Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Scudo

umudo123

Aktif Üye
Tepki
38
İsim
Umut
Bisiklet
Merida
IMG_0446.JPG Arkadaslar 1x10 sistem kullaniyorum zincir im cok kisa ve carprazmi duruyor bu carprazlik durumunu cozmek icin ne yapabilirim

Dosyalar

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@umudo123 Arka aktarıcınız çok gergin duruyor gibi geldi bana, sanki 1-2 bakla eklense daha sağlıklı olabilir(çok emin değilim).

• Beğen
Tepkiler: umudo123

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Konuyla ilgili bilgi bulamayınca ufak bir hort yapayım dedim.
Zincir üzerinde takılabilecek max. missing link sayısı nedir acaba?
Zincirde bir baklamız hasar gördüyse yerine 2. bir missing link takmak doğru bir çözüm olabilir mi?

(Sorunlu zincir KMC X10, 1600 km'de ve zincirde uzama yok)
Şimdiden teşekkürler.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mantıken bir bakla için zincir değiştirilmez. Onun yerine bir tane powerlink alır geçersiniz. Powerlinkler, normal baklaya oranda daha fazla eskise bile ziniciri değiştirinceye kadar powerlink değiştirierek gene gidilir. Ama bir zincire maksimumum kaç tane power link eklenir veya 3- 5 vs kadar power link eklemek nasıl olur bilemiyorum. :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@BerkEvren

Birden fazla missing link takmanın sorun olacağını sanmıyorum. Ancak, missing link yarım bakla olduğu için zinciri gene de kısaltmış olacaksınız. Vites sisteminiz, zincirin yarım bakla kısalmasını bile kaldırmayacaksa peş peşe iki missing link takmak gerekir, bunun da iyi bir çözüm olmayacağını düşünüyorum.

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Power link ekleyerek zincir uzar mı emin olamadım onun için de bakla çıkarmak gerekmiyor muydu

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@karanbatu
Bende emin değilim ama denemek lazım.:)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Murat B.
Hasar tek bir parçada. Onu çıkarıp yerine zinciri kısaltmadan bir missing link ekleyebilirim. Kafama takılan bu birden fazla kullanım olayıydı.
Tabi missing link'in 30 TL yeni zincirin 130 TL olması ayrı bir can sıkıcı durum. (130 TL'ye 114 bakla, 30 TL'ye 1 bakla alma durumu var :acpsnr: )

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben önceki kullandığım zincirde 2 ayrı yerde missing link ile 400 500 km kullandım en ufak sıkıntı yaşamadım, ayrıca bir tur esnasında zincir kırılması sonucu sistem 10lu olmasına karşın mecburen bisikletçide 10 lu olan olmadığından ya yeni zincir alacaktım yada 9 lu ile devam etme riskini alacaktım (ki) aldım ve 3.cü link ile herhangi bir sorun yaşamadım..

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren

(link)

2 adet

Bisikletçileri bir gez istersen ucuzunu bulursun

(link)

nakit ile 9 lira

Edit: Bunların uyumlu olması gerekiyormuş unuttum ben onu :ckskc:

mn_atalay

Üye
Tepki
0
İsim
Mehmet nuri
Bisiklet
Ümit
Bisiklette pedal çevirdikce tak tak diye ses geliyor.
Bisikletçiye gittiğimde zincirin değişmesi lazım dedi. Su tutugumda ses kalmıyor ama su gidince tekrarda ses geliyor. Sizcede değiştirmem lazım mi ?
(500-700km arası mesafe gittim)

EREN07

Üye
Tepki
0
İsim
Eren
Bisiklet
Sedona
Herkese merhaba bisikletle ilgili bir sorunum var. Bisikleti sürerken pedal ara sıra boşalıyor gibi oluyor ve çatır çutur sesler çıkarıyor.Vitesin ayarı bozuktur diye daha çönce birkaç kere bisikletçiye gittim ama her seferinde düzelir gibi olup sonra tekrar aynı sorunu çıkarmaya başladı. Sizce sorun neyle ilgili olabilir?

Tepki
0
İsim
Osman Oğuz Bayrakal
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar kolay gelsin. Elimde eskiden kalma bir bisiklet kadrosu var. Ben bunu restore etmek istedim. Göbeği, aynakolu, arka aktarıcıyı, vites kollarını değiştirdim. Ama bir sorunla karşılaştım. Zincir kısa geldi. Aynakolun modeli: Shimano FC-M151 48/38/28. Ruble: Markasını bilmiyorum ama diş sayısı: 13-28. Ben hangi zinciri almalıyım?

Dosyalar

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Osman Oğuz Bayrakal

Soruyu yeni gördüm ..
Ruble 7li..
Zincir bakarken yada ararken ruble kaçlı onu söyleyin yeter..
Uyumlu herhangi bir zincir işinizi görür.

@zafer yapıcıoğlu

Zincir bakımsızlıktan zorlanmış ve patlamış gibi.

gorkem12

Üye
Tepki
0
İsim
görkem
Merhaba arkadaşlar kaza sonucu arka vites mekanizması kırıldı yenisini yaptırdım yaptırdıgım yer zincirin hafif yamuk mekanizmayı eskisi gibi kırabilir dedi yenisini alacak param kalmadı açıkcası. Bu konuda fikir öneri tavsiyelerinizi alabilir miyim ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@EREN07
Dostum vites ayarın bozuk galiba, çünkü tam iki dişlinin arasında kalıyor arka aktarıcı. Belkide kadro kulağın yamulmuştur, bir bak istersen yamukluk varmı diye.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@EREN07
Banada vites ayarının bozuk olma ihtimali geldi, aktarıcıdaki vites ayar düğmesini saat yönünün tersi yönde biraz çevir bakalım düzeliyor mu. Olmadı bir bisikletçiye vites ayarı yaptırırsın,genelde o durum ayarlardan kaynaklanıyor.

• Beğen
Tepkiler: EREN07

Vedat_Çakar

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
Vedat Çakar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha önce vites ayarı konusunda tecrübeniz yoksa bir bisikletçiye götürmeniz daha doğru olacaktır 5 dakikada kullanıma hazır hale getirirler.

• Beğen
Tepkiler: EREN07