Yollarda bulurum seni: Satrai Cro-Mo kadro üzerine tur bisikleti topluyoruz :)

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle kadroyu tasarlayan girișimcimizi tebrik ederim. 🙃 Bu arada dikkatimi çekti, elinizdeki parçalar özenle ve tecrübeyle seçilmiș. Ek olarak t serisi ekipmanları seçmeniz oldukça mantıklı, zaten shimano'da tur ve uzun yol için bu ekipmanları geliștirdi.

Ben olsam kesinlikle mekanik disk fren yerine shimano deore xt v v fren ve v fren kollarını birlikte kullanırdım. Onun dıșında geçmiște 26 inç jantlı ve v frenli bir tur bisikleti toplamak istedim ama yarıda kaldı, 26" uyumlu iyi parçaları bulmak çok zor ve oldukça maliyetli gelmiști bana.

Ayrıca 36 telli bir jant kullanmak daha mantıklı olur iyi bir tur bisikleti toplamak için, kesinlikle disk fren olsun derseniz giriș seviyesi hidrolik disk frenler bile bir hayli hassas çalıșıyorlar mekanik disk frenlere göre. V fren tarafında olsam da hidrolik disk frenler o kadar da sorunlu sistemler değiller, evet bakımları biraz uğraștırıyor ama artık çok yaygın kullanıldıkları için eskisi gibi bakım zorluğu yok diyebilirim.

Bence mükemmel bir tur bisikleti toplama konusunda emin adımlarla ilerliyorsunuz, kolay gelsin. 🙂

• Beğen
Tepkiler: Acı kahve
Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
32 tel yuk altında sapir sapir dökülür
Hic alakasi yok hocam bunlar şehir efsanesi. Ben 4 sene shimano lx gobekli , mavic cemberli 32 tel arka-on jantimı en agir yuklerde kullandim, akort bile esnemedi. Ornek istersen buyur basit bir ornek
(3 tane 5 litrelik yag , 4 tane 5 kiloluk seker var heybelerde, cantalar anunnakinin heybeleri kum hesabı degil direk yag şeker hesabi ) .Bu en basit ornek. Benim yuklemelerim meshurdur .Hic acimam
2018-03-14_21-40-50_HDR.jpg

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
@mariokaldato efsaneden ziyade ben yaşadığım şeyi söyledim. mavic jantlarda kendim 195 boyundayım kilom 97 civarında olurdu bisiklet 35 kilo gelirdi o zamanlarda jantın detaylı resmini yollarım baktım teller atıp atıp duruyo direk 36 ya geçtim bende bu dediğim olaylar zamanında 4 telin fazla olduğu göbeğin çemberin bir fiyat farkı yoktu tabi şuan hiç bilmiyorum.Yine ekleme yapayım dedim ya telefondan yazıyordum.Bahsi geçen jant disc fren jantıydı v frende aynı şeyler olurmu bilmiyorum.Yine şunuda ekleyeyim bu konuda mavic pek önerilmiyor diye hatırlıyorum

@Mehmet Altuğ herşey gönlünüzce olsun eğer çevremde denk gelirsem böyle bir janta sizinle paylaşırım.Yurt içinde bazı adreslerde var bu ama tabi maceraya gerek yok :koptum::D

Son düzenleme:

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato efsaneden ziyade ben yaşadığım şeyi söyledim. mavic jantlarda kendim 195 boyundayım kilom 97 civarında olurdu bisiklet 35 kilo gelirdi o zamanlarda jantın detaylı resmini yollarım baktım teller atıp atıp duruyo direk 36 ya geçtim bende bu dediğim olaylar zamanında 4 telin fazla olduğu göbeğin çemberin bir fiyat farkı yoktu tabi şuan hiç bilmiyorum.Yine ekleme yapayım dedim ya telefondan yazıyordum.Bahsi geçen jant disc fren jantıydı v frende aynı şeyler olurmu bilmiyorum.Yine şunuda ekleyeyim bu konuda mavic pek önerilmiyor diye hatırlıyorum

@Mehmet Altuğ herşey gönlünüzce olsun eğer çevremde denk gelirsem böyle bir janta sizinle paylaşırım.Yurt içinde bazı adreslerde var bu ama tabi maceraya gerek yok :koptum::D
Dogrudur hocam. Ben 4 sene onlari kullandiktan sonra sansima arka-ön 36 tel xtr 960 serisi göbekli, alexrmsis cemberli jant takimi denk gelince aninda yapistirdim :D
20200628_074820.jpg

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Hocam daha önce mavic jantlara sıkıntılar yașayan birden fazla turcu tanıyorum ki sizi de ekledim listeme. 🙂Hazır yapmıșken 36 telli yapmak daha doğru olur bence. O 4 tane telle 20 kilo çekilir. 🙃

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
5
İsim
Ömer Emin
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çift taraftan baskılı mekanik disk fren kaliperlerimiz geldi. 2 adet CST patlak önleyici dolgulu iç lastik, Shimano vites ve fren kablo setlerini de aldık. Geriye hiçbir eksiğimiz kalmadı. En yakın zamanda bisikleti toplamaya başlayacağız :)

Merhaba, epic dualforce kullanim tecrübeleriniz nedir, paylaşır mısınız? Hafif yüklü bisiklet için frenleme performansı nasıl olur merak ediyorum doğrusu.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, epic dualforce kullanim tecrübeleriniz nedir, paylaşır mısınız? Hafif yüklü bisiklet için frenleme performansı nasıl olur merak ediyorum doğrusu.
Hocam duz gidonlu , disk uyumlu tur bisikletine mekanik disk fren takmak mantiksizligin vucud bulmus halidir.

Ikinci elden deore ve ustu bir hidrolik fren alip, kafaniz rahat bir şekilde kullanmak iyidir.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Tepki
5
İsim
Ömer Emin
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam duz gidonlu , disk uyumlu tur bisikletine mekanik disk fren takmak mantiksizligin vucud bulmus halidir.

Ikinci elden deore ve ustu bir hidrolik fren alip, kafaniz rahat bir şekilde kullanmak iyidir.
evet düz gidon için disk olacaksa kesinlikle hidrolik fren olamalı. Bu soruyu dropbar mekanik disk gravel bisiklet için sormuştum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

erdoganaa

Üye
Tepki
2
İsim
Erdoğan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Bmx

Merhaba, konu dışı bir sorum olacak fren sistemi ile ilgili. Ekteki kırmızı fren sistemi elektrikli aracıma ait. Kendisi biraz ağır :) Fren ayarlarını istediğim gibi yapamadım bir türlü. Tek taraftan sıkıyor ve ayarlaması zor çok sürtüyor diske. Bu epic dualforce almayı düşünüyordum. Uygunluğu yada başka ne tavsiye edersiniz ?

Dosyalar

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geriye hiçbir eksiğimiz kalmadı. En yakın zamanda bisikleti toplamaya başlayacağız :)
Noldu topladınız mı? Vaz mı geçtiniz, askıya mı aldınız?

Kendim konu açamıyorum, bu vesileyle, Satrai bisiklet veya kadro alıp bisiklet toplayarak kullananlar değerlendirme yapıp deneyimlerini paylaşabilirler mi? Özellikle kadro malzemesinin diğer çelik tur kadrolarıyla (Surly, Trek 520, Fuji Touring) karşılaştırıldığında sağlamlığını, kaynak yerlerinin düzgünlüğünü ve gene sağlamlığını merak ediyorum. Yani, evet, 4130 CrMo çelik, ama CrMo çelik var, CrMo çelik var... kaynaklar da öyle, kaynak var, kaynak var... :)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
CrMo çelik var, CrMo çelik var... kaynaklar da öyle, kaynak var, kaynak var... :)
Gemi var, gemicik var :)

Bisiklet tamir-bakım standında asılı duruyor ne zamandır. Tam kapanma, açılma, büyükleri tatile götürüp getirme derken bir türlü vakit bulamadım bisikleti toplamaya. Önümüz bayram; 2-3 gün ayırabilirsem ayağa kaldıracağım bisikleti.

Kadroya gelince... Doğal olarak henüz kullanma imkanım olmadı bisikleti. Ancak boya ve kaynak işçiliğinin, diğer tur bisikletim olan VSF TX-400'den aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyebilirim.

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gemi var, gemicik var :)

Bisiklet tamir-bakım standında asılı duruyor ne zamandır. Tam kapanma, açılma, büyükleri tatile götürüp getirme derken bir türlü vakit bulamadım bisikleti toplamaya. Önümüz bayram; 2-3 gün ayırabilirsem ayağa kaldıracağım bisikleti.

Kadroya gelince... Doğal olarak henüz kullanma imkanım olmadı bisikleti. Ancak boya ve kaynak işçiliğinin, diğer tur bisikletim olan VSF TX-400'den aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyebilirim.
Teşekkürler. Nette Satrai hakkında pek bilgi yok, kanlı-canlı görme imkanı bile yok, 2 dakikalık bir video bile çekilmemiş, yıl 2021. Kullanıcı deneyimleri de paylaşılmamış, ne yazılı ne de video olarak. Böyle referans kırıntıları bile değerli oluyor o yüzden. Satrai tur bisikleti almaya karar verirsem cep telefonumla ilk değerlendirme videosunu ben çekeceğim herhalde. :)

Başkalarının da deneyimlerini paylaşmalarını bekliyorum.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teşekkürler. Nette Satrai hakkında pek bilgi yok, kanlı-canlı görme imkanı bile yok, 2 dakikalık bir video bile çekilmemiş, yıl 2021. Kullanıcı deneyimleri de paylaşılmamış, ne yazılı ne de video olarak. Böyle referans kırıntıları bile değerli oluyor o yüzden. Satrai tur bisikleti almaya karar verirsem cep telefonumla ilk değerlendirme videosunu ben çekeceğim herhalde. :)

Başkalarının da deneyimlerini paylaşmalarını bekliyorum.
Mustafa Karaaslan var, pandemi öncesi turunda daha önceleri kullandığı merida ile gidiyordu. Pandemiden kaynaklı 6 ay ara vermek zorunda kalmış. Şuanda devam ettiği bisiklette Satrai instagram ile ulaşıp sorabilirsiniz. Ama dediğiniz gibi internette kullanıcı yorumu ve videosu görmek imkansız.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, konu dışı bir sorum olacak fren sistemi ile ilgili. Ekteki kırmızı fren sistemi elektrikli aracıma ait. Kendisi biraz ağır :) Fren ayarlarını istediğim gibi yapamadım bir türlü. Tek taraftan sıkıyor ve ayarlaması zor çok sürtüyor diske. Bu epic dualforce almayı düşünüyordum. Uygunluğu yada başka ne tavsiye edersiniz ?
Hocam simdi makina elektrikli olunca isler degisir. Dolayisi ile kullanmadigim bir fren hakkında konusmak dogru olmaz. Ama oluyorsa bir mtb hd freni ile degisirse bence sorun ortadan kalkar
Tabi bisikletin agirligi kritik konu oda mevzuyu muhendislige yonlendiriyor haliyle
.

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba. Satrai kadro üzerine tur bisikleti toplayabilir miyiz rica etsem? Ve bunu gün içinde halledebilir miyiz :) Başka yerlerde daha ucuza ve/veya daha iyisi bulunabilir, biz üçe-beşe bakmayacağız, bütün malzemeleri hepsiburada'dan toplayacağız. Neden? Bugün doğum günüme özel bütün outdoor ürünlerde %10 indirim var :), halihazırda 3.000TL üzeri alışverişe 300 TL indirim var, bir de hepsiburada'nın sağladığı alışveriş kredisi var. Hem parça hem de sistem/set düzeyinde özellikle fren, vites ve jant sistemi bilgim yok denecek kadar az. Bisikleti bütün olarak ayağa kaldırmak için gereken parçaları (büyük ölçüde bilgisizliğimden, belki bir-iki kalemin sitede bulunmamasından ötürü) tamamlayamadığım gibi, bulabildiklerimin de birbirleriyle uyumlu olup olmadıklarından ya da amaca uygun olup olmadıklarından (mesela mekanik disk fren düşünülmüşken bir hidrolik disk fren parçasının alınması gibi) pek emin değilim. Süreci basitleştirmek için, bazı tercihlerim hariç, Satrai sitesindeki toplanmış bisiklet donanımını kılavuz almaya çalıştım, isminden/kodundan vs. anlaşılabilir olan ve hepsiburada'da bulabildiğim parçaları tercih ettim.

İlgili sistem/set/parça Shimano olması gerekirse "Deore" seviyesini baz alabiliriz, bulabildiğimiz durumlarda Deore serisinden/setinden alabiliriz. Bunun dışındaki durumlar için, başta XLC markası ve ürünleri olmak üzere, f/p marka ve modellerini seçebiliriz. Eksik parçaları söyler misiniz, tamamlar mısınız rica etsem? Mekanik disk, 30 vites, 36 delikli jant, bu aşamada şart değil ama tercihen dinamolu ön göbek, kafamda düşündüğüm bunlar. Kadro 26 jant için. Peşinen teşekkürler!

Şimdiye kadar bulduğum parçalar şunlar:
Aynakol: Deore FC-T521-S 10-Vites 48/36/26T 175MM
Ruble: Deore CS-HG50-10 10V 11-36T
Zincir: 10 Vites 116 Bakla CN-HG54

Ön aktarıcı: Deore XT FD-T8000 Down Swing Aktarıcı 3x10S 48T
Arka Aktarıcı: Deore XT RD-M781-SGS 10V
Shimano Ultegra 6800 Fren Kablo Seti Mavi

Orta Göbek: Shimano Deore SM-BB52 Hollowtech II
Ön Göbek: Shimano DH-C3000 6V/1.5W Dinamolu 36H Gümüş
Arka Göbek: Shimano FH-TX505 Bisiklet 8/9/10 Vites 36 Delik 166MM Center Lock Disk Uyumlu Qr

Gidon: Xlc Pro Sl Yarış Bisiklet Gidonu 31,8X420 mm
Gidon Boğazı: Xlc Comp Gidon Boğazı Açı Ayarlı ST-T14 110 mm 0° - 60° 31,8mm 2501552500 / 04-1022-90023
Shimano Bl-R400 Yol Fren Kolu
Xlc GR-T01 Jelli Gidon Bandı

Sele sapı: Xlc All Ride SP-002 27.2 mm 400 mm 00 mm
Sele Kelepçesi: Xlc PC-B01 31.8mm

Jant: Alex Rıms 26 Dp20 36H Bisiklet Jant Çemberi Disk Fren
Dış Lastik: Schwalbe Marathon Greenguard Siyah 26X1.75
İç lastik: Cst 26*1, 75/2, 15

XLC PD-M25 platform pedal

Aksesuar:
Xlc Matara Tutucu 1 Litre Alüminyum Siyah 111Gr (2 adet)
Xlc Yan Sehpa İkili Ayak Ortadan Bağlantılı KS-D02 24 & 28 Boy Ayarlı Siyah
Göbek mandalını ayrıca almam gerekiyor mu yoksa aldığım arka ve ön göbekler zaten mandallı mı geliyor? Bir de aldığım göbeklerin uzunluklarının ve çaplarının (ve belki daha başka teknik özelliklerinin) jant çemberiyle veya jant telleriyle uyumluluğunu nasıl görebilirim? 26 jant çember için tel uzunluğu ne olmalı, başlıklı mı olmalı başlıksız mı? Mesela DT Swiss Jant Teli Revolution 2.0 Başlıksız (72ADET) (https: // www. hepsiburada.com/dt-swiss-jant-teli-revolution-2-0-basliksiz-72adet-p-HBV000013R632 - bağlantı veremiyorum, o nedenle araya boşluk bıraktım) uygun mudur?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gezegen abi bence jant göbeklerine önem ver arka göbek tourneymiş shimano nün en düşüğü ön göbeğe bişey diyemiyeceğim ama çok gerekli olurmu bilemem tel uzunluğu konusunda (link) burdan yardım alın
Hocam drop bar mı kullanacaksınız eğer drop bar kullancaksanız vites sistemi sıkıntı olabilir
Ve bütçeniz nedir bende yardımcı olmak adına bakayım

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Gezegen abi bence jant göbeklerine önem ver arka göbek tourneymiş shimano nün en düşüğü ön göbeğe bişey diyemiyeceğim ama çok gerekli olurmu bilemem tel uzunluğu konusunda .... burdan yardım alın
Teşekkürler. Tam şimdi jant göbeklerine bakıp güncelliyordum. Ön göbek için Shimano Alivio HB-M475 Ön Göbek ve arka göbek için Shimano Acera FH-M3050 Arka Göbek Siyah 36D düşünüyorum. Ön dinamoludan vazgeçtim, bilmediğim parametre onda daha da fazla, dolayısıyla daha da karmaşık. Dinamosuzlarda da bir sürü parametre bilmediğim, çok kabaca tahmin edebileceğim, mesela göbek genişliği, çapı, disk uyumluluğu. Şu ikisinde counter clock, bu nedir bilmiyorum, vaktim de yok, bugün listeyi oluşturup siparişi vermem lazım. Bu ikisi nasıl? Tabii dediğim gibi, hepsiburaday'l sınır alan. Mesela az önce aradım, 10 vitesli bar-end shifters sadece erdoğanlar bisiklette var görünüyor (tüm türkiye'de), (10 vitesli sistemde kaldığım sürece) mecburen onu ayrıca alıcam.

Jant teli konusunu da ilgili her parçayı aldıktan sonra en son almayı düşünüyüyorum, şı sıfır bilgiyle yapabileceğim hiçbir şey yok bu aşamada. Jant seti bulabilsem sitede teliyle, daha sonra akoruyla falan uğraşmak zorunda kalmıcam ama 36 delikli jant seti göremedim.
Hocam drop bar mı kullanacaksınız eğer drop bar kullancaksanız vites sistemi sıkıntı olabilir
Ve bütçeniz nedir bende yardımcı olmak adına bakayım
Tercihen drop bar, fakat çok önemli değil, parça bulmaktaki sıkıntı ortadan kalkacaksa, ne bileyim fiyat avantajı falan da sunacak da düz ve kelebek gidon da olur. ancak haklısın, yukarıda değindim, drop bar gerçekten sıkıntı, 10 vitesli sistem için vites sistemi bir tek erdoğanlar bisiklette var. Kadro hariç 7-8 TL bütçe ayırabilirim. Yardımcı olursan sevinirim.

Edit 2: Bu arada, hepsiburada'dan bakarsan, görüceğin indirimli veya indirimsiz bütün parçaları benim ekstradan %10 indirimli alacağımı tekrar hatırlatayım, böyle bir avantaj var. Benim tahminim toplamda ortalama sağlanır, uygun fiyata gelir her şey.

Son düzenleme:
  • Beğen

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Electronkksl Hocam, şöyle daha hızlı ilerleyebilir miyiz acaba? Kadro belli (26 jant, disk ve v-fren uyumlu, vs.), kadro hariç 7-8 bin TL ayırabiliriz, Deore'yi, Shimano söz konusu olamazsa XLC'nin ürünlerini baz alarak en hızlı şekilde en uygun bisikleti nasıl toplardın? Belki bir iki model arasında birkaç saniyelik bir kısa bir karşılaştırma yapılabilir bunun dışında çok fazla düşünmeden, üçe beşe bakmadan, at sepe at sepete şeklinde ilerleyebilirsin.

Grup seti ve bundan sonraki olası sorular için, bir f/p tur bisikleti topluyoruz, özellikle tercih ettiğim hemen hemen hiçbir şey yok, Deore'yi ezberden istiyorum, ama çok kullanıldığına göre tur bisikletlerine gidiyor demek ki Deore serisi/seti. Özellikle parça bazında Deore'den sapabiliriz, yani Deoresi yoktur, Tiagra'sı veya Alivio'su vardır, o zaman hiç düşünmeden, bulduğun at sepete/listeye :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam flat bar kullanırmısınız vites kolları çok pahalı ve sadece hidrolik vites kolu var tiagra için