yol bisikletimin frenleri tutmuyor

dragrider

Üye
Tepki
1
merhabalar, benim drag marka blade model yol bisikletim var, şimdi benim sorunum, frenajda...
fren yaptığım vakit, frenler MTB de olduğu gibi iyi tutmuyo , tamam bunu anlarım ama bayağı geç durabiliyorum .
örneğin yokuş aşağı bi yerden inerken sanki allaha emanet iniyo gibiyim.
hatta bi keresinde yeter dedim iyice abandım frene, sonunda inceden beyaz bi duman tüttü!!!

bu arada fren sistemi tektro, balatalar kurumuş olabilir mi?

(tabi bütün bunlar geçtiğimiz yaz oluyodu , şimdi kış geldi dışarda 50cm kar var , ama ben yaza hazırlanıyım diyorum, cevaplar için şimdiden teşekkürler...)

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
yol bisikleti frenleri özellikle tek pivotlu olan o ufacık frenler :) dağ bisikletine göre çok daha az kuvvetlidirler. gerçekten iyi frenaj istiyorsanız şöyle yapmak lazım:

1- Pabuçları değiştirin. Frenleri olabilecek jantla arada en az mesafeyti bırakarak ayarlayın. Bunun için jantınızın akort ayarınının da çok iyi olması lazım.

2- Fren kollarınız vites-fren kolu mu? Eğer değilse fren kollarını daha kuvvetli bir modelle değiştirin.

3- Frenlerinizi üst model bir fren yapın. Shimano Ultegra ya da Campy Chorus gibi.

dragrider

Üye
Tepki
1

cevap için saol ,
1, akort ayarı gayet iyi , pabuşları değiştirecem,
2.vites - frenkolu değil +100 euro vermedim değmez diye ( acaba değer mydi?)
saol bunları bütçem el verdikçe değerlendirmeye çalışacağım...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
eğer yarışmıyorsanız (büyük ihtimalle yarışmıyorsunuzdur ülkemizde yol yarışçısı epey az) vites-fren kolu almaya değmez.

dragrider

Üye
Tepki
1
yok canım ne yarışı :)
ben sadece antrenman yapan bir amatörüm...
Cevap için teşekkür ederim,
ilk etapta sadece balataları değiştirecem galiba...

• Beğen
Tepkiler: tayfur

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
fren bacakları yol bisikletinde fren kuvveti açısından çok önemli. dandik frenden verim alınmıyor. kendi bisikletimden biliyorum.

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463

Dura Ace olmazmı ? İyi tutuyo diyolar üst model diiilmi ?....:rolleyes:

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
dura ace olur ama bence abartı olur. ultegra olsa yeter hatta 105 veyahut eski (ama kullanılmamış) 600 bile olur, dandik dia-compe "u-brake" olmaz :D

Tepki
0
bazen bendede olmayacak şeyler oluyor. tam lazımbir vakitte frenler tutmuyor. ne kadar çok gözden geçirsemde yine bir hata olmuş oluyor. bende az daha bir arabaya vuruyordum. son anda kurtuldum.

phoebus

Üye
Tepki
3
dragrider'a: drag blade'in ağırlığı nedir yaklaşık yazaqbilirsen sevinirim

T

Triahtlon_89_8

Misafir
benim yol bisikletimde de aynı sorun var bianchi champion var ben de de ful shımamo sora oyle bır ses kı yokuş aşagı ıner ken hafıf fıren yapsam bile butun kamyonlar duyuyo sesi ...