Baştan tırnağa yeniden toplandı: Salcano 210v

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır toplamaya çalıştığım bisikletimi topladım.Allah herkeze gönlündeki bisikleti toplamayı nasip etsin.
Tam kafamdakini topladım.Düz lastik.Rulmanlı göbekler.Düz maşa.9lu vites sistemi.Daha fazla maddi imkanım olsa karbon kadro gidon vs alırdım :D
Kısmetse seneye yol bisikletine geçerim.

Şimdiki sorunum pabuçlar aşırı ses yapıyor :(

Donanım:
Kadro:Salcano 210v 18 inç
Maşa:Mosso düz maşa
Jant seti: Rival rulmanlı kırmızı göbekler , mavic m317 çemberler, taiwan tel ve tel başları , maxxis xenith lastikler.
Arka arttırıcı:Lx ters yay (9'lu sistem)
V fren: XT paralel bacak + Baradine 3 renkli pabuçlar
Ön aktarıcı: Deore (9'lu sistem)
Aynakol: Alivio (9'lu sistem)
Ruble: Alivio (9'lu sistem)
Zincir: Deore (9'lu sistem)
Vites kolları: Deore dual kollar. (9'lu sistem)
Pedal:Shimano M520 Spd pedallar
Sele , sele borusu ve gidon boğazı : Salcano
Gidon:JTM alloy flat gidon.
Elcikler:Ritchey
Barend:Aliminyum.Markası pek belli değil.Fakat çok hafifler.

Ağırlık: Barendsiz 11,2 KG

Son olarakta ufak bir reklam yapayım :D

Yorumlarınızı bekliyorum...

Scudo

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Çok teşekkür ederim.Bu sene süreceğim bisikletimi.Artık seneye yolcu olacağız :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Bisikletiniz gerçekten güzel olmuş.
Ancak kafama takılan bir husus var:
V fren ve düz maşayken 11 kilonun altında olması lazım aslında.Jant çemberlerinizde mavic aslında.Aklıma takıldı...

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Bende çok düşündüm onu.Şöyle söyleyeyim.
XT V FREN bacakları paralel oldukları için ağır.
Gidon , gidon boğazı , sele borusu + sele çok ağır.
Aynakolum hafif değil.
En son olarak kadrom fazla ağır değil fakat daha hafifleri bulunur.Ha dersen değermi diye o kadar daha para harcamaya yol bisikletine geçerim.

Eğer yıkarda saydığım malzemelerin daha hafiflerini alsa idim 10 kg ye çok rahat düşürürdüm.Ama bir sorun var PARA...

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Lütfü Ekşioğlu

:) anlaşıldı o zaman :) gerek yok :) zaten en iyi bisiklet bindiğin bisiklettir :)

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
bir MTB nin yol bisikletine doğru evrimi:) çok güzel olmuş, yakışmış. Jantlardan kurtularak en iyisini yapmışsın. Çok itici buluyorum ben kendi jantlarını

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Bisikletiniz çok güzel olmuş.İyi günlerde kullanın..Aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum Paralel baskı frenlerden memnun musunuz.? Birde niye ağır paralel baskılar yani normal fren bacağına göre mi ağırlar ? bende TEKTRO fren bacağı var XTR paralel baskıya geçmeyi düşünüyorum.Sizce nasıl olur ?

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Sait Hislioğlu
Aslında pek yol bisikleti demek doğru olmaz.Daha çok hybrit oldu :)

@Atıl Güven
Şöyle söyleyeyim.Daha yeni topladım pek test etme fırsatım olmadı.Şu anlık biraz ses yapma sorunum var.Onu çözmeye çalışıyorum.Ama gerçekten ağır XT paralel bacaklar.Geldiğinde kutuyu tutunca dedim ne var bunun içinde böyle.Normal fren bacakları daha hafif.Özellikle XT ler çok ağır.XTR olanlar biraz daha hafif.

XT ön arka bacakların ağırlığı 498 gr :D + olarak pabuçsuz. 500 de şuna
Tektro nun orjinal ağırlığı neredeyse 300 gr :D Anlayacağın fark çok.

Son olarakta xt paralel sistemde baradnie kullanıyorum.

Hepinize iyi mesajlarınız için teşekkür ederim.

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Öncelikle bisiklet çok güzel olmuş, toplama bisikletin verdiği mutluluk tartışılmaz :)

İkinci olarak kimse alınmasın ama bisiklet ağırlıkları ve bu konudaki takıntılar hakkında tavrımı belirtmek istiyorum. Bisikleti hafifletmek, hafif bisiklet elde etmek için çok türlü triplere girenler veya 10 kg altında bisiklet göremeyince "Ağır yahu bu bisiklet" diyenler görünce dayanamıyorum. Yahu yarışçı olsanız gram hesabı yapın anlarım. Çoğumuzun kilosu, vücut kondisyonu belli, sırtımıza çanta takıyoruz, içini dolduruyoruz, sele altı veya kadro çantalarına telefon, anahtar cart curt. Kendimizin de fazladan bir sürü ağırlığı var. Bisiklet 9 kg değil de 14 kg olmuş, bu mu sorun yani?

Eğer buysa sorun ne diyebilirim ki arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: Selami53

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Çağatay Çağlar

Beğendiğinize çok sevindim teşekkür ederim.

Ağırlık konusu ise arkadaşların ağırlık konusundaki konuşması ise büyük bir ihtimal mosso düz maşa için olmuştur.Çünkü XCM maşa 2800 gr.Bu düz maşa ise 750 gr.
Zaten ağırlık için daha fazla uğraşmayacağım.Seneye yol bisikletine geçeceğim.Onda ağırlık meselesine bakacağım.

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Ben kesinlikle kişiye has hedef almadım onu belirteyim. Son zamanlarda çok denk geliyorum da artık burama kadar geldi :D Bisiklet 5 kg olsa kaç yazar uzun yolda sırtta yükle çanta, sürücüsü de göbekli olduktan sonra :) Demek istediğim nokta başka.

Eğer diğer yorumlarda yazdıysanız kusuruma bakmayın gözümden kaçmıştır, kaça mal oldu totalde? Toplama bisikletler pahalıya gelir derler, onu teyit etmek istedim.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Şöyle söyleyeyim.Fiyatı hiç hesaplamadım.Bisikleti toplarken insanın kafasında fiyat gibi bir düşünce olmuyor.Sadece para bulup isteği parçaları almak oluyor.Ama eminimki eski bisikleti satıp üstüne toplamada kullandığım parayı eklese idim başlangıç seviyesi bir yol bisikleti alabilirdim.Seneye orta üst seviye bir yol bisikleti alacağım.

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bir süre kullanın da bunu, onu da yaparsınız kısmetse. Ben de yol bisikletine heves etmiştim ama bütçem yoktu. Bütçem olsa bile alır mıydım bilmiyorum çünkü İzmir içi yollar muazzam bozuk. Amortisörüm kilitlenebilir ama henüz hiç kilitlemedim. Sürülmüyor aksi halde. Heba olurdum yol bisikletiyle herhalde. Ama bir yanım hala yol bisikletinden yana.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Hayırlı olsun,görüntü güzel fakat bence hybrid de değil tam ortada kalmış.Ya maşayı değiştirin,ya da kadroyu. Tam bir şeye benzesin diyorum :)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Benim amacımda o ortadaki zevki yakalamak.Dağ bisikleti kadrosunun o atikliği , düz maşanın hafifliğinden doğan hız ve son olarak düz lastiklerin akıcılığı ... Hem atik görünüm hem akıcılık ve hız :D İstediğim tamda buydu.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Çağatay Çağlar

Abi al istersen problem değil :D Lütfü abi belirtmiş.Ben düz maşaya takıldım bir an.Çünkü benim mtb 2.800 lük maşayla 12 kg geliyor.Hemde hidrolik disk fren.O yüzden dikkatimi çekti.Yoksa ağırlık umrumuzdamı :D çift amortisörlü olmasın yeter :D fazlasına gerek yok :D

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Ağırlık olayı zaten hobi gibi bir şey olmuş durumda insan kendisine katacağı performansı değil arkadaşlarına atacağı havayı düşünüyor.İtiraf etmek gerekirse bende onlardan biriyim yani bisikletin hafif olması biraz da keyif işi gibi bundan keyif alıyor muyum evet alıyorum bana performans olarak katkısı var mı ? çok az katkısı vardır ama iş bacaklarda bitiyor.Yoksa hafiflik sadece işin esprisi...(ama insanoğlu her zaman daha iyisini de istiyor bu da bir gerçek) saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

IbrhmAkgl

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Merhabalar, bisikletiniz gayet güzel olmuş, güle güle kullanın... Acaba Mosso maşayı nereden aldınız...