Yol bisikletine başlangıç rehberi

Huseyincag

Üye
Tepki
1
İsim
Huseyin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@undefined arkadaşlar iyi forumlar. Bende yol bisikletine geçmeyi düşünüyorum.
173 boy, ic bacak boyum 77. 56 kadro bianci karbon bisiklet, kadro, maşa, gidon,
sele ve sele borusu karbon. Jantlar, fren vites kolu, arka ön aktarici ve pedal seti ultegra 6700 grupset.

Bir diğer bisiklet carraro alüminyum 52 kadro 105 grupsetli bir bisiklet var. Aralarında 750 lira fark var.
Bianci olanı 2013 model, sahibinin dediği. Carraro daha yeni ve kadro boyu bana uygun gibi.
Tavsiyeniz ne olur ?
Hangisini almamı onerirsiniz?

Scudo

Cycoholic

Offline.
Tepki
286
İsim
Celâl Y.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
173 boy, ic bacak boyum 77. 56 kadro bianci karbon bisiklet, kadro, maşa, gidon,
sele ve sele borusu karbon. Jantlar, fren vites kolu, arka ön aktarici ve pedal seti ultegra 6700 grupset.

Bir diğer bisiklet carraro alüminyum 52 kadro 105 grupsetli bir bisiklet var. Aralarında 750 lira fark var.
Bianci olanı 2013 model, sahibinin dediği. Carraro daha yeni ve kadro boyu bana uygun gibi.
Tavsiyeniz ne olur ?
Merhaba,
Kadro geometrileri markalar arasında farklılık gösterebilir, ölçülerinize göre emin olmamakla birlikte 56 kadronun büyük olabileceğini düşünüyorum. Grup set olarak ultegra evet, karbon olmasıda alüminyumdan ara farkla önde tabii ki ama alacağınız bisikleti iyi inceleyip karar verin. Karbon kadroların kırığı çatlağı bitmez işin ehl-i birisinin bakmasında fayda var. Kılcal bir çizik gibi görünen kadronun kırık olabileceğini fark edemeyebilirsiniz. Ayrıca bu bisikletler ne kadar kullanıldı, üzerinde ki komponentlerin durumu nedir buna bakın. Doğru ölçüler için markaların verilerini incelemekte fayda var.
Son olarak yol bisikletine yeni geçiyorsanız; Ultegra ve 105 arasında bir uçurum yok. 105 size uzun yıllar yetecek bir sistem. Doğru ölçülerde ve yıpranmamış ise alacağınız bisiklet buna çok takılmayın.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Huseyincag Merhaba 56 kadronun size olacağını düşünmüyorum. Ultegra 6700 serisi yanlış hatırlamıyorsam 2x10 lu bir sistem yakın zamanda porblem çıktığı anda parçalarını bulmakta sıkıntı yaşayacaksınız üst segment te yavaş yavaş geçeyim deseniz size uygun tek şeçenek tiagra 4700 olacak gibi gözüküyor. Oysaki 105 5800 sette problem yaşasanız dahi halen parçalarını piyasada bulmanız mümkün. 2013 model karbon mu 2018 model alü mü derseniz ben alü yü seçerim konunun uzmanı değilim bunu da belirteyim ki büyük ihtimalle karbon karbondur diyenler çıkacaktır. Jant setleri ne durumda o da bir kıyas aracı olarak kullanılabilir. Carraro bildiğim kadarıyla Shimano RS10 jantları kullanıyor. Kıyas yapmanız açısından söylüyorum. 1.68 boyumla Lapierre Sensium 300 üm M 52 kadroydu. Top tube 54,5 tu ve çok rahat değildim bisikletin üzerinde. S kadro Giant TCR aldım. Top tube 53.5 çok daha rahatım. 56 kadro Bianchi de top tube 56 dır büyük ihtimalle.

Emre-SEZER

Daimi Üye
Tepki
1.598
İsim
Emre SEZER
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Tavsiyeniz ne olur ?
Boyum 173 iç bacak boyum 76 ölçülerim size yakın kullandığım kadro boyu 50 (XS) aynı kadronun 52 (S) kadrosunuda kullandım.
Ama 50 kadroda daha rahat ettim. Zaten firmanın sitesinde vücut ölçülerimi girdiğimde 50 kadro öneriyordu.
Mümkünse kadroyu deneyerek alın acele etmeyin derim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sedona 610, kron rc200, corelli kr100 ya da 200, carraro race 022, mosso cavalier 700 claris arasında bir seçim yapmam gerekiyor arkadaşlar. Lütfen fikrinizi belirtin.

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sedona 610, kron rc200, corelli kr100 ya da 200, carraro race 022, mosso cavalier 700 claris arasında bir seçim yapmam gerekiyor arkadaşlar. Lütfen fikrinizi belirtin.
Carraro 022 kullanıyorum. 2019 model. Memnunum. Youtube'daki inceleme videolarını izledikten sonra almaya karar vermiştim.

Sedona 610'u sıfır bulamazsınız diye tahmin ediyorum. Bulursanız kaçırmayın derim.

Şimdiden hayırlı olsun.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
:ssrtcbya: Şampiyonlar ligi ölüm grubu gibi olmuş seçenekler!

Çoğu eski modeller, Carraro 022 yeni olan mı eski olan mı acaba bilemedim. Kron RC2000 değerlendirilebilir bu ölüm grubundan :D Niye bianchi, peugeot ve salcano yok diye de sormak lazım tabi

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sedona 610 kullandım şuan corelli kr200 var. Corellinin boyasını sevemedim hiç. Başlangıç bisikleti oldukları için hepsi aynı rengi boyası hoşuna gideni al gitsin. Bi sonraki bisikletinde buldugun eksikleri hesaba katarak daha iyi bişey alırsın zaten...

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.784
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@vatanamillete ben de bu yoldan geçtiğimde şekle baktım. Aynı donanima sahip bisikletlerde kararsiz kalindiysa gözünüze hangisi hoş geliyorsa onu tercih edin.
Ben tasarımından ötürü Mosso Cavalier Claris'i tercih etmiştim, kullanıyorum, memnunum.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Şehir dışından bisiklet almak bana mantıklı gelmiyor. Bu yüzden corelli kr-100 gibi sıfırı bulunan bir model tercih ederdim.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.161
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
vatanamillete
başlangıç seviyeniz için hemen hemen aynı donanıma sahip sayılırlar,eski bir mosso kullanıcısı olarak amasseia arkadaşın dediğine katılıyorum hangisi görsel olarak hoşunuza gidiyorsa onu alın.içlerinden en yakışıklısı cavallier ;) hangisi olursa olsun şimdiden sağlıkla kullanın:harika:

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sanki seçenekler tam değerlendirilmemiş, örneğin mosso cavalier claris 2019 en ucuz 2900₺ iken model yılı yazmadan Corelli Kr 100 1870₺ ye bulunabiliyor. Ben de evvelden Corelli Kr100 düşündüysem de alırsam onu tercih etmemeyi düşünüyorum zira vites değiştiriciler evet claris ama frenler değil, ayrıca biraz ağır sanki ( yanlış değilsem 11,9kg). Bak kuzenim Bisam Rx9100 aldı, vites feğiştiriciler tourney olsa da frenler claris ve yine yanlış değilsem 10 küsür kg. Bence bütçe aralığını daha iyi belirle, fren ve ağırlık da kesinlikle dikkat ettiğin unsurlardan olsun daha sonra bir modelde karar kılarsan forumda da bir oku kullanıcı fikirlerini. Bir de unutmadan salcanonun giriş seviyesinden uzak dur hi-ten kullanıyorlar.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Sanki seçenekler tam değerlendirilmemiş, örneğin mosso cavalier claris 2019 en ucuz 2900₺ iken model yılı yazmadan Corelli Kr 100 1870₺ ye bulunabiliyor. Ben de evvelden Corelli Kr100 düşündüysem de alırsam onu tercih etmemeyi düşünüyorum zira vites değiştiriciler evet claris ama frenler değil, ayrıca biraz ağır sanki ( yanlış değilsem 11,9kg). Bak kuzenim Bisam Rx9100 aldı, vites feğiştiriciler tourney olsa da frenler claris ve yine yanlış değilsem 10 küsür kg. Bence bütçe aralığını daha iyi belirle, fren ve ağırlık da kesinlikle dikkat ettiğin unsurlardan olsun daha sonra bir modelde karar kılarsan forumda da bir oku kullanıcı fikirlerini. Bir de unutmadan salcanonun giriş seviyesinden uzak dur hi-ten kullanıyorlar.
Sana bir şey diyeyim mi ? Şu an çelik kadro , 26x2.00 michlen lastikli mtb kullanıyorum. İnce yarış kadrosu bana her türlü tüy kadar gelir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hepiniz harika insanlarsınız, çok teşekkür ederim. Eski bir yarış bisikleti kullanıcısı (o zamanlar klasik bisiklet vardı) olarak ikinci baharım için çok iyi rehberlik ediyorsunuz. Açıkçası bundan yaklaşık üç ay önce bisiklette 250tl den fazla vermem derken, şu an çıta 2.000tl oldu ve korkuyorum daha fazla arttırmaktan. Doğrusu biraz havalı olsun istiyorum ve son 1.5 aydır profil jant ve kadro yüzünden Cavalier kovalıyorum ama maalesef.

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sana bir şey diyeyim mi ? Şu an çelik kadro , 26x2.00 michlen lastikli mtb kullanıyorum. İnce yarış kadrosu bana her türlü tüy kadar gelir.
Ben bile 700x40c tur bisikletinden inip 700x23c yol bisikletine geçince rahatlamayı fark edebiliyorsam sen bulutların üstünde gezinirsin :)
Hepiniz harika insanlarsınız, çok teşekkür ederim. Eski bir yarış bisikleti kullanıcısı (o zamanlar klasik bisiklet vardı) olarak ikinci baharım için çok iyi rehberlik ediyorsunuz. Açıkçası bundan yaklaşık üç ay önce bisiklette 250tl den fazla vermem derken, şu an çıta 2.000tl oldu ve korkuyorum daha fazla arttırmaktan. Doğrusu biraz havalı olsun istiyorum ve son 1.5 aydır profil jant ve kadro yüzünden Cavalier kovalıyorum ama maalesef.
Dostum bütçen başlangıç için güzel ama eğer ekipmanın yoksa far/kask/kilit/matara kafesi ve matara derken (düşük bütçe ürünlerine dönük konuşuyorum bu sayının ucu açık) 250₺ kadar daha harcaman gerekecek. Kesinlikle kaliteli kask ve fardan saşma parasına kıy. Öte yandan eğer aklın Mosso'daysa orda kalsın ve onu almayı dene. Forumdan okuduklarım kadarıyla üzmeyen bir marka. Güzel iltifatların için de tüm forumdaşlar adına teşekkür ediyorum, hislerimiz karşılıklı:) Sağlıcakla kal.

Tutmosis89

Forum Demirbaşı
Tepki
1.751
İsim
Mehmet D.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ilk yol bisikletimi bianchi aria 105 disc alarak basladim. Pro yolculara göre bu başlangıç için fazla mıdır?

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Hepiniz harika insanlarsınız, çok teşekkür ederim. Eski bir yarış bisikleti kullanıcısı (o zamanlar klasik bisiklet vardı) olarak ikinci baharım için çok iyi rehberlik ediyiorsunuz. Açıkçası bundan yaklaşık üç ay önce bisiklette 250tl den fazla vermem derken, şu an çıta 2.000tl oldu ve korkuyorum daha fazla arttırmaktan. Doğrusu biraz havalı olsun istiyorum ve son 1.5 aydır profil jant ve kadro yüzünden Cavalier kovalıyorum ama maalesef.
Şu HAVA meselesini boşverin..İşinizi görsün,önemli olan o..

Tepki
19
İsim
Melih
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam bir Peugeot'a bak derim.Boya kalitesi üst seviye gerçekten.Göze hitap ediyor

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tutmosis89 Başlangıç için fazla bisiklet yoktur. Başlangıç için uygun bütçe vardır. Bütçeniz ne kadarsa bu hobiye yada bu spora ne kadar ayırabiliyorsanız (aileniz rızkından kesmeden) o ideal başlangıçtır sizin için. Uzun zamandır bu işin içindeyseniz hele bir heves alıp kenara bırakmayacak yada yok pahasına satmayacaksanız alabildiğinizin en iyisini alın derim. Güle güle kullanın.