Yol bisikleti en fazla kaç kilo taşıyabilir?

Fatih T.

Aktif Üye
Tepki
127
@Murat B.

Eyvallah Murat abi. İlgin ve verdiğin bilgi için teşekkürler. Bunu senin söylemen içimi daha da rahatlattı. Bilgisine güvendiğim bi abimizsin. İleride sadece aerodinamizm ve hafiflik açısından ihtiyaç duyarsam değiştiririm. Zaten 90 kiloyu geçmeyi düşünmüyorum. Teşekkür ederim tekrar abi...

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Fatih Bey biraz konu dışı olacak ama bu topikte yakalamışken sorayım. Siz en son eczanedeki işinize bisiklet ile gelme konusunda problem yaşıyordunuz. Ne oldu o konu?

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bu yaşta 173 boy ve 107-108 kg ile mayıs sonu bisiklete başladım. Çocukluğumdan beri yarış bisikleti kullanmak hep uhdedir içimde ; ama yeterli kondisyonum olmadığı için yol bisikleti ile değil cross bisikleti ile başladım. Şimdi 3 ay geçmeden 103 kg ın altındayım. 2 yıl içinde (50 yaşımdan önce) 90 kg veya altına inerse iyi bir yol bisikleti almayı düşünüyorum. Ancak bu başlıktan anladığım kadarıyla beklememe gerek yok :) Yeterli kondisyonu kazandığımda mesela gelecek sene yol bisikleti alabilirim demek ki...

Burada konuyu biraz daha detaylamak istiyorum. Peki kilolu bisikletçi için alüminyum kadro mu daha dayanıklı ve sağlamdır yoksa karbon mu? Yani TDFta bile görüyoruz carbon kadro çat diye kırılıyor (gerçi kaza sonucu ama olsun ) .

Fatih T.

Aktif Üye
Tepki
127
@Uğur S.

Hatırlamış olmanız çok iyi hissettirdi beni. O iş epeydir tamam. ''Bizimle çalışmak istemiyorsan kendin bilirsin.'' dedi işveren son konuşmamızda. ''Özel hayatıma karışacaksanız sizinle çalışmak istemiyorum vs...'' dedim. Hemen yumuşadı ve ''Bisiklet yüzünden mi böyle davranıyorsun gerçekten.'' dedi. Ben de ''Benim tek mutluluğum Bisikletim ve sen onu elimden alıyosun.'' dedim............ Çözüldü olay fazla uzatmayalım. Unutulmuştur diye foruma yansıtma gereği duymadım. Kusura bakmayın bilgilendirme yapmadığım için.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@H.Cenk Köse

Karbon kırıldığında yenileyebilecek maddi gücünüz varsa karbon alin. Yok kırılır da yenileyemem diyorsanız alüminyum tercih edin. Ben şahsen boyle yapıyorum. İleride bisiklete daha fazla para ayirabilirsem neden karbon almayayım ki?

Dayanıklılık konusuna gelince bence karbon daha dayanıklı görünüyor. cm2 başına yük çekme gücünün daha fazla olduğunu okumuştum bir yerlerde. Su an bakamiyorum. Ufak bir araştırma ile bulunabilir.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş
Tepki
12
@Fırat Y.

Aslında MTB almayı planlıyordum dağa bayıra çıkarım adalarda falan gezerim diye düşünüyordum ama taş çatlasa yılda 5 kere çıkacağım tur için yılın geri kalanında boşu boşuna ağırlık çekmek akıllıca gelmedi bana şehir bisikletleri de fazla casual geldi tercihim yol bisikletinden yana olacak gibi...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@H.Cenk Köse

Dediğim gibi ben 103kg olarak karbon kadro kullanıyorum. Daha önce bir tanesi kırıldı ama ters yönden gelen bir motosikletli ile kafa kafaya çarpışmamız sonucu oldu bu. Onun dışında sorunsuz taşıyordu beni.
Bu arada karbon da, doğru ellerde, tamir olabilen bir malzeme. Karbon kadrosunu üst borunun ortasından (yine bir kaza sonucu) kıran bir arkadaşım (ki kendisi kilo konusunda benimle yarışır), tamir ettirdiği aynı kadro ile 2-3 yıldır sürmeye devam ediyor sorunsuz.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Y.

Tamam başkan dağ bisikleti bir numaradır sağlamlıkta üstüne yoktur sakın ha yol bisikleti sürme aman diyeyim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Edip Dinçer

Eger yapan kisi isi biliyorsa, karbonu tamir etmek aluminyumdan daha kolay.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Toros

Bu da bilgi olarak bulunsun; Tuzla'da tekneci bir dayı var, onun elinden gayet başarılı işler çıkıyormuş. Bahsettiğim arkadaşım da o dayıya yaptırmış bisikletini.
Benim bisikletim de ona emanet ama tekne sezonu olduğu için bisiklete zaman ayıramıyor :), sezon bitiminde el atacakmış..

Fatih T.

Aktif Üye
Tepki
127
@Edip Dinçer

Attımya la ben güzelim kardoyu. Yandım tekneci dayı :). Aklımızda olsun. Teşekkürler Edip abi.

Tepki
0
Merhabalar.
Ben de Temmuz ayında yol bisikletine başladım. 105kg idim. Boyum 1.73. Fuji sportif 2.5 M54 kadro bisikletim var. Çok şükür hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Sanırım kullanılan yol ve sürüşle alakalı bir durum dayanıklılık.

Tepki
12
@Muhammet Ayhan Oral

Bu cevaplardan sonra bence kimse herhangi bir şüpheye düşmeyecektir bizim ağırlığımızı kaldırabiliyorsa 70 - 80 kiloyu hayli hayli kaldırabilir yol bisikletleride göründükleri kadar narin değilmiş.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Berke Kazankaya

Bence o merckx yanda ki adamın, abi dehliyor merckxi, adam garibim içine oturmuştur. :D

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Harun Sayı

Yok bence o Hawai gömlekli Rus mafya, diğeri Merckx in sahibi , mafyaya borcu var.
Mafya paramı ödemezsen gelir her gün bisikletine binerim diye tehdit ediyor :D

Tepki
4
@Buğrahan Özbilenler
1.78 boy / 108 kg yum. Bende bu konu da çok karamsardım ama forumda daha yüksek kilolarda pedallamaya başlamış olanları görünce rahatladım. Dün itibariyle Sedona 345'imi aldım ve 10 km lik bir deneme sürüşü gerçekleştirdim. Hiç bi sorun yaşamadım. :)

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1.81 boy / 75 kiloyum, bisiklet üzerine çıktığımı hissetmiyor bile :D Sıkıntı olmaz ;) Senin kilon civarında, bu modeli (daha doğrusu bir yıl önceki 601 modelini) kullananlar da var, bir sıkıntı olmuyor, arada bir jant ayarı/akordu kaçar o da belki...

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Canyon websitesine girerseniz tüm yol bisikletlerinde 120 kg sınırı var. Yani surucu +kiyafetleri + çanta su bu herşeyin toplamı 120yigecmesin diyor. Karbonda da aynı aluminyumda da.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben mtb ile toplam 170 kg'a çıktım (120+50) bir şey olmamıştı.

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Bende 1.80 boy 106 kiloda ağırlığıma göre ne alsam diye baktım. Okuduğum bir yazıda yarış bisikleti 90 kiloya kadar , MTb 112 kiloya kadar tavsiye edilir diye okuyunca MTB aldım. yarım kaldırımlara patır kütür vurup çıkıyor kısa merdivenlerdende iniyorum tık yok :)
Ama hiç hızlı gidemiyorum :(