Maşa ve kadro kaplama

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
pürüzsüz bir işcilik var gibi gördüm tebrik ederim güzel olmuş hakikatten..

Scudo
Tepki
31
Dostum çok güzel olmuş. Bende komple kadromu kaplamayı düşünüyorum, boyamak yerine. ortalama kaç rulo kaplama gider? Kadrom eski, altındaki boyayı kaldırmam gerekir mi?

revan55

Üye
Tepki
22
İsim
Recep V.
Bisiklet
Kron
Reklam-Tabela yapan yerlere gidip "Karbon folyo var mı?" derseniz size yardımcı olurlar.

Tepki
80
İsim
Erdem Yücel
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evlere hapsolduğumuz bu günlerde yapacak bir şey bulamayan hobidaşlara bir fikir olması açısından konuyu hortlatayım dedim. Sanırım aramızda benim gibi deyim yerindeyse pimpirikliler vardır. Özellikle yeni aldığımız bisikletimizin çizilmesini istemeyiz. Bayram öncesi devamlı müşterisi olduğum oto kuaförümden (tuning’ten daha Türkçe olsun istedim) kaput filmi alarak işe başladım. Hatta ücret almadığını da belirteyim. Bu sebeple bedavaya yaptığım bir uygulama oldu. Birkaç video izleyince evde yapabileceğimi düşündüm. Naçizane tavsiyem kaplayacağınız yüzeyi nemli ve kuru bezlerle güzel temizleyin. Kaplamayı doğru ölçülerde kesmek çok önemli. Uygularken de malum bisiklet kadroları düz değil kıvrımlı, bu yüzden önce kaplamanın enine tam orta kısmını yapıştırıp kenarlara doğru boşluk oluşturmayacak şekilde devam ettim. Bir ucunu yapıştırınca çok asılırsanız kaplama uzuyor, dikkat edilmeli. Sonuçtan ben memnunum. İki bisikletim var, ikisini de kapladım. Özellikle katlanır bisikletlerin katlanıp açılması sırasında birbirine temas eden yüzeyleri kaplamak yerinde oldu. Ayrıca 3-4 saatimi bu işe ayırarak evde sıkılmaktan kurtuldum. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıklı günlerde, kazasız sürüşler dilerim.12759B8F-01C7-4782-B448-AF630AF05225.jpeg2EBDEAFF-DC7B-4F31-9B57-62F68BAC02B6.jpegB579AB2F-B496-478F-8059-16204DF36C30.jpegCD413786-9848-4CAB-A974-278F454CE89A.jpegA2846AB7-7DBF-4843-9AD6-790C6B3D74C6.jpeg7C56DD68-ED5E-4B76-90B4-E24FE974B00C.jpeg

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erdem yücel merhaba ben de bugün sipariş verdiğim şeffaf yapışkanlı folyo geldi. Bisikletimi kaplayacağım. Yaptığınız uygulamayı detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?(mesela birinci aşama atıyorum folyoyu bisiklete göre kestim gibi) veya bildiğiniz detaylı bir şekilde anlatan bir video falan varsa söyleyebilir misiniz ? Şimdiden aklıma gelen ilk soruları soruyum. Folyoyu yapıştırırken bisikletin yüzeyine sabunlu su mu sıktınız yoksa direk bisikleti temizledikten sonra mı yapıştırınız şu an aklıma soru pek gelmedi ama geldikçe sorarım cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erdem yücel merhaba ben de bugün sipariş verdiğim şeffaf yapışkanlı folyo geldi. Bisikletimi kaplayacağım. Yaptığınız uygulamayı detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?(mesela birinci aşama atıyorum folyoyu bisiklete göre kestim gibi) veya bildiğiniz detaylı bir şekilde anlatan bir video falan varsa söyleyebilir misiniz ? Şimdiden aklıma gelen ilk soruları soruyum. Folyoyu yapıştırırken bisikletin yüzeyine sabunlu su mu sıktınız yoksa direk bisikleti temizledikten sonra mı yapıştırınız şu an aklıma soru pek gelmedi ama geldikçe sorarım cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.
Açıklayabilecek başka birileri varsa cevaplayabilir mi

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Açıklayabilecek başka birileri varsa cevaplayabilir mi
Şu an kendi bisikletimi kaplıyorum ama şeffaf değil. Sizinki daha yüzeysel ve kolay denebilecek bir çalışma. Çok da hakim olmadığım için sizi yanlış yönlendirmeyeyim.
İnternet üzerinde sıraladığım kelimeleri aratırsanız videolar bulabilirsiniz
- Wrapping bike
- Vinyl wrap bike
- Bicycle wrapping

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MustafaSener teşekkürler
Şu an kendi bisikletimi kaplıyorum ama şeffaf değil. Sizinki daha yüzeysel ve kolay denebilecek bir çalışma. Çok da hakim olmadığım için sizi yanlış yönlendirmeyeyim.
İnternet üzerinde sıraladığım kelimeleri aratırsanız videolar bulabilirsiniz
- Wrapping bike
- Vinyl wrap bike
- Bicycle wrapping
En merak ettiğim soru bisikleti temizledikten sonra direk yapistiracak miyim yoksa fisfisla sabunlu su sıkıp öyle mi yapistiracagim

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
@MustafaSener teşekkürler

En merak ettiğim soru bisikleti temizledikten sonra direk yapistiracak miyim yoksa fisfisla sabunlu su sıkıp öyle mi yapistiracagim
Bu konuda net bilgim yok. Ben akvaryumuma cam folyosu uygulamıştım. Bunu sabunlu su ile ıslak şekilde uygulamıştım. Kaplama folyolarına daha önce de işim düştü. Sadece yüzeyi temizleyip yapıştırdım direk. Şu an yaptığım uygulamada da su kullanmıyorum. Yine de aldığınız yere başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

DeaKeN

Aktif Üye
Tepki
268
İsim
Cemil Köroğlu
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnternette bay etiket sitesi var arkadaşlar konuyu yanlış anlamadıysam eğer (link)
Sayfaları bu yapıştırma bilgileri var. İzleyerek uygulama yapabilirsiniz. Ayrıca sitelerinde de bisiklet sticker ları mevcut.

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MustafaSener @DeaKeN teşekkür ederim yapacaklarım kafamda şekillendi ıslak uygulama yapacağım olmazsa kuru yaparım. Peki ya sizce mesela zefal skin armor gibi ürünlerdeki gibi sadece bir bölümünü mü kaplıyım yoksa kadroda açıkta kalacak yer kalmayana kadar mı kaplıyım.

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sprinTürk ıslak uygulama yapın daha kolay olur.
Peki ya zefal skin armor gibi mı kaplıyım yani kadronun belli bir kısmını yoksa açıkta yer kalmayacak şekilde mı hangisi daha sağlıklı olur
@Şerif Feridun bir de yukarda bir arkadaş bay etiketi önermiş baktım ıslak uygulama videosu vardı ama 250 ml suya 2-3 damla bulaşık deterjanı diyor. Yaptım fakat elime sıktığımda sadece su geldi. Kayganlık hissi vermiyor biraz daha bulaşık deterjanı atıyım mı yoksa kayganlık hissi vermemesi normal mi

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
@MustafaSener @DeaKeN teşekkür ederim yapacaklarım kafamda şekillendi ıslak uygulama yapacağım olmazsa kuru yaparım. Peki ya sizce mesela zefal skin armor gibi ürünlerdeki gibi sadece bir bölümünü mü kaplıyım yoksa kadroda açıkta kalacak yer kalmayana kadar mı kaplıyım.
Tam kaplama yapmaya kalkarsanız o elinizdeki malzemenin kalitesine, sizin yeteneğinize ve sabrınıza göre kozmetik başarısı değişir. Ben parça parça çizilme ihtimali olan yerleri kaplamanızı öneririm.

Benim bisikletimin boyası bitik durumdaydı. Ben tam kaplama yaptım ama parça parça keserek kapladım, küçük parçalarla bazı yerlerde ikinci ve üçüncü katları yaptım. Hasar aldığında hasarlı parçayı söküp yeni bir küçük parça keserek tamirini yapabileyim diye. Pürüzsüz bir görünüm istiyorsanız o işin çok ama çok zor olduğunu belirteyim.

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MustafaSener zaten aldığım folyo şeffaf yarın yapacağım bakalım olmazsa çizilme ihtimali yüksek olan yerleri kaplarım.

DeaKeN

Aktif Üye
Tepki
268
İsim
Cemil Köroğlu
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Islak uygulama yapmanız daha iyi olur. Çünkü bu tarz ürünlerin yapışması halinde yanlış oldu deyip oynatmak için sökemezsiniz geneli gerilir ve uzama yapar. Şimdiden kolay gelsin herkese resimleri bekleriz.