Zinciri Çıkarma

highone140

Üye
Tepki
0
bisikletimin zinciri üzerinde herhangi bir çıkarma yeri bulunmuyor.
Çakmalı bir zincir türüymüş. Nasıl bu cins zinciri çıkartabilirim?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Zincir sökme aletleri var. Çalışma prensibi mengeneye benziyor. Onlardan bir tane edin. :) Şimdi resim vs bir şey olmadığı için tarif edemiyorum, ancak genel mantık, baklaların arasındaki pimlerden birinin bu mengeneyi andıran aletin ucundaki demir parça sayesinde itilerek diğer taraftan dışarı çıkarılması ve baklaların birbirinden kurtulması prensibine dayanıyor. :)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
http://www.kackarbisiklet.com/upload/picture/070b.jpg

sağdaki alet haliliöztürk'ün bahsettiği zincir sökme aparatı diye bilinen cihaz. aynen haliliöztürk'ün anlattığı gibi zincir mengeneye takılır (fotoda cihazın alt tarafındaki yatağa) üstte görünen plastik kaplamalı kol çevrilir, kol mile bağlıdır ve ucu görece sivridir.zincir yatağa doğru yerleştirildi ise (ki zaten yanlış yerleştirme ihtimalin yok gibidir) sivri uç zincirdeki pime denk gelir, kolu çevirip sıkıştırdıkça pim dışarı itilerek zincir açılır.takma işleminde de pim mil ile yerine itilir..

bu kadar basit ;)
yazınca uzun sürdüğüne bakma :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Madem fotğraf geldi :) Hemen pratik bir bilgi vereyim :) Eklediğim resimde uçları kırmızı olan mavi cisim baklaların arasındaki pim, siyah şey zincir, gri nesne de zincir sökme aleti olsun ( çok kötü grafik ama paintte bu kadarını yapabildim :) ) Olay gri aletin, siyah zincir içindeki mavi-kırmızı pimi itip baklaların bağlantısını kesmekten ibaret. Ancak çoğu kullanıcı ilk seferde bu ayarı tutturamaz ve pim diğer uçtan düşer, geri takmak da işkence olur. İşin pratik noktası şudur ki bu pimlerde, benim kırmızıyla gösterdiğim noktalar çok milimetrik, hatta daha da ufak ölçülerde kalındır. Zinciri sökmek için işe başladığınızda ilk hareket bu kalınlıktan dolayı zor olur, daha sonra rahatlar. Pim diğer uçtan tam anlamıyla kurtulacak kadar çıkmaya başladığında da hareket yeniden zorlanır. Yani kalınlık yüzünden oluşan direnç pimin gitmesini zorlaştırır. İşte tam bu durum başladığı anda pimi çok daha az itip aleti zincirden çıkartırsanız, pim dışta kalan baklanın ters tarafında sıkışacak, ancak buna rağmen zincir sökülecektir. Eh zinciri geri yerine takmaya gelince de yerinde sabit kalan pim sayesinde, zincir sökme aletini söktüğünüzün aksi yönünde bağlayıp, çıkan pimi yerine itmek suretiyle hiç bir zorluk çekmeden zinciri geri yerine takabilirsiniz. Kolay gelsin...
(link)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
:eek: Amma çok teşekkür almışım yaf... Rica ederim arkadaşlar, bilgi paylaştıkça çoğalır ...

highone140

Üye
Tepki
0
çok teşekkür ederim. Çözümü buldum. ama biraz geç oldu :(
çıkaramayınca sinirlenen arkadaşım ispiralle bir güzel zinciri mahfetti.
:D
ama bir bundan sonrasında başa bir zincire ihtiyacım olacak artık ben de çıkartma yuvası olan bir zincir alırım eğer çok pahalı değilse (-10€) öyle bir tane alırım.

Emre77

Üye
Tepki
12
Hiç denemedim ama küçük bir çivi (cam çivisi mesela) ve çekiç de işe yarayabilir. Denemesi bedeva...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
denemesi bedava ama zincir bedava diğil sökmeye çalışırken baklaları bozarsan yeni zinci almak gerekir fazla kaybadersen 1-2 taneden bişey olmaz ama...