Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

zoom

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
arkadaşlar bilmiyorumda bi yardımcı olursanız bana...bu zoom diye tabir edilen ön süspansiyon sistemi nasıl bir sistemdir?yani iyimidir?sertligi ayarlanıyormuş heralde?

Scudo
zoom süspansiyonun da bir sürü çeşidi var. 1 1/8 yani oversize kadrolar için olan bir Zoom süspansiyon kullandım. 29€ ya alınan süspansiyonun verebileceği en iyi performansı verdi. Yarışa bile katıldım. Paranız varsa Suntour ya da Manitou Axel alın.

• Beğen
Tepkiler: Soner YAMAN
Zoom süspansiyonlarda kullanılan bir sistedim değil, bir marka. Sertlik ayarlı olan modelini daha önce denedim. Alınabilecek en ekonomik amortisörlü maşalardan birisi sanırım. Fiyatına göre performans veriyor tabi ki. Eğer fazla arazide kullanmayacaksanız bisikletinizi düşünülebilir. Diğer türlü biraz daha bütçe ayırıp daha iyi bir maşayı seçmenizi öneririm. Eğer belirli bir fiyat aralığı söylerseniz daha iyi yardımcı olabilir forumdaki her kullanıcı diye düşünüyorum... :)

ben fiyat aralığında önce bir tavsiyede bulunayım. Zoom amortisör alma. onun yerine rigid maşa al. en azından hafif olur.

evet şimdiye kadar çalışan herhangi bir zoom maşa görmedim en fazla bir kez arazi kullanımında hakkın rahmetine kavuşuyolar...Ama tayfurunki gibi yarış çıkartabilecek kadar çalışmış olanlara zoom world cup diyor ve kendilerini müzelere teslim etmek üzere toplamaya çalışıyoruz...Cidden 29 euro gibi bir parayı ona verene kadar sountor xcp yada daha ucuz olan rst capa t5 t6 alınabilir çok daha iyi ve sağlamdırlar...

Zoom WC iyiymiş yahu :D WC o tarafta diil bu tarafta :D:D

bu suntour XCP maşa ağırlığı bi yana amörtisörün çalışması ne derecede arkadaşlar bilen var mı..

suntour maşa kullandım. zoom'dan iyi ama Rock Shox Reba performansı da beklememek lazım. Ne kadar ekmek o kadar köfte lafının en doğru olduğu yer bence amortisörlerdir.

tabi ki reba kalitesi beklemezsin ve zoomdan ii olduğu doğrudur ama orman içinde veya arazide nasıldır 120mm travel ayarı var ama hasasiyet ne ölçüde örneğin bi pilot sl ile kafa kafaya gider mi ???

ben o kadar hassas bilemiyorum. daha iyi bilen birisinin cevabını beklemek lazım.

valla pilot sl de o kadar iyi bi maşa olmadığı için bişey diyemiycem yani çalışması güzel ama bence o kadar paraya fazla helede duke ler bu kadar ucuzlamışken...Ne kadar iyi çalışsada almam...sid gibi çalışmadığı sürece...

Zoomların performansını kesinlikle begenmiyorum ve zamanla bosluk yaptıgınada sahit oldum ama o fiyata zoom olabliiyo .Ama f0orumların birinde bi arkadasın zoomlara mudehale cektigini ve sonuc olarak zoomdan beklenmeyecek performansa eristigini söylüyordu (tabiki sid kadar degildir ama performansı bayaa bi artırabiliyormus) eger zoom amortisör alırsan ve yaylanmasından memnun kalmazsan bu arkadasla irtibat kurmanı saglayabilirim....

Saygı değer arkadaşlar yorumları gozden geçirdim bu konuya bende katılmak ıstıyorum bılgım kadarıylaa...

Zoom marka maşa..performans olarak bır sey beklemek lazım ayrıca bende kullandıgım ıcın o maşanın ne kadar orta dereceli bir maşa oldugu kesın,zoom marka maşanın ben bır tek oo sıyah modelını hatırlıyorum sızlerın bıldıgı maşa başka modelını gormedım turkıyede..

Yorumlarda rockshox rebalarla konu geçmiş, kesınlıkle yanlış anlasılmasın zoom yada suntur la kıyaslama yapmayalım..bır pılot sl,bır duke race,bır pısylo,bır sıd,bır marzocchı,bu tur maşalar turkıye sartlarında profesyonel maşalardır..

(link)

(link)

(link)

(link)

Kullanıcı eger ekonomık bir maşa istiyorsa..Bu maşaları denemekte yarar olacagını sanıyorum..
SUNTOR XCR LOCK OUT..

(link)

MANITOU AXELL COMP..

(link)

OMEGA SL RST

http://www.upload.yesilbisikletforum.com/uploads/e007af4e0f.jpg

Benım tavsiyeme ılk tercıhler arasında bu maşalar ...kullanım ve performans olarak en verim alabılcegız maşalarr..zoomm yerıne..

teşekkurler...

çarı gerçekten doru sölemiş zoom kesinlikle kendiğinden lock-out lu ...
ben de çalıştığını görmedim... kronun eski modellerinin fiyatının düşük olmasının da sebebi oydu ama şimdi reba kullanıyorlar, söleyecek 1 şey bulamıorum...
reba yı karşılaştırmak gerekirse kesinlikle duke ve pilot dan iyi olduğunu söleyebilirim zaten boru çapları geniş olmasına rağmen daha da hafif...
ama tabiiki rock shox ın en üst modeli olan sid kadar iyi değil...
maşa diyince ben yeni toplayacağım bisikletime sid wc alacaktım ama şimdi ondan çok daha iyisini ve çok daha ucuzunu buldum ki bence şu anda dünyadaki en iyi maşalardan 1i... tabiiki kendi kategorisinde. üstelik sıfırını çok uygun fiyata düşürdüm... tabiiki manitou skareb platinium dan bahsediyorum...
1300 gr ağırlığı war ve spv özelliğiğne sahip yani world cup remote-controlle 1420 gr ı buluyor... ayrıca çalışma performansı olarak da oldukça üstün neyse bu kadar yeter senin için tawsiye wermem gerekirse öncelikle fiyat aralığı çok önemli ve kullanım amacın... mesela düz yolda judy tt hayli hayli götürürken duke arazi için iyidir... ama bence piyasada şu anda kalite-fiyat oranı en iyi maşa duke race tir...

Manitou Skareb Platinium
(link)

(link)

Sid World Cup
(link)

duke race
(link)

ayrıca önder in verdiği resimlerdeki reba eski model yani disc only ..
2006 larda v-brake uyumu war.. *ufak 1 hatırlatma*

Duygun'un söylediklerine biraz ek yapayım :)
Öncelikle Reba performans olarak SID'e eş değer. Bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta artısı var eksisi yok. Şöyleki her iki maşada da "Dual Air" teknolojisi kullanılmış. Hassasiyetle kilonuza göre hava basıncını ayarlayabiliyorsunuz. Yani çalışma prensipleri aynı. Üstelik Reba da opsiyon olarak Air U-Turn de bulunuyor. Bu sayese 115-85 mm (2006 modellerde 100-85 mm) travel mesafesi ayarlanabiliyor. Bir artı özellik daha; Reba'nın Lock Out mekanizmasında Flood Gate özelliği bulunuyor. Bildiğim kadarıyda SID'de bu yok Bu lock out sistemini korumak için özel olarak geliştirilmiş bir valf sistemi. Ağırlığınıza göre Flood Gate ayarını yapıyorsunuz ve eğer maşayı kilitli unutursanız, veya bilerek kilitli bırakırsanız maşa ufak darbelerde maksimum 1cm kadar yayalanırken (yani kilitli kalırken) büyük darbelerde lock out'u açıyor ve normal çalışıyor. Darbe geçtikten sonra Flood Gate yeniden maşayı kilitliyor. Ve bir Reba kullanıcısı olarak ben de bu maşanın en büyük artısı SID'de 28 mm olan iç boru çapının 32 mm'ye yükseltilmiş olması. Bu maşanın esnemesinin çok önüne geçiyor. Bu kadar ekstra özelliğe rağmen Reba, SID'den sadece 300 gr kadar daha ağır. Değer mi değmez mi kısmı tartışılır tabi ki. (laf aramızda ben de değer ;) )
Bu arada Duygun Skareb'in hayırlı olsun. Gerçekten iyi bir seçim. Her ne kadar Manitou 2006 itibariyle ürün yelpazesinde Skareb'e yer vermiyorsa da güncel bütün teknolokileri bünyesinde barındıran bir maşa. Performansı kesinlikle tartışılmaz. Ancak umarım maşayı tartıp ağırlığı için 1300 gr demişsindir. Çünkü maşanın ağırlığı (link) ortalama 1550 gr olarak verilmiş şaft borusunun kesilmemiş haliyle.
Bir de maşa önerilerine minik bir ek yapıyım. SR Suntour XCP 75. Sanırm 90-100 EURO kadar bir fiyatı var. Çalışmasını deneme şansım olmuştu, gayet güzel performansı olan bir maşa. Tahminim Manitou Axel Comp'tan aşağı kalır bir yanı yoktur. Ayrıca Lock Out özelliği de var. 2660 gr'lık Axel'e göre kesinlikle hafif olduğunu düşünüyorum :)

Krona mecburen xcp75 taktım, (lock-out olmayan model-yaklaşık 2100 gr.) Çalışması fena değil ama ilk değişecek parça gibi görünüyor. Sanki tepkisi biraz düşük, rebound ayarı olsa da fazla etkili değil. Önceki bisikletimde daha düşük modelini de kullandığım için biliyorum, oldukça dayanıklı oluyorlar ve umut ediyorum zamanla biraz daha yumşayacak.

Kesinlikle xc sartları için zoom uygun degil ama bu amortisörlerin hiçbirinide zoomla aynı fiyata alacagınızı sanmıyorum.Son olarak sunu diyebilirim ne kadar köfte o kadar ekmek ............

ben lock out lu almayı düşünüyorum. kitlenebilirde de aynı tepme sorunu var mıdır? neden değişecek ilk parçalar arasında duruyor.çok mu dandik bi maşa SENCE??

Back