yeni oyuncağım, "elektrokompresör"

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Herkese selam,
uzun zamandır kendi oluşumum olan çalışma alanımı biraz daha kendine kapalı halinden dışa dönük bir oluşuma dönüştürmek adına çabaladığım bu dönemlerde tezgah markaplarım olsun, açılı her türlü testereler, frezeler, klavuz ve paftalar derken bunu bir kademe daha yükselterek yeni oyuncağım olan "elektrokompresör" ü de eklemiş bulunmaktayım.
Şuan için giriş seviyesinin biraz daha üzerinde olmak kaydıyla "Black&Decker" elektrokompresör ve buna ek yine aynı firmanın kiti ile başlayıp daha profesyonel olan çeşitli boya tabancaları ve bunların bilimum ek aparatlarınında yolda olduğunun sinyalini vereyim.

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/9000_zps730929d4.jpg

Çok tekniğine inmeden özetlemek gerekirse bu modelin en büyük artılarından birisi gün içerisinde hiç stop ettirmemeksizin uzun süre çalışabilmesi ve sınıfındaki en sessiz motora sahip olması diyebilirim. Buna ek olarak 2hp gücünde bir motora sahip ve bu motor ile 240lt/dk'lık bir kapasiteye sahip. Küçük kompakt olmasının yanısıra 8 barlık 25 litrelik bir tanka sahip. (28kg) Şuan için kitinde ise 1 adet up tank, 1 adet yağlayıcı, 1 adet basınç göstergeli pompa ve 1 adette hava tabancasından oluşsa da profesyonel anlamda bunu geliştirmek adına çeşitli kitap ve kaynakları da sipariş ettim.
Ana amaç boya konusunda ustalaşıncaya kadar bahara kadar kendimi geliştirip sonrasında profesyonel anlamda ekipman ve bilgi birikimi ile başta kendim sonra da siz bisiklet boyatmak isteyenlere profesyonel çözümler sunmak adına kendimi geliştireceğim bir maratona başladım diyebilirim.
Lüzumsuz sorular olmadıkça merak ettikleriniz için özel mesaj ile ulaşabilirsiniz.
Teşekkürler

Doğukan AKSU

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Doğukan Bey hayırlı olsun. Aleti almanızdaki asıl amaç boyama işi mi, o kısmı anlamadım. :) Bir de ne kadara mal oldu, merak ettim.

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Alp Bey doğru söylemiş. Çıkacak projeler şimdiden merak uyandırmaya başladı . Hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
ne yalan söyleyeyim; eğer ağırlıklı olarak bisiklet üzerinde uzmanlaşırsanız; Türkiyede ilk ve de tek olursunuz. tebrik ediyorum; güle güle kullanın.

• Beğen

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Hayırlı olsun :) Birde odanızın tasarımı süper, forumda konusu filan var mı? Birde yataktan başını uzatan arkadaşı benim için sevin, özlemişim kedilerle oynamayı... :)

• Beğen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@ahmetcan44

Teşekkür ederim. Aleti almamdaki ana amaç boya odaklı olsa da bu aletin getirdiği diğer nimetlerden faydalanmak adına ekipmanı genişleteceğim ama dediğim gibi ilk ve asıl amaç boya üzerine oldu. Fiyat konusuna gelince pek söz etmekten hoşlanmam ama kompresörden ziyade özel ve profesyonel seviyedeki sipariş ettiğim "tabanca" ve "nozullarının" bir hayli maliyetli olduklarını söyleyebilirim.

@alp değer tanrıverdi

Teşekkür ediyorum Alp Bey. Aynen amacım mükemmeli başta yakalayamasam da beraberinde kullanacağım ekipman ve yan malzemelerin kaliteli tercih edilmesi sebebiyle mükemmele yakın sonuçlar elde etmeyi amaçladığımı söyleyebilirim. Sonuçta her yerde bir boyacı bulabilir, iyi ya da kötü boya yaptırabilirsiniz ama bunu sanat ve zanaatı harmanlayarak yapacak kaç kişi var derseniz işte orada ne demek istediğimi bir çoğunuz anlayacaktır.

@Ahmet.Çetinkaya

Teşekkür ediyorum.

@Mehmet Levent

Teşekkür ederim amacım şuan için ekipmanı profesyonel ekipmanları tamamlayarak buna gerekli tecrübeyi de kazanarak özellikle olması gerektiği şekilde klasik, fixie gibi kişiye özel bisikletlerde profesyonel çözümler üretmeye yönelik olacak. Olacak ama bu elime geçen bir boyayla o nesneyi boyamaktan öte onun ruhunu yansıtacak şekilde görsel bir şölene dönüştürmek adına olacak.

@Ertuğrul

Odanın ve bisikletlerimin görünen kısmı bu. Dahası hatta çok dahası da var ama her hangi bir konu açma gereği duymadım, bisikletlere olan bakış açımı, hassasiyetimi eminim bir çok insan biliyordur zaten. Kediye gelirsek adı Leo, henüz 1 yaşını bile doldurmadı ama çok fırlamadır diyebilirim. Dahası bisikletler gibi o da görünen kısmı, bir kaç kedim daha mevcut.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Ben LEO'yu nasıl görmedim? Dün gece telefondan bakınca kaçırmışım. Orada olsam bıktırana ve pençeyi yiyene kadar severdim.

Kendinizi hazır hissettikten sonra ilk müşterilerinizden biri olmayı hevesle bekliyorum.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@alp değer tanrıverdi

Amatörlüğümü bir kaç aya üzerimden attıktan sonra kendimi yeterli hissettiğim takdirde büyük bir zevkle artık bir çok insanı kendini usta sanan ve çırak bile olmayacak, eline malzemeyi alıp oluruna bırakan tiplerden ziyade bir çok insana yeni bir alternatif olabileceğimi düşünüyorum. İş görecek malzemelerden ziyadeyse, bu iş için üretilmiş alanında iyi ve profesyonel parçalara yer vermekte şuan ilk hedefim. Gerek pistole takımları, gerek bunların ara elemanları olsun kaliteden ödün vermeksizin kısa sürede hazır edeceğim.

*Leo'ya gelince bugün beraber bir deneme yaptık, çalışmasına dair kısa notlar tuttuk, dolma/boşalma süresi, vanaların ve presostat butonu gibi parçaları test ettik. Biraz tedirgin oldu ama alıştı diyebilirim. :)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Tunakan Önen

Sağdaki bisiklet şuan yeniden elden geçme aşamasında, bu da merak edenler için önceki ve daha amatörce diyebileceğimiz hali.

(link)

Buarada boya için contasız nozellar'a sahip pistole kullanıp öneride bulunabilecekler varsa da bunun üzerine bilgi alışverişinde bulunabilir, ziyadesiyle tecrübelerden yararlanmak isterim.

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Ve sanırım bahara ekipmana bu şekilde bir set ile giriş yapacak gibi olsam da bu konuda benimle fikir alışverişinde bulunacak varsa memnuniyet duyarım!

http://images.tcpglobal.com/DEV/DEV802343-OpenCasew820x465.jpg

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Merhaba Dogukan,
Cok guzel gelismeler bunlar ;) Umarim en kisa surede basarili eserler cikarirsin ortaya.
Keske ayni sehirde olsaydik da guclerimizi birlestirebilseydik ;) Boya konusu buyuk problem.. Ben de bu ise girmeyi dusunmedim degil ama en buyuk sorun yer benim icin. Ileride adamakilli bir atolye ayarlarsam ben de niyetliyim.

Boyayi nerede yapiyorsun? Temizlik, havalandirma sorun olmuyor mu?
Bir de Paterek’in Framebuilding kitabi var mi sende? Orada kompakt bir kadro boyama “booth”unun yapimini gosteriyor. Faydali olabilir, yoksa bana bir mesaj at ;)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Burçak Erbil

Burçak Abi selam,
öncelikle teşekkür ederek başlayayim. :) Güçlerimizi birleştirmek adına ben de seninle aynı şehirde olmayı çok isterdim, hatta küçük, profesyonel bir düzeye taşınabilecek bir atölye oluşturup çalışmaları sürdürmekte isterdim. Fakat imkanlar olsa bile bir takım sorunlarda olabiliyor işte. Yer konusuna gelince gerçekten büyük sıkıntı, özellikle boya gibi büyük hassasiyet isteyen koşulları da göz önünde bulundurunca bu yer olayı çalışmak için gerekli alandan da fazlasını gerektiriyor. Şuan için kendi açımdan söylemem gerekirse apartmanın altında 10-12 araçlık bir garaj mevcut ve giriş kısımları açık olduğundan gün içerisinde gün ışığından da bir hayli faydalanılabildiği gibi konum olarakta rüzgar almayan bir biçimde olduğu için ilk olarak aklımda buradaki kendime uygun bir bölümü kullanmak. Hatta bu alan için boya kabini bile düşündüm 3 tarafı paslanmaz çelik gibi 150x100 ebatlarında üst kısımdan ventili ve yan duvarlardan su perdeleride oluşturabileceğim şekilde... Fakat gel gelelim şuan için böyle bir uygulamayı yılda 3-4 kadro ve parçalarını boyamak için yapmayı maliyet açısından gelir/gider olarak ele aldığımda kendime gereğinden fazla buluyorum. O yüzden daha pratik bir yöntemle, brandadan boya kabini oluşturup bu uygulama için profesyonel maske ve tulumu kuşanıp uygulamaya yine aynı şekilde beni yarı yolda bırakmayacak üst düzey profesyonel bir pistole ve boya ürünleri ile tamamlama gibi bir düşünce içerisindeyim. Zaten boya konusundaki hassasiyetimden dolayı yakın bir arkadaşımla atölye kurmadıkça bahardan önce boyaya girişmeyi pek düşünmüyorum, boyanacak yüzeyin başta iletkenliği yüksek ve çelik olmasından kaynaklı olarak, yüzeyin yapısınında boyanın tutuculuğuna - yönde etkisi olacağından ki zaten beni bu konuda iyi anlarsın ki minimum +30 derece bir ortam sıcaklığı yakalamadıkça boyamayı düşünmüyorum. Tabi bu ortam faktörleri dışında boya esnasında kullanmak üzere aklımda kendi geliştireceğim hareketli metal disk kaide, boya sırası ve sonrası için ayrı tozdan arındırılmış bir kabin ve bu kurutma bekletme işlemleri için askılar ve boya için sertleştirici ya da UV ile sertleştirme için bir takım kafamda ufak ufak fikirler oluşsa da acele etmeden ilerleme gayesindeyim. Son olarak Paterek'in Frame Building kitabına dair bir bilgim yok, bu konuda yardımcı olabilirsende ayrıca memnun olurum.
Şimdiden yardımına, fikirlerine teşekkür ederim.

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Doğukan bey kendinize özel kurduğunuz dünyanızı fotoğraflarınızla hayranlıkla izledim. Tartışmasız korkunç bisiklet kültürünüzü de daha önce ki yazılarınızdan devamlı takip ettim satır satır okudum yaşınızın benden küçük olmasına rağmen önünüzde saygı ile eğiliyorum bilginize ve sabrınıza olan hayranlığımı bir kez daha önemle belirtiyorum.

Onurcan Ökse

Daimi Üye
Tepki
30
İsim
Onur Can Ökse
Bisiklet
Claud Butler
Abi Fotoğraf Çekerken Kullandığınız Makina Ve Lens Nedir Acaba ? Bu Arada Anlatımınız Çok Güzel Her Yazdığınızı Sıkılmadan Zevk Alarak Okudum Aklınızdaki Projeleri Gerçekleştirmek Dileğiyle İyi Günler .

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@ERTUNGA

Çok teşekkür ediyorum, aslına bakılırsa ben bu alana ilgi duymaya 7 yıl kadar önce başladım ve üstelik bisiklete dair en ufak bir bilgim olmaksızın, hurda diye tabir ettiğimiz son derece paslı bir Bisan ile. Fotograflar ve anlatım biçimime gelirsekte aslında bu konudaki heyecanıma yenik düşerek zaman zaman kelimeleri yutarak, fotografları gereğinden özensizce kimi zaman telefonumla çekip paylaşsam bile elimden geldiğince bir şeyler yapıp yaşatmaya çalışıyorum. :) Bir gün olursa ki Ankara ekibini toplamak ve siz değerli insanları bu platformun dışında günlük hayatta da tanımak, sohbet etmek isterim.

@Onurcan Ökse

Onurcan fotograf çekerken şuan için kullandığım makinalar, Nikon D300s, Nikon D90, Canon G1X ve video konusunda da GoPro hero2 olsa da go pro'yu daha çok günlük gezilerde kullandığımı söyleyebilirim. Lensler ise, Nikon 85mm Micro Perspective Control Tilt-Shift, Sigma 10-20mm, Sigma 1:1 105mm macro, Nikon 18-200VR, Nikon 18-200VRII ve 50mm şeklinde.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba bir bayan olarak bu konulara biraz yatkınlığım var :) Kendi işinizi kendinizin yapması size oldukça zevk veriyor dışarıdan alınan tepkilerde bunu daha da kuvvetlendiriyor. Biz bisiklete yeni başladık fakat klasik arabalarla ilgileniyoruz erkek arkadaşımla, Geçen sene izmirden aldığımız 1970 model VW transporter2 minibüsümüzü zor şartlar altında da olsa kendimiz boyadık. Çok uzun bir süreç tabi ki bisiklet kadar basit olmuyor boyaları kazımak daha sonra astar atmak zımparalamak ve sonra boya atmak sonra yine zımpara w.s bende epey kaporta boyadan anlar oldum :D Bu süreç içerisinde sulu zımpara bile yaptım daha sonra sulu cila v.s Fazla uzatmadan hayırlı olsun siz bide klasik bisikletlerle ilgileniyodunuz.

Bu arada öğrendiğime göre bu tabancaların boya atış mm leri varmış eğer tabanca alırken ucuzuna kaçmazsanız iyi olur. Biz bitane almıştık orta halli çatlama yaptı tabanca. Boyadığımız aracın fotoğrafı da aşşağıdadır.

(link)