Yurtdışından Türkiye'ye getirilen telefonlar için kayıt harcı 1500 TL oldu

Suphi3434

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Suha
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
iphone mu ihtiyaç?
herkes iphone alma peşinde 2022 2023 yılbaşından önce buradaki insanlar akın akın arabalara 5'er kişi binip gürcistandan iphone almaya gittiler.
iş görecek telefon 10000 tl iphone almaya gerek yok. Ben bunu demek istiyorum.
nedir bu iphone sevdası anlamadım

• Beğen
Tepkiler: mchatin
Scudo

mchatin

Üye
Tepki
53
İsim
Metin
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1) Pırlanta vs onu bunu geçelim, bununla telefonu kıyaslamak çok doğru değil. Telefon daha geniş kitlelerin ulaşabileceği bir şey ve tabi lüks tüketime girse de iletişim ihtiyacı için elzem bir cihaz. Ancak devlet üretmediği bir çok malzeme için fahiş fiyatlarda vergi alıyor ve bunu yaparken. Fahiş fiyatlarda vergi almasa zaten yurtdışı kayıt vs ile kimse uğraşmayacak. Ben bunu yazarken @Noldor arkadaşın da yazdığı gibi bu vergi 5binlik de 100binlik de telefon alsanız aynı, bu da işin farklı bir boyutu.
2) Cari açığı dışarıdan bir ürünü ithal etmeyerek değil, onun karşılığında ihracatını arttırarak önleyebilirsin. Kimsenin lüks tüketim ile vs işi yok, amaç cari açığı kontrol etmek için vergi politikaları uygulamak ama üretmediğiniz sürece bu mümkün olmayacaktır.
3) Bu tarz vergiler vs ile kaçağı daha çok teşvik ediyorsun. Fahiş kayıt ücretini ödemek istemeyen ancak iyi telefonlara sahip olmak isteyenler instagram, facebook vs üzerinden ulaştıkları kaçakçılardan imei atılmış, direnç değiştirilmiş vs telefonlara yöneliyorlar.

Özetle zamanımız varken yüzmeyi öğrenmiyor, gemi batınca suda çırpınıyor, daha çok çırpındıkça daha çok su yutuyoruz.

mcanerg

Daimi Üye
Tepki
892
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
pırlanta ham olarak ülkeye giriyor. burada işlenip altına platine vs oturtulup satılıyor buradaki insanların emeği var telefonun bütün parası dirakt dışarı gidiyor
hem kaç kişi pırlanta alıyor ki?
Cep telefonuna verdiğimiz paranın çok daha fazla olduğunu biliyorum
Bence ekonomi 101i okuyup temel ekonomik prensipleri öğrendikten sonra değerlendirme yapmanda fayda var, Bu şekilde bilgi sahibi olmadan fikir üretmeye çalşıyorsun ki o zaman konuşmanın anlamı kalmıyor.

• Beğen
Tepkiler: batikanunver

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.033
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
iphone mu ihtiyaç?
herkes iphone alma peşinde 2022 2023 yılbaşından önce buradaki insanlar akın akın arabalara 5'er kişi binip gürcistandan iphone almaya gittiler.
hayır sen şuan kıvırıyorsun.
diyoruz ki, 3000 liralık telefon da alsam, 31000 lira vergiyi ben neden devlete veriyorum?
sen hala "bu iphone merakı ne" diyorsun...

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
416
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
lüks tüketimin önüne geçmek için yapılan bir uygulama
bence de hiç bir şey üretemeyen toplumun bu lükslere sahip olması biraz garip
parası olan kullansın olmayan hava atma derdinde olmasın
Ya hocam, yapmayın etmeyin ya. Türk halkına/gençlerine bunu mu hak görüyorsunuz?

Telefon deyip geçmeyin. İş üretkenliğine katkısı var, yazılım geliştirmeye katkısı var, vs, vs. Yani katma değeri olduğundan günümüzde telefona lüks demek abes.

Herkes iphone peşinde demişsiniz ya, en son baktığımda Türkiye'de iphone satışı %16 idi. Yani sadece 6 telefondan biri. Türkiye'de telefonların %84'ü senin normal karşılayacağın tarzdan. Göze batıyor olabilir ama oran olarak küçük.

Ki, iphone olmasının da sakıncası yok. Bugün Apple'ın piyasa değeri 3 trilyon dolara yakın, yani bütün Türkiye 3,5-4 yıl çalışsa bir Apple ediyor. Bunu yok varsayamayız. iphone ve etrafındaki eko-sistemi ekonomiye katkı olarak kullanmayı hedef almak daha doğru olur.

Bizim de gençlerimiz iphone kullansın, içinden 2-3 tanesi teknoloji üretsin bize yeter. (Uzay araştırmalarını lüks görüp, sonra 55 milyon dolar basmak gibi olmasın sonumuz)

iphone kullanmıyorum ama 10 bin liralık telefon da maalesef iş görmüyor.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.808
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
iphone mu ihtiyaç?
Türkiye'de bir iphone sadece bir telefon değil, aynı zamanda bir yatırım aracıdır. Tıpkı arabaların da yalnızca ulaşım aracı olmadığı gibi. Hoş gerçi yetişkin bir TÜİK'in %129 olarak hissedip %65 olarak açıklayabildiği bu enflasyon ortamında sinek ilacı da gayet güzel bir yatırım aracıdır ama konumuz bu değil.

Sorulması gereken asıl soru Türkiye'de insanların neden bir iphone alabilmek için yurtdışı seyahati kovaladığı değil, neden isteyenin istediği mağazadan istediği bir iphone ya da hoşuna giden her neyse almasına yetecek alım gücünün olmadığıdır.

Ayrıca 10.000 TL'den yukarı fiyatlı telefon satışını yasaklama fikriniz çok makul. Zira Dünya'nın sifonsuz tuvaleti ortadoğuda yer alan bu ülkenin insanlarının kaliteli bir hayat sürüp, arzu ettikleri şeyleri almaya hakkı olmamalı. Fikrinizi merkez bankası yeni yönetimine iletirseniz seçimden sonra sokacakları kazıklara (pardon tedbir paketine) ilave edebilirler.

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
seçimlerden sonraki zamları zamcık olarak ifade edemiyeceğimiz söyleniyor

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dünya'da; Türkiye'nin siyasi, ekonomik, vs politikalarını takan, mevcut iktidara, oy veren yandaş dışında kimse kalmadı.. x si y si ayrı oynuyor diye bir laf var, ha, o işte .