Yurtdışından alışveriş ile ilgili net bilgidir

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
internette şöyle bir yazı buldum. bir vatandaşımız bilgi edinme hakkını kullanarak, kargoyla alışveriş konusunda gümrük ve ticaret bakanlığından net bir cevap istemiş. bakanlık da istediği cevabı göndermiş.

sizi bilmem ama bana göre önemli bir bilgi, paylaşmak istedim.

https://i.hizliresim.com/yRrB0j.jpg

okumaya üşenenler için özet;

- yılda 5 kez sınırlaması kaldırılmış
- her bir alışverişin limiti 75euroyu geçmeyecek
- 75euro-1500euro arasındaki alışverişler için gümrük vergisi %18-%20 arasında değişiyor

Scudo

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
e çok iyi bir haber bu! :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
yılda 5 kez sınırlaması uygulanmıyordu zaten. kendimden biliyorum :)
(son 2 yılda toplam 25 civarı yurtdışı siparişi geçtim)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok iyi oldu kanıt olarak attım dosyama :) Gerçi yılda benimde 100 ü buluyor heralde :)

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
715
Bisiklet
Cube
Takip etmesi çok zor bir uygulamaydı zaten o yılda 5 kez olayı. Şu 75euro sınırını da biraz yukarı çekseler iyi olacak.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@BF Okuru aynen kanıt olarak kullanılabilecek değerde resmi bir yazı.. gerektiğinde, sorun çıkartan memurlara gayet güzel sunulabilir

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
zaten bildigimiz bir seydi yilda 5 kez olayi falan hic bir zaman uygulanmadi :) elektronik esyalari bile gumruksuz getirenler var ki samuray kilici dahi getirenlerde vardi :)
ayrica yukaridaki yazinin orjinal imzali muhurlu hali olmadan da pek bir ise yaramaz
ek olarak o yazida soylemeyi unutmuslar, bayram yilbasi gibi gunlerde sinir artiyor yani eskiden artiyordu ama simdi de gelen posta sayisi cok fazla oldugu icin kontrol yine pek yapilmiyor ve rahatca urununuz geciyor. bir gun postaneye ugradigninzda usps ve air china yazan postalara bir bakin bi de calisan kisi sayisina bakin :) ayni durumu gumrukte hesap edin sonra artik kontrolun memurun o anki haline bagli oldugu gerceginin degismedigini goreceksiniz :)

ÖzDi

Üye
Tepki
109
İsim
Özgür
Bisiklet
Merida
yılda 5 kere sınırlaması zaten pek uyguanmıyordu kaldı ki fiyat sınırlaması da eğer aldığınız şey çok uçuk değilse uygulanmıyor.yani olay biraz gümrğk memurunun inisiyatifine kalmış.misal ben meksikadan arabam için bi parça getirmiştim 150 € civarı üstelikte hacimliydi sorunsuz geçti;)

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
06.03.2014 bilgi edinme başvuru tarihi, 24.02.2015 gelen cevap tarihi. Tam da ülkemize yakışır bir durum :) O gümrükten hiç bakılmaksızın neler neler geçiyodur...

• Beğen
Tepkiler: KBmotors

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
herkes yılda 5 sınırlamasına takılmış.. tamam da, bu ülkede "durur durur gelir sizi bulur" bazı şeyler. en güzeli toptan kaldırmışlar işte, herkes rahat bundan sonra ;)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Türka¥ Bilgi için teşekkürler. Yurtdışı alışveriş ile benim de bildiğim bilgiler aynıydı sizinkisi ile iyice yerine oturmuş oldu. Düz mantık kurulduğunda 75euro sınırı = Güncel kur dolar miktarı da diyebiliriz heralde. Yani şu anki verilere göre 75euro=79-80Dolar gibi bir sınır çıkıyor.

Bu arada "okumaya üşenenler için.." kısmını sona koymuşsunuz, o kısmı tüm metni okuduktan sonra gördüm :)

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Kerem Özbayrak "özeti" en başa koymak gerekiyordu haklısın.. bu saatten sonra değiştirme imkanı da yok.. mecburen herkes tamamını okuyacak :D

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak
Tepki
1
İsim
Kayra Berk Kum
Bisiklet
Carraro
Konu basligini tam beceremedim ne yazacagimi ama ben bisiklet almak istiyorum movement 2 modeli 702 pound yaziyor etiketinde bu bisikleti amerikadan tanidiklarima aldirip ulkeye sokabilir miyim vergi ucreti odemeden? Boyle bir sey mumkun mu bagaj hakki oluyormus bu haktan yararlanarak bagaja koyma soz konusu olabilir mi? Yardimci olursaniz tesekkur ederim.