Antalya-3 Aralık 2006 Karain Mağarası tarafı gezimiz.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Herkese merhaba.
Önümüzdeki pazar günü, Antalya'da, geleneksel olarak yaptığımız, her ayın ilk pazar gezisi günü.

Ne kadar zamandır gitmek isteyip de , sıcaklardan dolayı gidemediğimiz, Yeniköy tarafındaki, Karain mağarasına gidelim dedik. Karain Antalya'nın, kuzey batısında, eski Ankara, İstanbul yolu üstündeki Yeniköyden gidilen bir yer. Gidiş yaklaşık 30 Km. Gidiş dönüş , evlerimizden gelişide göz önüne alırsak yaklaşık 70 Km gibi bir gezi. Sadece Kepez çıkışı biraz zorlar, gerisi tamamen düz, hele dönüş , çok daha rahat , hafif eğimden dolayı dönüşte hiç zorluk olmayacak.

Karain Mağarasının netten bulduğum tarihçesi ise şöyle:

Karain Mağarası, Antalya’nın 30 km. kadar kuzey batısında, Yeniköy yerleşim birimine ait Yağcı Köyü’ndedir. Prehistorik (tarih öncesi) bir mağaradır. Batı Toros kalker kuşağının, traverten ova ile teşkil ettiği sınırda, yamacın 80 m. kadar üstünde, denizden 370 m. kadar yükseklikte bulunmaktadır. Karain Mağarası, 1946 yılından itibaren 1973 yılına kadar sistematik bir şekilde Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Prehistoriya Profesörü İ. Kılıç KÖKTEN tarafından incelenmeye başlandı ve mağara girişindeki kalın dolgu tabakasında kazılar yapıldı. Kazılar halen devam etmektedir. Ortaya çıkan bulgulardan, Karain Mağarası’nın Orta Paleolitik (Yontma Taş Devri) çağlarında sürekli iskan edildiği anlaşılmıştır. Klasik çağlarda da bu iskanın devam ettiğini ve mağaranın kutsal bir adak ve tapınma yeri olarak kullanıldığını dış duvarlar üzerindeki kitabe ve monogramlardan anlamak mümkündür.

Karain Mağarası’ndaki kültür katları arasında, çakmak taşından yapılmış el baltaları, çeşitli kazıyıcılar, süs takıları ve ok uçları; ayrıca, su aygırı, gergedan, fil gibi hayvan kemikleri ile ; orta paleolitik çağı insanı homo sapiens’e ait fosil kemik parçaları bulunmuştur. Karain Mağarası’ndan çıkarılan buluntuların çoğu yamaçla ova sınırında bulunan küçük müzede ve bir kısmıda Antalya Müzesi’nin Prehistorya Salonunda sergilenmektedir. Mağaranın doğusunda Düden suyunun oluşturduğu yaban ördeği avcılığıyla ünlü Kırkgözler Sazlığı ile bu sazlığın kıyısında 12.yy’da yapılmış 25x45m. ölçülerinde Kırkgöz Han bulunmaktadır.

İstersek çok yakında olan Kırkgöz su kaynağınıda ziyaret edebiliriz.

Rotamız: Sabahtan, Akdeniz Üniversitesi, Olbia çarşısı, simitçi kafede sabah saat 8.00 de buluşuyoruz. hareket ettikten sonra ferrokrom karşısındaki, alışveriş merkezinden ihtiyaçlarımızı alıyoruz, dik Kepez rampasının ortasında olan Meşe parkında soluklanıp, Kepezi çıkıyoruz. Ondan sonra İstanbul yolun'dan sola Yeniköy yoluna girip yola devam ediyoruz.

Duruma göre yolda tabi molalarımız olacaktır.

Bu gezimize kepezi çıkarım diyen herkes katılabilir. Çünkü kırıcı bir yol değil gerisi. Hızımızda birbirimizi bekleyerek olur, her zamanki gibi.
Bu gezi çünkü bir performans gezisi değil.

Herkes birbirini arayıp geziyi hatırlatırsa, çok katılımlı güzel bir gezi yapacağımızdan kuşkum yok.

Hava şartlarına bakarak yanınıza kalın giysiler almanız gerekebilir. Çantanızda taşırsınız.
En önemlileri de: Yanımıza Kask, gözlük, eldiven, yama takımı, pompa, yedek iç lastik almayı da unutmayalım.

Hepinize neşeli, mutlu, bol katılımlı, bol pedallı geziler dilerim.

Hoşçakalın.

Scudo

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
valla ender abi roman gibi anlatmışın geziyi manyak olmuş.en başta ben.
ve ceyhun.ceyhuna a söyledim msn de geliyor.bende.3 kişi hazır komutanım.

detaylı olunca gelmek isteyen fazla olur abi.güzel olmuş.antalyadaki tüm arkadaşların katılımlarını bekliyoruz.

gününüzün güneşli ve rüzgarsız geçmesi dileklerimle.

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
maşallahınız var valla...aynen devam
damlataş ve dim mağarasını gördüm ama karain daha kısmet olmadı. bu arada dim mağarası süper bir yer. bir haftada oraya gidersiniz artık.
iyi geziler diliyorum şimdiden...

• Beğen

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel bir parkur, hava tahminleri ümit verici...

Kepez rampasından çekinenler için profesyonellerin iyi bildiği bir beslenme taktiği:

Tura son 3 gün kala öğlen ve akşam yemeklerinizde bolca makarna (mümkünse sadece makarna) yiyerek karbonhidrat depolayın. Yokuşta farkını göreceksiniz :)

Olbia'da görüşmek dileğiyle.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba arkadaşlar

Şu açtığım gezi yazısına arkadaşın biri 5 yıldız vermiş. gezi ilanının yıldızla ne işi olabilir. bence , yıldız verilecek yer geziyi yaptıktan sonra açılan konu , çok iyi ise olmalı.

Ben kendim bu yıldızları kaldırmak için uğraştım ama olmadı. Kendi gezi duyuruma en berbat yazdım 2 yıldızı silebildim.

Lütfen biraz duyarlı olalım. Böyle yıldız atmak bu konuda bence gereksiz.

Herkesten bu yıldızlar adına özür diliyorum.

Hoşçakalın.

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
herkese merhaba....
çok güzel ,planlı gezi programı olmuş ender abi...inşallah gelmeye çalışıcam ....şimdiden keyifli görünüyo gezi...
bol neşeli pedallar

• Beğen
Tepki
84
Ender bey merhaba;
83-84 den bu yana Antalya'ya gitmiyorum desem yaşım çıkacak. Şehrin üst tarafında kalan "Düden şelalesi" şimdi evlerin arasında diyorlar. Keşke katılabilseydik sizlere. Muğla grubu arkadaşlar Muğla-Antalya yapmayı düşlüyoruz. İnşallah bir gün yaparız. Size sağlıklı pedallar. Mustafa Hoca

• Beğen

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@M. Yeniçeri

Merhaba Mustafa Hocam

Nufus cüzdanında yazan yaş bence önemli değil, hocam. İnsan hissettiği yaşta olması önemli bence.

Sizin maceraları Sevgili dostum Can Demirel' den öğreniyoruz. Sizlerde çok güzel geziler yapıyorsunuz, Muğla grubu olarak.

Hakikaten eskiden düden şelalesi şehrin dışında bir piknik alanı idi, ama şimdi , bayağı bir evler içinde kaldı, o konuda haklısınız.

Sizleri , tüm Muğla ekibi olarak Antalya' da görmekten büyük bir memnunluk duyacağımdan , sizlerle pedal çevirmekten zevk alacağımdan şüphem , yok.
Siz bir başlangıç yapsanız, şehirler arası bisikletle misafirlik, ne kadar güzel olur. Birbirimize bisikletlerimizle geziler düzenliyoruz. Düşüncesi bile muhteşem geldi bana.

Yaza doğru bu düşünceyi, yeniden gündeme getirelim derim.

Sevgiler ve selamlar .

Hoşçakalın.

teknocu

Üye
Tepki
16
ender abi mükemmele yakın yorumun ve yaptığın araştırmalardan ötürü Bisiklet Ailesi adına tesekkür ediyorum pazar günü görüşnek dileğiyle..

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
yine sizlere yakışır bir organizasyon olcak adım gibi eminim...
kazasız belasız pedallamalar...

• Beğen

mg_61

Üye
Tepki
8
merhaba ender abi beni buraya yönlendirdiğin için sağol iyi denk geldi. sabah 8 de olbia da simitçi kafede buluşulacak kahvaltıyı buradamı yapıyoruz yoksa herkes kahvaltısanı yapmışda mı geliyor. kısacası saat 8:00 buluşma saatimi yoksa hareket saati mi ?

• Beğen

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.811
sevgili ender abi, değerli hocam tuncay(basri) ve diğer antalyalı pedalşörler.

bu pazar bizlerde aydos da pedal çevireceğiz.
Türkiye'nin altıda-üstüde pedal sesleriyle çınlayacak.
gezi fotoğraflarını merakla bekleyeceğiz.
güzel bir gezi geçirmeniz dileğiyle...

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Melih merhaba
Ben genelde evde yapıp çıkıyorum kahvaltımı. Ama orda da simit ve benzeri şeyler, tabiki çayda var. Orda kahvaltı yapan arkadaşlarımız var. Sana hangisi iyi gelirse sen öyle davranabilirsin. .

Saat aslında çıkış saati ama sen duymamış ol. çünkü hiçbir zaman bu saatte çıkamadık. 8.30 ları buluyoruz her zaman. Kimse görmeden yazdım sana.

Simitçi kafeyi biliyorsundur umarım. Çünkü orda bir iki tane var. Hangisinde bisikletliler varsa oraya yanaş. Beni ve bizleri tanırsın zaten. Görüşmek üzere.
Hoşçakal.

Lütfü'cüm
Bu hafta süper geziler olacak, gibi gözüküyor. İnşallah hava da aynı bu günküler gibi olurda tüm bisikletseverler ,şöyle zevkli, neşeli, gırgır şamata bol , güzel geziler , yaparız da, forumuda resim ve şamata ile şenlendiririz.

Herkese süper geziler diliyorum.

Sevgi ve selamlar.
Hoşçakal.

Herkese merhaba

Yarınki gezilerimize saatler kaldıkça, heyecan artıyor.

Bu haftaki gezilerimiz belkide, kış müddetince yapacağımız, son gezilerimiz içinde olacağından, çok önemli. Sanıyorum , bundan sonra havalar bu kadar iyi gitmez. Kara kış kapıyı çaldı artık.

Tüm forum üyelerimize güzel, dostluk içinde geziler diliyorum.

Hoşçakalın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313
eeeeeee resim yokmu ? :)

Kendimizi sizlerle birlikte pedallamışız gibi hissetmek güzel oluyor, tabii bunun için resim gerekli.
Gezi resimlerinizi bekliyoruz.

• Beğen

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba

İlginize çok teşekkür ederim. Süper bir gezi yaptık. Hemde , tarihi bir yer ve tabii güzellikler içinde. Resimsiz, gezilerin tadı çıkmaz diye, tabiki bir sürü resim çektik. İlk partiyi dün akşam, yorgun argın attım. Sıra 2. partide, heleki 2. bölüm süper. Kısmetse bu gün onlarıda atacağım.
Linki burdan vereyi. Ordan bakarsınız.

Selemler, sevgiler.Görüşmek üzere.
Hoşçakalın