Zincir temizleme tarifleri

Tuguj

Daimi Üye
Tepki
97
İsim
Aykut Baykurt
Bisiklet
Merida
@Ahmet ERENN Ahmet abi ben detaylı temizlik yapacaksam zinciri çıkarıyorum gaz yağında bekletiyorum biraz (15 dk kadar.) Devamında diş fırçası ile temizliyorum sonra kurutuyorum ya da temizliyorum üstünü iyice kuru bir bezle. Arasında pislik kaldıysa bir daha aynı işlemi tekrarlıyorum en so iyice bezle temizliyorum sonra kurumaya bırakıyorum . Rubleyi ile aynakolu da gaz yağıyla temizliyorum hepsi kuruduktan sonra yağlıyorum yağladıktan sonrada bir bezle üzerindeki fazla yağı alıyorum . Ben böyle yapıyorum yanlış yapıyorsam yorumlara yazarsınız :harika:
Yada benim gibi öğrenci değilseni würth ilede temizliyebilirsiniz ama würth bildiğim kadarıyla uzun kullanım da karartma yapıyormuş

Scudo

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Merhaba,
Bu video ile bisiklet zinciri temizliği konusuna değinmek istedim. Siz de evinizde 3 dk. da zincirinizi temizlemek isterseniz, bu videodan yararlı bilgiler edinebilirsiniz.
İyi seyirler
PASLI PEDAL

• Beğen
Tepkiler: filyasatakan

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güncel.
Çok eski bir başlık olmamakla birlikte, konudan faydalanabilecekler olabilir.
Konu hakkında yeni önerileri olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ederim.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
Önce bisikleti yıka. Sonra köpüklü prille zincir.ve rubleni diş fırçası ile temizle. Daha sonrs pedalı çevirirken zincirde kalan yağı bez ile al. Bisiklet tamamen kuruduktan sonra her baklaya 1 damla yağı damlat.ruble ve aktarıcıyada tabiki . İşlem tamam

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir yağı olarak her yerde bulunabilecek şu yağdan kullanıyorum ancak çok kısa sürede zincir de rublede kömür karası oluyor.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cyanide Fazla sürüyo olabilirsiniz. Sürdükten sonra yağın fazlasını silmelisiniz. Baklaların içinin temizlenmesi yeterli olur.

klawizell

Üye
Tepki
56
İsim
Emre
@selim82 Once zincirin temizlenmesi daha iyi olur.Temizlenmis kadroya tekrar zincir pisligi sicramasini istemezsiniz.

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
Şöyle bir video izledim. Bana ilmi geldi :)

Bu da yıkamadan bisiklet nasıl temizlenir videosu. Üşengeç bi adam olduğumdan bana tamamen hitap etti açıkçası :eek:

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@Cyanide

merhaba , ben de 2 aydır bu yağı kullanıyorum ... eskiden kullandığım diğer yağlara göre (sprey zincir yağı) , gerçekten daha fazla kir topluyor gibi geldi bana da . Sadece 1 haftada zincir kapkara oluyor

syg

• Beğen
Tepkiler: Cyanide

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Zinciri ve arka vitesteki aktariculari çıkartıyorum.

Sıcak su ve cif ile diş fırçası vasıtasıyla tertemiz yapıyorum.

Kurumasini beklerken ön dişli ve arka rubleyi dış fircasiyla temizliyorum.

Sonra cikarttiklarimi takip, sistemi zefalle yagliyorum.

vanhelcing

Aktif Üye
Tepki
30
Arkadaşlar merhaba würth motor temizleme spreyi ile yapılır mı bu iş? Dişlilere sıksam sıkıntı olur mu?

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@Muad dib
Böyle zincir mi temizlenip yağlanır ya? İlk önce yaptığı işlem anlamsızca uzun sürer. Zincir dediğin 10 dakikada temizlenip 2 dakikada yağlanır ve bitti. Sök, üstündeki yağı çözmek için çözücüye yatır, sonra sil, sonra yağı ısıt, sonra zinciri yağa daldır, sonra süz, sonra tekrar sil... bu ne abi? En az 1 saatlik iş.

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.262
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tecrübeli ve bilgili arkadaşlardan destek bekliyoruz (şahsım adına) kısa ve öz sekilde+kullanılacak malzemeler ile birlikte yazarlarsa o pedaldaşlar ne iyi pedaldaştır:koptum::komik:

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
Tarif falan diye çok abartmamak lazım. Çok basit bir iş. Kendim nasıl yapıyorum anlatayım. Camsil şişesine mazot koyup oradan püskürterek zincir-ruble-aynakola sıkıyorum. 1 dakika falan bekliyorum ve diş fırçası ile biraz fırçalıyorum. Sonra su tutuyorum ve pislik akıyor. Sonra da bulaşık deterjanını yine bulaşık süngeriyle zincir-aynakol-rubleyi iyice köpükleyip sonra su ile yıkayıp bitiriyorum. Temiz bir bez veya peçete ile kurulayıp sonra da yağlıyorum. Hepsi bu.

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
@berberci işin uzun sürmesi yapılan işin yanlış olduğunu göstermez bence:) elbet de bir dayanağı vs vardır.

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@Muad dib
hayır sadece gereksiz.
15 dakikalık işi 1 saate çıkarmak saçma.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Zinciri hiç temizlemiyorum . Çünkü üstüne yapışma kirlenme durumu yok . Niye mi sanayiden alınma mavi gres kullanıyorum yağlarken. Türünü cinsini bilmem . Tek bildiğim zincirin üstüne ince bir kat halinde sürüp sonra pedallamaya devam ettiğim. Ruble ve aktarıcı tekerlerinde birikme yapıyr o kadar .

Onlarda her bisiklette olan durum kazıyınca çıkıyor spreye gerek duymuyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ne kadar çok tartışılmış bir konu. Ben ilk zinciri temizlediğim zamanlar çok kasıyordum şimdi gereksiz olduğunu anladım. Sadece su kullanıyorum bahçede suyla yıkıyorum eve çıkartıp zinciri bezle kurutuyorum tertemiz oluyor. Önemli olan çok aşırı kirlenmeden temizlemek 300 km de bir yıkıyorum 5 dk mı alıyor en fazla kurularken biraz dikkatli olmak gerekiyor o kadar. Zinciri yağladıktan sonrada dışında hiç yağ kalmayıncaya dek temizliyorum.

Diğer parçalar için sorarsanız wd-40 kullandığım yerler oluyor. aktarıcıları yağ ile yağlıyorum fren kollarını gres ile falan filan. Sonra komprasörü dayıyorum tüm bisikletteki ki fazla yağı filan söküp atıyor kurularken de çok işime yarıyor aralarda kalmış suları filan çıkartıyor eğer tavsiye isterseniz.

Kompresör alın derim

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
@MAERKEK Zincirde gres mi kullanıyorsunuz ? Varsa güncel bir fotoğraf alalım nasıl duruyor merak ettim açıkcası.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
@vanhelcing wurtun fren balata temizleyiciyi ve yaglama spreyini aldim. Temizleyici harika.yaglama ise berbat

• Beğen
Tepkiler: uslsy