Yol Bisikleti

Uzbay YELCE

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Giant
Herkese iyi akşamlar öncelikle..
Ben şehir bisikleti mi yol bisikleti mi derken yol bisikletinde karar kıldım. Şimdi tek sorun başlangıç için nasıl bir yol bisikleti alabilirim. Birde bu bisikletler çok narin mi onu öğrenmek istiyorum. Yük taşıma gibi bir problemim olmayacak.. Yapacağım iş sahilde turlar.. Genel olarak başlangıç için hangi bisikletleri önerirsiniz ? Bütçem zorlayarak 2000 tl'ye çıkarabilirim. Zaten kask,eldiven vs. var. Yol bisikleti alırken neye dikkat etmeliyim ? Kısaca yol bisikleti ile ilgili bilgiler verirseniz çok çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.. :rolleyes: Birde kadro boyu hakkında yol bisikletlerinde kadro boyu az olmalı falan diye bir şeyler okumuştum. Bu doğru mu ? Boy 1.80 kilo 88 ..

Scudo

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Merhaba , öncelikle yol bisikletlerinde kadro boyu bu şekilde.
Yol Bisikleti - Road Bike
Boy Kadro Boyu (cm)
155 - 165 48 - 51 cm
165 - 170 51 - 53 cm
170 - 175 53 - 55 cm
175 - 180 55 - 57 cm
180 - 185 57 - 60 cm
185 - 190 60 - 62 cm
190 - 195 62 - 64 cm
195 - 200 64 - 999 cm
Yol bisikletinde bir sürü faktör mevcut : aerodinamik , ağırlık vs vs..
Sahilde sürecekseniz giriş seviyesi bir bisiklet yeterli olacaktır buna da mevcut bütceniz yeter.
Bisiklet alırken birçok şeye dikkat edilmeli fakat bu dikkat edilcek unsurlar kullanım amacına göre seçilmeli.
Size sora-tiagra komponent aluminyum kadro bir bisiklet yetecektir , Salcano 2014 modellerinden
(link) Bu modeli pazarlıkla 2000 lira veya daha aşağısına alabilirsiniz.
Tabi deneyerek alma şansınız varsa bisikleti deneyerek alın , iyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: Uzbay YELCE

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
ben de birakç zamandır araştırıyorum edindiğim bilgi ise üstündeki donanımın iyi olması her ne çeşit bisiklet alıyosanız alın donanımı iyi olsun üstünde iyi donanımı olsun ;) iyi donanım rahat bir sürüş sağlıyor :)

Uzbay YELCE

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Giant
Hepinize teşekkür ediyorum. Dediğiniz bisikletleri araştırıyorum ve 57-60 cm kadro boyu diyor bana göre.. Şimdi tek tek bakıp denemek kaldı.. Yol bisikletinde ne tarz sorunlar yaşarım ilk bindiğimde ? birde buun cevaplarsanız çok sevineceğim. Birde bisiklet tavsiyesi olan yazarsa sevinirim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Mert Ahmet

Yanlış düşünüyorsunuz.
Sürüş kalitesini veren kadro ve jant setidir.

Bisiklet ne olursa olsun, öncelikli olarak kadro seti iyi olmalıdır. Gerekirse sora, 2400 olsun ama kadroset iyi olsun.

@Uzbay YELCE

180 boy için 56cm kadro yeterlidir. Daha büyüğü gereksiz büyük olur.
Competitive Cyclist sitesinde bir fitting guide var. Oradan size gereken bütün ölçüleri görebilirsiniz.

Uzbay YELCE

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Giant
Teşekkür ederim. Siteye giriyorum hemen..

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@Gökhan Toros
dediğiniz doğru fakat demek istediğim o değildi :) düşük seviye parçalar çabuk yıpranıp çabuk bozuluyor iyi birşey alırsak hem kafamız rahat olur hem riskli durumlardan daha rahat çıkmamızı sağlar :) tabii ki konforu jant ve kadro sağlıyor :) değindiğim başka bir nokta yani :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Mert Ahmet

Anladım.
Sizin demek istediğiniz sürüş kalitesi değil, bisikletten alınacak genel zevk oluyor öyleyse.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Gökhan Bey e katılıyorum. Bisiklette genel olarak sürüş kalitesini kadro set ve jant seti belirler. Geri kalan vites fren donanımları sadece vites değiştirme hızında çok çok ufak farklar ve kolaylıklar sağlar. Güzel bir kadro set ve jant seti bisikletin üzerindeki milyarlık vites sisteminden daha iyidir bence. Alt seviye parçalarda kolay kolay bozulmaz korkunuz olmasın. Kullanımınıza özen göstermenize biraz da şansınıza bağlı. Boyunuza göre 56 kadro uygun olur size. 57 60 arası biraz büyük olacaktır bence. 2000 tl civarına bir çok bisiklet alınabilir. salcano xrs 030 olabilir. mosso race 722- 105 olabilir.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
1.78 boy 54 cm kadro boyu. 1.80 için aynı kadro boyu veya 55 düşünün derim. 56 maks olmalı. Kadro biraz küçük olunca Bisiklete daha bir hakim oluyorsunuz hissi doğuyor. :) Ama yaşın küçük, boy atma ihtimali varsa 56 kadro al derim.

Uzbay YELCE

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Giant
Hepinize yorumlarinizdan dolayi tesekkur ederim. Bir dahaki.hafta bir yol bisikleti kiralayip deneyecegim.. Sonrasinda guzel bir yol bisikleti alirim insallah..

GT-I9103 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Uzbay YELCE

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
Giant
Arkadaslar ben sadece sahilde turlar ve benzeri demistim fakat uzun yolda ne kadar mantiklidir bu yol bisikleti? Arkada romork gibi bir seyle..

GT-I9103 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Neden mantıksız olsun ki. Sonuçta hızlı olması için yapılmış bir bisiklet daha uzun yol da alınabilir. Denizli İzmir arası ulaşımını yol bisikletiyle yapan arkadaşım var. Üniversite öğrencisi. Memlekete gideceğinde hava şartları yada bisikletten kaynaklı bir problem olmadığı sürece bisikletle gidip geliyor mesela. Ayrıca tur bisikleti vs bisikletlerden daha hafif ve daha çok gitmek isteyen bir bisiklet. Sadece uzun kullanımlarda bisiklet üzerindeki duruş pozisyonunuz tur bisikletlerine göre biraz daha rahatsız edici olabilir.

dnz

Üye
Tepki
49
İsim
Deniz
Bisiklet
Peugeot
sehir bisikleti ve yol bisikleti arasında kalmıs durumdayım dune kadar tercıhım sehır bısıkletıydı ama suan yol bısıkletının sundugu nımetlerdende faydalanmak ıstedıgımı fark ettım uzun zamandır bısıklet kullanmıyorum (10 sene kadar) dırek yol bısıkletı alsam alısma konusunda cok sorun yasar mıyım?yardımcı olanlara sımdıden tesekkur ederım

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

sydrotik

Üye
Tepki
12
İsim
Ahmet
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kron Dynamic 7005 full sora set bisiklet almayı düşünüyorum 2016 model. Herhangi bir sıkıntısı yoksa 3500gibi bir fiyata alınır mı?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear