Maşa ve kadro kaplama

Tepki
63
forumunuza yeni katıldım ve
kaplama yapmadan önce bu konuyla ilgili çok az döküman bulabildim
bu yüzden hepsini aşamalı olarak fotoğraflayamadımsa da
en azında tecrübe olarak yapacak arkadaşlara yardımcı olacağına inanmaktayım.

öncelikle maşa karbon kaplamayı anlatmal isterim.
gereken malzemeler
saç kurutma makinesi ( en önemlisi)
çakmak fotoda yok gerçi ama
karbon kaplama kağıdı
makas ve jilet
ve tabiki kaplanacak malzeme

(link)

en zor kısımlar köşeli ve yuvarlak olan kısımlar ben öncelikle üst taraftan kaplamaya başladım

(link)

burda dikkat edilmesii gereken önce düz ve şişlik yapmıyacak düz bir zemine ilk yapıştırmayıı yapmak daha sonra ısıl işlem ile kaplamayı ısıtarak (saç ku. mak ile) ve gerdirerek şişlik yapmadan yapıştırmayıı bitirmek.en son köşeleri ise çakmakla çok az alev tutarak iice yapışmasını sağlamak .
üst tarafın bitmiş hali

(link)

(link)

bu resimde görünen kabartı allta lastik aksamın gireceği boşluk olması sebebiyle gerilmeden olmuştır en son düzeltme işleminde o bölüm kesilmiştir.

(link)

daha sonra alt taraftaki normal silindir yapıdan daha şişkin olan kısımda ayrı olarak aynı mantıkla yapılmıştır

(link)

ve en son olarak en kolay olan kısım düz silindir çok zorlanmadan yapıştırılır.
ama yaptıktan sonra birleşme yerlerine ısıl işlem uygulamak daha kalıcı olmasını sağlamıştır.

(link)

bisiklette görüntüsü bu şekildedir

(link)

buda bisikletin son görüntüsüdür.
dediğimm gibi aslında bisiklet komple kaplamadır fakat kadroyu ve aynakolu kaplarken herhangi bir foto almadığımdan dolayı detaylı resimler yoktur.

ama kaplamada mantık hep aynıdır :)
(link)

kaplama yapmadan önceki resimler

(link)

Scudo

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Oldukça başaralı. Tebrik ederim. Kullandığınz kaplamanın markası nedir?

Tepki
63
@Selim Üsel

özellikle bir marka aramadım. praktikerden veya koçtaşta satılanlardan aldım o yüzden hatırlamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Bariskkk

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@baris ozgur

Tebrik ediyorum.. Çok güzel olmuş ve paylaşım için teşekkürler..

Acaba kaplamayı isterken tam adına ne d,yeceğiz.. Yani bu kaplamanın cam film kaplaması, defter kaplaması, fayans kaplaması(salladım bunu:D )..

Anlatabildim mi, deneyeceğim bende bunu..

Tepki
63
@Tolga Ayla

:D anladım şöyle isteyebilirsiniz kendinden yapışkanlı kaplama kağıdı çünkü genel amaçlı kullanılabiliyor.
ama alırkan carbon fiber desenli derseniz karşınızzda bön bakışlar görmyee hazırlıklı olun...
benimm cidden denk geldi :)

ama fiyatları biraz abartı olsada araba modifiye dükkanlarında hem sizi anlarlar hemde aradığınız bulursunuz
şimdidden kolay gelsin

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
@Tolga Ayla

Bende sorarken merak ettim marka nedir diye. Bende kullandım bu tarz kaplamalardan. Özellikle d-c-Fix markasını. Ancak ben bu kadar tefarruatlı kaplamadım. Sadece çok çizilebilecek bölümlerini şefaf olan ile kaplamıştım. Ancak fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla arkadaşımız güzel iş çıkarmış.

Aslında bu tür kaplamaların en iyi markası d-c-Fix diye biliyorum.
Ancak Koçtaşta yada Praktiker'de bildiğim kadarıyla başka markalar var. Onların kalitesi hakkında bilgim olmadığı için merak ettim kullandığı marka nedir diye.

Tabir konusunda ise bu tarz kaplamalar her türlü düz ve temiz olan zemine kaplandığı için bir ayrıntıya gerek yok diye düşünüyorum.

Tabiki arkadaşımız daha iyi bir bilgi verebilir.

Tepki
63
hatırladım all-deco ucuz ve kaliteli dc fix ise bana göre pahalı ve emin olun kalite açısından hiçbir farkı yok sadece alırken bahsettiğim konuda dikkattli olmak

verdiğim diğer linkte başka bir arkadaşa anlatmaya çalışmıştım

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler deneyeceğim.Hemde kadrom dahil olmak üzere :D
Yanlız sizi bayağı bir zorlamış herhalde küllük dolu :D

• Beğen
Tepkiler: mehmet akpınarca

Burak Oguz

Forum Bağımlısı
Tepki
90
ben konu dışı bir soru soracam ama maşanın markası ney yada böyle maşa alabilecegim bir link verebilirmisiniz

Tepki
205
Maşanın çalışma sistemi race motorsiklet maşalarıyla aynı,ayrıca kaplamadan forumda satan arkadaşlarımız vardı biz aldık bizzat:D

Tepki
63
@mustafa kemal güler

kaplama malzemesi çok zor bulunan bişey değil sadece fiyatları çok değişiklik gösteriyor

bu arada sadece maşa değil ama bisiklet zaten satılık :)

Tepki
63
bu arada bugün kaplama malzemesini praktikerde buldum
ölçüsüne bakamadım ama zaten hepsi standart
fiyatı 21 tl idi.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
21 lira olanın ölçüleri nedir acaba kaça kaç boyutlarında bende izmirdeyim gidip almayı düşünüyorum ama şöyle bir sorun var sele borusunu kaplamayı düşünüyorum fakat daha önce beyaza kaplamıştım kaplama yapınca sele borusunu içeriye sokmak imkansız oluyor bunun için ne yapmam gerek zaten bu yüzden soka çıkarta sele borusunun boyası gitti tavsiyeleri bekliyoruum

Tepki
63
yanlış hatırlamıyosam 2m*45 cm standart ölçü bu olsa gerek
ama sele borusu devamlı olarak yükseltip alçaltıyosan burda kaplama yapman mantıksız olacaçtır. çünkü eninde sonuda o kaplama yırtılacaktır.
sele borusunun girdiği yer mantık itibariyle boşluğun en az olduğu yer ve sen yükseltip alçaltmakla max sürtünme yapacaksın yanii kısaca faydasız olacaktır .
ama sabit kullanırsan borunun gireceği yeri biraz genişletmek ve boruyu zarar vermeden oturtmak mümkün.

Tepki
1
Meraba ben birşey soracaktım peki bu kaplama belli bir zaman sonra çıkarmı yada çıktımı (herhangi bir durum su, ısı gibi vs...)Bilgilendirirseniz teşekkür ederim..:)

Tepki
63
@Fatih Akpınar

kesinlikle iyi yapıştırdıysan ıslansa çamur olsa kendin yıkasan çıkmaz ....

bizzatt denedim