Yol bisikletinde SPD pedal şart mı?

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@rasitkoksal yol kalleri plastik mi? Metal olanı yok mu? Sadece hafiflik yüzünden mi boyleler.. O zaman eskidikce sürekli yeni kal mi alınıyor?

Scudo
Tepki
63
İsim
raşit köksal
Bisiklet
Cervélo
@alper 76 Yol pedal kalleri plastik ve yürürken bütün yük üstünde olduğundan çabucak aşınıyor ama bu durum modelden modele değişiyor.Mavic Xzellium pedalların özel bir zaafı sanırım kallerinin diğer marka pedal kallerine göre oldukça çabuk aşınması.Hafif olması ve kullanım kolaylığı ile tavsiye edebileceğim bir pedal.Ben bu kadar çabuk eridiğini görünce daha sonra bulamam korkusuyla yedek pedal kal takımı aldım, ama eriyen kısmından hariç kalanın kullanımında bir sorun olmadığından ilk kalleri halen kullanıyorum.Sadece şekil bozukluğu göz zevkime hitap etmiyor.Keyfe keder diyelim değiştirmek size bağlı.

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Pek bahsedilmiyor ama bence keyiften, konfordan çok güvenlik için şart. Islak ayakkabı ile kullanımda ya da çukur/tümsek gibi aniden denge bozan yüzeylerde ayağınızın kaymayacağını bilmek insan güven veriyor. Keyif kısmı ise cabası.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3000 km oldu hala alamadım.Bu ay alacaktım yeni kask muhabbeti çıktı.Içim gidiyor okudukça.Önümüzdeki ay alacağım inşallah.R088 ayakkabı önerir misiniz bu arada arkadaşlar ve 540 pedal?

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
@Atilla G. Valla ben de aynen Sizin gibi düşünüyordum.Ama çok yanılmışım.Kilitli pedallı bisiklete alışınca şöyle düşündüm
"NORMAL PEDALLI BİSİKLETE BİSİKLET DENİYORSA KİLİTLİ PEDAL BİSİKLETE BAŞKA BİR ŞEY DENMELİ"
Geçtiğimiz cumartesi 15 dakikada kilitli pedala binmeyi bir dostuma öğrettim.O da aynı düşüncede..Düşüncenizi çürütmek değil amacım,sadece reel bir yaşam kesitinden bahsetmek istedim..

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
bu konuyla ilgili tek soyleyecegım sey su olabilir sanırım. uygulamak dusunmekten daha kolay. bunu sadece yarım saatlik bir deneyim soyletıyor:)

• Beğen
Tepkiler: Engin er.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Arkadaşına REXTON veyaFLR marka ayakkabı kullanan var mı?
Ne diyorsunuz? Yanında pedal ile beraber bayağı makule geliyor....
(link)
Sadece ayakkabı 82 ikisi beraber
152 TL...

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar merhabalar.Yaklaşık 2 aydır yol bisikleti kullanıyorum artık spd'ye geçmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.Fakat aklımda bir soru var yol pedalı mı yoksa mtb pedalı mı?Artılarını eksilerini anlatacak arkadaşlar aranıyor :) Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: cngz

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetkya Valla ben yol ayakkabısını ilk denediğimde yürüyemediğim için beğenmemiştim ama hissiyatı çok güzeldi bedala basış alanı büyüktü baya. Ama bugün mtb oedal ve ayakkabı aldım yarın test edicem bakalım :)

• Beğen
Tepkiler: ahmetkya

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
@mehmet.ali Hayırlı olsun.Test edip görüşlerinizi yazarsanız çok iyi olur :)
Öyle aman aman performans turları yapmıyorum aslında.Benim için rahatlık daha önemli fakat yol pedalı ve ayakkabısının bana görünüş ve performans olarak aman aman bir farkı olacaksa onu da alabilirim.Bir de mtb pedalında pedale bastığımız yer dar olduğu için ağrı oluyor diye duydum.Yol bisikletinde mtb pedalı kullanan arkadaşlar bi el atın :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
12 mayıs 2012 'de bu topik açılmış,yol bisikletinde uzun gidiyor iseniz spd şarttır.ha ben kısa yapıyorum işten işe yol kullanıyorum diyorsanız takmayın.yol bisikletine mtb kilitli pedal takdım artı mtb kilitli pedal ayakkabısı kullanıyorum çok ağır değil,yalnız uzunlarda çok hafif yol kilitli pedal ayakkabısı konfor olarak döner.yalnız yol kilitli ayakkabısı ile fazla yürümeyin konforlu değildir basamaklardan inerken dikkat edin.

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
@Kudret Kurtcebe Abi yazından anladığım kadarıyla sen mtb pedalinden memnunsun.Benim için öncelik konfor zaten.Sen memnunsan mtb pedalı alayım o zaman :)

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
@ahmetkya mtb de öğrenmek biraz daha kolay.Nedeni ise bisikletten inerken yere düz basıyorsunuz,yarış ayakkabısında ise caller yıpranmasın diye topuk üzerine daha çok basıyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: ahmetkya

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
@cngz Anladım çok teşekkür ederim.Dediğim gibi performans olarak aman aman fark yok ise mtb pedalı ve ayakabısı daha mantıklı geldi bana.

• Beğen
Tepkiler: cngz

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Her ikisini de kullanmış birisi olarak, performans peşinde değilseniz dağ kilitli pedalı işinizi daha iyi görür, daha pratiktir, daha kolaydır, yolda yürüme daha doğaldır diyebilirim.

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Şart.

Bugün bir kere daha anladım. Bağdat Caddesi'nden Kadıköy'e doğru yaklaşık 30km/s hızla giderken, derinliği ve genişliği bir hayli fazla olan, yolu enine tamamen kaplayan bir kanala girdim. Geç farkettiğim için yavaşlama şansım olmadı. Yaradan'a sığınıp geçtim üstünden. Şiddetli sarsıntıdan dengem epey bozuldu, sağ ayağım pedalın üstünden ileri doğru boşluğa düştü ama toparladım. Bisiklet arkadaşımındı ve SPD pedal yok. Bu ve benzeri pedaldan kurtulma-kayma durumlarını SPD pedallı bisikletimde yaşamıyorum. Ne olursa olsun ayağınız siz istemediğiniz sürece pedaldan kurtulmuyor.

Şart. Dağ pedalı mı olur yol pedalı mı olur bilmiyorum ama kilitli pedal şart.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Her ikisini de yıllardır kullanmakta olan biri olarak tavsiyem, eğer yarışmayacaksanız yol bisikletinde mtb pedalı sorun olmaz. Ama yarışınca yol pedalı %3-5 gibi artı olarak fark ediyor. Ancak yol ayakkabısıyla yürümek çok zor ve kayıp düşme riski çok fazla.

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
@ahmetkya SPD ayakkabı MTB ye göre daha performanslıdır.