Zorlu antrenman ve yarışlar için birkaç ipucu

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
zaten kestirip atılmıyor artık 30 yaşına gelmiş ve birşey yapamamış birisinden atletik performan olarak birşey beklemeyiz,ama 16 yaşında biri bizi ,ülkemizi ileride önemli yerlerde temsil edecek potansiyele sahiptir o sebele onlar bir adım daha önem kazanmaktadır.ayrıca meb çalışan biri olarak dediklerinde çok haklısın ,sistemde sıkıntı var ,artık o benden eğt bölümlerine eski adı öss ile öğrenci alınıyor,özel yetenk diye birşey kalmadı,sıfır çekip öss ile giren var bundan ne bekliyeceksin. ama!!! öğrencide suç yokmu ,sen şu an öyle düşünüyorsun ama 15 -16 da öyle düşünmüyor çoğu kişi,umurunda bile olmuyor. bir kulağından girip öteden çıkıyor,ben şu an spor akademilerinde bile bilinmeyen veya anlıtılmayan şeyleri göstermeye çalışıyorum ama nafile.zaten o yaşta bunun farkına varan sıyrılıyor,diğerleride öyle geçene bakıyor. iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırın.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa
Scudo

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
Laktik asit sizin de dediğiniz gibi kasta ya da karaciğerde yıkılır. Benim kalp diye kastettiğim de kalp kasıdır. Karaciğerde laktik asit tekrar glukoza(glikoz değil) çevrilir. Laktik asidi en çok kullanan organ kalptir. Nazal konkadaki damarların hava geçirdiğiyle ilgili bir bilgim yok; yani işin aslı hava geçirdiğini zannetmiyorum. Öyle gelen havayı geçirseydi kanın damar içinde pıhtılaşmasına sebep olabilirdi. Hatta histolojik olarak fenestralı kılcal damar bile sayılmaz ki daha geçirgen olsun. kaslarda, ekzokrin bezlerde vs. fenestralı damarlar vardır. Bunlar daha geçirgendir. Fakat burun mukozasında bunlardan yoktur. Ayrıca kılcal damarlar direkt havaya temas etmezler; üzerleri dokuyla kaplıdır. Bildiğiniz gibi derinin en üst kısmı olan epidermiste kılcal damar yoktur. Burun mukozasındaki damarlar; havayı ısıtmaktan başka, dokuyu beslerler, atıkları uzaklaştırırlar, doku sıvısının miktarının ayarlanmasını sağlarlar, mikroorganizma girişinin artması durumunda dokusal makrofajlara ek olarak (artan histaminin etkisiyle) damarlardan dokuya savunma hücreleri göç eder. (lökositler ve başta nötrofiller) Savunmada da görevlidirler yani.

Berk_D

Daimi Üye
Tepki
131
Bisiklet
Geotech
Yazı cidden çok yararlı oldu. Çok çok teşekkürler.
Özellikle yoğun antremanlardan sonra 'bilmeme rağmen' yavaşlayıp dinlenme turları atmayıp direk kendimi eve atıyordum. Sonrasındaki bir kaç gün yürürken bile laktik asidi hissedebiliyordum, kaslarda ciddi yanmalar oluyor ve günlerce sürüyordu. Antremanlardan sonra dinlenme amaçlı hafif tempolu sürüşler gerçekten 'hayati' önem taşıyormuş, sayenizde tekrardan bu hatamın farkına varıp düzeltmiş oldum.

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Yazı harika olmuş tek nefeste okudum :) Fakat aklıma takılan birşey var 17 haziranda bende niğde yol yarışına katılıyorum yıldızlarda.Fakat bu insan vücudunun glikojeni 4 saatte yaktığı takdirde glikojeni tamamen tekrar depolaması ne kadar zaman alıyor?Yani glikojen depolarının tamamen dolması :D 1 hafta mı 1 ay mı çünkü tahminimce vücut çoğu şeyi kısa sürede harcıyor ama geri kazanması uzun sürüyor.Bu glikojeni depolamakla ilgili bir beslenme öneriniz varmı mesela günde ne kadar çikolata vs.. yenmelidir

Tepki
33
Bisiklet
Focus
çok teşekkürler gerçekten çok aydınlatıcı bilgiler. nefes olayına eskiden vakıf olduğum için bende uyguluyorum ancak uzun süredir bisiklet kullanmadığım için sanırım vücut bu alışkanlığı kaybetti. yine zorlanmalar oluyor ama eskisinden daha çabuk adapte oluyor bünye. tekrar teşekkürler.

mbt_53

Üye
Tepki
0
herkese iyi akşamlar bugün 60 km lik hızlı bir yol yaptım ve kendimi eve birden attım direk yemek yiyip dinlendim 4 saat geçti fakat kas ağrılarım normal düzeyde fakat şu anda kalp ağrısı çekiyorum acaba laktik asittenmi? geçmez ise birazdan doktora gidicem sizce normalmi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Nefes alma egzersizleri üzerine araştırma yaparken denk geldim. Yukarı alıyorum. Kesinlikle okunmalı.

beslenme ile ilgili kısımda ya doğru ifade edilmemiş ya da yanlış bilgi verilmiş.
--
"4 saati aşan uzun egzersizlerde normal bir insanın tüm glikojen depolarının tükendiği tespit edilmiş. Bundan daha uzun sürecek egzersizlerde vücudun yegane yakıtı yağlardır. "
--
bu kısımdan sanki 4 saatten sonra yağ yakımı başlıyor gibi anlaşılıyor. ki bu yanlıştır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Halil Emre Ozlu Hocam 8 yıl geçmiş. Kazandığınız bilgi ve deneyimlerden paylaşımlar yapmaya devam edebilir misiniz?

Bloyzkan

Üye
Tepki
5
İsim
Özkan T.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ediyorum, benim gibi yeni başlayan gençler için çok yararlı bilgiler, emeğinize sağlık

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda ilk defa bu kadar uzun bir yazı okudum.

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Helal olsun çok güzel yazmış başlığı açan arkadaş :harika: Yıla baktım 2011. Gerçekten de o yıllarda bu tip "dolu" başlık ve yorumlara sürekli denk gelirdik. Şimdi nadiren var :( Valla ben de artık goygoya giriyorum foruma ne yalan söyleyeyim :D

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Halil Emre Ozlu en son 19 Şubat 2015 tarihinde görülmüş, 5 yıl olmuş ,arada sırada uğrar inşallah , bizde nasipleniriz faydalı bilgilerinden.