Yol bisikletinde SPD pedal şart mı?

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Öncelikle selaminaleykum diyelim ben de spd kullanan birisi olarak tek kelime ile harika derim ama soyle bisey var ben mesela rokrider spd ayakkabisini aldin ilk baslarda mtb de kullaniyodum mtb ayakkabisi birazdaha rahattir sonra yol yaris aldim onda kullaniyorum ama tornaci oldugum icin isyeeinde ayakkabimi ve elbiselerimi degisiyorum sizde soyle birsey yapin is yerinde normal bi ayakkabi bulundurun bukadar basit

Öncelikle selaminaleykum diyelim ben de spd kullanan birisi olarak tek kelime ile harika derim ama soyle bisey var ben mesela rokrider spd ayakkabisini aldin ilk baslarda mtb de kullaniyodum mtb ayakkabisi birazdaha rahattir sonra yol yaris aldim onda kullaniyorum ama tornaci oldugum icin isyeeinde ayakkabimi ve elbiselerimi degisiyorum sizde soyle birsey yapin is yerinde normal bi ayakkabi bulundurun bukadar basit

• Beğen
Tepkiler: alper 76
Scudo

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Yusuf G. Teşekkür ederim,
Zaten bisiklet aldık, bir süre paketten gelen dandik plastik pedallarla idare edeceğim malesef ona para veremem. Sadece iyice araştırmak istiyorum çünkü güzel ayakkabılar da var aynı sitede. konu hakkında bilgili olmadıgım için MTB SPD leri sanki daha rahatmış ve spor ayakkabı olarak da kullanılır gibi gördüm ama altının sertliği nedeniyle öyle değilmiş, öğrendim.
@emrejon
İş yerimdeayakkabı zaten d
@kuzey Egenin dediği gibi bir üniversite öğrencisine geçen hafta çarptım-denemez yaslandım- hatun telefonla oynuyordu o ana kadar benim neler çektiğimi görmedi bile. Ayağımda SPD olsaydı devrilmiştim.vs vs.. işte
anladıgım kadarıyla tek taraflı olan da var ve o da tavsiye ediliyor, gereğinde normal ayakkabıyla kullanmak için. Bu arda pedallar da gerçekten yakışmadı@Onur YCL nin olayını bir süre yaşayacağım artık.
bu da çok güzel ayakkabı be yaw!!!;)
(link)

@Yusuf G. Gönderdiğiniz pedal çok hoş görünüyor normal ayakkabıyla kulllanılıyor mu?, nasıl pedala kilitleniyor acaba? Kal ile sabitleniyor diye biliyorum ancak linkte gönderdiğim ayakkabıya uyumlu mudur? ya da SPD ve Look diye 2 tip var değil mi?
Kusurabakmayın tüm soruları size sordum ancak forumda arama yapmama rağmen tatmini bir bilgiye ulaşamadım.

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birsey sormak istiyorum mtb spd ile yol spd arasinda ne fark var bide pedallari da yol mtb diye ayriliyormu son olarak spd speed mi shimano pedal dynamics mi

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@emrejon dostum ben de sizin gibi değiştirebiliyorum bu konuda sorun yok. Sadece konuyu iyice öğrenmeden alışveriş yapmak ve pişman olmak istemiyorum. Gerekirse normal ayakkabıyla da kullanabilmek daha doğruymuş gibi geliyor bana o nedenle iyice araştırmaya çalışıyorum.
@emrejon @emrejon @emrejon
@emrejon işyerinde ayakkabı

ya bilgisayar kilitlendi 50 kez isminizi yazmış kusurabakmayın..

Bunların farkını anlamıyorum acaba hangisi normal ayakkabıyla da kullanılabilir?
(link)

(link)

çok yazmış ve kafa karışıklığı yaratmışım, biraz daha okuyup araştırmam gerek.

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Ben gecen normal sandelette gordum spd pedala uyumluydu hatta bu bakirkoyde metin bisikleette calisan bi arkadas var onun ayaginda gordum

Kassel

Üye
Tepki
80
İsim
Oğuzhan Yeniay
Bisiklet
Cannondale
Ben yol bisikletimde mtb spd pedalı kullanıyorum.
Kesinlikle sürüş keyfini artırıyor. Şart mı dersen değil ama gerekli;)

• Beğen
Tepkiler: ozgur908

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Spdsiz yol bisikleti kullanmak,gaz pedali olmayan otomatik arabaya benzer.Vitesi 1e atar gitmeye baslarsin hafiften.Ama gazi veremessin :)

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
R540 i ben normal ayakkabi ile kullanıyorum şehir içinde sıkıntı yok

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erkin Kalender benim arabanın gazı var ama basamıyorum ayakkabı alamadık daha

M.Furkan Kurt

Forum Demirbaşı
Tepki
134
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
@m.klcts Dostum evet dağ ve yol Pedalları olarak ayrılıyor.Farkların gelirsek yol Pedalları nin yüzey kısmı biraz daha büyük olduğu için performansta biraz fark ediyor.Ama rahatlik felan arıyorsan dağ olarak alman daha iyi.Spd nin acılımi ise shimano pedalına Dynamics dir

• Beğen
Tepkiler: ozgur908

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
bence gazsız araba degılde turbosu olmayan dızel araba ya cok benzıyo hızlı kalkıs yapamazsın :D

veya benzınlı arabaya gaz taktırırsın sırasız olur sıralı olur performansı etkıler hıssederrsın bellı eder oyle bı sey

vınn vınnn :D :koptum:

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Tugaycinar

Üye
Tepki
34
İsim
Tugay çınar
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar, arkadaşlar yeni konu açmak istemedim. Bende yol bisikleti aldığım için artık spd ye geçmeyi düşünüyorum fakat yol bisikleti ayakkabıları kazık gibi olduğu için almak istemiyorum onlardan. Mtb yada tur bisikleti için üretilen spd lerden alıp ayakkabı olarakda shimanonun mt34 gibi trekking modellerinden alsam bana çok sıkıntı yaratırmı ? Yada performans olarak çok aşırı bi fark olur mu?

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
bneim mtb de spd pedal var önceki sahibi bıraktı çıkarttım ayakakbıda yok zaten kenarda duruyor mtb de nasıl oluyor acaba ? :)

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
İddialı laflardan kaçınıyorum ancak özellikle yol bisikletinde spd şart diye düşünüyorum. Yol bisikletinin keyfi ve performansı yüksek kadans ile ortaya çıkacağı için (ort. 85-95 rpm), bu rakamlara spd olmadan çıkılamaz, çıkılsa da ayak pedaldan kayar yine tırmanışta veya sprint anında ayağa kalkınca pedaldan ayağın kayma ve sizin düşme riskiniz ortaya çıkar. Yoksa gösteriş ile alakası yok.