Yol bisikleti vites kolları

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Merhabalar,

Yol bisikletlerinde vites kollarının nerede bulunduğunu merak ediyorum. O yüzden başlık açıyım dedim. Resimlere bakıyorum ama gidonda vites kol göremedim, biraz araştırdım, nette fren kollarını gösteriyor ama genede ayrıntı yok, nerede bulunur vites kolları, birde örneğin mtb lerden kullanım, vites değiştirmede farklılık var mı? mesela mtb de arttırma azaltma ayrı koldadır, yol bisikletinde aynımı, farklımı, merakım budur...

açıklayacak arkadaşa teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Dragonsrevange
Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Fren kolunda olur yol bisikletinde vites.
Shimano'lardan örnek vereyim.

Kollar dik olarak duruyor bildiğin gibi. Bisikletin üzerindeyken, kolu kendine doğru çektiğin zaman fren yapıyor. Sağ kolu, sol tarafa doğru ittirdiğin zaman vites küçültüyor. İçeride minik bir kol daha var, onu sol tarafa doğru ittirdiğin zaman da vites büyüyor.

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Anlaşılmıştır çok teşekkürler arkadaşlar, oldukça pratikmiş.

Tepki
29
http://images.productserve.com/preview/2698/116513416.jpg

Campagnolo'da olan ergopowerda ise bir vites kolu frenin hemen ardındadır. Diğer kol ise elciğin iç tarafında. Benim daha rahat ettiğim bir sistem.

Açıklaması var burada: (link)

oorhanozen

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
@Özgür Budak

Özgür benimde beyendiğim bir tarz sen bisiklete nezaman sardın.

Tepki
29
@oorhanozen

Motosikletin göbeğe bir faydası olmadığını gördüğüm zaman :) Bir Orhan abimiz vardı Özen soyadıyla :) o da mı bisiklete sardı acep?

• Beğen
Tepkiler: pilot

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Merhaba tekrar,

Dediğiniz gibi olan sistem yani fren kolundaki küçük kolla vitesin büyümesi Shimano Sora dada varmı, Tiagralara bakıyorum onlarda o kol var, ama Sora larda göremedim. Bu durumda Shimano Sora kollarda vites büyütme küçültme farklımı?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@cruiser76

Sora kollarda Campagnolo'daki gibi baş parmak ile vites küçültülüyor. Açıkçası benim sevmediğim bir sistem, gidonu alttan tutarken parmak yetişmiyor oraya :)

• Beğen
Tepkiler: cruiser76

ali bayrak

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Whistle
@Gökhan Toros

gökhan bey avatarda ki scott s40 mı?

Onur342

Üye
Tepki
6
İsim
Onur E.
Bisiklet
Salcano
Hafif olması için kullanılan kaliteli malzemelerden dolayı

panik

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Scott
Sag kolu sola itince vites kuculuyor, kolun icindeki kucuk kolu itince de vites buyuyor. Bu tamam. Ancak sol brifter ne ise yariyor anlamadim. Ayni mekanizma orada da var ancak -fren disinda- bir fonksiyonu oldugunu goremedim. Bir seyi yanlis mi yapiyorum yoksa sol kol calismiyor mu?

Bisiklette 10'lu sistem (2*10) Tiagra var bu arada.

By Yusuf

Üye
Tepki
0
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Sram marka vites kollarında vites nasıl küçültülür ?

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@By Yusuf 1 tık vites küçültür. 2 tık vites büyültür.Kolun kendisi değil, arkasındaki küçük siyah koldan yapacaksın.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@By Yusuf ön ve arka viteste farklı. apex kullanıyorum. diğer modeller de aynıdır muhtemelen.
önde yükseltmek için normalden biraz daha ileri bastırmak gerekiyor. düşürmek için ise hafifçe ittirmek yeterli.
arkada ise vites yükseltmek için kısa tek düşürmek için iki tık duyacak kadar iki vites düşürmek için olabildiğince uzun ittirmek gerekiyor.

4:30'dan sonrası

YSGF

Üye
Tepki
19
İsim
YUSUF EMRE TERZİOĞLU
Bisiklet
Diğer
arkadaşlar ben hala sorumun cevabıını bulamadım normal dağ bisikletindeki gibi ön vites arka vites ayrımı yoksa arabadaki gibi yükseltme alçaltmamı