Yol bisikleti tavsiyeleri

Tepki
6
İsim
Taha Kıvırcık
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İlk çıktığında cazip fiyatı ile baya bir ilgimi çekmişti ama şuan fiyatı ne oldu bilmiyorum. Kullanılan komponentler baya üst düzey. Bide o çingene pembesi mi,mor mu her neyse rengi cidden çok güzel. Koyu renklerden hoşlanan biri olarak beni bile çok etkiledi.
öncelikle selamun aleyküm forumda yeni oldugum için konu oluşturamıyorm kusura bakmayın konuyla alakasız oldugu ıcın kron xc 450 bisikletim var contınentalın şehir içi kalın lastikleri vardı ve 2 side patladı 120 kiloyum 177 boyum var ortalama günlük 40 km sürüyorm fakat lastik patladı ince bir lastik almak istiyorum kolay kolay patlamayacak beni en az 2 3 ay götürecek zırhlı sağlam ince lastik arıyorum dedigim gibi 120 kiloyum oyüzden beni taşıması lazım ortalama 2 lastige 700 tl 800 tl civarında bütce ayırabilirim yani tekin 400 tl bandında öneriniz varsa sevinirm

Scudo

Burock35

Üye
Tepki
271
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
İlk çıktığında cazip fiyatı ile baya bir ilgimi çekmişti ama şuan fiyatı ne oldu bilmiyorum. Kullanılan komponentler baya üst düzey. Bide o çingene pembesi mi,mor mu her neyse rengi cidden çok güzel. Koyu renklerden hoşlanan biri olarak beni bile çok etkiledi.
Evet o mor rengi beni benden alıyor.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
öncelikle selamun aleyküm forumda yeni oldugum için konu oluşturamıyorm kusura bakmayın konuyla alakasız oldugu ıcın kron xc 450 bisikletim var contınentalın şehir içi kalın lastikleri vardı ve 2 side patladı 120 kiloyum 177 boyum var ortalama günlük 40 km sürüyorm fakat lastik patladı ince bir lastik almak istiyorum kolay kolay patlamayacak beni en az 2 3 ay götürecek zırhlı sağlam ince lastik arıyorum dedigim gibi 120 kiloyum oyüzden beni taşıması lazım ortalama 2 lastige 700 tl 800 tl civarında bütce ayırabilirim yani tekin 400 tl bandında öneriniz varsa sevinirm
Şu an kullandığınız lastiğin modeli nedir?

İç lastiklerinizdeki deliklerin şekli "yılan ısırığı" şeklindeyse yeterince yüksek basıçta şişirmiyor olabilirsiniz.
1651927346727.png

• Beğen
Tepkiler: Esatesat
Tepki
237
İsim
Sinan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletiniz dağ bisikleti galiba. Yani o bisiklete 700x32 ebadında lastikler takılabilir diye düşünüyorum. Yada 35 takılabilir. Mitas yada cstnin zırhlı lastikleri mevcut alıp takabilirsiniz. Tâbi jant ebadına da bakmak lazım.

Tepki
6
İsim
Taha Kıvırcık
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu an kullandığınız lastiğin modeli nedir?

İç lastiklerinizdeki deliklerin şekli "yılan ısırığı" şeklindeyse yeterince yüksek basıçta şişirmiyor olabilirsiniz.
287529 dosyayı görüntüle
bisiklet ile ilgili çok bir bilgim yok geçen yaklaşım 20 km yol yaptm bir yerde mola verdm ve durdum ardından ön lastigimin indinii gördüm ve bi pompacıda şişirttim ama kaç basınçta bilmiyorm baya şişirttim elimle zor baskı uyguluyorm hatta uygulayamıyordum sonrasında bi 10 km daha gittim bir yerde durdum durdugumda lastigin havası kaçtı ve söndü arka lastigim iste sibopu yerinden çıkıyor uzuyor ve içine giriyor hava kaçırıyor tamiri yada yapımı varsa bilgilendirirmsnz -

Bisikletiniz dağ bisikleti galiba. Yani o bisiklete 700x32 ebadında lastikler takılabilir diye düşünüyorum. Yada 35 takılabilir. Mitas yada cstnin zırhlı lastikleri mevcut alıp takabilirsiniz. Tâbi jant ebadına da bakmak lazım.
evet bisikletim dağ bisikleti 27.5 jant olması lazım ince lastik istiyorum takılabilrmi varsa önerebileceginiz güçlü bir lastik var mı beni taşıyabilecek ylda dikene cama taşa çarpıpta patlamayacak.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
@Thekıvırcık Hocam, havası inen lastiği sökmeden tekrar şişirttiniz diye anlıyorum. Havasının kaçmasının bir nedeni vardı (saplanan cisim, yılan ısırığı, yırtık valf dibi vs.), bunu saptamadan tekrar şişirmenin anlamı yok. Youtube'dan bisiklet lastiği bakımı hakkında biraz genel bilgi almanız faydalı olabilir. İsterseniz de bir bisikletçiye götürebilirsiniz. Büyük ihtimalle lastikleriniz tamamen yeterli. Zırhlı lastikler asla patlamaz değiller zaten.

belissima

Üye
Tepki
1
İsim
Berkay A.
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Herkese merhaba, iyi forumlar. İlk defa bisiklet sporu için bir bisiklet alacağım ve ayırdığım bütçe 10.000 TL civarı. İlk etapta, haşır neşir olup çaylaklık statüsünden çıkana kadar sıfır ürün alma taraftarıyım. Yol bisikleti tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Tepki
419
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba, iyi forumlar. İlk defa bisiklet sporu için bir bisiklet alacağım ve ayırdığım bütçe 10.000 TL civarı. İlk etapta, haşır neşir olup çaylaklık statüsünden çıkana kadar sıfır ürün alma taraftarıyım. Yol bisikleti tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
triban 520 lere bakabilirsiniz. en önemli kriter boyunuza göre uygun olması. yoksa yol bisikleti işkence olur sürerken.

• Beğen
Tepkiler: belissima

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
(link)

"Aero" isterseniz daha çok model var ama bunları tavsiye için değil, alternatifleri listeleme amaçlı ekliyorum:
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: belissima

belissima

Üye
Tepki
1
İsim
Berkay A.
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Teşekkürler. Fakat bu model şu an stoklarda gözükmüyor ufak bir araştırma yaptım bulamadım, genelde ikinci el ilanları var. @erdem1424

Teşekkürler. RC3000 modelini daha önceden görmüş ve beğenmiştim fakat forumdaki bazı olumsuz sora set yorumları sebebiyle çekindim. Sanırım öneri yapacağınız bisikletler bunların dışında kalıyor, sizce nasıl bir alışveriş yapmalıyım? @Spartiat

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...
Teşekkürler. RC3000 modelini daha önceden görmüş ve beğenmiştim fakat forumdaki bazı olumsuz sora set yorumları sebebiyle çekindim. Sanırım öneri yapacağınız bisikletler bunların dışında kalıyor, sizce nasıl bir alışveriş yapmalıyım? @Spartiat
Hangi olumsuz Sora yorumları? Olumsuz yorum her şeye gelebilir. Hangi yorumlar çekinmenize sebep olduysa onlara bakalım.

Bu bütçeyle Sora ideal seçenek, biraz daha yükseltip Tiagra'lara ulaşmaya çalışılabilir ya da ikinci el Tiagra, 105 v.b. bakılabilir.

• Beğen
Tepkiler: amasseia

belissima

Üye
Tepki
1
İsim
Berkay A.
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Hangi olumsuz Sora yorumları? Olumsuz yorum her şeye gelebilir. Hangi yorumlar çekinmenize sebep olduysa onlara bakalım.

Bu bütçeyle Sora ideal seçenek, biraz daha yükseltip Tiagra'lara ulaşmaya çalışılabilir ya da ikinci el Tiagra, 105 v.b. bakılabilir.
Daha doğrusu sora set ile Tiagra ve 105 kıyaslamalarını okurken aradaki farkın (geçişlerin akıcılığı vs.) kullanıcı tarafından hissedilir seviyede olmasına takıldım biraz. Fakat ilk defa yol bisikleti alacağımdan bu farka aldırış etmeden sora setliler arasında mı seçim yapsam karar veremedim. İzmir’de kullanacağım, genelde sahil şeridinde, bu bağlamda yeterli olur mu bilemiyorum.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Daha doğrusu sora set ile Tiagra ve 105 kıyaslamalarını okurken aradaki farkın (geçişlerin akıcılığı vs.) kullanıcı tarafından hissedilir seviyede olmasına takıldım biraz. Fakat ilk defa yol bisikleti alacağımdan bu farka aldırış etmeden sora setliler arasında mı seçim yapsam karar veremedim. İzmir’de kullanacağım, genelde sahil şeridinde, bu bağlamda yeterli olur mu bilemiyorum.
Siz de benim gibi amansız "bir üst seviyeye yükseltsem mi aslında?" döngüsüne yakalanmışsınız. Sora sadece yeterli değil, iyi bir sistem. İlk kullanıcı için gayet tercih edilebilir.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.926
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Berkay kardeşim, benim bu forumdan edindiğim bilgilere göre başlangıç seviyesi bisikletler için Shimano Sora grup seti en iyilerden. Hatta bir alt grup seti Claris bile iyi bakımla gayet yeterlidir. Kendim de bir sora setli yol bisikleti kullanıcısıyım. (Sorunsuz geçişlerle kullanıyorum).
Pek tabi ki ayırabildiğiniz bir bütçeniz varsa, o zaman daha üst grup setleri de düşünebilirsiniz. Ancak "bence", ilk kez yol bisikleti kullanacak bir kişi olarak başlangıç seviyesinde bütçeniz sınırdaysa, yine bence diyorum ki aradaki fark için zorlamaya gerek yok. Alıp mutlu mutlu kullanın, kendinizi yol bisikletinde deneyimleyip, gözlemleyip, geliştirin derim. Zaten isterseniz daha sonra yol bisikletinin sizi sardığını, sevdiğinizi, üzerine gitmekten çekinmeyeceğini düşünürseniz, bir üst modele geçmek isterseniz, bisikletinizi satar geçersiniz.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler. Fakat bu model şu an stoklarda gözükmüyor ufak bir araştırma yaptım bulamadım, genelde ikinci el ilanları var. @erdem1424

R2000 Claris grupset eski kullanıcısı olarak Claris-Sora ikilisine laf söyleyen karşısında beni bulur derim 😉

Bunlar yol bisikletine başlangıç seviyesinde grupsetler ve abilerinin izlerinde yürüyen, yakışıklı ve gayet tatmin edici vites geçişlerine sahip sistemler.

Şu an 105 grupset kullanıcısı olarak şunu diyebilirim ki, Claris R2000 beni asla ve kat'a üzmedi Sora da keza uzmeyecektir.

Yarış kosacaksaniz istediginizi veremeyebilirler belki ama günlük kullanım, sportif sürüş için ideal ve masrafsizlar.

Bütçeniz bunlara el veriyorsa bir cekinceniz olmasın.

Tourney deseydiniz, "yol bisikleti için" önermez, uzak durun derdim.

belissima

Üye
Tepki
1
İsim
Berkay A.
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Siz de benim gibi amansız "bir üst seviyeye yükseltsem mi aslında?" döngüsüne yakalanmışsınız. Sora sadece yeterli değil, iyi bir sistem. İlk kullanıcı için gayet tercih edilebilir.
Teşekkürler. Tespitiniz doğru bütçeyi zorlamadan Sora ile başlamak mantıklı olacak.

Berkay kardeşim, benim bu forumdan edindiğim bilgilere göre başlangıç seviyesi bisikletler için Shimano Sora grup seti en iyilerden. Hatta bir alt grup seti Claris bile iyi bakımla gayet yeterlidir. Kendim de bir sora setli yol bisikleti kullanıcısıyım. (Sorunsuz geçişlerle kullanıyorum).
Pek tabi ki ayırabildiğiniz bir bütçeniz varsa, o zaman daha üst grup setleri de düşünebilirsiniz. Ancak "bence", ilk kez yol bisikleti kullanacak bir kişi olarak başlangıç seviyesinde bütçeniz sınırdaysa, yine bence diyorum ki aradaki fark için zorlamaya gerek yok. Alıp mutlu mutlu kullanın, kendinizi yol bisikletinde deneyimleyip, gözlemleyip, geliştirin derim. Zaten isterseniz daha sonra yol bisikletinin sizi sardığını, sevdiğinizi, üzerine gitmekten çekinmeyeceğini düşünürseniz, bir üst modele geçmek isterseniz, bisikletinizi satar geçersiniz.
Teşekkürler. Sora setli bisikletler şu anda ayırdığım bütçeye daha uygun olacak. Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. 10.000 TL civarı fiyat bandında yol bisikletleri tavsiyelerinize açığım.

R2000 Claris grupset eski kullanıcısı olarak Claris-Sora ikilisine laf söyleyen karşısında beni bulur derim 😉

Bunlar yol bisikletine başlangıç seviyesinde grupsetler ve abilerinin izlerinde yürüyen, yakışıklı ve gayet tatmin edici vites geçişlerine sahip sistemler.

Şu an 105 grupset kullanıcısı olarak şunu diyebilirim ki, Claris R2000 beni asla ve kat'a üzmedi Sora da keza uzmeyecektir.

Yarış kosacaksaniz istediginizi veremeyebilirler belki ama günlük kullanım, sportif sürüş için ideal ve masrafsizlar.

Bütçeniz bunlara el veriyorsa bir cekinceniz olmasın.

Tourney deseydiniz, "yol bisikleti için" önermez, uzak durun derdim.
Teşekkürler. Tecrübe sahibi kişilerin yorumlarını, geri bildirimlerini almak daha kesin karar verme konusunda yardımcı oluyor. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yol bisikletlerinde aero tabiriyle anılan bisikletlerin diğerlerine nazaran farkı nedir? Aralarındaki ağırlık farkı sizce çok etki yaratır mı? Tercih ne yönde olmalı?

• Beğen
Tepkiler: portakallimon

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler. Tecrübe sahibi kişilerin yorumlarını, geri bildirimlerini almak daha kesin karar verme konusunda yardımcı oluyor. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yol bisikletlerinde aero tabiriyle anılan bisikletlerin diğerlerine nazaran farkı nedir? Aralarındaki ağırlık farkı sizce çok etki yaratır mı? Tercih ne yönde olmalı?
Nispeten daha uygun fiyatlı yol bisikletlerinde "aero" kadro diye tabir edilen bisikletler yalnızca görüntü olarak aero oluyor.

İşlevsellik olarak bir avantajının olmadığı gibi bilakis ağırlık handikapı da cabası.

Yani aero kadrolara öncelikli olarak bakmayın derim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Teşekkürler. Tespitiniz doğru bütçeyi zorlamadan Sora ile başlamak mantıklı olacak.

Teşekkürler. Sora setli bisikletler şu anda ayırdığım bütçeye daha uygun olacak. Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. 10.000 TL civarı fiyat bandında yol bisikletleri tavsiyelerinize açığım.

Bence yeni olarak alınacak 10K'dan ucuz tek gerçekçi Sora setli seçenek (link). O yüzden (link)da onu tek başına önerip, Aero'ları sadece "böyle bir şeyler daha var" anlamında önermeden listelemiştim. O yapay aero'lar ağırlar, öyle olduğunu herkes bildiği için bir cazibe unsuru değiller, aynı özelliklerdeki Aero olmayan benzerlerinden pahalılar ve bazı ayrıntılarda (sele borusu, farklı şekilli boru üstüne takılacak aksesuarlar v.b.) uyumsuzluğa neden oluyorlar.
Mosso dışında (link) de var ama Corelli'de alışık olduğumuz standart dışı/daha düşük kalite bileşen kullanımı ve listelenenden farklı bileşenle teslim edebilmeleri ihtimali belirgin fiyat avantajı olmadıktan sonra onu gerçekçi bir seçenek olmaktan uzaklaştırıyor.
İkinci elde ise farklı setlerle gelen çok fazla seçenek var.

Tepki
419
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

aynen hocam ikinci el var artık. carraro 042'ler var onlara da bakabilirsiniz. piyasada malum herşeyin fiyatı yüksek. sıfır almaktansa bence iyi bir araştırmayla BOYUNUZA UYGUN olmak şartıyla güzel modeller bulursunuz eminim.

belissima

Üye
Tepki
1
İsim
Berkay A.
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Tavsiyeler için ayrı ayrı teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz isabetli karar verebildim. Son olarak sizce bu yıl içerisinde fiyatlarda bir düşüş gözlemleyebilir miyiz yoksa hemen ilk fırsatta almak daha mı yararlı olur? Özellikle Mosso Cavalier 700 Sora için.