Yol bisikleti jant seti tavsiyesi

csarlar

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Lapierre
Merhaba
Yol bisikletime(üzerinde Mavic Open Elite jant / Shimano RS400 32H göbek bulunmaktadır) yeni jant almayı düşünüyorum , istediğim jantın özelliği dayanıklı olması bozuk yollardada sıkıntı yaratmaması ( bir kaç sefer akort ayarı bozulunca)
Mavic cosmic elite nasıldır? Veya biraz daha yukarı çıkıp mavic kysrium elit mi alınmalı?

Scudo

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano RS10 jant seti nasıldır ? 95 kg civarındayım kullanımda sıkıntı olur mu jant teli kırılması vs. şeklinde ?

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
ben de bu ara bu mavic cosmic pro'lara bakıyordum. özellikle alüminyum profilli model hakkında hep iyi şeyler yazıyor yabancı sitelerde. ağırlığı da fena değil.
campagnolo'lar çok ağır zaten. O ağırlık seviyesinde bir de şu alternatif var:
(link)

bir de bu var ama grupset campagnolo olmadan jantını kullanmam içimi gıdıklar:
(link)

aero jantlara da sadece cool görünüyorlar diye bakıyorum
yoksa mesela kral jant şu:
(link)

Weight

• Pair without tyre: 1520 grams
  • Front without tyre: 665 grams
  • Rear without tyre: 855 grams

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.894
Bisiklet
Cervélo
@csarlar

Ksyrium elite ömürlük jant. 1 yıldan fazla kullandım ve taş gibi sağlam bir jant. 10 yıldan fazla kullanan çok sayıda kişinin yorumu var. Cyclocross yarışlarda bile kullanıldığına tanık oldum, Katusha takımı bile antrenman jantı olarak kullanmıştı uzun bir dönem. Meseleyi kökünden çözecek bir jant olur sizin için. Cosmic elite daha geçici bir çözüm olacaktır.

@Eren Sarp

Fena jant değil, arka 24 ön 20 tel, çok hassas bir jant sayılmaz. Sorunsuz kullanabilirsiniz. Shimano genellikle üst taşıma limiti belirtmiyor jantlarında. Düşündüğümüz kadar hassas değiller aslında yol bisikletleri o_O

hqdefault.jpg

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar mavic aksium elite janttan dt swiss r23 janta geçsem hissedilir bir kazanım elde eder miyim?

Kaans98

Üye
Tepki
0
İsim
Kaan
evet plus rc 30 jant kullanan varsa yorumlarını yazabilirmi

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Aksium Elite modelinin üretim yılı serisi önemli bu soru için.

Eski Aksium serisi ise r23 spline ile aralarında ciddi bir konfor farkı var diyebilirim,
eski Aksium 15mm iç genişliğe sahip olduğu için 23mm üzeri her lastik ampul kesiti şeklinde yanlara taşmaktadır, düşük hava basıncında snakebite denilen jant kesikleri daha çok görülmektedir.

Yeni Aksium serileri 17mm iç genişliğe sahip olduğu için bu daha az olmakta, hem 25mm lastik ile daha uyumlu bir profil sağlayıp normal ağırlıkta sürücüler için 100psi altında da yeterli yoltutuşu daha konforlu sunmaktadır.

Performans olarak ise DT Swiss r24, r23, r32, rr21dicut serilerinin karşılıkları Mavic markasında Aksium’un üstü Ksyrium ailesine denk geliyor.

r23 aradaki ideal ağırlık performans dengesindeki model,
tüm serinin iç genişliği 18mm olduğu için yenilenen standartları uzun süreler destekleyecek yapıda.

Aksium’dan daha hafif ve bakımı kolay bir model, tüm serisi sınıf2 destekli bu da CX gibi parkurlarda onaylı olması demek,

DT tarafında da model ailesi geçen sene yenilendi;

yol için P
endurance için E
cyclocross için C

Ön eki gelerek PR 1600 gibi isimler oluştu, bu da r23’ün güncel modeli diyebiliriz, aynı çemberi teli ve göbeği kullanıyor, etiketinde kozmetik farklar var ve CX onayı yol sınıf1 destekli modeller.

Aradaki farkları gözeterek ihtiyacınıza uygun kararı verebilirsiniz, beklentiler kişisel olduğu için net şunu alın demek doğru olmayacaktır.

@alcest

savaszengi

Üye
Tepki
69
@Kaans98 FSA vision team 30 u biraz andırıyor. 30 mm profilli tel sayısı arkada 24 önde 20. rulmanlı göbekleri ve aerodinamik özellikli yassı telleri ile 1920 gr ağırlığında bir jant seti.

Rijitlik konusunda iyi fazla esnemiyor. darbe sönümleme yada darbeyi çembere dağıtma konusunda zayıf hatta sıfır. hızlanma konusunda iyi hızı koruma konusunda daha iyi olabilirmiş. çember genişliği 15mm olarak ayarlanmış 21 mm olsaydı daha iyi frenleme performansı olabilirdi. teller yassı ve aero özellikli gibi dursa da hava koridoru oluşturma konusunda çok başarılı değil.

Netice all terrain segmentinde tercih edilebilecek ağırlığına takılmadan kullanılabilecek akıcı ve sağlam bir jant. Özellikle fiyatı da çok iyi. r500 e felan denk gelmez Aksium ile fulcrum racing 5 arasında bir yerlerde olmalı. sağlamlık ve rijitlik konusunda aksiumdan iyi akıcılık onunla denk diyebilirim. Yurtdışından ateş ithalat getirtiyordu piyasadaki tel ve çemberler uymayabilir. Firmadan yedek parça konusunda destek alınabiliyor olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.857
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@savaszengi bilgilendirici cevaplarınız için teşekkürler. Belki bana da yardımcı olabilirsiniz.
Specialized Allez bisikletimle gelen stok jantlar için sitesi DT R460, sealed cartridge hubs diyor, başka da hiçbir bilgi vermiyor.
Akıcı bir jant sayılır ancak çok da tatmin etmiyor. İnternette çok araştırdım, bu jant seti hakkında bilgi bulamadım.
Siz hiç duydunuz mu? Upgrade etmeli midir, idare eder bir jant mıdır?

Capture.JPG

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.333
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan. (link)

Jantlar bunlar mı Özcan Bey.

(link)

savaszengi

Üye
Tepki
69
@Özcan. bildiğim kadarıyla dt460 dt swiss tarafından üretilen jant çemberi. göbeklerin yapısı nedir bilmiyorum bilyalı yada rulmanlı olabilir. power tap göbekli olanlardan bile olabilir incelemeden bir şey söylemek zor aslında (bu göbeklerde güç ölçümü mevcut) Genelde bu tip bisikletlerle oem olarak gelen jant seti başlangıç yapmak içindir. düşük profilli tırmanış odaklı bir jant seti gibi duruyor. iyi bir jant seti alarak upgrade edebilirsiniz.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.857
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@trainspotting35 Evet linkler doğru ama her ikisinde de sadece çemberden bahsediliyor. Forum linkinde bu çembere herkes bütçesine göre göbek ve tel alıp ördürmüş.
Specialized tel ve göbek ile kendisi uğraşmıyordur, DT'den hazır bir ürün aldığını düşünüyorum. Ancak hiçbir bilgi yok. Jant göbekleri de düz simsiyah, hiçbir yazı yok üzerlerinde.

@savaszengi sitesi sadece rulmanlı göbek deyip geçmiş. İçini birileri açıp bakmadan öğrenemeyeceğim gibi detayları :snzdglsn:

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

savaszengi

Üye
Tepki
69
@Özcan. almayı planladığınız jantı bir arkadaşınızda varsa eğer ödünç isteyerek sadece ön jantı takıp denemeniz bile göbeklerin akışkanlık farkı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. ön jantı değiştirmek için arka janttaki gibi ruble anahtarı vs gerekmez vites ayarı gibi değişiklikler de olmaz. frenlerin sıkılığını kontrol edin sadece yola çıkmadan.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

smtdgncy

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Samet
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar 2000 TL civarında bütçem var. Bana ikinci el olarak hangi model alü jant seti tavsiye edersiniz? (Kullanıp çok memnun kaldığınız) Yüksek profil istemiyorum.

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Selam arkadaşlar , taşıma kapasitesi yüksek (120 kg kadar) bir jant tavsiyeniz var mı ?

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
teşekkürler, biraz daha araştırıcam. Bütçe belirlemedim tam olarak ne istediğimi bilmiyorumm sanırım.