Cyclocross ve yol bisikleti

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Cyclocross bisiklet ile yol bisikleti arasında ne tür farklar var ? Yol bisikleti alsam cyclocross a çevirebilir miyim ?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yol bisikleti aldığınız vakit onun kadrosu yola göre olduğundan yani sadece yolda kullanmanız gerekeceğinden arazi içinde belki ilerde sorun yaratabilir eğer sürekli arazi yollarına sert düz toprak yollara girmek istiyorsanız kadroda sorun olabilir aliminyumda olursa çok sonra bir sorun olabilir karbonda ise çok hafif ise bence o karbon şiddetli sarsıntılara ne kadar dayanacak şimdi özellikle cyclo cross tarzı sadece sert düz toprak yollarda ve çamurlu arazide ve asfaltta giden bir bisiklet aslında her yolun parisi fakat teker 1. 32 den aşağı olursa sert zeminlerde sorun olabilir çok tecrübe gerekiyor,
benim bisiklet scale scott 30 karbon idi large kadro ve 50.000 km yi geçti..2008 mart ayında aldım 5 yılına gelirken karbonda sorun yok kilom 65 te hep kaldı bisikleti modifiye ederek 28 janta çıkardım ve önden fox amortisörü çıkardım onu 2 elden sattım öne aliminyum çatal geldi ve bisiklet 10 kilo 350 gram düştü..orjinal ağırlığı 10 kilo 700 gram idi fakat ön taraf çok hafifledi karbonun en hafifi değil benim kadro,şimdi stabilizede ve sert düz toprakta ve asfaltta hıza kavuştum yalnız tekerim 1.32 dir aşağısıda oluyor fakat son derece tecrübe gerektiriyor 1. 25 ler ile stabilize zeminlerde gitmek ,gidon yarış olunca stabilize yollara dalmak tecrübenin ikinci adı olmakta ben yalnız gidonu değiştirmedim mtb gidonu olarak kaldı

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@Aşkın Şentürk

Cyclocross stabilize yollar içindir. Yol bisikleti de sadece asfalt içindir. Gözle görülür en büyük özelliği oranlarıdır. Yol bisikletindeki oranlar Cyclocross'a göre daha serttir...

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Ben sürekli yollarda olurum günlük 50 km ye yakın bir yolum var ama küçük bir tümsekte lastik patlasın istemem hybrid bisiklet almayı dusunuyordum ama cyclocross ları görünce kafam karıştı işin özü bu o yüzden sormak istedim

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
@Aşkın Şentürk

Küçük bir tümsekte yol lastiği patlamaz hatta büyük bir tümsekte de patlamaz.

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
@Kudret Kurtcebe

Hocam bu arada ben 57-58 kg yim bisiklete de aktif olarak başlarsam 55 e düşerim

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
@Ali.K

Peki o zaman yol bisikletindeki sıkıntı nedir neden tavsiye etmiyorlar

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
küçük bir tümsekte lastik patlamaz. Hatta en sert çukurlarda bile genelde patlamaz o nereden çıktı?

Lastiğin düşmanı diken, cam ve tel/çivi tarzı nesnelerdir.

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
@Aşkın Şentürk

Bisiklet kilo verdirmez. Aksine bisiklete başladıktan sonra 5-6 kilo aldım.

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Lastik sıkışmadan dolayı patlama felan yaşıyordu bildiğim kadarıyla bozuk zeminlerde

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
@Aşkın Şentürk

Yavaş yavaş yol bisikleti hakkındaki önyargılar kırılıyor.Yol bisikletini de tavsiye etmeyenler genelde kullanmayanlardır.Yok tekeri patlar,yok kadrosu çatlar falan filan bi sürü boş şey.Şu an kullandığım lastik 230gr herhangi bir kevlar koruması falan da yok 3500 km'dir patlamadı daha da bir şey söylememe gerek yok heralde.

• Beğen
Tepkiler: Berkayesenkaya488

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
@Sercan Can

Bu arada ben neyin bana kilo verdirip neyin aldıracağını çok iyi biliyorum beslenme ve spor dersini de aldım antrenörlüğümde var gıdalarla aram çok iyidir günlük gıda alımıma ve yaptığım spora çok dikkat ederim günlük yaklaşık 8 saat idman tempom var

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
@Sertaç EKİCİ

Bana tavsiye etmiyorlar her yola girerim ben yani kısa yol neresi ise oradan giderim o yüzden hybrid dediler hep

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Yol bisikletlerinde kardonun ve maşanın,fren bacaklarının müsade edeceği max lastik kalınlığı cyclocross kadrolarınkinden daha azdır.

Kadro geometrisi biraz daha diktir. Yol bisikletinin vites sistemini kullanır oran olarak ancak hız için yapılmadığından dolayı o denli sert vites oranları yoktur.

Hafiftir ancak yol bisikleti kadar değildir. Jant çemberleri kalındır yol bisikleti jantlarına göre ve (en azından benimkinde) jant göbekleri mtb göbeğidir. Akıcılık değil sağlamlık önceliklidir. Ve tabiki lastikleri tırnaklıdır amacına göre kullanılacak bi cyclocross'un. Asfaltta ses ve titreşim yapar,hız kaybettirir.

28" tekerler ve yol tipi vites oranları yorulmadan mtb'den hızlı gitmeni sağlar,lastikler tırnaklı lastikle bile olsa.

Lastikleri slick lastiğe çevirirsen biraz daha hızlanırsın ama en hızlı halinle bile kadro geometrisi konfor öncelikli olarak tasarlanmış yol bisikletine yaklaşamaz.

Neticede senin bisikletin asfaltta hız için yapılmış bi bisiklet değildir. Ama bikaç ufak değişiklikle ona en yakın sonuça ulaşabilirsin.

Yada tırnaklı lastikleri takıp mtblerin gittiği her rotaya gidemesende, amortisör gerektirmeyen her zeminde aynı bisikleti kullanmaya devam edebilirsin.

Lastik genişliğinde ufak oynamalar yaparak konforu arttırabilirsin. Yol gidonu yada düz gidon takabilirsin.

Fren konusu da var ama ondan da sonra bahserim =)

Bütün bunlar aklına yatarsa tek sorunun 2000 liradan aşağıya bu bisikletlerden bulamaman olacaktır kiiii o konuda en azından benim verebileceğim bi tavsiye yok maalesef.

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Galiba bunlara benim için fazla gerek yok 10 kiloluk bir hybrid yeterli olur herhalde bana

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Tavsiyem Yol Bisikleti. Fakat gittiğin yollarda stabilize yol oranı yüksek ise, cyclocross da düşünebilirsin. Yol ile giderken eğer kadro yerden -çukur vesaire- aldığı titreşimleri direk sana aktaracak kadar sert olursa geçici konsantrasyon kaybı yaşarsın birde o sırada seledeysen acıma olacaktır(baya :), bir arkadaş gerçi onun ki cyclocross tu, yumruk kadar büyük taşların olduğu bir yokuş parkurunu tırmanmıştı fakat aşırı kontrol gerektirdiğinden bahsetmişti. Asıl olay, yol ile daha uyumlu olursun bunu dememden kasıt sanki Bisikletle daha iç içe gibi olursun ve aerodinamik olursun. Tavsiyem asfaltan ve azıcık stabilize yoldan çıkmıyorsan Yol almalısın tadından yenmiyor. :)

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Benim ışim asfalt üzerinde ama malum izmir yolları korkutuyor beni biraz konfor da gerek gibi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Aşkın Şentürk

ideal kilo aşkın,yaşında genç valla tam zamanı senin için ,
bisiklet pek bırakılacak bir olay değil artık uzvumuzun bir parçası haline gelirse bize artıları olmakta,

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Sertaç EKİCİ

Forumda bir baslik acin ve soyle yazin "sadece duz asfalt deminde kullanmak icin bir bisiklet istiyorum ne tavsiye edersiniz?". Ondan sonra seyreyleyin konunun gidisatini. :)