Zincir hakkında sorular ve cevaplar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Halilibrahim

Halil ben bu pin denen şeyi çıkardım ve o baklayı iptal ederek power link denen naneyi ekledim. Ayağada kalkıp kendime hızı seviyorum, Şimdi bu hatalı bir iş mi yapmış oldum. Bu power link denen nane açma yapar mı?

Scudo

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@asusmune

Açmadan ziyade, sistemle uyumlu olması önemli. Shimano'da Power Link denen zımbırtı yok. Pin var, benim bisiklet sıfır, üzerinde 1x11 XT M8000 GS aktarıcı, Ruble ve KMC denen dandik markanın zinciri vardı power link içeren. Aktarıcı ve rubleyi bildiğin yemiş. Bir daha 750 lira falan verip yeni zincir, aktarıcı ve ruble aldım. Daha da KMC vs. kullanmam.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Halilibrahim
Pin olayını Mosso İçin aradığım Ümit bisiklet atölye şefi söylemişti, pin kırma olayı diyede bir şey ile monta ediliyormuş ama pin sprint te kalkındığında en emniyetli olanı dedi ama temizlikten dolayı değiştirdim, ama ybn ucuz bir power link aldığımdan acil orjinal bir şey alayım bari.:) Çok teşekkürler.
Bu arada çok geçmiş olsun.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso

Zincir uzama belirtisi mi cetvel olmadan bu şekilde kontrol ediliyormuş

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Taxonera

Videoda eksik olan birşey var. Zinciri bu şekilde kontrol ederken Ruble en küçük, aynakol en büyük dişlide olacak.

easy-way-to-check-chain-wear-cyclingtips-41.jpg

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@BerkEvren
Eyvallah birde öyle bakarım

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taxonera

Ben bilgiyi verdim, isteyen istediğini yapar. Zincir cetveliniz olmadan aşınmadığını sanarak ruble ve aynakol dişlilerinize zarar verebilirsiniz. Çoğu kişi cetvel kullanmadığı için fark etmez. Downhill, enduro tipi sürüşlerde, bisikletler genelde yokuş aşağı, nispeten az pedal çevirme ile yol aldığı için zincir uzun gidebilir fakat özellikle yol-tur bisikletlerinde devamlı pedala iş düştüğü, ağırlık olduğu ve büyük dişliler kullanıldığı için 1500-2000 km'de uzayan zincir görülmesi normaldir. Bununla ilgili nette bir çok kaynak mevcut.

Çeşitli kaynaklarda 1500-2000 km'de bir uzamasının kontrol edilmesi gerektiği söylenir (Örn: sheldonbrown) Uzamayabilir. Bunun bir garantisi yok, 5000 km de gidebilir fakat bu check-up'ın yapılması gerekiyor ki ruble masrafı çıkmasın. Açıkçası ben 2000 km'de 1 mm oynayan zincir gördüm. Tamamen çapraz kullanım, yağsızlık sonucu kalitesiz zincirler kısa sürede uzayabiliyor.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Wiggle dan aldığım zinciri taktım. Eski zincirim 2 3 cm uzamış. Biraz da yağlama yaptım. Süper oldu. Çok rahat akıyor. Ses kesildi.

Kmc X8-99 gümüş rengi aldım. Power link de var. Artık rahatça çıkartıp temizleyip geri takabilirim. Çok basitmiş.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@D.Cengiz
Bu bisiklet sizine mi ait yani foto. Bisiklet nedir?

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Zincir değişimi sonrası yağlama işlemi de yaptım. Ancak yüksek devirde titreşim geliyor pedal civarlarından. Zincir herhangi bir yere sürtmüyor. Nedeni ne olabilir?

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Göbeklerde boşluk varsa yüksek devirde titriyor olabilir. Elinizle arka lastiği ve pedalları elinizde hafifçe ileri-geri yaparak boşluk var mı acaba diye kontrol edebilirsiniz. Bir ihtimalde ki bu başıma geldi, zincirin bağlantı yerinin oturmamış olması olabilir.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@darkdream
Pedal çevirdiğimde titreşim hissediyorum. Zırtt diye titreşim geliyor. Akşama bir kontrol edeyim.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Titreşim düşük viteste az oluyor. Yüksek viteste artıyor. Ancak normal çevirdiğimde olmuyor. Biraz kuvvetli çevirirsem titreme yapıyor. Garip ama anlamadım. Şunlardan şüpheleniyorum.

1. Missing link acaba titreşim mi yapıyor.
2. Zincir yeni uyum sağlayamamış olabilir.
3. Dişlilerim hafif aşınmış, zincirle uyum sağlayamamış olabilir.

Titreşim pedalın bağlı olduğu göbek civarlarından geliyor.

Tepki
36
İsim
Bilal
Bisiklet
Diğer
(link)

Bu zinciri öneririm. Shimanonun gayet kaliteli bir zinciri.

Tepki
8
İsim
Can cakar
Bisiklet
Salcano
Abilerim arka dişlideki zincirim attı ve sıkıştı çekerek çıkarmam imkansız nası yapacağım bir yol söylermisiniz bisikletçiye götürmem çok zor.

1.vitesten arkaya düştü teker ile dişlilerin arasına sıkıştı kaldı :(

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@Cem cm
Doğru diyor olabilirsiniz. Arka vites aktarıcım hafif yamuk duruyor. Aslında komple değiştirsem daha iyi gibi olacak. Hem dişlileri de eridi sayılır.

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Zincirim de sanki uzun gibi. 2 3 bakla çıartsam sanki daha iyi olacak gibi duruyor.

Tepki
36
İsim
Bilal
Bisiklet
Diğer
@D.Cengiz Çıkarmayın. Zinciri büyük viteslerde kullanırken yada küçüklerde anlık olarak kırabilirsiniz.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@alper 76

Ayıptır söylemesi 5 senedir kullanıyorum hem de her türlü zararlı biçimde . (Ne ararsınız) bir kere koptu yaptırdım devam