Yol ve Şehir bisikleti ani ve ortalama hız karşılaştırması?

Scudo

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Bunlar maalesef pazarlama taktıgı. :D Gördüğümüz sporcular da firmaların piyonluğunu üstleniyor. ;)
Kısacası iş ne yolda ne şehirde . Bisikletin kendı kendıne gıtmedıgını varsayarsak ortalama, sıze ve performansınıza bakar.
Yatırımı kendınıze yapmanız sıze daha cok gelısme saglar.Yoksa kendı eksıgınızı bisikletlere masraf yaparak kapatmaya calısırsınız.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yolda konfor yok hiz vardir,tur'da ise konforludur ama yola göre biraz daha yavaştır.Bu yaz ege tarafindaki bir turumda stabilize asfalt yolda maşam kilitli olarak yol aldim.Yarim saat sonra ellerim uyuştu resmen.Ben yavaş olsun konforlu olsun diyenlerdenim:)

• Beğen
Tepkiler: OguzGyan
Tepki
39
Bisiklet
Scott
@Ebubekir
@Ozan Güneri
Size katılıyorum, ancak düz maşa patika yolda yüksek süratte bile gidiyorum, hiç sıkıntı çekmiyorum. Bence tur bisikleti her yere gider : )

• Beğen
Tepkiler: alper2508

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
elma ile armut arasındaki farkların irdelendiği karşılaştırmadır.
bugün bir yol bisikleti aldım ve bariz farkı gördüm, yaşadım, bir daha şehir bisikleti mi, asla, yaradana yakın olsun, bana uzak...

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
Bir dag bisikletim var 700x38 ince disli kaymaya karsi etkili lastik taktirdim dag ve sehir bisikleti havasinda kullaniyorum.( su anda vapurdan yaziyorum kadikoyden pendige dogru yoldayim ) bir de triban 3 yol bisikletim var bir de fit 5 duz gidon yol...ve bu bisikletlerle haziran sonundan itibaren 2 ser bin km yaptim...bursaya gittim dag ile ...izmite fit 5 ile..gunde ortalama 50-70 km bisiklet suruyorum..genellikle rota yesilkoy sariyer bogaz harti ama..et5 te de cok kullaniyorum trafikte v.s..bisikletlerin hepsi baslangic seviyesi bisikletler...gelelim sadede.cok sik bisiklet surdugum ve genelde ayni guzergahi kullandigim icin direk kiyaslamalari ben cok yaptim..bugun hava ruzgarliydi bugun yorgundum v.s..70×38 takilmis dag bisikleti ile en hizli gittigim triban 3 arasinda en fazla yuzde 15 ark var ..o da en fazla...bin tane istatistigim var bu konuda..sahsi hiz rekorum karakoy yesilyurt 18 km 33 dk dir..dag ile en fazla 40 dk suruyor o yol..flat bar yol ile de 34 falan...amorsitorsuz duz masa sehir bisikleti ile 37-38 dk da en fazla gidecegime eminim..saygilar.

Ha sorarsaniz yol bisikleti candir )))

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
ben geçek hafta sonu bir tur yaptım İzmir/bornova- güzelbahçe arası 80km kadar eski şehir bisikletimle ortalama hızım 20 gibi yahut daha düşüktü(düz bir rota) ama yol bisikletimle o yolda 25-30 km ortalamayla gittim çok da eğlendim açıkcası.yol çok inişli çıkışlı olmadığı için yoruldum diyemem bile. kamplı çadırlı gezerim diyorsan bir yol bisikletinde taşımana müsade edecek donanım olmaz(istisnalar var) bunun dışında forum üyeleri çok güzel bilgiler paylaşmış.

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
Once bisiklet sevilir sonra turevleri..turler hakkinda fanatik futbol taraftari gibi davranan mantigi anloyamiyorum..yol bisikleti kullanmaktan inanilmaz zevk aliyorum..duz gidon yol ise baska inanilmaz bir keyif...sehir trafiginde can..ayni zamanda hizli ve atak...dag bisikleti sehirde evet gereksiz..ama sehir lastikli amorsitorlu bisiklet de ayri bi keyif..kadikoy pendik yaptim bi saat evvel ..o yolda onceden bes alti kez yolla surmustum bugun birazda yagmurun etkisi ile canim istemedi mesela
..yollar dag yolundan hallice...agresif bisiklet kullaniyorum cok sevmeme ragmen yol bu yolda duz asfalt gibi keyifli degil...yol bisikletinin keyfi performans surusunde zaten..kaptirdimi gidixeksin...mesela bu guzergahta da 27 km de 10 dk fark var yol ile sehir lastikli dag arasinda..uc asagi bes yukari ))

Disli oranlari ortalama hizi 35-40 a ulasabilen kisiler icin onemli..sehir bisikletleri de 48 e 11-12...disli farki cok yok ama aynakol 48 ruble 11 sehir bisiikleti ile surecek adam yol ile ucar gider ))) ortalama bir surucu icin dag bisiklet oranlari 42 -11 90 kadansla 50 km ye yaklasiyor...e uzun yol icin bayagi iyi bi max hiz...42-12 orani ile duz yolda gidebiliyorsunuz devrinizi alinca .bu fa 35 40 km hiz demek .bu da yeter...ortalama hiz farki duz yolda yol bisikletinde 35 se diveronde en az 30 dur kalibimi basarim )) duz masada 32 yi bulur...daba yuksek hizlar icin yol bisikleti arayi acar ..bu da prof suruculer klasmanina girer..yani bence :) saygilar ))

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Yaşayarak öğrenebilirsiniz. Gerekli malzemeler:
-1 adet yokuş (mümkünse uzunca olsun ve trafiği az olsun)
-1 adet yol bisikleti olan arkadaş (kilolarınız arasında fazla fark olmasın. ağır olanın daha fazla hızlanması beklenir çünkü)

Yapılışı: Arkadaşınla yan yana kendinizi yokuştan aşağı bırakın ve pedal çevirmeyin, frene de dokunmayın.
Hem güzel bir tecrübe olur sizin için, hem de elinizde gerçekçi bir cevap olur :)

Huseyincag

Üye
Tepki
1
İsim
Huseyin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@sametutuncu
Buna net bir cevap vermek zor çünkü bir çok kriter aynı olmalı ama yol bisikleti sürücüsü bariz bir fark atacaktır tahminimce.
Kendimden basit bir örnek vereyim yol bisikletiyle 25 km ortalama hızla 40 km yolu 1 saat 37 dakikada almışım dağ bisikletiyle bu süre 2 saat civarına çıkıyordu ama bu durum uyguladığım güce, rüzgara ve bir kaç kritere göre değişir dolayısıyla net bir cevap olmadığını söyleyeyim. Sonuçta yol bisikleti her türlü daha çabuk çıkacaktır.
Ben de kendi deneyimimden örnek vermek isterim, hem aradan geçen 4 senede bisiklet teknolojisi çok gelişti. Bende kron xc 500 aluminyum alaşım MTB var, arka aktarici shimano Altus, orta aktarici shimano tourney, lastikler 26x 2 cst, Boş ağırlığı 14.50 kg. Sırt cantam ve suluk 5 kg. Ben 70 kg. Toplam 90 kg bir ağırlık ile 48 km yolu 3 saat orta tempoda kat ettim. Ortalama saatte 16 km yapmışım. 600 metre %12 egimli yol tirmanip, aynı yolu tekrar yokuş inmişim. Tabi burada çok Relax sürüş tarzı ile hareket ettim. Biraz kassam saatte 20 km görmem mumkun olurdu.

• Beğen
Tepkiler: alper2508

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim gibi birçok arkadaşın merak ettiği konu şu:
aynı efor ile sabit maşalı bir şehir bisikletinden yol bisikletine geçiş yapıldığı zaman hız ortalamasında 5-10 km/ortalama hız farkı olur mu?
şehir bisikletimden çok memnunum ancak insan merak ediyor,deneyimlemek istiyor

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
aynı efor ile sabit maşalı bir şehir bisikletinden yol bisikletine geçiş yapıldığı zaman hız ortalamasında 5-10 km/ortalama hız farkı olur mu?
5km/s 'ten fazla hız artışı bekleme.
Şurda karşılaştırma yapmışlar. aynı kalitede bisikletlerse yaklaşık %10-%15 daha hızlı. şehir bisikleti ile ortalamanız 20km/s ise 22-23km/s; 30km/s ise 34-35km/s, 40km/s ise 45-46km/s'e çıkabilir.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Desert Fox Güzel bir şehir bisikletiniz var. Benim de mosso legardam var. Genelde sürdüğüm yolda 4-5 km kadar neredeyse düz bir yol var. Bu yolda genelde 28-29 kms hızı bozmadan sabit hızla bitiriyorum.
Şöyle bir şey deniyorum. Sanki yol bisikleti sürermiş gibi pozisyonumu değiştiriyorum. Dirsekleri fazlaca kırıyorum bisikletin üzerine iyice eğiliyorum. Duruş yol bisikleti duruşu pozisyonu gibi oluyor. Bu pozisyonu aldıktan sonra hızım 31-32 civarına rahatça yükselebiliyor. Tekrar dik oturuşa geçince tekrar 29 lara iniyor. Tekrar eğiliyorum tekrar 32 lere çıkıyor. Bu sadece duruş pozisyonu ve rüzgar direnci ile oluşan bir durum. Bunu siz de deneyebilirsiniz.
İlaveten çok anlamam ama sadece duruş ve rüzgar direnci ile 3 km s kadar daha hızlı olabiliyorum ki o hızda bu %10 demek hemen hemen. Bunun yanına incelen tekerlek ve düşen sürtünme vs ile toplamda en az %15 fark olur diye düşünüyorum.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.082
Bisiklet
Trek
Olmaz.
Ikisini de tecrube ettim, surus verileri ile karsilastirdigim bir mesajim var surada.

(link)

Detaylara bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Huseyincag

Üye
Tepki
1
İsim
Huseyin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
5km/s 'ten fazla hız artışı bekleme.
Şurda karşılaştırma yapmışlar. aynı kalitede bisikletlerse yaklaşık %10-%15 daha hızlı. şehir bisikleti ile ortalamanız 20km/s ise 22-23km/s; 30km/s ise 34-35km/s, 40km/s ise 45-46km/s'e çıkabilir.
aynı kalitede 2 bisiklet biri düz gidon diğeri drops gidon. mtb'de ise extradan amortisörlü maşa var, ki bu hız olayını baya bişr etkiliyor. arkadaşın kullandığı mtb carraro marka. pek binmedim ama 15- 16 kg ağırlıgı var. bunun yerine başlangıç seviye mosso cavalier yol bisikletine binerse hız farkı minimum %60 olur. yani ortalama 18-20 km hiz ile gidiyorsa, yol bisklieti ile bu 30 olur ortalamada.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.082
Bisiklet
Trek
aynı kalitede 2 bisiklet biri düz gidon diğeri drops gidon. mtb'de ise extradan amortisörlü maşa var, ki bu hız olayını baya bişr etkiliyor. arkadaşın kullandığı mtb carraro marka. pek binmedim ama 15- 16 kg ağırlıgı var. bunun yerine başlangıç seviye mosso cavalier yol bisikletine binerse hız farkı minimum %60 olur. yani ortalama 18-20 km hiz ile gidiyorsa, yol bisklieti ile bu 30 olur ortalamada.
Hocam bu sonuca hangi veri ve hesaplama ile ulastiniz?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam bu sonuca hangi veri ve hesaplama ile ulastiniz?
Forumdaşın bu tezinde ciddi olabileceğini düşünmediğimden hangi edebi (söz) sanatı kullanmış ona bakıyorum:okyrm:
(link)

• Beğen
Tepkiler: umutcelik

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şimdi dropbarlı bisikletim çelik bir tur bisikleti olduğu için droplardan fazla tutmuyorum o zaman diyeceksiniz “niye dropbar bisiklet kullanıyorsun”
1: farklı tutuş pozisyonları uzun mesafede rahatlık sağlıyor,
2: kendimi bisiklet üzerinde en rahat hissettiğim pozisyona hoodlardan tutunca ulaşıyorum.
3: görüntüsü hoşuma gidiyor ?
@umutcelik ‘in düşündüğü şeyi yaptım forumda bir başlıkta açmıştım, hafif bir şehir bisikleti edindim yeni bisikletim tur bisikletimden 5kg daha hafif. Hem şehir içinde daha rahat hareket ediyorum merdiven çıkarken, toplu taşıma kullanırken vs, artı aradaki 5kg fark bana ortalama hızımda 3/3,5 km/h bir avantaj sağladı.