gidecek sandım ve peşini takip ettim. Medinenin kabristanı olan;l-Garkadda kendisine eriştim. Müminlere ve şehidlere istiğfar ve dua ediyordu. Kendi kendime: Anam babam sana feda olsun! Sen Rabbının rızası uğrunda, ben ise dünya peşindeyim! diyerek döndüm. Soluk soluğa eve girdim. Arkamdan da Rasulullah (sas) girdi. Neden böyle hızlı nefes alıyorsun?dedi. Ben, Anam babam uğruna feda olsun. Yanıma gelip elbisenizi çıkardıktan sonra tekrar giyindiniz, beni kıskançlık tuttu. Ortaklarımdan birinin yanına gideceğinizi zannettim. Nihayet sizi kabristana giderken gördüm. dedim. Resul'ü Ekrem, Rasulullah sana haksızlık edecek diye mi korkuyorsun? dedi. Ardından Cibril geldi ve şöyle dedi:

Bu gece Şabânın on beşinci gecesidir. Cenabı Hak bu gecede Ben elb kabilesi koyunlarının sayısı kadar kimseyi cehennemden âzâd eder. Fakat bu gece Allah; müşriklerin, kincilerin, akrabalarıyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düşkünlerinin yüzlerine bakmaz.

Resul'ü Ekrem, elbisesini çıkardı. Bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz? buyurdu. 'Evet, sana anam babam feda olsun. dedim. Peygamber namaza kalktı. Secdeye kapanıp uzun müddet kaldı. Endişelendim, elimle yokladım. Elim, ayağının altına dokununca kımıldadı. Ben de sevindim. Secdede şöyle niyaz ettiğini işittim: Allahım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. Senden yine Sana iltica ediyorum. Şânın yücedir. Sana yaptığım senayı Senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.

Sabah olunca bunları Resul'ü Ekreme söyledim. O da, Yâ âişe, bunları öğrendin mi?dedi.Evet yâ Rasulallah. dedim. Resuli Ekrem; Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cibril öğretti ve secdede bunları okumamı tal`buyurdu. dedi.

Olacak hadiseler kaydedilir

Bir sene zarfında gelecek yılın Berat Gecesine kadar vuku bulacak hadiseler melekler tarafından birer deftere yazılır. Bir sene zarfında vuku bulacak zelzeleler, olaylar, harpler& Bunların defteri Cebrail Aleyhisselama verilir. Rızıkla ilgili defterler Mæacirc; Aleyhisselama verilir. Ve öleceklerin defterleri Azrail Aleyhisselama verilir.

Ebu Hüreyre, Peygamberimiz (sas)in şöyle buyurduğunu rivayet eder: Şabânın on beşinci gecesinde Cebrail Aleyhisselam bana geldi ve bana, Yâ Muhammed (sas), başını semâya kaldır.dedi. Ben de, Bu gece ne gecedir? dediğimde Cebrail, Bu gece öyle bir gecedir ki Allah Teâlâ Hazretleri bu gece ebvâbı rahmetinden üç yüz bâb fetheder ve kendisine şirk eden ve sâhır, kâhin, şürbi hamra ve zinaya devam eden ve vâlideynini incitenler müstesna olduğu halde bilcümle müminleri mağfiret eder. dedi.

Efendimiz (sas) buyurmuşlardır ki; 'Şâbân ayının ortasında bulunan (Berat) Gecesi olunca gecesini kaim, gündüzünü saim olunuz. çünkü Allah Teâlâ, güneş battıktan sonra dünya semâya nüzul eder ve der ki; İstiğfar eden yok mu? Onu mağfiret edeyim. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim. Bir derde mübtelâ olan yok mu? Onu afiyete kavuşturayım. Bir şey isteyen yok mu? İstediğini vereyim& Fecir doğuncaya kadar böyle der. (Râmuzul Ehadis)

Meleklerin semâda iki bayram gecesi vardır. Biri Leylei Berat ve birisi de Leylei Kadir'dir. çünkü bu iki gece Cenabı Hak azze ve celle hazretleri kullarına rahmet ve mağrifetini bol ihsan buyurmuştur. Bu gece öyle bir tefrik gecesidir ki o sene içinde nice kimselerin kabirleri kazılacaktır. Fakat kendilerinin haberi yoktur. Fahr, sürür, kibir, gururdadır. Ve nice kimseler vardır ki mal mülk arzusu peşindedir. Halbuki kendisi için helak mukarrerdir. Ve nice kimseler vardır ki hayr u atâ ümidindedir. Halbuki kendisi için bela mukarrerdir, işte böyle ehemmiyetli bir gece içinde gaflet muvafık değildir.

Berat Gecesini nasıl ihya etmeli?

Berat Gecesinde nafile namaz kılmalı, Kuran okumalı. Hazreti Peygamber (sas), Bir demire su isabet edince nasıl paslanırsa, kalbler de öyle paslanır. buyurmuşlardı. Ashab, bunun ilacını sordular. Res?211;ü Ekrem,ölümü hatırlamak ve Kur'an okumaktır. cevabını verdi. Yine Berat Gecesi akşam namazından sonra üç kere Yasin S? ve her birinin sonunda da Berat duası okunabilir. Birincisi Allah'ın sa kullarından olmak niyyetiyle. İkincisi hayırlı uzun ömür niyetiyle. üçüncüsü kaza ve belâlardan emin olup hayırlı rızık için.

wikipedia

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
herkesin kandilini kutlarım:)
fakat kandille doğum günümün aynı güne denk gelmesi çok kötü:(