Yol bisikleti tavsiyeleri

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar konu dışı ama sormak istedim. İki günde bir lastik patlıyor bu durum beni bir hayli yoruyor. Lastik zırhlarına bakıyorum ama lastiğin içinde sağa sola kayar diye de çok güven vermiyor. 700*40 olan lastiklerime 5mm kalınlığında ve 40mm eninde 10 mt boyunda satılan bir kavuçuk bant buldum. Tek taraflı olan bu batla içten lastiğe sabitlemeyi düşünüyorum. Sizce ne derece etkili olur. Uğraşmaya değer mi?
Zırhlı lastik alın.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.685
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
2012 yılından ultegra setli bir bisiklet mi, yoksa 2015-2019 arasından tiagra setli bir bisiklet mi daha mantıklı benzer fiyat aralıklarında ?
Setlerden bahsederken seri numaralarıyla birlikte anmakta fayda var. Mesela ben Ultegra 6700 seti Ultegra 6800 ve 8000 ile değil, Tiagra 4700 ile aynı kategoriye koyuyorum.
Kadro ve diğer tüm özellikler de bisikletleri kıyaslamada etkili. O yüzden bu kıyaslamaları tam özelliklerin ya da doğrudan bisikletlerin görülebileceği linklerin üzerinden yapmak lazım.

Arkadaşlar konu dışı ama sormak istedim. İki günde bir lastik patlıyor bu durum beni bir hayli yoruyor. Lastik zırhlarına bakıyorum ama lastiğin içinde sağa sola kayar diye de çok güven vermiyor. 700*40 olan lastiklerime 5mm kalınlığında ve 40mm eninde 10 mt boyunda satılan bir kavuçuk bant buldum. Tek taraflı olan bu batla içten lastiğe sabitlemeyi düşünüyorum. Sizce ne derece etkili olur. Uğraşmaya değer mi?
40mm lastik olduğuna göre konu yol bisikleti ile ilgili değil, daha ilgili bir konuda sorsanız daha kolay cevap bulabilirsiniz. Zırhlı lastik alabilir ya da şu hazır lastik zırhlarının uygun genişlikte olanlarından kullanabilirsiniz: (link)
Bulduğunuz kauçuk şeridin kenarları yuvarlatılmamışsa, bir kesiti dikdörtgenler prizması olup ayrıtları keskin ise basınç altında kenarları iç lastiği yarabilir.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Laina

Üye
Tepki
0
İsim
Buğrahan YILDIRIM
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar forumda yeniyim 2. el Mosso calavier 700 sora almak istiyorum fakat Scott Aspect 950 ile arasında kaldım. Sizce hangisini almalıyım?

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.789
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar forumda yeniyim 2. el Mosso calavier 700 sora almak istiyorum fakat Scott Aspect 950 ile arasında kaldım. Sizce hangisini almalıyım?
Cavalier yol bisikleti iken Aspect dağ bisikketi yani MTB.

Siz hangi disiplini seçeceğinize karar verememişsiniz bence. Asfaltta yüksek tempo ile sürmek mi, yoksa dağ patikalarinda, taşlı, topraklı yollarda sürmek mi sizi cezbediyor?

Bu sorunun cevabı hangi disipline daha yakın olduğunuzu gösterir.

• Beğen
Tepkiler: kemal.bahadır

Laina

Üye
Tepki
0
İsim
Buğrahan YILDIRIM
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cavalier yol bisikleti iken Aspect dağ bisikketi yani MTB.

Siz hangi disiplini seçeceğinize karar verememişsiniz bence. Asfaltta yüksek tempo ile sürmek mi, yoksa dağ patikalarinda, taşlı, topraklı yollarda sürmek mi sizi cezbediyor?

Bu sorunun cevabı hangi disipline daha yakın olduğunuzu gösterir.
Hocam ben şehirde sürmek için alıyorum okula gideceğim. arada dışarıda gezmek için ilk defa yol bisikleti alıcam alırsam fakat asfaltta kayar dediler Kastamonu çok yağışlı eğer kayma olayı yoksa mosso öyle birşey varsa scott alacağım siz ne önerirsiniz yağmurda kayarmı? Şu an kullandığım bisiklet xc75 ilk defa böyle bisiklet alıyorum yokuş çıkıyorum okula giderken gerçekten çok yoruyor

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.789
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam ben şehirde sürmek için alıyorum okula gideceğim. arada dışarıda gezmek için ilk defa yol bisikleti alıcam alırsam fakat asfaltta kayar dediler Kastamonu çok yağışlı eğer kayma olayı yoksa mosso öyle birşey varsa scott alacağım siz ne önerirsiniz yağmurda kayarmı? Şu an kullandığım bisiklet xc75 ilk defa böyle bisiklet alıyorum yokuş çıkıyorum okula giderken gerçekten çok yoruyor
Yol bisikletleri genel olarak hıza endeksli, büyük aynakolları ve küçük ruble dişlileri ile yokuş çıkma konusunda bir hayli zorlayacaktır. Rampa çıkmak için kompanent değişimleri yapılabilir ama amacınız hız değil.

Diğer seçenek olan MTB'ler de şehir içinde sürüş için tasarlanmamışlardır. Daha ağır ve hantaldırlar, kalın tekerlekleriyle de biraz yorarlar.

Madem şehirde ulaşım amaçlı kullanacaksınız şize şehir-tur bisikleti önereyim. Amaca uygun, dişlileri rampa çıkmaya uyarlanmış, nispeten hafif bir şehir-tur bisikleti sizi daha çok mutlu edecektir diye düşünüyorum.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.589
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletini aldık da, evin içine koyması kaldı.Eşim bu bisiklet ortada mı kalacak diye ekşimeye başladı 😀 Bisikleti evde nereye koyuyorsunuz? Ben duvara asmayı düşünüyorum. F/p ürünü bisiklet askısı önerir misiniz? Reklamlarda çıkan stasdock tarzı ürünler çok güzel ama çok pahalı ?
Benim bisikletin kendi odası var.

Laina

Üye
Tepki
0
İsim
Buğrahan YILDIRIM
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yol bisikletleri genel olarak hıza endeksli, büyük aynakolları ve küçük ruble dişlileri ile yokuş çıkma konusunda bir hayli zorlayacaktır. Rampa çıkmak için kompanent değişimleri yapılabilir ama amacınız hız değil.

Diğer seçenek olan MTB'ler de şehir içinde sürüş için tasarlanmamışlardır. Daha ağır ve hantaldırlar, kalın tekerlekleriyle de biraz yorarlar.

Madem şehirde ulaşım amaçlı kullanacaksınız şize şehir-tur bisikleti önereyim. Amaca uygun, dişlileri rampa çıkmaya uyarlanmış, nispeten hafif bir şehir-tur bisikleti sizi daha çok mutlu edecektir diye düşünüyorum.
Önerirseniz sevinirim bütçem en fazla 13k

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.789
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önerirseniz sevinirim bütçem en fazla 13k
(link)
(link)
(link)
(link)
...

Yaklaşık bütçeye göre bunlar değerlendirilebilir. Giant, marka değeri olarak daha iyidir tabii. Şehrin yollari düzgünse düz maşa tercih edilebilir.

Bu aşamadan sonra yol bisikleti başlığını işgal etmeyelim, zira iş yol bisikleti seçimden şehir bisikleti seçimine kaydı.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Lastiği çok düşük basınçla kullanmadığınız takdirde jantı vurup 40C lastiği patlatmanız çok da mümkün değil. Elinizle dış lastiğin içini yoklayın, eğer kesen birşey varsa mutlaka elinize gelecektir. Yoksa 40C lastikle isterseniz kırık camlarda gezinin, dikenli çalılardan geçin, hiçbir şey olmaz, eğer yolda raptiye zımba teli gibi sert cisim çıkmazsa.

Everset

Üye
Tepki
8
İsim
Burak Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
biz bu bisikleti nasıl alacağız ya 🤣
2012 yılının ultegrası mı ? Yoksa üzerinde ki set yeni ultegra mı?
Tiagra 4600 mü 4700 mü.
Alüminyum mu iki kadro da ?
Sorular daha uzar gider.
Setlerden bahsederken seri numaralarıyla birlikte anmakta fayda var. Mesela ben Ultegra 6700 seti Ultegra 6800 ve 8000 ile değil, Tiagra 4700 ile aynı kategoriye koyuyorum.
Kadro ve diğer tüm özellikler de bisikletleri kıyaslamada etkili. O yüzden bu kıyaslamaları tam özelliklerin ya da doğrudan bisikletlerin görülebileceği linklerin üzerinden yapmak lazım.
bu tiagranın , ultegranın da model kodu olduğunu bilmiyordum, bir de yıllarına göre performans farkları da vardır aynı model kodları arasında herhalde. kafa ütülememek için öğrenmeye çalışıyorum ama bu konularda bilgi sahibi olmak kolay değil , bazı bisikletlerin ürün sayfası bile yok kendi markalarının sitelerinde. 8-9 civarına kadar bir bisiklet alıp mutlu mesut yaşamak istiyordum ama bilgisayar toplamak gibi değilmiş bisiklet almak :snzdglsn:,

Son düzenleme:

HasanCemil

Üye
Tepki
8
İsim
HsnCml
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şuan aktif olarak fuji absolute 1.1 kullanıyorum genellikle şehir içinde. Son zamanlarda uzun tur yapmaya başladım. 80 100 km mesafelerde hibrit tarzı bisikletle zorlanıyorum. Yol bisikletine geçmek istiyorum ancak bütcem max 15 bin civarı. Yerli markalara bakıyorum(carraro salcano mosso) ama kafama yatan bi model olmadı. Carraro062 ye yaklaştım baya bi ama avrupa markaların kadro tasarım teknoloji renk üstünlükleri aklımı çeliyor. En son merida scultura 400 2017 model bi bisklet buldum almak üzereyim ama bisiklet ile ilgili çok bilgi sahibi değilim kullanan bilen arkadaşlardan yardım istiyorum...

Gokhaniss

Üye
Tepki
76
İsim
Gokhan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2012 yılının ultegrası mı ? Yoksa üzerinde ki set yeni ultegra mı?
Tiagra 4600 mü 4700 mü.
Alüminyum mu iki kadro da ?
Sorular daha uzar gider.
Muhtemelen 2012 üretim ultegra ve yanlış bilmiyorsam 6700 settir. O dönem corratec corones'lerde vardı bu set. 10 yaşında bir ultegra set ne kadar verimli olur bilemiyorum. Sizce?

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri
Tepki
422
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) şu bisikleti alma imkanım var ingiltere'den. ne dersiniz forumun demirbaşları ? iyi midir sizce ?

Gokhaniss

Üye
Tepki
76
İsim
Gokhan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) şu bisikleti alma imkanım var ingiltere'den. ne dersiniz forumun demirbaşları ? iyi midir sizce ?
İnsanların 1500 birime alabildiklerine bak ya :/ biz anca kaskını alabiliyoruz... Coğrafya kaderdir

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.480
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Propel Aero kadro bir bisiklet çok rahat etmezsiniz üzerinde ama rahat etmezseniz bile çok dert değil burası Türkiye aldığınız paranın üzerinde bir fiyata satar Türkiye de daha rahat edebileceğiniz bir bisiklet alırsınız.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Tepki
422
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnsanların 1500 birime alabildiklerine bak ya :/ biz anca kaskını alabiliyoruz... Coğrafya kaderdir
abi sorma ya :( arkadaşım var orda da, getiririm dedi de bisiklet. bende heveslendim. cidden durumumuz vahim yani
Propel Aero kadro bir bisiklet çok rahat etmezsiniz üzerinde ama rahat etmezseniz bile çok dert değil burası Türkiye aldığınız paranın üzerinde bir fiyata satar Türkiye de daha rahat edebileceğiniz bir bisiklet alırsınız.
hocam benim aradığım bisiklet türü endurance aslında. hani sürmeye başladım mı 6-10 saat süresim var. o nedenle boyun ağrısı vs. yaşamaktan ziyade biraz daha rahat olsun ama uzun sürüşlerde keyifle süreyim kafasındayım. beğendiğim bisikletler var attığım sıteden. sizde rahatsız olmazsanız ara ara sizi etiketleyip fikrinizi almak isterim :)

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.133
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Redditte bazı kişiler yeni tiagra eski model 105 den daha iyi diyorlar. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Ne kadar doğruluk veya yanlışlık payı var?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.480
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
abi sorma ya :( arkadaşım var orda da, getiririm dedi de bisiklet. bende heveslendim. cidden durumumuz vahim yani

hocam benim aradığım bisiklet türü endurance aslında. hani sürmeye başladım mı 6-10 saat süresim var. o nedenle boyun ağrısı vs. yaşamaktan ziyade biraz daha rahat olsun ama uzun sürüşlerde keyifle süreyim kafasındayım. beğendiğim bisikletler var attığım sıteden. sizde rahatsız olmazsanız ara ara sizi etiketleyip fikrinizi almak isterim :)
Memnuniyet duyarım.
Redditte bazı kişiler yeni tiagra eski model 105 den daha iyi diyorlar. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Ne kadar doğruluk veya yanlışlık payı var?
Ben aşırı fark göremedim. Tiagra 4700 kollar sanki daha hoş bir tutuşa sahipti diye hatırlıyorum. Geçişler biraz daha iyi olabilir ama ben o kadar farkı hissedecek bir adam değilim.