6 Ay ve İnce Lastikten Sonra Astro 270 SV

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
http://i.imgur.com/LsPaQqI.jpg
http://i.imgur.com/b3ErlZp.jpg
http://i.imgur.com/1yjAu1m.jpg
lastikler değişince resmen 16 inch kadrolu 24 jant bisikletmiş gibi küçüldü :p

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Lastikleri bende inceltmeyi düşünüyorum, ne gibi farkı var performans olarak, hızı ne kadar etkiliyo yani onu merak ediyorum? Kendi açından yanıtlarmısın ne kadar farkettirdi?

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Ne kadar değişirse değişsin o bir MTB sanırım şehirde kullanıyorsunuz keşke masraf yapçağınıza şehir bisikleti de alabilirdiniz ama sizin tercihiniz tabiiki,hayırlı olsun :)

Tepki
26
Virajlarda hiç zorladınız mı ne kadar hızdan sonra kayma eğilimi gösteriyor?

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Tolga Çelebi

şehir bisikleti benim gözümde sadece büyük ve ince tekerlekli mtb'dir. hatta ince tekerlekli 29er mtb'dir... ne gidon yapısı ne de sürüş açısı mtb'ye göre çok değişiklik göstermiyor, ya da ben hissedemedim.
kron tourer de kullandım 80-100km kadar toplamda, şimdiki bisikletim ondan çok daha rahat, kıyaslamak bile tourer'e övgü niteliğinde olur. tourer dışında birkaç model şehir bisikletiyle de çok kısa tur attım...

şehir bisikletine geçseydim değişecek şey daha büyük ve haliyle ağır jantlar, ayrıca çapı büyüdüğü için düşen dayanım gücüyle daha fazla akord bozulması olacaktı.(üst seviye parçalardan değil, bütçem dahilindeki parçalardan bahsediyorum)
istediğimde kalın lastiğimi takıp istediğim yere gitme şansımı sıfırlamış olacaktı.
ne yol bisikleti ne de mtb olmayan garip bir bisiklet yerine sadece 10 dakikada mtb haline gelebilen şehir kullanımına uygun bisikletimden memnunum.
küçük tekerleğin çevikliği şehirde büyük tekerleğin katacağı 1-2 km hızdan daha önemli geliyor bana...

ha bu arada bu bisikletin üzerindeki lastiklere ettiğim masraf yerine mtb'mi satıp lastik parasını ekleyerek alacağım şehir bisikletinde bulunacak "çöp" lastiklerdense 26 inch olsun, ama güvenebileyim.
şehir bisikletini de üzerinde gelen lastiklerle kullanmak yerine yine marathon racer alırdım ve çok daha pahalıya patlardı sadece 2 inch büyük jant sahibi olmak.

bu benim bakış açımdır, başkası başka şekilde düşünebilir... ama şehir bisikleti ile mtb kıyaslayacağım her seferinde mtb önde gelir.

@BünyaminÇ.

viraja en fazla 25km ile girdim kayma yapmadı, eski 2.2'lerden daha iyi asfalt yol tutuşuna sahip.

@Abdülsamed AKBULUT

hız olarak 5km civarı artış var diyebilirim, 1-2 vites yüksek olarak aynı kadansta ve zorlanmada kullanabiliyorum. ama yoruculuğu hissedilir olarak azaldı. 2.2 ile aynı hızda gittiğinde neredeyse yarısı kadar yoruyor...

@Murat Bulut

görüntü olarak 2.2'leri özlüyorum ben de :) ama ileride yeni jant setimi ördürdüğümde mtb lastikleriyle eski jant setimi kullanıma hazır kenarda tutacağım.
çift jant seti olacak...

• Beğen
Tepkiler: gok

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Mert C.

Peki bir soru soracağım son bisiketiniz kaç kilo :)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Tolga Çelebi

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31/966522_1469270266627265_210664102_o.jpg
bahsettiğiniz şehir bisikleti düz maşalı olmadıkça daha hafif olmayacaktır. :) ki fox f100 maşa ritchey wcs set, xt set ve dt swiss jant dizeceğim zamanla. tabi bu aylar hatta belki 1 yılı bulacak :)

üzerindeki far da olmadığında 13,1x'lerde olacak ağırlığı.
matara kafesi, kadro koruyucu ve km saati de olmadığında tam boş hali 13,0 olur. hatta 12,9'larda bile olabilir.

örnek şehir bisikleti ağırlıkları da ekleyeyim hatta :)
en yakın seviye olan cs30 14,245 (link)
disk frenlisi cs10 14,725 (link)

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sonunda incelmiş lastikler hayırlı olsun mert. İnce tekerin konforuna alışıp kalın tekere geçeceğini pek sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Betül özkal

teşekkürler.
konfor sadece düz yolda :D taş döşeme yolda seleye oturamıyorum sarsıntıdan :)
ama alışırım yakında...

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nihayetinde şehir lastiği kullanıyorsunuz asvaltta oluyor güzelliği. :) alışırsın ben alıştım asvaltta tutabilene aşk olsun

• Beğen

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mtb bisikletin lastiklerini değiştirip ince takmak sadece asfaltta kullanmaya yönelik yapılan bir değişikliktir. Bunu görenler hemen kişiye şehir bisikleti öneriyorlar. Şehir bisikleti ince tekerlekten ibaret birşey değildir. Mtb ile arasında sadece lastik farkı değil birçok fark vardır. Mert şehir bisikleti istese onu alırdı zaten , mtb aldıysa vardır bir bildiği :)

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
hayırlı olsun mert sonunda değiştirmişsin görüntüsü biraz narin gözüküyor ama hızından şüphe yoktur umarım :D

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@adapolat

görüntü narin gözükse de aslında artık daha sağlam :D üst düzey patlak korumalı lastiğe geçtik :)
hız konusunda maksimum hızdan çok ivmelenmesindeki artışı sevdim. çok daha rahat kalkıyorum, hızlanıyorum ya da yavaşlıyorum... ortalama hız zaten 5km civarı arttı, ki bisiklet için az sayılmayacak bir fark :) memnunum şimdilik. bisiklet alçaldığı için inip binmesi ve duraklaması da daha kolay oluyor :)

yavaştan sarsıntısına da alışmaya başladım :) bozuk yolda da 35km üstüne çıkabildim bugün çok rahatsız olmadan.

• Beğen
Tepkiler: adapolat

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
Mert hayırlı olsun güle güle kullan, bende inceltmeyi düşünüyorum lastikleri. Seninkiler "swable" sanırım modelini çıkartamadım. ?

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Buğra Kaan

Schwalbe Marathon Racer Evolution 26x1.50
(link)

• Beğen
Tepkiler: bkagan

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
lastikler çok güzel gerçekten... tek takıldığım nokta bizim 2.2 lastiklerden daha iyi yol tutuşu var demişsin buna inanamadım nasıl olur aklım almadı.. :)

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Buğra Kaan

2.2'leri de 65 psi basınçla kullanıyordum, temas yüzeyi azalıyordu ve akıcılığı artıyordu bu sayede.
temas eden orta kısımdaki üç seri dişti sadece, zaten az bir temas yüzeyi varken bu yüzey ayrıca atlamalı olarak dişli olduğundan çok kolay arka tekerlek kilitleniyor ve kızaklıyordu.
özellikle ıslak asfaltta neredeyse frene dokunduğum an kilitleniyordu... ayrıca race king'in continental de olsa en alt seri dağ lastiklerinden olduğunu da hesaba katmak lazım.

bu lastikler asfalt için üretilmiş ve schwalbe tarafından yol tutuşuna 6/6 verilmiş bir model :) daha yüksek hızda daha sert frenlemede bile race king gibi kızaklamıyor. tabi sınırını zorladığında her lastik kayar, ama race kingden kat kat daha güvenli asfaltta.

bunları da şuan 65'de kullanıyorum, 75'e çıkmayı düşünüyorum ince lastikten kaynaklanan yeni sarsıntıya alışınca :D

hatta kendin de race kinglere 65psi basıp lastikleri ıslatıp tozlu zeminde sürerek temas eden kısmını görebilirsin, ben ıslak yoldan kirli yola girerek tam olarak öğrenmiştim temas yüzeyini zaten :D

• Beğen
Tepkiler: bkagan

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
Açık konuşmak gerekirse kısa bir zaman önce 2.2 lerin azizliğine uğradım ufak bir kaza geçirdim... :) bende psı değerlerini 50 45 şeklinde kullanıyorum yani dediğin gibi lastiklerin uç kısımları temas ediyor, yağmurlu havada çok az yattım ve bisiklet altımdan kaydı gitti resmen hızlı olmadığım için ikimize de bir şey olmadı :) sanırım değiştireceğim ez kısa zamanda..... neredeyse daha güvenli oluyor bisiklet yeni lastikler sayesinde.. :)

• Beğen