Yol Bisikleti Gidon Genişliği Seçimi

Scudo

Orhan78

Daimi üye
Tepki
43
İsim
Orhan78
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Giant
Ben 44’ten 40 cm’e geçtim.Aradaki fark inanılmaz.Sprintlerimi daha uzun ve daha nizami bir şekilde atıyorum,virajlarda daha iyi kontrol sağlıyorum ve kendimi daha rahat hissediyorum.Bu arada omuz genişliğim 42 cm ama ileriki zamanlarda 38 cm’lik gidona geçmeyi de düşünmüyor değilim.
Omuz genişliğinizi düşünerek 40 da kalın bence, tercih sizin tabi

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.478
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba
Omuz genişliğim 50 cm
Nasıl bir gidon genişliği seçmem gerekiyor.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba
Omuz genişliğim 50 cm
Nasıl bir gidon genişliği seçmem gerekiyor.
Omuz genişliğini dıştan dışa mı ölçtünüz. Kullandığınız bisiklet yol bisikletiyse eğer omuz kemiklerinin (Yani eklem yerlerinin ortasından ortasına ölçmeniz gerekli. )

1647843548437.png

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.478
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dediğiniz gibi ölçüm yapınca 49 cm yapıyor. 440 almak beni sıkıntıya düşürür mü?
Çok merak ettim boyunuz, kg mınız kaç acaba bence yanlış ölçüm yapıyorsunuz yinede. Omuz oynak yerinden oynak yerine ölçeceksiniz. Benim bu ölçü 400 mm çıkıyor.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.478
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok merak ettim boyunuz, kg mınız kaç acaba bence yanlış ölçüm yapıyorsunuz yinede. Omuz oynak yerinden oynak yerine ölçeceksiniz. Benim bu ölçü 400 mm çıkıyor.
177 - 80 kg

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Gidon boyunu ölçmek
gidon-boyu-nasil-olculur

Gidon, bisikleti hissetmemizi sağlayan en önemli uzuv. Öyle ki bir bisikletçi, gidonu uzvu gibi kullanmalı, gidon büyük veya küçük olmamalı.

Gidon boyları çok çok ekstrem durumlar dışında 36 (xxs) ile 46 cm (xxl) arasında değişiyor. Çoğu kullanıcı bisikletin üstünde gelen gidonu “aha işte gidon” diyerek kullanıyor olsa da, gidon aslında çok kolay seçilebilen bir ekipman.

Doğru gidonu seçmek için yapmanız gereken tek şey aşağıda konumlarını gösterdiğimiz iki kemiğin arasını ölçüp, yukarı doğru maksimum 2 cm sapmayla hesap yapmak. Yani kaba hesapla iki kemik arası 44 cm çıktıysa almanız gereken en fit gidon 44cm, sürüş yapabileceğiniz maksimum gidon boyu ise 46 cm olmalı. Bunun üstü veya altı eklemleriniz için risk taşımakta.

bisikletliblog.com adresinden alıntıdır.

Son düzenleme:

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba, yanlış ölçmediysem benim omuz ölçüm 44, biraz omzum boyuma göre geniş,
Omuz 44
Boy 170
İç bacak 77-78
Giant contend ar1 var s beden, bedenim bu sanırım yalnız gidon 400 mm
Farklı gidon kullanmadım, rahatsız da etmiyor fakat bisiklet çok atak, hareketlere hemen cevap veriyor, ve alışmaya başladım, acaba 420 mm gidon mu almalıyım? Tecrübesi olan arkadaşlar aktarırsa sevinirim.
Screenshot_2022-08-24-11-54-23-315_com.android.chrome.jpg

Son düzenleme:

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar bilgisi, tecrübesi olan yok mu?

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@Veto8 Rahatsız değilim, yukarıda yazının sonunda eklemleriniz için risk yaratır dendiği için biraz baktım birde çok refleks verdiği için bir geniş gidonda daha mı rijit sürüş olur bunu merak ettim, yani daha sabit daha kontrollü tabi diğer taraftan çok atak orjinalliğide bozmak istemiyorum.
Bugün bir terzi arkadaşa omzumu tekrar ölçtüreceğim.😀

lrfan

Cyclist
Tepki
8.291
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aero kaygılardan ötürü daha dar gidon kullanan sayısı az değil, keza trafikte aralardan geçme konusunda da ufak da olsa avantaj

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@lrfan 😀 Evet, ben daha ziyade hangisi daha sağlıklı olur ve rijit olur oradayım.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.291
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@lrfan 😀 Evet, ben daha ziyade hangisi daha sağlıklı olur ve rijit olur oradayım.
Omuz ölçüne uygun olan doğrudur bir çok nedenden ötürü (dolaşım, anatomi, bike-fit, kuvvet aktarımı, güç alma vb.). Kitap böyle diyor ;)

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Teşekkür ederim 🙂Evet öğlen sonu kesin ölçüm yapıp, (44 ölçüm ama 44 gidon geniş olabilir, direkt 40 tan 44 e) 42 alacağım büyük ihtimalle,

• Beğen
Tepkiler: lrfan

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Veto8 Rahatsız değilim, yukarıda yazının sonunda eklemleriniz için risk yaratır dendiği için biraz baktım birde çok refleks verdiği için bir geniş gidonda daha mı rijit sürüş olur bunu merak ettim, yani daha sabit daha kontrollü tabi diğer taraftan çok atak orjinalliğide bozmak istemiyorum.
Bugün bir terzi arkadaşa omzumu tekrar ölçtüreceğim.😀
Yukarıdaki yazıyı bilmiyorum malesef. Eklemler için risk yarattığına dair bir çalışma ben görmedim. Aksi tarafta, yol bisikletinde omuzdan kalın gidon kullanmanın ağrılara sebep olduğu çok sık görülüyor. En genel geçer tavsiye, omuz ölçünüzle eşit gidon kullanmanız. Daha geniş gidon kullanmanız durumda problem yaşama ihtimaliniz büyük. Ama daha dar gidon kullanımında bir problem ben görmedim ve duymadım.

Gidon daraldıkça kontrol daha "çevik" ya da "oynak" olur. Genişledikçe ise daha "stabil". Rijitlik başka bir şey.

Kişisel tecrübemi de paylaşmak gerekirse; omzum 43cm, gidonum 40cm. Bu şekilde 10bin kilometrenin üstünde problemsiz kullandım.

• Beğen
Tepkiler: wolverin

lrfan

Cyclist
Tepki
8.291
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yokuş çıkarken gidondan (hood) kuvvet alırken özellikle ayakta ve sprintte alttan tutuşlarda (drop) kuvvet kolu uzadığı için güç alma ve pedala onu aktarma bakımından faydası olduğu biliniyor. Ayrıca geniş gidonun kontrolde de olumlu katkısı olduğunu okudum. Keza geniş tutuş göğüs kafesine de solunum açısından avantaj sağlıyor mekanik olarak. Ama sürüş tarzı ve yolları da tercihte önemli olabilir. Peloton içinde güzel yer tutan biri için dar gidon çok hoş olur mesela.

Flared modeller de cazip olabilir, üstü dar, altı geniş :)

İşin işçine drop ve reach ölçüsü ile formu da girince kafa çorba olabilir ama, ideal ölçüden 1 tık genişi genelde öneriliyor amatör sporculara, elbette gidon boynu uzunluğu ve açısı da gidondan alacağınız konfor ve performans da önemli.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: wolverin