Yolda hızla giderken aniden açılan araç kapılarına denk gelenler?

Tepki
26
2.2'lik arazi tekerinin verdiği yol tutuşu ile kıvrak hareketlerde hiç sorun olmuyor :) bir kere otobüsün yanından gidiyordum otobüs durdu hiç aklıma gelmedi birisinin ineceği çünkü durakta durmadı otobüs kapıdan birisi atladı sağ sol yaptım durdum kadın birde bana bağırmaya başladı gözlerinin içine konuşmadan bakınca küfür ettiğinizi anlıyorlar galiba sonra özür diledi :)

Araba kapılarından normal bir kişinin inebileceği şekilde açarlarsa rahatlıkla kaçabiliyorum fakat bazı kişiler var sanli yol babalarının yolu kapıyı en sonuna kadar ittiriyorlar inmek için bunlara 2 kere takılmışlığım var hızım fazla değilde durabilirdim fakat inadına gittim kapının plastiğine dokundurdum çamurlansın diye

Scudo

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Ben de küçük bir anımı anlatayım.Yaklaşık 1 senedir Almanya'dayım. Sürücü ve yayalar bisikletlilere karşı olabildiğince dikkatli ve saygılılar.Geçen bir tane aksiyon kamerası aldım ve sürücülerin bana karşı gösterdikleri reaksiyonları ,nasıl her yerde yol verdiklerini ve bisiklet yollarının kimse tarafından işgal edilmediğini göstermek istedim.Yola çıktıktan kısa bir süre sonra kaldırıma park etmiş (normalde pizza dağıtan) bir araç gördüm,bisiklet yolu kaldırımın solundaydı ve araç yolun yarısını kapatıyordu. O sırada araçın stop lambalarının söndüğünü gördüm,belli ki içinde biri vardı ve inmeye hazırlanıyordu.Ne de olsa dikkat eder diyerek hızımı azaltmadım ama olabildiğince sola yanaştım,fakat beklemediğim bir şey oldu ve kapı aniden açıldı.Kapıya sürterek geçtim.Dönüp bir şeyler söylemek istedim ama adam hatasının farkındaydı.Daha önce de gördüğüm pizzacının kuryelerinden biriydi.Yabancı uyruklu biri olduğunu düşündüğüm için dikkatsizliğini buna bağladım.Zaten trafikde ne zaman ufak da olsa sorun yaşasam aracın sürücüsüne bakarım ve genelde Alman olmadığını görürüm ya da tahmin ederim diyelim.Ben böyle ön yargılı düşüncelerle düz yolumda devam ederken 2 dakika sonra ışıklardan sağa dönmek isteyen bir araç bana yol vermedi,hızı kesmekle duramayacağım için baya bir soldan araca çarpmadan,arkasından kıvrılarak geçtim ama kendimi de biraz tehlikeye atarak bu olayı da geçiştirdim.Bu sefer dönüp baktığımda ise gördüğüm bir Almandı.Kadına değil kendime kızarak yola devam ettim.
Uzun lafın kısası her zaman dikkat ettiğim ve yavaşlağım yerlerde sırf video kaydı alıyorum diye hızımı korudum ve bana gösterilen saygıyı çekmek istedim.Eve geldiğimde sonuç hiç de istediğim gibi değildi. Yine de videoyu hemen render edip paylaşayım dedim ama bir baktım ki kayıt mayıt yok.Sağolsun kamera kendi kendine kapanmış.3 gün geçmeden kargoyla geri yolladım.Gel gelelim ben bu olaylardan birden çok ders aldım.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Bence bir de bir özeleştiri yapalım: Konuyu açan Ufuk A arkadaşımız 30-40 km. süratle giderken olan olayı anlatıyor.
Süratimizi yolun durumu, genişliği, zeminin durumu, bulunulan mıntıka gibi şartlara göre ayarlamalıyız.

Yol fazla geniş değilse, birde çift yönlü ise, ister istemez kenardaki araçlara yakın geçmek gerektiğinden, zemini kayganlaştırıcı bir durum varsa fren güçümüzün kısıtlandığını hesap ederek, geçtiğimiz kesimde hareketlilik varsa uygun bir sürati korumalıyız.

Somut bir örnek : İstanbul Avrupa yakası Sarıyer yönüne gidip-dönen yol, kullananlar çok iyi bilirler, özellikle Pazar günleri kahvaltı-öğle yemeğine gidenler sayesinde çok hareketli oluyor. Yine özellikle, Emirgân, Rumelihisarı gibi noktalarda bu durum tavan yapıyor.

Burada başrolde olanlar, araçları park eden valeler. Aniden kapı açmanın yanında, aniden bulunduğu yerden sola çıkıyor, arabaya patinaj çektirerek süratle oraya buraya gidip geliyorlar. Geçen bisikletlileri hiçe saydıkları gibi, kendi malları olmayan araçları büyük riske atıyorlar. Yani, herhalde az bir paraya çalışan bu insanlar, hasarlı bir kaza yapsalar, bunun altından nasıl kalkacaklarını bile düşünmeyen insanlar.

Kısaca, zevkimize bazen gem vurarak ancak çok uygun şartlarda üst süratlerde pedallayalım.

• Beğen
Tepkiler: C. Yavuz

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özgür KK
Evet,bu havalı kornalar gerçekten çok etkili duruyor.Özellikle hatalı bir şekilde karşıdan karşıya geçenler ve bisikleti umursamayıp tasıt olarak görmeyenler için kullanmak isterim bunu.Basıp akıllarını alıcaksın :D Korna 100 tl ama hakkını verecek cinsten bence :)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
çok şükür başıma gelmedi bu tür olay bende dikkatli sürerim şehir içinde kaza riski çok yüksek olduğu için dikkatliyimdir :)
bu havalı kornadan bende alıcam türkiye'de yok sanırsam. :(

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Melih Çolak
Türkiye'de yok zannedersem bi ara baya haşır neşir oldum bu kornalar ile ama yurt dışındanda almak mesele yani :(

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Ufuk A

yurt dışından sipariş vermek istemiyorum ne olacağı belli değil gümrük kargo vs. :)

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Melih Çolak
Aynen,Türkiyede satan olursa kesinlikle almak lazım.Tabii buna yüklü vergileride hesap ederek...

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
bu duruma bende birçok kez denk geldim..bisiklet kültürünün tam olarak gelişmediği bir ülkede sürücünün bunu hesaba katması çok zor..birde çoğunun dalgınlıkla açtığını varsayıyorum..ben şimdiye kadar kimseyle bu konuda tartışmadım aksine durdum ve araç sürücüsüne ben değilde süratli bir motor gelebilirdi kapıyı boşverin canınızdan olabilirdiniz diye telkinde bulundum..hepside hatasının farkına varıp özür diledi..bir dakikamızı ayırıp bu şekilde uyarırsak ileriye yönelik daha yapıcı olacağını zannediyorum :alkis:

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
aslında bunu önceden sezdiğin yada kurtarabildiğin anlarda kapıya tekmeyi atıp devam edeceksin.

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Altınkaynak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Akort bozulma sebebi :D

Ekleme : Trafik kurallarında herhangi kapı açılabilecek bir durumda tam şerit kullanma hakkımız var.

Hasan KRN

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Kron
@Ufuk A
tamam dikkat dağıta bilir ama nasıl yani yolda giderken kaç km hız yapıyoruz diye bakıyoruz km saatine,bisikleti durdurup mu bakacagız buna çok saçma :cool:

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hasan KRN
Hasan bey,ben onu gelişigüzel söyledim başkarının kelime hatasını veya yanlışlarını aramaya çalışman seni yüceltmez,başın göğe de ermez bence yada kendi bildiğini yapmaya devam et.Parantez içinde geçen olay;Km saatine uzun uzun bakmak dikkat dağıtıyor demk istedim ben.Halbuki benim için 1 sn lik olay...Şunu da ekiliyeyim her aklınıza geldiğinde km saatine bakmak yerine trafiğin yoğun olmadığı veyahut bir tehlike sezmediğiniz zaman yolda giderken km saatine bakarsınız o zaman.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bu şekilde kaza geçirdim. Forumda konusu mevcut. Artık mecburen kapı açılma mesafesi içinde sürüş yapmam gerekiyorsa gözüm hep araç içi şoför koltuğunda. Birisi yoksa rahat rahat ilerliyorum, varsa iyice yavaşlıyorum; çünkü aniden gelen giden var mı diye bakmadan açıveriyor duyarlı canlılar...

• Beğen

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Daha 3 gündür altımda bisiklet olmasına rağmen bir sefer bende yaşadım.(bu arada resimleri atacaktım fakat bilgisayarım bozulduğu için başka zamana kaldı artık. -yeni sürmeye başladığım için belki- temkinli olduğum için sorun yaşamadım. Genelde araçlar varsa yol kenarında arkamı kontrol edip yol boşsa ortalıyorum yolu.

• Beğen

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
motosikletle çok çarptım 2 range rover 4 mersedes ve 2 audi koruma demirlerimin tadına baktı ayrıca caddeye arka kaportasını dışarda bırakacak şekilde çzellikle divan pastanesi ve suadiye arası haftasonu park edenler sağ şeridin yanındaki şeridi bile kapatıp babasının malıymış gibi yolu gaspeden zengin züppeler keşke o kapılarınızı da açsaydınızda şimdi bisikletle giderken o kapıları açıcak elinizi kullanamasaydınız :evil: ama buna da çözüm üretmek üzereyim az kaldı 2 adet 68 cmlik krondan çıkma 2.800 gramlık maşa borusu buldum gidona monte edip sizin kapılarınızı açmanızı bekliyecem bugun çok sinirlerimi tepeme çıkardınız saatte 360 km hızla tam 100 metre sahil yolu boyunca tek tek saydım 12 tane araba kapısını açtı hayır kendimi sola atsam ya dolmuşun ya otobüsün altında pestil olucam!!!

yasak olmasına rağmen evet sağ şeritte, park yasak olan ama nedense haftasonu serbest olan yola sıra ile dizilmiş 100 lerce arabadan ard arda tam ben geçerken 1 yada 2 saniye önce kapıları açanlara ve kaldırımdan bir anda yola fırlayıp çok ani fren yapmama sebep olup

arabayı durdurup kusura bakma ya bana bişey olmaz ben jeepdeyim ihihih sana bişey olmadı diyen 4 teker denyolara artık hiç iyimser yaklaşmıyacam...

bugun o kadar kendime hakim oldum ki inanın bir taşa o sinirle dokunsaydım toz yapardım öfke kontrol eğitimi almış olsamda bazen gerçekten çok zor olabiliyor :evil: cinlerim tepeme çıktı ağız tadıyla yaptığım aldığım enerjinin hepsini yedi bitirdi bu 4 tekerler bugun,,,

istanbulda şehir içinde bisiklete binmek hep pür dikkat istiyor onların 2 gözü varsa bizim 12 gözümüz olmak zorunda!!!

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
15-20 sene kadar oluyor... Bisikletle ortalama bir hızla gidiyorum (o tarihte hız göstergesi falan hak getire). Frenler desen zaten bakımından ayarından anlamıyoruz, Nasreddin Hoca misali "ya tutarsa" tarzında çalışıyor. Çalışsa da çalışmasa da bir sesi var ki evlere şenlik; sanki vapur geliyor gibi ötüyorlar. Neyse, gelelim olaya... Önde bir minibüs, arkada ben gidiyoruz tek sıra. Adam normal bir fren yaptı pat dedi durdu. Aha n'apacağız şimdi? Benim frenler malum... Zaten sıkmışım ikisini de ama sadece böğürüyor, durmuyor. Karşıdan gelen olduğu için sola da çıkamadım, girdim minibüsün sağına. Önce otomatik olmayan bir orta kapı açıldı. İçeriden birisi iniyordu. Ayağının birini kapıdan çıkarmış aşağı sallamış bile, yere basacak. Arkadan ben öyle böğüren frenlerle gelince beni fark etti ve geri adım attı girdi içeri. Kapıyı da geri kapattı. Şansa bak. Ben de öttüre öttüre duramadan geçtim oradan. :)

O günden beri hem frenlerim iyidir hem de sağa dalmam. :)

• Beğen

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İsa İhsan Akdoğan
Sizde bayağa muzdaripmişsiniz bu konuda.İntikamsı anılarınızı gülerek okudum hahahauhau :D

Berge Çelik

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Merida
Bende anayollarda çok kullanıyorum bisiklet...Minibüs caddesi olsun ara sokaklarda olsun hep duran araçlar - ki eğer içinde biri de varsa tehlike arz ediyor...Bir kaç kere ben de kılpayı kurtuldum...artık güçlü ve uzun menzilli bir ön far aldım..Gündüz bile yanıp sönme modunda yakıyorum..Belki aydınlatma sağlamıyor ama arkadaşım arabadayken test ettim hava aydınlık olsa da aynadan yansıma yapıyor ve sürücünün ister istemez gözüne giriyor....Şu sıralar dikkat ettim kapıyı açmak bir yana ne geliyor diye merakla bakıyorlar...Diyeceğim o ki gündüz de olsa dikkat çeken iyi bir farla ve sürekli uyarıcı olarak zil çalarak geçince insanların dikkatini çekiyoruz...Ayrıca hızlı gitme meselesi de işin cabası...Bence biz ne kadar tedbirliyiz birazcık da ona bakmamız lazım...Daha nasıl hazırlıklı olabiliriz onu konuşmamız lazım...Herkese Küçükyalı'dan selamlar ve sevgiler...

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
yol kenarında araba varsa 1 metre solundan geçiyorum her ihtimale karşı. tabi arkadan araba geliyor mu diye kontrol ediyorum. burası Uşak,küçük şehir trafik yok ama büyük şehirlerde sıkıntı tabi

• Beğen