Yol bisikleti ve kaldırım taşları

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Sadettin Z. yol bisikleti hız ve performans odaklı ama cyclocross ve yol bisikletini hız olarak kıyaslayacak olursanız aynı zorlukta arada kaç km oynar acaba? Arada ciddi bir hız farkı oluşur mu gerçekten?

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
Bu yolda yaris yapiliyorsa bence senin koydugun yollarda da sürülebilir :) kilit tas cok sarsmaz da arnavut kaldirim denilen sey insanin dalagini cirpiyo :D

Roubaix:

http://keyassets.timeincuk.net/inspirewp/live/wp-content/uploads/sites/2/2012/10/Paris_Roubaix.jpg
http://veloballs.com/wp-content/uploads/2014/12/Paris-Roubaix-cobbles.jpg

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@pohuman

Forumda cyclocross sınıfı hakkında detaylı bilgi mevcut, lakin hızlıca üzerinden geçmek gerekirse safkan bir yol bisikleti ile aralarındaki fark genellikle şunlardır:

- Arazide kullanıma uygun 700x35-38 ölçülere kadar lastik destekleyen çatal tasarımı, yine bu amaca uygun jant seti ve genellikle mtb sınıfı göbekler

- Arazi şartlarında kullanıma uygun sağlamlıkla kadro yapısı (daha sağlam kadro=daha ağır kadro)

- Çamurdan en az etkilenme için cantilever veya mekanik disk frenler

- Omuz üstünde taşımaya uygun, genellikle üst borunun üzerinden geçen kablolama

- Gidonda STI kollara ilaveten dik inişlerde kullanıma uygun cyclocross tipi fren kolları

- Arazi şartlarında daha iyi kontrole imkan veren kadro açıları ( endurance sınıfından daha dik sürüş pozisyonu)

Görüldüğü gibi cyclocross aslında tamamen arazi ve yarış odaklı tasarlanan bir sınıf. Ağırlık farkı, dik sürüş pozisyonu ve kalın tekerlekleri ile yol bisikleti ile kıyaslandığında hız için ciddi dezavantajları mevcut.
Lastik ve jant seti değişimi ile bu fark bir ölçüde azaltılsa bile cyclocross bisikletten yol performansı beklemek doğru değil.
Aradaki hız farkı ise bisikleti kullanan kişiye ve nerede kullandığına göre değişir.

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti kırılıyo dikkat edin

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
Bence yol bisikleti rahatlıkla gider o yollarda .mtb sakın alma bu gösterdiğin yollarda .fitness bakabilirsin hızı seviyorsan

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Kron
Aslinda akillari en cok karistiran sey drop bar

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
Kilitli parke de yol bisikleti elbette sürülür fakat bir noktadan sonra üzmeye başlar, keyif alamazsınız. Alanya da İlçe merkezinde 7 km lik bir alan kilitli parke ile kaplı, bu mesafe dahi sıkıntı duymanıza neden olabiliyor. Siz 100 km lik alandan bahsediyorsunuz ki bu büyük bir sıkıntı. Hybrid ya da mtb ikisinden biri doğru tecih olur.

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
@saphane1234 mesajlarının birinde Carraro sportive 225 i sormuşssun, ki bu da şu anlama geliyor bence bisiklet için ayırdığın bütçe max 1200 civarı. Buda şu demek aslında kafanı yol bisikletimi yoksa mtb bisiklet mi diye kurcalayan bir durum yok. Zira 2. el haricinde elle tutulur bir yol bisikleti bu fiyata bulabilieceğini düşünmüyorum. Bence alman gereken ön amartisörlü bir hibrit bisiklettir. Git kaliteli bir markanın düşük modelli hibrit bir bisikletini al, O bisikleti sev, bolca sürüş yap, araziye çık, yolda kullan. sonra zaten O bisiklet sana hangi tür bisikleti alman gerektiğini anlatacaktır. Mesela ben yol bisikletimi almadan evvel son zamanlarda hibrit bisikletimin gidonuna eğilerek güya rüzgar direncimi azaltmaya çalışıyordum. :) Tabi geç olmadı sonra satıp yol bisikleti aldım. Bu arada şu video yu da izlemeni tavsiye ederim:

• Beğen
Tepkiler: DOKTORBEY

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@chnkrmz katılıyorum, seçeneği de bol lastiği değiştir ince lastik yap al sana tur bisikleti...

Lunatic

Üye
Tepki
8
İsim
AylaK.
Bisiklet
Sedona
Mtb'nin sadece dağ bayır dolaşmak için uretildigini dusunmuyorum.. Yarış bisikleti ile arasındaki en önemli fark ağırlik olmasina ragmen siralamayi drop bara kaptirdigini düşünüyorum..
Trafikte bazen keşke su gidon biraz dar olsaydı diye düşünmüyor da değilim hanı..

barbaros soylerkaya

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Barbaros Söylerkaya
Bisiklet
Trek
Tabiki bu işin profesyonel kısmında yarışlarda inişlerde müsabakalarda fark eder.ama siz bisikletinizxi seviyorsaniz tabiki yeteri miktarda bu ise kabiliyetinizde varsa bakın neler olur.

Birisi yol bisikletimi dedi???? :)))
Martyn Ashton - Amazing Road Bike Stunt Riding:
Linke bakın bakalim

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Olmadı en iyisi bu hibrit bisiklete böyle birşeyde olur ama lastikleri 25 mm üzeri yaparsan güzel olur konfor için değil ama arası açılmış bir parkeye düşmez düşssende patlamaz jantları korur.

Dosyalar

partagas57

Üye
Tepki
15
İsim
oğuzhan
Bisiklet
KTM
Bu yollarda kesinlikle tavsiyem şehir bisikletidir. Ben carraro 225 sahibiyim bisikletimden çok memnunum daha bugün turdan geldim. Kısa mesafede tepkileri çok iyi bazen arazi şartlarındada sürüyorum amartisorü açıyorum turlarda kapatıyorum yol bisikleti alcaksan kesinlikle sıcak asvalt şart yada bisiklet yolu bu kesinlikle benim fikrim ama göz zevki farklı bisey en mantıklı bisikletin carraro 225 oldugunu bılgım halde hala aklım yol bisikletlerinde ... Bence 225 yle başla f/p ürünü tam

• Beğen
Tepkiler: DOKTORBEY