Zincir temizleme tarifleri

orijin

Aktif Üye
Tepki
571
İsim
usta
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şahsen Zinciri sökerek temizlemeyi tercih ediyorum. Çünkü zincir temizlige engel oluşturabiliyor Komple sistem olduğu icin hepsini birden aynı anda temizlemek gerekiyor. Mazot kullanmayı tercih ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan
Scudo

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yıllardır powerlink kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
475
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Powerlink, quicklink ve türevi ürünlerin tek kullanımlık ve çok kullanımlık tipleri olabiliyor. Tek kullanımlık zaten adı üstünde zinciri söktüğünüzde işi bitiyor. Çok kullanımlık olanda 3-4 defa sök-tak sonrası yenilenmesi öneriliyor.

Resmiyette böyle fakat işin içinde biraz ticari mantık mı var diye de düşündürüyor, çünkü bu linkler zırt pırt yenilenebilecek kadar ucuz değil. Öyle kolay kolay da kopacak bir yapı değil.

Ben yaklaşık on yıldır KMC Zincir kullanıyorum. En fazla 200-250km sürüş sonrası zinciri söküp derin temizlik yapar takarım. Şu an kullandığım zincir 5000km tamamladı. Henüz uzama emaresi yok. Yanında gelen tek kullanımlık denilen link ile kullanıyorum. Şimdiye kadar asla link sorunu da yaşamadım.

Fakat kimsenin bir sorun yaşamayacağını iddia edemem. Çünkü ben güçlü bir sürücü değilim. Belki uzun süre yüksek güçler uygulayamadığım için bir sorun çıkmıyor. Stravanın hesabına göre 100W civarı ortalamalı sürüşler yapıyorum. Bu arada yanımda daima bir yedek link taşırım. Ben ya da sürüşteki bir arkadaş zincir sorunu yaşarsa diye.

Bu arada linkler ilk bir kaç sök-tak da pense ile gererek işlem yapmayı gerektirirken sonrasında alet kullanmadan elle takılıp çıkarılabilecek kadar yumuşuyor. Bu durum normal sürüş esnasındaki zincir gerilim yönünde bir sorun çıkarmaz fakat belki çok agresif ve sarsıntılı sürüşte linkin sökülme yönünde ters bir kuvvet ortaya çıkarsa çıkabilir. Belki sırf bu yüzden işi garantiye almak için tek kullanımlık demişlerdir.

Son düzenleme:

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
923
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)

Yukarıdaki ürünü sipariş etmiştim. Geçen yazdım ya. Haftalardır temizlik yapmıyordum. En son da bir köy yoluna girmiştik. Yağ iyice pislenmişti zincir üstünde. Çarşamba günleri tura katılıyorum. Çarşamba sabah elime geçti ürün. Akşam tura 1 saat kala işten geldiğimde evde koştur koştur denedim ürünü. Önce bir kavanozda pril ve suyu çalkalayıp köpürttüm. Sonra ürünün içine doldurup zincirle birlikte kapattım. Başta iyiydi sonra bir anda takıldı. Sonra yine rahatladı, yine takıldı vs. İçini açıp baktım. Meğer içinde çıkış kısmındaki sünger çarkların arasına girmiş olması gereken yerden çıkıp. Onu çıkarttım komple. Rahat bir şekilde temizledi. Evin içinde bir odada hallettim. Köpük oldu tabii zincir. Onun için de temiz su ile doldurup 3-5 dk daha çevirdim. Tertemiz oldu. Sonrasında bezle kurulayıp bakla bakla yağladım. fazlalık yağı bezle alıp sürüşe çıktım. Pratikmiş bayağı. Normal bisikleti yıkarken kullanıp tam kuruma için sildikten sonra bekleyebilsem daha verimli olurdu. Ama günü kurtarıyor kesinlikle. Tavsiye ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: erhan erhan