zirkonyum kadro

alpay erdem

Aktif Üye
Tepki
38
merhaba. zirkonyum kadrolar hakkında ne düşünüyorsunuz. hemen hemen hiç bahsedilmemiş. hayır benim trek 8500 zirkonyum kadrom var, o bakımdan diyorum. lütfen ama.

Scudo

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
@alpay erdem

hayırlı olsun yeni aldınız galiba. bence güzel bi kadro fazla yorum yapmıyim, bilenler yapsın;) yalnız ben gr.mını merak ediyorum. ve kadro boyu.
beni bilgilendirin lütfen.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Alpay abi...Seni bisikletlerimizin fotoları bölümünde Özcan abinin başlığına davet ediyorum...Oda bir ZR kullanıcısı kadro kardeşliği var yani:D:D:D

Buyrun (link)

(Alpay abi göremez oldum seni Bahariyelerde, geldiğinde kesin tıkla kapımızı:D)

Özcanak

Forum Demirbaşı
Tepki
522
8500ZR kadro aldım. Toplamadan önce tarttık 1520gr. Internet sitesinde 1390gr. yazıyor.

Bana göre bu farklılığın iki nedeni var.
1 - Benim kadro boyu 17,5" (trek bunları hangi kadro boyunda ölçüyor bilmek gerek)
2 - ZR kadroyu; kadro olarak aldığınızda v-fren pivotları var. Ama bisiklet olarak aldığınızda (disc only) v-fren pivotları yok. Trek'de sanırım pivotsuz kadronun ağırlık ölçüsünü vermiş olabilir.

Gerçi bisikletim ve kadrom yeni, ama şimdilik ziyadesiyle memnunum.

• Beğen
Tepkiler: otec

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Anaaa! Alpay Erdem la bu :) Nasılsın Alpay Abi? Konuyla alakasız yazıyorum kusura bakmayın ama bir mesajım var. Abi dergilerde bisiklet içeren karikatürlere biraz daha fazla yer verirsen çok sevinirim. Mesela Kemik'te ''Münferit Abi'' karikatüründeki olayı görünce çok sevinmiştim, resmen gözlerim yaşarmıştı :)

Konuyla alakalı olarak da TREK kadrolar da çoğu diğer firmalarda olduğu gibi 16'' (small) olanın ağırlığını yazıyor. Bir de Özcan Abi'nin dediği gibi pivotsuz tartılmış olabilir. Ama bildiğim kadarıyla sen disk kullanıyordun Alpay Abi.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Çoğu firma V fren pivotları, arka kulak vs gibi kadroya dahil olan ancak sökülebilen parçaların ağırlıklarını eklemez. Tabi bir de en ufak boy kadroların ağırlıklarının verildiği gerçeği var.
Aynı zamanda bu konuda biraz da "iyimser" yaklaştıkları da artık bilinen bir gerçek :).
Onun dışında zirkonyum kadrolar Trek'in ciddi anlamda güvendiği ürünleri arasında yer alıyor. Ancak aynı ölçüde, aynı ağırlıkta başka bir aluminyum kadro almak mümkün çok daha uygun fiyatlara. Scandium alaşımdan imal edilmiş kadrolar da zirkonyum kadrolar ile aynı özellikleri vaad edip, daha da hafif oluyorlar.

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
slm halil zirkonyumdan konu açılmışken bir şeyde ben eklemek istiyom zirkonyum maddesi cok degerli bir madde oldugu ıcın genelde helıkopterlerın pervalererınde kullanılıyo sebebı ıse dırencı sebebı yuksek olsun dıe ama saf zırkonyum kullanılıyomus alasım olmuyomu uretım asamasında kaynak askerı havacılık

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Onaran valla noktasız virgülsüz anlatımını pek anlamasam da teşekkürler "bilgi"ler için :(:)

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
@onaran

Helikopter pervanelerinde kevlar takviyeli kompozit kullanılıyor benim bildiğim.

Bu arada Zirkonyum kadroların malzemesi tamamen zirconyum değil tabii ki. Alüminyum-Zirkonyum alaşımı desek daha doğru olur ;) Yoksa Zirkonyumdan herhangi birşey yapmak neredeyse imkansız :)

• Beğen
Tepkiler: Özcanak

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
Öncelikle halil bundan sonra dikkat ederim.Bana bu haberi askeri bir hava subayı söledi,bende bu sebeple yazdım,amabu işin aslını araştıcam ayrıntılı olarak.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@onaran

Noktalarla virgüllerle hem dilimiz daha güzel, hem hayat daha anlaşılır :).
Anlayışla karşıladığın için teşekkür ederim ;).

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
ZİRKONYUM ve HAFNİYUM
Zirkon, kum halinde, öğütülmüş ürün (-200, -300 Mesh ve benzeri) veya 1.5-10 mikron kadar küçültülmüş toz olarak kullanılır. Refrakterler hala en büyük kullanım alanıdır. Bunu seramik, döküm sanayii ve aşındırma uygulamaları izlemektedir. Zirkonun kaplama döküm, cam refrakterler ve TV/katot ışını tüplerinde kullanılması gelişirken kimyasallarda ve duraylı zirkonyalarda kullanımı da ilerleme göstermekedir.
Metal olarak zirkon, telsiz lambalarında, elektrodlarda, aydınlatma fişeklerinde, kesici aletler yapımında çelik endüstrisinde kullanılır. Aşınmaya dayanımı, yüksek erime noktası ve az da olsa ağır nötronları absorbe etme kabiliyeti nedeniyle zirkonyum, nükleer reaktör dizaynlarında aranılan bir materyal durumundadır. Atom sanayinde kullanılan zirkonyumun, tamamen hafniyumdan arınmış olması gerekir. Fırın astarlarında, laboratuvar kaplarında, yağlı boyalarda ve X-Ray' de soğutucu olarak kullanılır. En büyük kullanım alanı kaplama maddesi olarak kullanıldığı soğutmalı reaktörlerdir. Ayrıca zirkon kumları tuğla ve cam fırını bloklarında, emaye, boya, aşındırıcılar içinde, eczacılıkta ve yapı malzemelerinde de kullanılır. Son yıllarda yapı malzemesi olarak kullanımı düşüş göstermektedir.
Zirkon kimyasalları yapıştırıcılarda, terletmeyen maddelerde, sulu polimerlerde, katalizör olarak, seramik boyasında, elektro ve mühendislik seramiklerinde, optik camları parlatmada, deri tabaklamada, kurutucu ve pas önleyici olarak boyalarda, kağıt ve fotoğrafik jelatin sertleştiricisi olarak, refrakterlerde, sabun ve diş macunlarında, sentetik kıymetli taş yapımında, tekstil sanayinde su alıcı olarak, fotoğraf makinesi flaş lambalarında ve koruyucu titan kaplama olarak kullanılır. Zirkon kimyasalların toksik veya pahalı malzemenin yerini almada giderek artan bir çok yönlülüğü vardır.
Hafniyumun en büyük kullanım alanı, jet motorlarının ateşleme bölümündeki trübün fanlarında karışım toplayıcılığıdır. Motor verimini ve yüksek sıcaklık sürtünme dayanımını düzenler. Ikinci büyük kullanım alanı, nükleer reaktör kontrol çubuklarıdır. Mükemmel sıcak su aşınma dayanımına sahip olduğu, kolay tel haline getirildiği ve termal nötron absorbsiyon kesiti büyük olduğu için bu alanda çok tüketilir. Son gelişmeler, nükleer yakıtı tekrar işleyen santrallerde, bakır elektrot başlıklarda ve kulaklık mıknatısı alanlarında kullanımını kapsamaktadır. Uygun bir şekilde kullanılmazsa yüksek yüzey alanlarına sahip partiküller önemli yangın tehlikesine sahiptir.
Hafniyumoksit, reaktörlerde, yaklaşık 200 °C de termo bakır ayırmada kullanılmaktadır. Oksit kaplı püskürtücü hedefler boyamada ve elektronik uygulamalarda (ampüllerde) kullanılır. Düşük zirkonyum içerikli hafniyum, ayrıca spektrografik/kimyasal ürünlerde kullanılır. Barit, karpit, klorit, hidrit ve oksiklorit içeren diğer hafniyum bileşimleri özel reaktörlerde, kesici aletlerde ve kimyasal gereksinimler için kullanılır. Vakum tüplerinde gaz giderici olarak ta kullanılabilir.
Bunu sizi bilgilendirmek amacıyla ekliyom,inşallah işinize yarar galiba ben bir hata yaptım, yanlış bilgi vermek gibi herkesten özür dilerim.

alpay erdem

Aktif Üye
Tepki
38
@otec
gram olarak 1450 1515 arası. iki yerde tarttırdım, farklı sonuçlar çıktı. pek de önemsemiyorum. terk in en üst kadrosu, kaynaksız. rengi gri. 17.5 inç. görür görmez vuruldum kadroya.

alpay erdem

Aktif Üye
Tepki
38
@Sercan
iyiyim, sağol. bisikletle ilgili karikatürler konusundaki önerini dikkate alıcam. evet disk fren kullanıyorum.

alpay erdem

Aktif Üye
Tepki
38
@otec

biraz önce trek'i terk yazmışım, ne kötü. bence bisikletini maviye boyat.

alpay erdem

Aktif Üye
Tepki
38
@Alican

ayıpsın. tıklamaz mıyım. özcan abinin başlığına girdim, şahaneymiş. görüşmek üzere.