Zincir sökme ve takma nasıl yapılır?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@shooter06
Çıkıyor.

Ayakkabı bağı esnek olduğu için kuvvet uygulamaz. Tel - tığ - ince şiş - elbise askısı - ataç gibi bir malzeme ile kolayca açılır hala sağlamsa tabi.

Sökme ve takma için gerek alet şöyle birşey;
(link)

Ben şunu kullanıyorum;
(link)

Türkiyede sökme pensesi ve takma pensesi ayrı ayrı 40'ar liradan satılıyor malesef.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-
Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@shooter06

Zinciri dislilerden cikarin gerginligi kalmasin. Eger powerlinkte fiziksel hasar yoksa acilir. Bende shimano hg30 zincir kullaniyorum. Powerlink ekledim ve bugune kadar 3-4 kez acip zincir temizlemisligim vardir. El ile biraz baskilayip zinciri oynattigimda aciliyor. Daha dogrusu powerlink ileri kayıyor. Zincirden kurtarmak icin biraz oynatip ugrastiriyor. Sonucta ici yag, toz, pislik doldugu icin yapisiyor bir miktar. Sokme denemesinden once powerlink bolgesine sicak su, mazot veya wd40 uygulamayi denediniz mi? Gevsemesine yardimci olur.

• Beğen

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Powerlinklerden bazılarını zincir doğrultusunda ittirmeden önce birbirine yaklaştırmanız gerekiyor. Yani iki eklem yerini birbirine itmeden önce iki taraftan sıkıp milin ucundaki kilit kısmından kurtarmanız gerekiyor. Açamayan arkadaşlarda sanırım böyle bir sıkıntı var.

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

en sonunda bende böyle bir şey alacağım,yalnız trden almayı düşünmüyorum.Dediğiniz gibi TRde bir şey biraz kullanışlı,değişik olunca fiyatı tavan yapıyor.Önceki sayfada paylaştığım pensenin biraz daha uzun ağızlısı vardı.Baklalar arasında gireninden, onu alacaktım.Fiyatı inanırmısın 38tl idi.Hani paylaştığınız gibi bir pense olsa bir nebze anlayış gösteririmde penseye onu istemeleri çok anormalce.Valla dediğim gibi en son sert bir telle sökülüp sökülmediğine bakacağım,olmadı yurtdışı sitelerinden dediğiniz gibi bir pense alacağım.Dün 50tlilik zinciri heba ediyordum, zincir sökme aparatı ile.Zincir temizlemeyi, zinciri söküp tiner içinde bekeleterek yapmayı sevdiğim için ayda bir zinciri sökeceğim için şu powerlinki düzgün bir şekilde kullanmam gerek.Yoksa bizim zincir fazla yaşamaz.:)

@suat akman
Hocam, zinciri başka bir noktasından zincir sökme aparatı ile çıkartıp temizleyip taktım. Benim derdim o çıkartamadığım powerlinki bir şekilde açmanın yolu bulmak.Sürekli zincir sökme apratı kullanmak zincire zarar veriyor çünkü.
Zinciri temizledikten sonra, bisikletten söktükten sonra gene elimde,masanın üzerinde denediydim açılmadıydı.İki seçenek var,birincisi uygun bir telle sıkıştırarak açmak, ikincisi ise mecburen gerekli penseyi almak.:) Beni hayal kırılığına uğratan, zinciri powerlink ile sökmenin bu kadar zor oalcağını düşünmüyordum....

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@BerkEvren Allah iyiliğini versin . Evde bulduğum sağlam bir iple videodakini uyguladım. Sonrasında hazır çıkartmışken zinciri temizlemek , jant akordu ve disk fren ayarı derken bayağı bir zaman harcadım. Üstelik arka tekeri banyoda yıkamayı düşünüyorum. Maalesef elimde yağ kalmadı . Illa shimano Ptfe olsun dedim. Wet olanini almadim. Zincir balkonda asili oylece bisiklete bakiyorum.:):):):):):)
Yanlız bir sorum var. Zincirin onu arkası nasıl belli oluyor? Yazılar on tarafta olmalı diye okumuştum. Söktükten sonra bir de baktım her iki tarafta da yazı var. Napcaz şimdi ? Bilen var mi?
Not : sayende artık alet almama yada taşımama da gerek kalmadı sadece sağlam bir ip yetiyor. Teşekkürler.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Çağdaş78

Ne tarafini taktiginiz onemli degil. Hatta asinma dengelemesi icin, belirli kilometre periyotlarinda, zincirin sokumune dikkat etme ve ters-yuz ederek takma gelenegi vardi eskiden. Boylece asinma esitligi ve kullanim omrunu uzatmak amaclanirdi.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@suat akman teşekkür ederim. Normalde dikkat ederim. Gerekirse not alır , işaretler yada foto çekerim. Ama dün biraz aceleden ,birazda spontane işler yapmakdan kaynaklı bir dikkat eksikligi oldu. Yeni bir sey ogrenip denemenin heyecaniyla atlamisim. Sayenizde de yeni bir yontem ogrendim . Ustelik aklima da yatti. Tekrar tesekkurler. Saglicakla pedallayin.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Şu parmak kadar penseyi aldım, iki parmakla powerlinki çıkardım. Önceki mesajlarımı okursanız, türlü türlü maskaralık yapmama rağmen sonuç alamamıştım. :) Kısaca boş verin kocakarı ilaçlarını,modern tıbbın faydalarından yararlanın.:harika:

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Ben de parmak kadar karga burnuyla zinciri söküp takıyorum. Ama sağlam bişey olmalı, ağzı dönmemeli.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar zincirimi Söküp takarken 1-2 baklayı yamulttum sanırım, fakat pense ile sonrada düzelttim. Bu seferde taktıktan sonra , çok rahat hareket etmiyor baklalar ve Arka aktarıcıdan geçerken tak tak vurduruyor aktarıcıya.. Bunun çözümü nedir? Baklaları değiştirmekmii gerekir? Bu şekide bisikletçiye kadar sürsem zararı olurmu yolda?

• Beğen
Tepkiler: BarkinD

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26 baklaların sabit olup hareket etmediğini söylüyorsunuz değilmi?
Ben çözüm için sırasıyla şunları yapardım;
-Baklayı hareket yönünde oynatmaya çalışırdım.
-baklayı 'hafifçe' yanal olarak zorlardım (genellikle burda iyice gevşer ve açılır)
-hala açılmadıysa wd40 ı sadece sıkışan baklaya sıkıp yukarıdaki iki adımı tekrarlardım.
Bunlar kendi tecrübelerimden elde ettiğim bilgiler hatam olabilir eğer hatam varsa bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim
Sonucu yazarsanız konuyu okuyanlarda faydalanabilir .
İyi günler

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BarkinD
Teşekkürler öneriler için. Dediğin gibi sıkışan bakla ile biraz oynadım, içindeki mili biraz daha sıkma yönünde sıkıştırdım, sorun düzeldi..

• Beğen
Tepkiler: BarkinD

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
Merhaba arkadaşlar, bu zincir sökme aletlerinin vites sayısı oluyor mu gerçekten? Alış veriş sitelerinde 11li sistem için baya pahalı aletler satılıyor. öerneğin:
(link)

Üstteki mesajdaki videodaki gibi 20-25 liralık bir alet uymaz mı 11 vitesin zincirine? Zincir=shimano cn-hg-601-11

Merhaba arkadaşlar, bu zincir sökme aletlerinin vites sayısı oluyor mu gerçekten? Alış veriş sitelerinde 11li sistem için baya pahalı aletler satılıyor. öerneğin:
(link)

Üstteki mesajdaki videodaki gibi 20-25 liralık bir alet uymaz mı 11 vitesin zincirine? Zincir=shimano cn-hg-601-11

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@hasanhoznur

Zincir sökme aleti ile hiç uğraşmayın.11 li power linklerden alıp takın. (link)

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
@MuratHan
Hem üstündeki eski zinciri sökmek için hem de yeni zincirin uzunluğunu ayarlamak için belki bi kaç bakla eksiltmek gerekirse diye düşünmüştüm aslında.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hasanhoznur

Kalite ve markaya gore zincir sokme aparatinin fiyati degisebilir dogrudur. Ancak elimde shimano bakim seti ile gelen bir zincir sokme aparati var ve vites sayisina gore zincir secenegi gozetmiyor.
Biraz pazarlama teknigi gibi geldi aktardiginiz durum.
Sokme aparati pimi sokmek ve takmak amaclidir. Zincirin pim capi bildigim, gordugum ve okudugum hicbir kaynakta degiskenlik ve fark yaratan bir parca olarak ele alinmiyor. Bu nedenle farkli zincir sokme aparati gerekliligini ilk kez duydum sayenizde.
Ancak vites sistemine ve aktarici kollarinin germe oranina uygun olarak zincirin genisligi degisiyor ve bu nedenle mevcut vites sisteminize uygun zincir almaniz gerekiyor.
Zincir aparati ve vitese uygun zincirin bu konu ile ilgisi yok bence...

• Beğen
Tepkiler: sirrunu

HasanTiçır

Aktif Üye
Tepki
103
İsim
Hasan
Bisiklet
Canyon
@suat akman
Teşekkür ederim. Ben de bundan şüphelenmiştim, alışveriş sitelerini gezerken gözüme çarptı benim de 11li sistem için diye falan yazmışlar ve hatta bazı ilanlarda zincir sökme aparatlarının bazılarına 7,8,9 vitese uygundur yazmışlar. Daha önce hiç duymamıştım. Hani dedim pimi iten iğnesi daha mı ince oluyor, bir sorayım kullananlara da ona göre alayım dedim. Dediğinize göre pim çapı değişmiyor aynı o zaman. Alayım o standart aletlerden. Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Bence bir quick link takın zincirinize, ayakkabı bağı ile bile sökersiniz gerektiğinde