yol bisikletinden anlayan?

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
Geçtiğimiz aylarda yine benzer konuyu açmıştım şimdi ise biraz kararlarım belirginleşti.
Şimdi ilk önce amacım yaz ayında 100 km veya üstü (hızlı) turlar düzenlemek ve bunun yanında kendimi yol yarışlarına hazırlamak. Bu yüzden şu birkaç ay içinde bir bisiklet edinip antremanlarımı sıklaştırma düşüncesindeyim. Dolayısıyla kendime, amacıma, bütçeme yönelik bir bisiklet arayışına girdim. Hem yol bisikleti tecrübem olmadığı için hem de bütçe açısından orta seviye şuan fazla. Ve yine tecrübem olmadığı için ve parçalardan çok anlamadığım için 2. ele bakmaya güvenmiyorum.

Yol yarışlarına ciddi oranda meraklı ve hızı seven birisi olarak başlangıç seviyesi yol bisikletini seçtim. Bütçem 1000 ila 1500 arası. Okuduğum birkaç makaleden dolayı yol bisikletinde komponentlerinin çok önemli olduğu kanısına vardım. bu yüzden alacağım bisikletin üzerindeki parçaları (özellikle vitesi) önemli. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yaptığım araştırmaya göre;
Drag blade: amacıma uygun, bütçeme uygun, komponent özelliğini bulamadım( o konuda yardımcı olursanız sevinirim)
Carraro 915 sl 18v: amacıma uygun, bütçeme uygun, komponentler shimano sora
Kron rocket: amacıma uygun, fiyat 1800 tl(bütçeyi aşıyor) , komponentler shimano tiagra
Birde Sedona var, onun fiyatı da Kron civarında.

Sizce hangisini almalıyım? Yada bu kriterler çerçevesinde hangi bisikleti önerirsiniz?
((yanlış yazdıysam tecrübesizliğime bağışlayın :) şimdiden herkese teşekkürler))

• Beğen
Tepkiler: Selim Esener
Scudo

Darth Sirrus

Aktif Üye
Tepki
105
Bisiklet
Specialized
drag bisikletler hakkında bilgi için doğa bisikletin sitesine bakabilirsiniz komponentleri vs hakkında bilgi alabilirsiniz sora ve 2300 birlikte kullanıyor sanırım

carraronun görüntüsüyle biraz daha önde bence viteslerde sora kullanılmış giriş seviye için.

benim fikrim bütçeni aşanlara hiç bakma kafanı karıştırır daha çok alabildiğinin en iyisini al derim hatta bir miktar para ayırıp km saati vs ekipmanda alabilirsin

yol bisikletlerinde giriş seviye bile olsa fiyatlar biraz yüksek maalesef illa sıfır olsun diye bir ısrarınız yoksa daha iyi ekipmana kadroya sahip2.ci ellere bakın derim forumdaki ikinci el bölümüne yada diğer 2.ci el sitelerine bakın isterseniz malum yol bisikletleri dağ bisikletlerine nazaran daha özenli kullanılıyor bakımlı 2.ci el bi bisikletle daha karlı çıkabilirsiniz

herşey gönlünüzce olsun bol pedallar

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@ibrahim artun

Doğa bisiklet sitesi için sağolun :)
o zaman kron rocket e vereceğim ekstra parayla kendime kask vs almam daha mantıklı olacak. Malesef yol bisikletinin fiyatları yüksek evet ama ilkinde dediğim gibi parçalardan pek anlamam ve bu yüzden kendime güvenemiyorum 2. el konusunda. 0 almam benim için daha sağlıklı.
carraro da sora kullanılmasının ne gibi avantajları veya dezavantajları vardır?

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler..:)

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@SeLiM ESENER

tiegra da geçişler daha yumuşak olduğu için mi tercih nedeni oluyor?

Darth Sirrus

Aktif Üye
Tepki
105
Bisiklet
Specialized
ben yol komponentlerini kullanmadım ama geçmeyi düşünüyorum biraz araştırdım set olarak shimano düşünüyorsan sıralama böyle:sora tiagra 105 ultegra dura ace şeklinde gidiyor

geçişleri daha yumuşakmı bilmiyorum ama daha üst seviye komponent olduğu için tercih ediliyor sanırım

aşağıdaki link te yol bisikletiyle ilgili aşağı yukarı senin sorduklarına yakın bir konu var orayıda bi oku hatta detaylı arama için forumda arama bölümüne merak ettiğin konuyu başlık olarak yaz daha önce konu açanlar tecrübelerini paylaşmış olabilir

(link)

aslında en iyi cevabı kullananlar verir bence yol bisikletleri bölümüne ve vites çekiş sistemi bölümüne bi bak derim

kazasız sürüşler

• Beğen
Tepkiler: alper öztürk

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
Evet konuya baktım ve anladığım kadarıyla sora yı pek tavsiye etmiyorlar ama yinede bu bütçe ile tiagra yada daha üst komponent de alamam. Bu durumda sora set alıp ilerde tiagra ile değiştirebilirim.

çağrı ilter

Aktif Üye
Tepki
61
Bisiklet
Scott
birazcık sabır diyorum. acele etme kesinlikle. ben de ilk önce 1500 civarı bi bütçe düşünüyodum. sabrettikçe o bütçe 2500e kadar çıktı ve şuan çok memnunum. bekleyebildiğin yere kadar bekle ve bütçeyi arttır derim. tabi bi noktada artık almak zorunda olcaksın o zaman bir şey diyemem çünkü söylediğin hedefler için de mümkün olduğunca erken antremana başlaman lazım..

• Beğen

murat songür

Aktif Üye
Tepki
41
gezi ve eğlence amaçlı alacaksanız sora yeterli olacaktır,ama ben antreman ve yarış amaçlı kullanacağım diyorsanız tiagra başlangıç için sizi idare eder ama en iy seçim 105 olacaktır ,siz eniyisi iknci el temiz kullanılmış 1500 civarına iyi kompenantlı bisiklet alın sonra parça değiştiricem diye kafanızı ağrıtmayın...

• Beğen

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Bu arada komponentlerinin iyi olmasının çok önemli olduğunu söylemişsiniz. Komponentlerinden daha çok önem verilmesi gereken bir şey daha var o da kadro.. Kadronun malzemesi, dayanıklılığı,ömrü ve en önemlisi açıları iyi olmadan diğerlerini ne kadar yükseltirseniz yükseltin iyi bir performans alamazsınız. Dolayısı ile komponentlerinden daha çok önem vermeniz gereken şey kadrodur. Size önerim çok uçmak gibi olabilir ama duyduğum kadarıyla kadroda CAAD serisine bakmanız. Toplama da düşünebilirsiniz (daha uygun düşecekse) kadroyu CAAD 8-9, vites sistemini sora-tiagra yapabilirsiniz.

• Beğen

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@çağrı ilter

Dedikleriniz çok doğru ama bir an önce antremanlara başlamak istiyorum ayrıca öğrenci olduğumdan masrafımda oluyor(dersane, servis vs.) ve daha pahalı bisiklet isteyerek ailemi de zor duruma sokmak istemiyorum. Giriş seviyesi bir yol bisikletiyle çok verimli antreman yapılamayacağını da biliyorum fakat benim de ayırabileceğim bütçe bu kadar. En iyisi ben kendime güvenmesem de şu 2. el bisikletleri araştırsam iyi olur.
Tavsiyeniz için teşekkürler :)

@Dizdar MERT

Doğru söylüyorsun kadro açıları komponentlerden daha önemli çünkü zamanla parçaları değişterebilirsin ama kadroda sorun varsa bisikleti yenilemek gerekir. Bu dedikleriniz doğru fakat kadro açıları hemen hemen çoğu yol bisikletinde standarttır diye düşünüyorum, malzeme konusunda da full karbon yol bisikleti alacak değilim ama ön maşanın karbon olması ağırlık açısından büyük bir avantaj.
Cannondale nin CAAD serisine baktım, fiyatları 1.900 den başlıyor ve sora set.

• Beğen
Tepkiler: çağrı ilter

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
caad serisini tavsiye ederim kadro acıları tatminkar compenantlarıda en az 105 olmalı bence sorayı filan sallayın derim:)

• Beğen

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@SeLiM ESENER

Katılıyorum ancak caad sora setli alınıp sonradan tiagra-105-ultegra bütçeye göre dura ace bile olabilir hem bütçeyi sarsmayacak hem de kaliteli olacak derseniz dura ace kollu gerisi de ultegralı tavsiye ederim.

• Beğen

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
sora setler giriş seviyesi için iyidir. antrenman yapacağım diyorsunuz o zaman çok az daha paraya kıymak gerekebilir. ben de şu an sora kullanıyorum, denildiği gibi kötü değil ancak ileride tabii değiştireceğim çünkü yetmeyecek biliyorum. çok sıkışacaksanız sora alın ileride bütçeye kıyıp geçersiniz üst devreye.:)