Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Tepki
1
İsim
uğurcan
Bisiklet
Carraro
yıllardır sıkıntısız kullanıyorum ama bu gün nedeni bilmediğimden dolayı ön vitesle zincir sıkışıp ön vitesim yamuldu doğal olarak yenisi sipariş ettim zincirimdende bir bakla eksildi zincirimide yeni değiştirmiştim bunun için adını tam olarak hatırlayamadığım zincir arasına koyulan ufak bir parçaya sipariş etti uzun zamandır bisikletimin bakımını yapan güvendiğim bir arkadaşım ,aklıma takıldı eski performansı alabilir miyim herhangi bir sorun çıkartırmı? sağlıklı olur mu?

Scudo

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön aktarıcı demek istediniz sanırım,ön aktarıcı yamultacak kadar sıkışma gerçekleşti ise vede zincirden bakla eksildiyse değişim isabetli olmuş, ismini hatırlayamadığım dediğiniz şey powerlink denen sök çıkar diye bilinen sorun çıkartmayan bir aparat, sorun çıkarmanın aksine yeri gelir tabiri yerindeyse darda iken imdada yetişir ayrıca zincir temizleme esnasında kolaylık sağlar..

Tepki
208
İsim
nusret emre yılmaz
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba. zincir temizlik ve bakımı için ortalama periyot nedir? km ya da zaman olarak. yağlama işlemini nasıl yapacağız, hangi ürünleri kullanmalıyız? tavsiye verebilir misiniz

Tepki
35
İsim
Erkan yurdakul
Bisiklet
b'Twin
@nusret emre
ben her cumartesini kendime temizlik ve bakım günü belirledim

Tepki
208
İsim
nusret emre yılmaz
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Rockrider06 her hafta zinciri de yağlıyor musunuz? çok fazla baskı ve sürtünmeye maruz kalan bir kısım olduğu için çekiniyorum zincirin başına bir şey gelmesin diye. ama ne periyotta yağlamam gerektiğini bilemiyorum.

Tepki
35
İsim
Erkan yurdakul
Bisiklet
b'Twin
@nusret emre
BEN HER HAFTA CUMARTESİ WÜRTH BALATA TEMİZLEYİCİSİ İLE RUBLE VE ZİNCİRİ TEMİZLİYOR DAHA SONRA ZEFAL ZİNCİR YAĞI İLE YAĞLIYORUM.....
15 GÜNDE BİRDE KADROYU TEMİZLİYORUM

• Beğen
Tepkiler: nusret emre

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nusret emre hava şartlarına orantılı periyodik zaman dilimleride değişkenlik gösterir, kışın aktifsen çamur vs nedeni ile daha sık, yazın hava şartları ağırlıklı kuru olduğundan toz tutar onuda yeri gelir bez vs ile siler uzun vadede bakım ister.ayrıca yağın kaliteside devreye girer bazen bu da km bazında 250 ile 1000km arası değiştirir.bir zefal ile bir shimano yada bir chainL arasında bile kullanıcı yorumlarına bakarsan fark var.ama sıradan makine yağı kullanırsan kısa sürede zincir daha çok kir toz vs tutar zincir ve ruble daha çabuk aşınabilir..
Yağ önerisine gelince yukarıda bütçene uygun birini tercih eder ve kullanım talimatına uygun yaparsan işini görecektir. Kendim zefal ve shimano kullanan bir olarak ise chainL önerebilirim ..

axelfoly

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar öncelikle foruma yeni üye oldum bu yüzden konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum , soruna gelecek olursa elimde new age beldesanın 21 vites bisikleti var ve bayadır kullanmıyordum taki geçen gün kullanmaya karar verinceye kadar bisiklet vites fark etmeksizin pedal çevirirken özellikle biraz zorlayınca zincir takılıyor pedalı geri çevirmek zorunda kalıyorum öyle düzeliyor özellikle takıldığında pedallar kitlendiği için kontrolü kaybediyorum , bu sorun yıllardır hiç kullanmadığımdan zincirin yağsız kalmasından mı yoksa arka dişlileri ayarlatmam mı gerek ve arka en büyük dişliye atarken de zincir atıyor

Tepki
0
İsim
Burak
Bisiklet
Salcano
21 vitesli dağ bisikletim var vites zinciri alıcam internet üzerinden bakarken tek vitesli ve benzeri çeşitler gördüm hangisini alıcağımı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Burak bağcı 6-7-8 li vitese uygun zincir alacaksın. Zincir boyu hesaplama uzerine konulari inceleyeceksin. Powerlink baklaya sahip zincirin yoksa veya zincir boyu hesaplayıp kısaltacaksan zincir acma anahtarın olacak.
Hepsi ile ilgili forum ve internette bilgi bulabilirsin.
Veya zinciri bisikletciden alip taktıracak fazla ugrasmamis olacaksin.

redcat1.6slx

Aktif Üye
Tepki
229
İsim
Ali
Bisiklet
Kron
Eskiden zincirmi hep bisikletçide yağlatırdım Zincirimi bugün ilk kez yağlamaya kalktım,
İlk önce mazotu bir kaba döküp diş fırçasıyla güzelce temizledim bembeyaz yaptım.

Decathlondan aldığım shimano pftb lube
Yağını zincirin birleşim noktalarına 2 damla akıttım. ve bisikletimin zincirinin siyah olmasını bekledim, ama olmadı, beyaz kaldı, bu normalmi,

Sonra bir test sürüşüne çıktım, zincir vites geçişlerinde takur tukur sesler çıkardı, visteste iken sesler geliyordu neyi yanlış yaptım şuan ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz

EnesTRR

Üye
Tepki
0
İsim
Enes K
Bisikletimde Pedalı Hızlı Çevirince Zincir Atma Sorunu Var Sıkıntısı Nedir Cevaplarsanız sevirinim :):)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Alidemir56

Zincir iyi temizlenmise ve yeni yaglanmissa yagin hafif sarimsi renginden ve zincirin metal renginden farkli gorunmez. O bahsettiginiz siyahlik zamanla uzerine yapisan toz ve pisliklerden kaynaklanir. Hatta camur gibi katmanlar yerlesir sıklıkla temizlemezsen zincir ve dislilere...

@EnesTRR

Zincir boyu dogru hesaplanmamistir. Alt ust limit ayarlari yapilmamistir. Hizla cevirdiginizde zincirin sarsinti ve bollugu ile disli uzerinden cikip atiyordur.
Cok uzun zamandir kullaniyorsaniz zincir uzamis, disliler asinmistir, hizla cevirdiginizde zincir tutunamayip atiyordur. Ikinci durum soz konusu ise zincire abandiginizda da tarama ve/veya atma olayi gerceklesir.

redcat1.6slx

Aktif Üye
Tepki
229
İsim
Ali
Bisiklet
Kron
@suat akman çok teşekkürler cevabınız için

Evet zaman içinde zincirim siyahladı
Takır tukur seslerde vites ayarının bozulmasından dolayıymış:(

• Beğen
Tepkiler: suat akman

CekiChan

Üye
Tepki
0
İzmir/eğitim mahallesi/gediz sokak/no:14/daire 3
İsim
Cenk Çakır
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar aynakolu 3'e aldığımda arkayıda 7'ye aldığımda zincir takılıyor pedal çeviremiyorum bir kere daha oldu zincir kopmuştu vites ayarı ilemi alakalı ?

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
merhaba arkadaslar konu daki sorunum vardir bazi dislilerde zincire yuklendigim zaman atmaya calisiyor sizce sorun sadece aktaricada midir yeni aktarici almistim ve ayarini bizim mahalledeki dandirik bisikletciye yaptirdim malesef yorumlarinizi bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: cember3454

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Benim iki tahminim var
1.si tahminim arka makinede zincir gerginliğini ayarlayan bir vida var orada gerginlik ayarı azsa zincir gevşekse bu tür bişey olabilir, bisikleti ters çevirip arka ve ön vitesi en küşük dişliye al, zincir sarkıp arka makinenin kulagına değecek kadar sarkıyorsa gerginlik azdır

2.Tahminim vites ayarı bozuktur direksiyondaki vites göstergelerinin kabloya baglandıgı yerden teli gerdirip gevşetebilirsin basitçe, eğer vites ayarı yapmayo biliyosan direk makinelerdeki ayar vidaları ve tel ayarıyla da yapabilirsin.

Çok tecrübem yok kendimce tahminlerim, yanlışım varsa düzeltin

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arka aktarıcı ayarlarında ufak tefek yanlışlıklar vardır , tel ayar vidasını duruma göre bir miktar sıkmak veya gevşetmek gerekiyor muhtemelen .

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Yasin Söndüren
ruble ve zincir eski mi bitmiş olmasınlar?