Yol bisikletinde SPD pedal şart mı?

Tepki
52
Merhabalar,
Yol bisikletinde MTB pedalı kullanıyorum. Yol pedallarına göre ağır ama çok uzun mesafeler kullanmıyorum ve takılıp çıkartması kolay olduğundan MTB pedallarını tercih ediyorum. MTB ayakkabıları ile yürümek daha kolay ama ayakkabını tabanları aşındıktan sonra dikkat edin. Metal kal, mermer yüzeylerde çok güzel kayıyor özellikle merdiven çıkarken düşebilirsiniz. SPD pedalı ilk kullanmaya başladığımda unuttum bisiklete kilitli olduğumu ve durduğumda arkadaşın tabiriyle çam gibi devrildim. O düşüşün korkusuyla durmaya 50 metre kala çıkarıyordum pedalları. Fark ettiğim diğer bir olay da yorulmaya başlayınca pedalı çıkartmak zorlaşıyor. Özellikle dik bir yokuşun ortasında pedalı çıkartmak zor geliyor ama bir kaç haftadan sonra kas hafızası oluşuyor, refleks olarak çıkartıyorsunuz.
Saygılar...

• Beğen
Tepkiler: ahmetkya
Scudo

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
Tercihim MTB pedalı olacak gibi.En yakın zamanda ben de goruslerimi yazarim.Herkese ilgisi icin cok cok tesekkurler :)

i. gürle

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Kron
Bende yol bisikletimde mtb pedal kullanıyorum. Btwin in yol ayakkabısı yapısına sahip fakat mtb pedal uyumlu ayakkabıyı kullanıyorum tavsiye ederim. (link)

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Arkadaslar normal kullanimdan kastiniz nedir ben 3. Yoldir yaklasik mtb pedal ve ayakkabi kullaniyorm en uzun mesafe turum 130 km olsu ama ortalama 100 km cikarabiliyorum aksamlari evin etrafinda turlaerken spd pedali kullanmiyorum cikar tak giy vs urasmammak icin bunun disinda genelde kullaniyorum aman aman bir fark gorrmedim ben ama sag baldirim da agri var baya neden kaynakli bilmiyorum bel fitigim dann olabilir bisiklet sele ve pedal ayarini tekrar gozden gecirmem gerek yoksa bu gidisle bisiklete veda edicehim

Yol spd ve ayakkabisina gecme planim vardi ama muhtamalen olmayacak yurumesi ve madiyati sikinti

Tepki
49
İsim
Doğukan Ersöz
Bisiklet
b'Twin
Şehir içinde ulaşımımı kolaylaştırmak için dağ bisikletinden yol bisikletine geçtim. Bu geçiş esnasında mtb pedallarımı yol bisikletime taktım ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum performans turları yapmıyorum ama yavaş da gittiğimi sanmıyorum kullanımı kolay, bisikletten inip yürümem gerektiği zamanlarda hiç sıkıntı yaşamıyorum kilitli pedal şart amaç kısa mesafeli kullanım için hayatı kolaylaştırmak sürüş keyfini yükseltmekse mtb pedal tercih edilmeli.

• Beğen

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
(link)
Bunu kullanan var mı pedal ile beraber çok uyguna geliyor

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Bu modeli aldım geçen ay.Çok memnunum.Pedal giriş düzeyi için uygun.Ayakkabı ve pedal toplamı hesaplı ancak toplam siparişte 75 $ ı geçirmemek gerek.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet.ali

Yorumumu güncelliyorum. Bisiklete spd pedal şart :D

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@0zan Katlanır bisiklette spd ile normal pedal performansını kıyaslayabilir misiniz?

0zan

Aktif Üye
Tepki
219
İsim
Ozan
Bisiklet
Dahon
@dethagorf CLİCK-R pedal ve ayakkabı tercih ettiğim için kitlenmesi ve açılması oldukça kolay, ilk kez spd pedal kullanmama rağmen yoğun dur kalklarda dahi hiç problem yaşamadım.

Normal pedal ile performans farkına gelince, en büyük fark spd pedal ile yokuşlardan çok daha rahat çıkılıyor. daha uzun yol yapılabiliyor ve son hız da daha yüksek

Yani yokuş çıkma kabiliyeti sınırlı olan katlanır bisikletlerdeki bu açık spd pedal bir nebze giderebiliyor.

Ancak yol bisikletlerine göre daha şehirli olan katlanır bisikletler için MTB ya da yine MTB devşirmesi olan CLİCK-R tipi pedal ve ayakkabı kullanılmasında fayda var. Mtb değil de yol tipi spd pedal tercih edildiğinde, ulaşım araçlarının da dahil edildiği rotalarda arada yürümek zorunda kalan kullanıcıya zor anlar yaşatabilir.

• Beğen
Tepkiler: Groims

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Pedal konusunda ilk değerlendirme nedense performans hakkında oluyor. Aslında buna hiç gerek yok. Aman aman farklar olmadığı ortada. Kilitli pedal ile normal pedal arasındaki en büyük fark bana göre özellikle dik yokuşlarda ve sprint anında verdiği güven hissidir. Bunun için de powermetredir kıldır tüydür gerek yok :) illa ki herkesin genel geçer bilgi sunma zorunluluğu da yok. Spd yoksa az önce bahsettiğim koşullarda ayakkabı kayıyor işte bu kadar basit. Sonuç= Faydalı bir ürün, tedirgin sürmektense içimiz rahat en azından.

İlker_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
600
Bisiklet
Canyon
Yol bisikleti ile yüksek hıza çıkıp daha agresif bir sürüşünüz oluyor ve hal böyle olunca bisiklet ile bir bütünlük sağlamak insana çok daha keyif veriyor...Şart mı bence hayır, SPD genel olarak olmasa da olur fakat benim için olmazsa olmaz:)...Çünkü bisiklet ile bir bütünlük sağlayıp bana çok daha fazla güven vermekte :harika:...Performansa gelince o sizin elinizde olan bişey...

• Beğen
Tepkiler: muratbahar

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Ayak pozisyonu ve diz eklemleri sağlığı açısından faydası performanstan daha kıymetli benim için.

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Selam arkadaslar,

Kilitli pedala gecmek isteyen bir kardesiniz olarak kafamin cok karisik oldugunu soylemek zorundayim. Bisiklet almak daha kolay olmustu. Hangi pedal ve hangi ayakkabi diye kafayi cizdim kac gundur.

Yanlis anlamadiysam,

spd pedallar ile uyumlu kaller iki vidali oluyor ve ayakkabinin altindaki ileri geri hareket edebilen metal parcaya vidalaniyor.

spd-sl ile uyumlu kaller uc vidali oluyor ve ayakkabinin altina acilmis deliklere vidalaniyor. bu deliklerin yerleri sabit.

Bazi ayakkabilarda hem iki vida icin metal parca, hem de uc vida icin uc deilik bulunuyor. Bu turden ayakkabilari hem spd hem de spd-sl pedallarla kullanabiliyoruz.

Dogru anlamis miyim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@celikkadro Evet,mesela ben eskişehirde sadece 3-4 ay güzel havalar geçirdiğimiz için R065 ayakkabı aldım,SPD ve SPD-SL için yuvaları var ben SPD kaller ve pedallarıyla kullanıyorum.Ama tam olarak SPD-SL deneyimini dorukta yaşamak için karbon tabanlı bir ayakkabı şart.

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Peki alacagim ayakkabi spd-sl uyumlu olsun ama rahat olsun desem cok sey istemis olur muyum? Boyle bir ayakkabi var mi? Yoksa spd-sl uyumlu ayakkabilarin hepsi egilmez bukulmez midir?

jhon

Üye
Tepki
53
benim ayakkabım bugun ulaştı, uzunluk tam oldu. ayakkabı 3 cırt cırtlı, en ustü kilitli olanlardan. en üst ilk 2 ayagımı iyi kavrıyor. ama 3. (en öndeki) pek sıkmıyor gibi. parmaklarımın ustunde bosluk oluyor yani. ayagım sabıt ama parmaklarım ıcın alan var bu normal mıdır?

Mtt

Aktif Üye
Tepki
114
İsim
Mücahit
Bisiklet
Kron
186672
Yol bisikleti için pedal ve ayakkabı incelerken bu ayakkabının 240₺ olduğunu gördüm fiyatı bütçeme yakın geldi fakat yok bisikleti için bu ayakkabı ne kadar uygundur bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yol pedal ve kalleri yüzey alanı geniş olduğundan gücü pedala kayıpsız aktarmak için daha verimli.

mtb kal ve ayakkabılarında ise takıp çıkarmak ve yürümek daha kolay.

ben yol kali ve ayakkabısı kullanıyorum.herhangi bir olumsuzluk görmedim.

• Beğen
Tepkiler: Mtt