Yol Bisikleti ile Mtb Arasındaki Hız Farkı

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
@Turkishflier

sanırım tartışma gereksiz uzamış ancak bi art niyet yok sanırım:) ki zaten özünde sonun kadar katılıyorum düz yolda 44 11 şeklinde kombinasyona sahip mtbde pedalı zaten bitirmek oldukça güç olsa gerek arkadan şiddetli bir rüzgar olmadıktan sonra:) aradaki en belirgin farkı yaratacak olan şey aynakol dişli oranından ziyade tekerlek ve rüzgar sürtünmesi olacaktır ,lakin tabii ki yüks süratte rahat sürüşü ( yavaş aheste şekilde pedal çevirme ,daha çok yol alma tek pedalla) yol bisikleti verecektir

• Beğen
Tepkiler: muratt35
Scudo

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
@Uğur Taşdemir

tamamen katılıyorum :) onceden de ızledım konusmaları aklıma geldı bır abı gelmıstı atabısıklete sanırım yası 53 amca demek daha uygun galıba neyse ben yol bısıkletıyle (scott un bır bısıkletı) saatte 45 km/h hızla yarım saat gıderım demıstı Ata abı de bende bırak falan dedık ıddaya gırelım dedı gırdık kebabına ama resmen amca bızı esır ettı ve anlamak ıstemedı :) :)(bu arada ata abı kaybetseydı 20 mılyarlık bısıklet verıcektı
en son gecenlerde geldı yine ve haklıymısınız gencler falan dedı cok gulduk:):)

• Beğen

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
sevgili arkadaşlar
güzel bir başlık bana göre her şey mesafe bazında alınmalıdır
kısa mesafede yol iyi ama uzaun mesafede bence mtb yolu gecer

• Beğen

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
@rahmankarataş

mtb den kastın dag bısıkletı ve yol bısıkletını gecer dıyorsun uzun mesafede,ılgınc bır yorum dıyorum.ama genede buyuk turlarda zamana karsı etaplarda nıcın mtb kullanmıyorlar eger avantajı varsa.

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
@burgazz

Yol Bisikleti ile Mtb Arasındaki Hız Farkı
öncelikle merhaba arkadaşlar sizce road ile mtb arasında gerçektende büyük hız farkları varmı

slm
sanırım tam olarak ne demek isdedigimi anlayamadınız :(
arkadaş burda yarışdan bahsetmiyor :cool:
tour de france bayagı bir komik olurdu herhalde resme bakarsanız
bende iki bisikletide uzun yıllar boyunca kullandım ve halen kullanıyorum
benim demek isdedigim konu başlıgın abakılırsa yarışda degil uzun yolda her konumda konfor ve hız bu durumda dag bisikleti yol bisikletini rahatlıkla gecer
bunu anlatmak isdedim.
yoksa tabiki dag bisikleti yol bisikletinin yanında resimde görünen bir hal alır
http://img187.imageshack.us/img187/4882/adszcr7.png

• Beğen

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@rahmankarataş

Tamam biz anlayamadık doğruda, birazda ön açıklamanın eksikliğide buna yol açtı tabii. MTB' nin elbetteki belli bir konforu, rahatlığı ve hatta güvenliği var muhakkak. Hatta şehir içi kullanımlarda bende bunu kabul ederim. Fakat uzun
mesafeli turlarda, mesala günde 200km.lik, turları göz önüne alalım, asfalt yolda
inişi var çıkışı var, MTB' de kalın lastik sürtünme fazla, ön maşa süspansiyon yokuş yukarı pedal gücünün %5 ini (enaz) esnemeye verirsin, kadronun konfigürasyonu belli arazi için hazırlanmış ve doğal olarak ağır, gidon düz, tutuş
pozisyonları yol gidonundaki gibi alternatfli değil, eller uyuşma yapar, iki-üç
saatden sonra kollar kopar, her iki bisikletlede uzun mesafelere çıkmış arkadaşlar bunları tecrübe etmiştir.
Uzun turlara çıkanlar bu nedenle hala yol bisikleti kullanıyorlar, adınada
touring-bike deniliyor.
Şimdi MTB' nin keyfi ayrı, yeri ayrı, olabilir uzun turlarada MTB ile gidebilirsin, ama eğer yanındaki tur arkadaşın yol bisikleti kullanıyorsa, 200km.nin sonunda
yolcu arkadaş senden enaz 60dak. önce duşa girmiş olur, yada oturup bekler!!

exen

Daimi Üye
Tepki
44
MTB-YOL arasındaki farkı 1 saatlik sürüşte kıyaslarsak:
- Cillop asfaltta 10 dakika ile YOL
- Bozuk asfalt-stabilize de 10 dakika ile MTB
- Maraton XC zeminde 45 dakika ile MTB
- XCO zeminde 55 dakika ile MTB
- DH-FR parkurda YOL kalır MTB yol alır,fark 1 saat. :D

Not: MTB ler standart değildir, hardtail, XM,AM,FR,DH..VS çeşitleri vardır.

Türkiye'nin bisikleti herkoşulda MTB lerdir...

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@trialerkan

sana bu konuda sadece istanbul için katılabilirim.heryer asfalt gibi gözüksede istanbulda yola binmek çılgınlık(trafik açısından :D ) binen arkadaşları tebrik ediyorum. madalyayı hakediyorlar

• Beğen

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
yaw cıkarız bı gun bıbendum turuna 150 km.ortalama mesafe mtbcıler yolcular karısık cevırırız hız farkı varmıymıs hangı bısıklet daha keyıflıymıs hangısı tren yolunda gıdermıs hangısı ormanda gıtmezmıs donuste kım hala bısıklete bınmek ıstermıs anlasılır.herkesde yorumlarını burdan acıklar

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
@burgazz

Mehmetim burgazzım forumun bu kısmı iyice geyik olmuş sana lafım yok o ayrı , zaten yol bisikletçiliğinde de oldukça iyisin.
Fakat senin şu bibendum turu dediğin tura sizler gibi bu işe binmek adına gönül vermeyipte , bisiklet geyiğini yapan birçok arkadaş bizim o turlara geldi. Sende biliyorsun Sabiha Gökçen havalimanı çıkışından itibaren daha dönüş yolunu bile göremeden telef oldular, sonra birdahaki turlarda görünmediler.
Farketmez bizim turumuzu merak edenleri getir bizlerin kapısı herkese açık...

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
@trialerkan

Bana 36 telli jantları taktırtıp indirteceksiniz DH-FR parkurdan yol bisikletiyle ondan sonra ne olurmuş ne olmazmış göreceksiniz.

Yol bisikletiyle şu olmaz bu olmaz demeyin, küçümsemeyin arkadaşlar. Yol bisikletleri ferrari gibidir sahipleri çamura sokmak istemez ama çamurada girer tepeden de iner merak etmeyin. İşinin ehli kullanıcı DH kadar iyi YOl ile inişini gerçekleştirebilir.

Yol bisikletilye MTB'yi kıyaslayan arkadaşlar SAHLEP ile COCA-COLA yı karşılaştırmaya çalışıyor. Biri sıcak içiliyor diğeri soğuk, karşılaştırılamaz!

Aklı-selim arkadaşlar bu tartışmayı durdurun MTB ile YOL'u karşılaştırmayın, kendine güvenen arkadaşlar varsa gelsinler kaç DAKİKA fark yeniyormuş, SABİHA kaç km ile çıkılıor kaç km ile iniliyormuş Maltepe BOSTANCI kaç dakikada kaç km ile gidiliyormuş öğrensinler...

Birde BURGAZ (Mehmet) arkadaşımıza yazılanlardan çok rahatsız oldum, kendisi sporcu, yarış koşan , iyi niyetli e bu işi çok iyi bilenlerden birisidir. Siz kendisinden feyz alacağınıza taş atmaya başlamışsınız. Yol bisikletine 1 yıldan daha az süredir biniyorsanız bu konuda YORUM YAPAMAZSINIZ!!!

Kendine o çok güvenen MTB ci arkadaşları Cumartesi PAZAR günleri sabah 09:00 da Bostancı ya bekleriz, gelsin de rüştlerini ispat etsinler....

STORMER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.587
@BibendumHocam hatırlarmısın bırdefasında sabıhanın tepe ustunde gerıde kalanları beklerken mtb cılerden ıddıalı konusanlardan bıtanesı bızım Serkana sormustu buneyaaaa dıye Serkanın lafı dur daha yenı basladık deyınce arkadasın yuzunu gormen lazımdı:eek: :eek: :eek: Ilk lafı nasıl yanı oldu:rolleyes:

Bu arada zamanında gelen arkadaslar uyanıklık yapıp yolcu arkadasların arkasında yatak yorgan yatarak gelmıslerdı bırdahakıne deryer keyfınden vazgecerlerse sevınırız

Erdoganım Burgazım sevgılı arkadaslarım burda atan tutan cok olur
Bu arkadasları pıstlerde gormek ısterız
Bız herkesı beklerız
Eger sozumuzde yanıldıysak
Ellerınden operız

CUNKU BIZ SPORCUYUZ
Herkse saygımız sonsuzzzzzzzzzzzzzzz

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Konuya geri dönersek internette aratınca şöyle bir bilgi çıktı. Tabi bilgi tamamen kişisel olduğundan çok objektif olmayacağını da düşünebiliriz.

Funny, I thought of that a few years ago. So I did a little experiment. I have a high end road and MTB. I rode the same course at the same perceived difficulty 8.5 of 10. This is my conclusion, based on this one level of exertion, I traveled 8 miles on lightly rolling terrain for both bikes.
Results:
Road Bike av. speed: 19.5 (tires 23c, 100lbs)
Mountain bike av. speed: 17.6 (moderate knobbies, 70lbs)

Mil cinsinden verilmiş. 3-4km/sa gibi bir farktan bahsediyor. Özellikle karşı rüzgarlı asfaltlarda yol bisikletinin avantajı büyür. Ancak eski mesajlarda belirtildiği gibi farkın 20'ye ulaşması zor. Özellikle tırmanmalarda fark azalacaktır. Tabi ki dağbisikletinin, ağırlığı, lastikleri ve pozisyonu yavaşlama sebebi.

Eğer, gel bakalım yolcu, dağcı deneyim dersek yanılmış oluruz. Sanırım Absalon gibi bir adam ben elektrikli yol bisikletine de binsem beni dağ bisikletiyle yolda ezip geçecektir. Aynısı tersi için de geçerli. İyi bir Cyclocross sporcusu ben dağ bisikletine bile binsem hafif arazide beni yol bisikleti ile bile yer bitiririr.

Demek istediğim, birbirimizi geçme olayı kondüsyon, kuvvet ve sürata bakar. Bindiğimiz bisiklete değil.

Fizik gerçekleri ise özellikle düzlük ve karşı rüzgarlı asfalt yollarda yol bisikletinin farkı arttıracağını söylüyor zaten.

Bu sorunun cevabını bulmak için gerçek ölçümü ise ancak kendimiz bireysel olarak yapabiliriz. İki farklı günde, aynı nabız aralığında, aynı yolu iki farklı bisikletle ölçer bakarız. Ortaya çıkar.

Tabi ki bu ölçümün sprint üzerine değil, orta mesafe üzerine olacağını varsaymak biraz daha mantıklı sonuca ulaşmamızı sağlar. 1 saat hedef alınabilir.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@ERDOGANKESGIN

erdogan haklı
bende şu anda her nekadar mtb ye binsemde yol ile mtb nin karşılaştırılması RALLİ arabası ile F1 arabası nın karşılaştırılmasına benziyor mtb nin asfaltta hiç şansı yok sporcu isterse armstrong olsun yola da arazide binilemiyeceği için anlamsız bir yazışma oluyor. konuyu kilitliyorum :D :D :D

(link) :D :D :D :D :D

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
slm
evet fikirlerle tartışılıp zıtlaşmadan birbirimizi kırmadan tatlıya baglandı
ama burdaki yol bisikletci arkadaş ve abilerimle padal cevirmek isderdim
herkese selam
zaten bülent abi konuyu görsel olarak kitlemiş

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Erdoğan Kesgin'im , Stormer'im ,Burgazz'ım kafayımı yediniz ?
Kendinizi geyiğin içinde buluyorsunuz , kimlere ne anlatmaya çalışıyorsunuz ?
Forumda geyiğe verin benim gibi geyiği , hafta sonu zaten hep beraber veriyoruz coşkuyu aynakola gerisi yalan değilmi ? Yoka haksızmıyım ?
Forumda Yol Bisikleti diye bölüm açılmış bu bölümde açılan konulara bakın ! Neredeyse hepsi geyik konular !...
Hani nerede ?
Yol bisikleti ile antrenman yapma teknikleri ?
Yol bisikletçiliği antrenman programı ?
Kaç nabız ? Kaç km ? Kaç cadance ? Nasıl yapılmalı bilgileri ?
Yol bisikleti yarış kuralları bilgileri ?
2008 İtalya , İspanya , Fransa ... v.b yarış takvimleri hangi saat hangi kanal da yayımlanıcak bilgileri ?
Shimano ile Campagnolo markalarının hangi parçasının hangisine uyabileceği bilgileri ?
Campagnolo , Shimano sonradan piyasaya çıksada Sram yol bisikleti gruplarının tanıtımı ?
Niye yol bisikleti gidonu 40 , 42 , 44 , 46 cm olur ? neye göre seçilmeli bilgisi ?
Yol bisikletinde Türkiye de insanlar parası bile olsa parça sorunu yaşayabiliyorlar bu parçaları nereden ? nasıl ? temin edebilirler bilgileri nerede ?
Ben daha bunlara benzer yüzlerce başlık açabilirim fakat kim anlatabilecek bana bunları bilemiyorum ( Bizlerden daha fazla biligiye sahip olan )
Yaa forumun belkide en çok bilgi gerektiren bölümü burası bir bakıyorsunuz moderatör sayısı bir kişi o kişide iyi kötü olsada tanıdığımız sevdiğimiz nadir olsa da bizle antrenmana gelen kişi Zuhal !
Zuhal mi yetişecek tek başına bu konulara ?
Geçen gün bir yazı yazdım aslında biraz dalga geçerek.
SN.Mustafa İçdağ ağabeyimiz bütün iyi niyeti ile cevap yazdı, Keşke Cüneyt hepiniz sizin gibi amatör olsa diye. ( Kendilerine sevgim , saygım sonsuzdur o ayrı )
Birde bakıyorum ki daha bir hafta olmadan açılan konulara % 70'i yol bisikletçiliğini ilgilendirmiyor ....
Şimdi diyorum ki buraya daha fazla moderatör lazım , fakat bu işte bilgisi olan buraya düzgün topicler açıp insanlara bu konuda bilgiler verebilecek kişiler.
Örneğin : SN.Mustafa İçdağ , Sn.Necmettin Sabah , SN. Gürsel Akay , Oktay's nicknameli SN.Sezai bey v.b kişiler.
Yoksa burada daha çooook geyik olur çooook .....
Kimse kızmasın,gücenmesin.
Çünkü bana ve bizlere ancak yukarıdaki gibi isimlerin yararı olur !...
Nedenmi ? Çünkü bu işi bende biliyorum kullandığım bisikletlerden , yurtdışından getirdiğim yol bisikleti gruplarından , yaz kış beraber sizlerle yaptığım antrenmanlardan feyz alarak bütün bunları yazdım.
Herkese selamlar !...

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
efor testinden kaciniz gecti?kaciniz manyaklik derecesinde kadansa kafayi takti ?hanginiz 2saat trainer roller uzerinde haftada 4gun kaldi 115kadansdan dusmeden sevgili mtb li arkadaslar,yol bisikletine binmeden performans nedir nasil kazanilir bilmeden koridor nedir kuyruktan kosma nedir nereden sprinte kalkilir ,kalcadan basma,kalfden basma,cekme,yarim basma,dinlenerek pedal cevirme,hangi basista hangi kas gurubu calisir,haftada 7gun nasil antreman yapilir,sprinte kalkmadan once yapilmasi ve yapilmamasi gerekenler,nabiz bozma,iniste kadans pozisyon,gidon tutma teknikleri,neden 6sekilde gidon tutulur,her tutusun farki artisi nedir,selede pozisyon, iniste pelatonda neden pedaal kesilmez pedal kesilmedigi halde km duserken kadans nasil ayni kalir,fedailik yokusculuk hizmetcilik sprinterlik kavramlari nedir...

ne kadar cok ogrenilecek sey varmis degilmi ve bunlar denizde kum tanesi, antreman bilimi beslenme metobolizma kontrolu ve nefese deginmiyorum bile

iste yol bisikletcileri neden ustun irktir neden tum dunya yolculara ocu der az da olsa anlatabilmisimdir.

biz biyonik yolcular c.tesi pazarlari kendi aramizda egleniyoruz ve **************************
Bulentim beni mazur gor surcu lisan ettiysem affola ama bu topic simdi kitlenebilir

hız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.985
tabiiki,tartışmasız,yol bisikleti,daha ustun,ve daha zevklidir,

bunu 20 seneden beri yarışan biri olarak soyluyorum:)

bencede,diğer arkadaşların dediği gibi,bu saçma konuları,geçinde,

birazda olsa,o parmaklarınızın güçünü,yazışmalara değilde,

yolda pedallarınıza aktarın,daha yararlı olacaktır:D :D

sevgiler

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.