Yol bisikleti pedalı mı dağ bisikleti pedalı mı?

Ruhpastası

Forum Demirbaşı
Tepki
342
İsim
Şafak Çalışkan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Tek taraflı mtb platform almıştım. Uzun yolda spd ile gidiyorum dağda patikada düz tarafını kullanıyorum. Ayakkabı shimano mt serisinden.

Scudo

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
Aşağıda şöyle bir konu özeti yaparken sorularımı da sıkıştırıvereyim:

@Serrchi

@Sadettin Z.

@mehmetsunu :D:D

@Serrchi
Sanırım benim ihtiyaçlarım da buna paralel bir grafik veriyor. Fakat;

@Ozan k.
"Performansım düşmesin." diyorum açıkçası.
Bu çerçevede
@nbacıshaquılle
Sorusuna birkaç kişiden daha yorum isterken,

@Ruhpastası
Burada bahsedilen mtb platform ile cyclocross için tasarlanmış olanların tam manasıyla aynı kapıya çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum. Valla sordum bile:).

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@UPCycling

Yol pedalını normal ayakkabı ile kullanmak mümkün, aşağıdaki fotoğrafta benim yaptığım gibi. Ama mecbur kalmadıkça yapılacak bir şey değil, çünkü ayakkabı kayabiliyor. Ayrıca ayakkabının ne kadar esneyebildiğini hissetmek garip bir duygu.

upload_2017-12-18_18-23-4.png

İkinci sorunuzu pek anlayamadım. "cyclocross için tasarlanmış" dedikleriniz hangi pedallar? Cyclocrossta genelde aşağıdaki gibi XC pedalı kullanıyorlar:

Platformlu olanlar (Shimano M8020 veya M9020) trail/enduro pedalı, cyclocrossta platforma ihtiyaç olmadığı gibi daha fazla çamur toplayacağı için kullanılmıyor. T8000 veya eski model olan A600 gibi tek taraflı olanlar ise genelde tur pedalı.

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
@hamlet2006
Waaouuv! Beğendim. Şimdi bir de bu aparatla deneyimi olan bir pedalperest çıkarsa dadından yenmez:kyfmyrn:.

bugra_5211

Üye
Tepki
91
İsim
buğra
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
spd sl tırnamış yaparken özellikle eğişimi fazla olan bir yerde durduğunuz zaman pedalı takmak tam bir sıkıntı oluyor.
al kardeşim spd günlük hayattada kullan tank gibi ayakkabı.
sdp kitleme olayı harikaaa

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar eski konuyu güncelleyerek bir soru sorayım,

Yol bisikletine yeni başladım, yol pedalı-ayakkabısı almak istiyorum. Ancak bisikleti her sürüşte merdivenlerden 5 kat indirip çıkartmam gerekiyor. Bunun yanında sürüşün başında çok dik bir rampa çıkmam gerekiyor, ısınmadan çıkmak olmayacağı için mecburen elde ittiriyorum orada. Bunun dışında en fazla markete girer su alırım.
Sizce bunları yol pedalları ile yapabilir miyim, yoksa merdivenlerde kaller tehlike mi yaratır?

Yol pedalı istiyorum ama mtb pedalı benim durumda daha mantıklı galiba, siz ne dersiniz?