Zincirin kadro-dişli arasına sıkışması

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Bugün, pazar yerinde bisikletle uğraşan küçük çocukları görünce durup yardım edebileceğimi söyledim. Zincirleri atmış, en küçük dişli ile kadro arasına sıkışmış. Peçeteyle denedim çıkarmayı olmadı, elimi kirlettim uğraştım baya ama yok, çıkmadı.
Evlerinin yakın olduğunu öğrendim, zincirin sıkıştığını eve götürmeleri gerektiğini ailelerinin bir bisikletçiye götürmesini söyledim. (Aynakolu sökerek ya da zinciri sökerek çıkabilir diye düşündüğüm için)

Sizin hiç başınıza geldi mi böyle bir olay, zincir ön tarafta kadro ile dişli arasına sıkıştı mı? Bu nasıl çıkarılabilirdi?

Not: Kaldırımdan mı ne sert bir şekilde inince olmuş.

Scudo

hasanwhite26

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
hasan
Bisiklet
Bianchi
başım a gelmişdi en iyi çözüm zincir baklası çıkartıp yada aynakolu söküp çıkartmak

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Benim başıma da hep rubleyle akort telleri arasına sıkışmak geliyor. Tabi orada zincirin araya kaçıp sıkışmasını önleyecek parçayı da zamanda söken -sağolsun- bisikletçiyi de hep anıyorum.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@hasanwhite26 Ben de öyle dedim. Sevindim doğru olduğuna.

@xxkowboyxx Jant teli demek istediniz sanırım. Benimde eski bisikletimde başıma geldi. Ben uğraşıp çıkaramamıştım, bina görevlimiz hızlıca çekip çıkarabilmişti.

• Beğen
Tepkiler: hasanwhite26

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Vites ayarlarının sürekli düzgün olmasını hatırlatan olaydır kendisi :)

• Beğen
Tepkiler: Chucky-1

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@Berkay* Evet jant teli.:D Çok zor onu ordan çıkarmak. Rublenin arka kısmının içi oyuk gibi oluyor orada yan şekilde sıkışıyor. Bir de elime ya da başka bir yerime yağ bulaşmasını da hiç sevmiyorum. Yani sıkıntılı bir durum.

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Bu gibi durumlar için latex eldiven bulundurmak lazım yanımızda.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@yusufclp Ben hep peçete bulundururum. Latex eldiven mantıklıymış. :harika:

Darke

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Bianchi
Benimde başıma çok geldi bu durum bunun 1 kademe kötüsü arka dişllide jant teliyle ruble arasına zincirin kaçip aktariciyida janta yapiştirip o hizla paramparça etmesi 4-5 kere garanti altında böyle aktarıcı değiştirttim en sonunda çalındı zaten :)

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Darke Geçmiş olsun. Gene biz iyiymişiz, şükür arka aktarıcı parçalamadım daha.

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
Ayni durum daha dun taksimde daha dogrusu galatadan taksime dogru cikarken basima geldi vitesi 1 e takmamla zincir arka disliyle jantdaki o seffaf koruma arasina sikisti.Elimle zorladim baya ama cikaramadim sonra vitesi ikiye aldim pedala asildim artik ya kopsun yada ciksin diye ve de cikti vitesi bidaha bire almadim dun de bisikletciye gidip yaptirdim

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@Berkay* Gidon çantamda hep var eldiven. Ancak çogu zaman çantayı almıyorum. Katlanır bisiklet kullandığımdan en kötü ihtimalle otobüse taksiye atar giderim diyorum. Şehirden ayrılacaksam alıyorum.

Zinciri oradan kurtarmak zor biraz. Sıkışan tüm baklaları aynı anda kurtarmak gerekiyor. Benimda ruble ile kadri arasına sıkıştı bir kez. Arka aktarıcı bacagını öne doğru iterek zincirdeki gerginliği azaltarak yapmak daha kolay.

Sağlam bir vites ayarı bu sıkışmaları ortadan kaldırıyor. 1 sene de 1 defa başıma geldi. Vites ayarından sonra hiç olmadı.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@fahritus Gerçekten sinir bozucu bir durum ama iyi kopmamış zincir. :D

@yusufclp Arka aktarıcıyı itmeden sıkışmayanı takmak bile zor geliyor bana. :D

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@Berkay*
Ön artırıcının sınır ayarları tam olarak yapılmayınca Kaldırımdan inince zincir ayna kol arasına sıkışmış olabilir...

Zincirin boşta kalan tarafını aynakol'un en küçük dişlisine takıp ani bir yüklenme zinciri aradan çıkarabiliyor. Ama zinciri de kırabilir.

Ghost Buster

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Ghost
benimde başıma çok geldi.zincir ile kadro arasındaki boşluğun çok az olmasından dolayı vites atarken araya sıkışıyor.bende daha çok tam vites atma sırasında oluyor hoplayıp zıplarken değil de.

fouray

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Bianchi
Bir tornavida yardımıyla çıkartılabilinir. Tornavidayı alt kısmından sokup zinciri yukarı itebilirsiniz. Bende bu şekilde kurtulmuştum. Ama tornavida girecek gibi değilse aynakol sökülmesi en doğru olanı.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz.M

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@saviourmole Çocukların zincirini kırıp ellerine versem hoş olmazdı. :D Ama turda başa gelirse denenebilecek bir çözüm.

@onuranil Vites ayarlarınıza bir baktırın. Büyük ihtimal o bisikletinde vites ayarı bozuktur. Aktarıcı olması gereken yerdeyse zincir atmaz kolay kolay.
Vites ön aynakolda üstten dışarıya atınca çok kötü oluyor. E-5'te dengem bozulmuştu bu yüzden.

@fouray Benim başıma gelirse önce tornavida denerim en kolay çözüm. :harika:

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
@Berkay*
aynı olay geçen hafta benimde başıma geldi
eğer 2 kiş iseniz biriniz arka aktarıcıyı öne doğru itin; bu şekilde hareket ettirebilecek çok daha fazla zincir baklanız olur
aynakolun üst ve altında kalan zinciri ellerinizle tutun bir taraftan diğerine doğru itip hafif çekerek o aradan kurtulmasını sağlayın bir iki bakla çıkınca üst ve alttan ileri doğru itin, ben böyle çıkardım.

@Darke
aynı olay benim de başıma geldi tam bir tepeye doğru çıkarken vitesi bire attım zincir sıkıştı arka artırıcı kırıldı, ama dişlieri kırılmadığı için vitesi 3 ya da 4 e sabitleyip eve kadar gelebilmiştim

• Beğen
Tepkiler: Berkay*

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Ön taraftaki küçük dişlinin delikli orta kısmına zincir sıkıştıran var mı? Buna nasıl çözüm bulunur?

Bisikletin kirli olduğunu görmezden gelin :)
Bisikletçi zincire ve belki dişlilere zarar vererek çıkartabileceğini söyledi başka bir çözüm yolu var mıdır?

Dosyalar