Yol bisikleti jant seti tavsiyesi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba, aşağıdaki linkten 700-1000 TL. arası, "Mavic Aksium" jant setine göre her koşulda daha iyi bir jant seti tavsiyesine ihtiyacım var.

(link)

WUP – SPORDA KARBONHİDRATIN ÖNEMİ

İlgilenip cevap yazan herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Nedense Mavic Ksyrium'lara karşı bir zaafım var. Sağda solda da iyi yorumlar okudum bu jant seti hakkında..

• Beğen
Tepkiler: :DDD

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Öneri için teşekkürler, benim aklım Easton EA50'de kaldı aslında. Yukarıdaki adreste mevcut değil. Pazarlık ile 1000 TL altında bulabileceğimi düşünüyorum. 1786 gr. ağırlığı var. İncelemeler de biraz ağır olduğundan söz edilmiş.

(link)

(link)

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Tuncay Üner

Tavsiyeniz için teşekkürler. Bütçeyi daha fazla aşmak istemiyorum, malum %18 vergi ile rakam yukarı doğru tırmanıyor. :)

@Murat B.

Teşekkürler. :)

Ferhat Bey'in sattığı Ultegra 6700 jant seti de hiç fena durmuyor. :D

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bence para biriktirip bütçeyi aşmaya değer. Ben olsam öyle yapardım en azından. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Son kez satın almadan önce sormak istiyorum. Daha fazla zamanınızı almayayım. :)

Ultegra 6800 için ne diyorsunuz? Setin toplam ağırlığı 1640 gram. %18 vergi ile ekstra masraf çıkmazsa 905 TL'sına gelmiş olacak.
(link)

Mavic Aksium ile kıyaslarsanız sevinirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Campagnolo Zonda
(link)

Bu jant seti için yorum alabilir miyim? Gerçi serzeniş gibi olacak ama, bisiklet dışında maşallah her konu cevap alır oldu burada.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Geçen gün araştırırken Zonda'ların gayet başarılı olduklarını okudum.
Zonda'daki göbeklerin seramik göbekler kadar başarılı olduğu söyleniyordu.
Fulcrum 3 ayarında bir jant seti olduğu da söylenmişti ama Fulcrum 3'ten biraz daha hafiflermiş.
Hatta ben direk sayfayı bulayım....
Aha da buldum (link)..

Ekleme: Ama ben oyumu Ultegra'dan yana kullanırdım :) Hem yedek parça bulma imkanı da daha fazla/kolay olur (diye düşünmekteyim).

• Beğen
Tepkiler: Mesut Girgiç

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yorum için çok teşekkürler, neredeyse ümidimi kesmiştim. :D

Zonda hem görsel hem de ağırlık bakımından ciddi şekilde ilgimi çekti. Ultegra 6800 ile Zonda arasında gidip geliyorum. Araştırdıkça kafam daha çok karışıyor, o yüzden bugün yada yarın bu işi bitirmeliyim. :)

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
zonda setlere bende bakmıştım,campagnolo arka jantların örümü çok hoşuma gidiyor. shimano sette denildiği gibi belki yurtiçinden acil birşey temini daha kolay olacaktır,ucuz yollu olmasa da. Arada bırakmak için demiyorum ama o kadar para veriliyorsa görsel olarak da tatmin edici olmalı,shimano burada geri kalıyor.performans olarak da ben kullansam bir fark hissedermiyim bilmiyorm o yüzden birşey demem yanlış olur.bence zonda bir tık önde:in:

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
erdal arkadaşım bu konuyu açmakla iyi yaptın :) bende ileriki dönemde iyi bir jant seti almayı planlıyorum ancak arkadaşlar genellikle bu jant iyidir şu jant iyidir diye yorumlarda bulunuyorlar bende fikir sahibi oluyorum ama şöyle bir sorum olacak arkadaşlar bende (link) mavic ksryium SLS jant setini almayı planlıyorum. Almak istememin sebepleride bu jant setinin rulmanlı olması 1395 gr olması ve 16 ön 20 arka jant tel sayısı olması :) {tel sayısı ile ilgili az olması iyidir yada kötüdür diye bir bilgim yok ama öle olması hoşuma gidiyor :) }

Bu konuda Teknik olarak bilmemiz gereken başka bir şey varmıdır. Jant setinde ağırlık ne ölçüde önemli ?? ve rulmanlı olması çok iyi ise, shimanonun hiç rulmanlı jantı olmadığı söyleniyor neden shimano rulmanlı jant seti yapma gereksinimi duymamış!! kısacası rulmanlı jantmı yoksa shimano dura ace ultegra gibi jantlarda aynı performansı katarmı?

Erdal arkadaşım kusura bakma senin konunu işgal etmiş gibi oldum :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Zonda'nın bir üst modeli olan Eurus hakkında inceleme:

(link)

Zonda, daha az inceltilmiş çemberler ve çelik teller kullandığı için biraz daha ağır, göbekler aynı diye biliyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklette ağırlığın önemli olduğu yerler genellikle dönen aksamlar. Bu yüzden jant setiniz ne kadar hafifse o kadar kolay hızlanırsınız ve hızını sabit tutabilirsiniz. Jant setlerinde esneklik de önemli, gücün doğru şekilde aktarılması için. Örneğin, ağırsanız (ben ağır olduğum için biliyorum :)) yanal esnekliğin minimum olması lazım bu da az telli jantlarda çok da sağlanabilen bir şey olamıyor sanırım. Rulmanlar jantların daha rahat dönmesini sağlıyor fakat onların da bir ömürleri oluyor. Rulman bitti mi değiştirmeniz gerekiyor (jant setini değil, rulmanı). Shimano'da böyle bir sıkıntı yok, bakımını düzgün bir şekilde yaparsanız göbek yıllar boyu sağlam kalabilir.

Ekleme: Burada esneklik için güzel bir test yapılmış: (link)

Can Teker

Aktif Üye
Tepki
230
Bisiklet
Diğer
Zonda değil ama neredeyse ikizi olan Fulcrum Racing 3 seti kullanıyorum yaklaşık 1.5 aydır. Üreticinin belirttiği ağırlık 1550 gram. Gerçekte nedir tartmadım. Hızlanma ve tırmanmada eski jantlarıma göre (Giant P-R2-1900gr) çok farkettiler diyebilirim. Zonda, Fulcrum Racing 3 ile hemen hemen aynı bileşenleri kullanıyor. Ancak fiyat politikasından mıdır bilmem, Fulcrum'a göre biraz daha ucuz. Yedek parça olayı arkadaşların da belirttiği gibi biraz sıkıntılı. Yurtiçinde bulmak imkansız sanıyorum. Yurtdışından jantla beraber bir de yedek tel seti alınırsa uzun yıllar kullanılabilir. Shimano tarafında ise bütçeyi biraz daha zorlayıp RS81 C24 almayı daha mantıklı buluyorum. Göbek haricinde Dura Ace ile aynı diye biliyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kerem oktar

Rica ederim, tabi ki yazabilirsiniz. :)

--------

Murat B.

Çok teşekkürler. Aslında bu ürünleri karşılaştırabileceğimiz bir kaynak olmalı diye düşünüyorum. Ultegra 6800 beni fiyat konusunda cezbediyor. Ancak mavic aksium sonrası bana artı yada eksi neler hissettirecek, işte bunun cevabını net olarak öğrenemiyorum. :/

--------

Can Teker

Ultegra 6800 için ne diyorsunuz? Yorum için teşekkürler. :)

Can Teker

Aktif Üye
Tepki
230
Bisiklet
Diğer
Bütçe Ultegra'ya müsaitse alternatif olarak Campagnolo Scirocco ya da Fulcrum Quattro da düşünülebilir. Bu setleri kullanmadım ancak mevcut jantları almadan önce çok uzun süre araştırma yaptım ve neredeyse tüm kullanıcı yorumlarını okudum diyebilirim. Ultegra'ları pek araştırmadım açıkçası ama bakım ve sürdürülebilirlik olarak Shimano kullanmak bizim memlekette daha uygun olabilir önerdiğim jantlara kıyasla.

Siz Zonda'ya biraz bakın derim yine de. O fiyatta alınabilecek en iyi jant bence.

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
edip bey çok teşekkür ederim bu gayet açıklayıcı oldu benim için :)