Yol Bilgisayarı Öneri

Scudo
Tepki
39
İsim
Emre turan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o konuda kişisel tercihler ön plana çıkıyor. Ben almandan yana kullanıyorum tercihimi.
Cok teşekkür ederim bu konularda yeni oldugum için farkları anlamak zor oluyor o yüzden böyle sordum, ilginiz için teşekkürler.

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
639
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba, İGS520 model bir yol bilgisayarı buldum, almayı düşünüyorum. Bu modelde yol tarifi bildiğiniz üzere çizgi şeklinde yönleri tarif ediyor sadece. Sormak istediğim; stravadan rota oluşturup bilgisayara attığım zaman rota dışına çıktığımda telefonlardaki navigasyonlarda olduğu gibi yeni rotayı oluşturabiliyor mu? Yoksa yüklediğimiz rotanın dışına çıktık diye hata mı verir?

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Hocam merhaba, bende Bryton Rider 420 var rotadan çıkmasam da sorun oluyor, Tr bunlara uygun değil yalnız, Meilan M1 Komoot birlikte Tr de gösteriyor sanırım, reklamını izleyin.
Yani araç navigasyonu gibi düşünmeyin

• Beğen
Tepkiler: TalhaB.

yusuf_49

Aktif Üye
Tepki
403
İsim
Yusuf Aytaç
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba, İGS520 model bir yol bilgisayarı buldum, almayı düşünüyorum. Bu modelde yol tarifi bildiğiniz üzere çizgi şeklinde yönleri tarif ediyor sadece. Sormak istediğim; stravadan rota oluşturup bilgisayara attığım zaman rota dışına çıktığımda telefonlardaki navigasyonlarda olduğu gibi yeni rotayı oluşturabiliyor mu? Yoksa yüklediğimiz rotanın dışına çıktık diye hata mı verir?
Yeni rota oluşturmuyor, senin dönüp dolaşıp doğru yola girmen lazım. Bu modelleri navigasyonu için değil daha ziyade verdiği değerlerin doğruluğu açısından değerlendirmek gerekir. 630 modeline de bir bak istersen rota özelliği orda daha işe yarayan biçimde sunulmuş.

• Beğen

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
639
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yeni rota oluşturmuyor, senin dönüp dolaşıp doğru yola girmen lazım. Bu modelleri navigasyonu için değil daha ziyade verdiği değerlerin doğruluğu açısından değerlendirmek gerekir. 630 modeline de bir bak istersen rota özelliği orda daha işe yarayan biçimde sunulmuş.
Teşekkür ederim. igs520 modeli için 1250 lira istiyorlardı 1000e anlaşırsam alacaktım. O zaman navigasyonsuz daha alt bir model alıp yanında sensör almak daha mantıklı gibi
O zaman sorumu şu şekilde değiştireyim:) totalde 1000 lira civarında bilgisayar+sensör olacak şekilde tavsiyeleriniz nelerdir? Geçen paylaşılmıştı BSC100 modeli vardı o hoşuma gitti ama sensör ekleyemem bu fiyat aralığında

• Beğen
Tepkiler: yusuf_49

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Biraz reklam gibi olacak lakin almak isteyen olursa.
(link)

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim. igs520 modeli için 1250 lira istiyorlardı 1000e anlaşırsam alacaktım. O zaman navigasyonsuz daha alt bir model alıp yanında sensör almak daha mantıklı gibi
O zaman sorumu şu şekilde değiştireyim:) totalde 1000 lira civarında bilgisayar+sensör olacak şekilde tavsiyeleriniz nelerdir? Geçen paylaşılmıştı BSC100 modeli vardı o hoşuma gitti ama sensör ekleyemem bu fiyat aralığında
Eğer navigasyon olmasın derseniz Bryton 310 sensörleriyle birlikte piyasada belirttiğiniz fiyat aralığında. Ben yaklaşık 2 senedir kullanıyorum memnunum

• Beğen

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba dostlar.

Basit bir km saati almak niyetindeydim, sonra nasıl olduysa kendimi garmin bakarken buldum. İş gps'e gidince alternarifler çıktı karşıma derken sigma rox serisine denk geldim.

Rox 2, rox 4 ve rox 11.1 arasında fiyat katlayarak gidiyor.
Almışken tam olsun, bir daha yükseltmekle uğraşmayayım diye rox 11.1e karar verdim ama anlayamadığım bir konu var.

Sensörlü ve sensörsüz olarak satılıyor. Hız ve kadans sensörünü almadan da cihazdan hız ölçme hakkında zaten veri alınamıyor mu? Bir daha bu sensörleri de almak zorunda mıyım?

Forumda biraz karıştırdım ama varsa da ben detay bulamadım. Bilgisi olan dostların desteğini rica ediyorum. 🙂

Ürün budur: (link)

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.147
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba dostlar.

Basit bir km saati almak niyetindeydim, sonra nasıl olduysa kendimi garmin bakarken buldum. İş gps'e gidince alternarifler çıktı karşıma derken sigma rox serisine denk geldim.

Rox 2, rox 4 ve rox 11.1 arasında fiyat katlayarak gidiyor.
Almışken tam olsun, bir daha yükseltmekle uğraşmayayım diye rox 11.1e karar verdim ama anlayamadığım bir konu var.

Sensörlü ve sensörsüz olarak satılıyor. Hız ve kadans sensörünü almadan da cihazdan hız ölçme hakkında zaten veri alınamıyor mu? Bir daha bu sensörleri de almak zorunda mıyım?

Forumda biraz karıştırdım ama varsa da ben detay bulamadım. Bilgisi olan dostların desteğini rica ediyorum. 🙂

Ürün budur: (link)
Hız sensörü, tünel yada gps sinyalinin az yada olmadığı kapalı ormanlık alanlarda işe yarıyor. Ben tünele yada ormanlık alanlarda bisikleti kullanmıyorum diyorsanız hız sensörü ihtiyacına ihtiyacınız olmaz. Kadans için sensör almanız gerekmektedir.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba, bu ay Almanya'dan gelecek bir arkadaşıma Duotrap S kadans ve hız sensörü getirteceğim. Yol bilgisayarı çeşitlerine baktım. Bontrager Trek'in kendi önerdiği basit yol bilgisayarı Ridetime Elite modelini düşündüm bir. Ama arka aydınlatması sanırım çok zayıf ve ben genelde gece bisiklet süren biriyim. Ürün şarj edilebilir de değil, pilli bu da bir sorun. Garminler de çok pahalı geliyor. Yukarıdaki arkadaşın bahsettiği Sigma Rox 11.1 alabileceğim fiyata denk geliyor. Tam onu alayım derken bir iki videoya denk geldim. Videoda hız ve kadans sensörlerini kullanarak yol bilgisayarı olmadan direkt telefonda anlık verileri görebiliyorlardı. Duotrap S Ant+ ve Bluetooth destekliyor. Telefon olarak S20 FE kullanıyorum. FE yani fakir edition modeli olduğu için ant+ özelliği bulunmuyor :D Sorum şu :

Bluetooth ile Duotrap S sensöründeki verileri telefonumda anlık gösterebilir miyim? Eğer gösterebilirsem geceleri telefon aydınlatması benim için daha iyi olacaktır. Bazıları Wahoo app'ten bahsetmişler uyumlu diye.

Sensör olarak Wahoo'nun kendi sensörlerini almama sebebim de kadroda arka çatalda direkt Duotrap S için boşluk mevcut. İhtiyacım olan şey aslında kadans. Bunun için de gps özelliği bulunan pahalı bir yol bilgisayarı benim için şu etapta gereksiz. Zaten beğendiğim rotaları evde bilgisayar üzerinden Ride With Gps uygulamasında çizip oradan telefona aktarıyorum. En son denediğimde Samsung Health uygulaması bu rotayı bana gösterebiliyordu.

Eğer Bluetooth ile telefona veri aktarımı başarılı olur yol bilgisayarına gerek yok derseniz bütçeyi Tork anahtarına kaydıracağım :D

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...Bluetooth ile Duotrap S sensöründeki verileri telefonumda anlık gösterebilir miyim? ...
(link) "An ANT+ enabled, Bluetooth® Smart ready integrated frame sensor that wirelessly transmits data to computer or phone. " diyor.
Android'deki (link) bile sensör verilerini telefonda gösterebiliyor. Daha profesyonel uygulamalar gösteremiyorsa çok şaşırırım.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Elimde Coospo HR bandı, Wahoo hız/kadans sensörü ve Giant RideSense hız/kadans sensörü var. Hepsi Ant+ ve BT destekliyor.
Tamamını cep telefonumda görebiliyorum. Ama gidonda telefonun ekranı sürekli açık olsun derseniz pil hızlı tükeniyor.
Benim tercihim yol bilgisayarı oldu. Önce Bryton, şimdi Garmin.

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Duotrap S gereksiz. Onun yerine 250 TL ye sensör alıp ve bir adette igpsport satın alıp kullanabilirsin.

• Beğen

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cevaplar için teşekkür ederim. O zaman sadece sensörü alacağım. Normalde zaten her sürüşte ekranım düşük parlaklıkta açık SHealth ile sürüyorum. Benim için problem olmayacak. Yanımda powerbank de taşıyorum. Duotrap S kadroya gömülü olması hoşuma gitti o sebeple almak istedim. Türkiyede fahiş fiyattan satılıyor. 2600 lira nedir yani :D 1000 lira civarına alınıyor sıfırı.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cevaplar için teşekkür ederim. O zaman sadece sensörü alacağım. Normalde zaten her sürüşte ekranım düşük parlaklıkta açık SHealth ile sürüyorum. Benim için problem olmayacak. Yanımda powerbank de taşıyorum. Duotrap S kadroya gömülü olması hoşuma gitti o sebeple almak istedim. Türkiyede fahiş fiyattan satılıyor. 2600 lira nedir yani :D 1000 lira civarına alınıyor sıfırı.
@gurkan 1200 TL ye satıyor.
(link)

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.184
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet kendisiyle iletişime geçmiştim. Fakat fiyatta anlaşamadık. Kendi adıma faturalı sıfır olarak 1050 liraya arkadaşıma getirttirmek daha mantıklı geldi.
200-300 TL olsa duotrap al derim fakat hem 250 TL lik sensörler ile aynı işi görüp hem de fahiş fiyatlara satıldığını görünce o ürüne o kadar para vermek bana mantıksız geliyor. Zaten şu Trek markasının her ürününe sanki altınmış gibi bir fiyat biçmesi beni sinir ediyor. Örnek vermem gerekirse ben geçen sene XOSS marka kadans / hız sensörü almıştım 250 TL (kargo ve vergi dahil) ye ve halen onu kullanmaktayım her hangi bir sorun ile karşılaşmadım. Birde duotrap stabil çalışan bir alete benzemiyor eski tip jantına ufak bir daire biçiminde verici takman gerekiyor, çukurlardan vb geçerken ister istemez bisiklet sallanacak ve vericinin pozisyonu ister istemez bozulacak bu da veri kaybına yol açıp yolun ortasında durup o vericiyi düzeltmekle uğraşmak demek. Benim kullandığım kadans sensörü aynakola takılıyor ve hiç bir zaman sorun çıkartmıyor. Hız sensörüne ihtiyacın yok eğer dağlık alanlarda veya şehire uzak yerlerde sürmüyorsan, gps'den alınan hız verisi oldukça yeterli.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
200-300 TL olsa duotrap al derim fakat hem 250 TL lik sensörler ile aynı işi görüp hem de fahiş fiyatlara satıldığını görünce o ürüne o kadar para vermek bana mantıksız geliyor. Zaten şu Trek markasının her ürününe sanki altınmış gibi bir fiyat biçmesi beni sinir ediyor. Örnek vermem gerekirse ben geçen sene XOSS marka kadans / hız sensörü almıştım 250 TL (kargo ve vergi dahil) ye ve halen onu kullanmaktayım her hangi bir sorun ile karşılaşmadım. Birde duotrap stabil çalışan bir alete benzemiyor eski tip jantına ufak bir daire biçiminde verici takman gerekiyor, çukurlardan vb geçerken ister istemez bisiklet sallanacak ve vericinin pozisyonu ister istemez bozulacak bu da veri kaybına yol açıp yolun ortasında durup o vericiyi düzeltmekle uğraşmak demek. Benim kullandığım kadans sensörü aynakola takılıyor ve hiç bir zaman sorun çıkartmıyor. Hız sensörüne ihtiyacın yok eğer dağlık alanlarda veya şehire uzak yerlerde sürmüyorsan, gps'den alınan hız verisi oldukça yeterli.
Aynakola ve janta ayrı ayrı takılıyor diye biliyorum ama yanılıyor muyum? Janta takılan sanırım hız için. Aynakola takılan ise kadans için diye biliyorum.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Aynı işi görmesi dışındaki yorumlarınızı hangi bilgiye dayanarak yaptığınızı bilmiyorum ama elinizdeki ne kadar stabilse bu da en az o kadar stabil olur, kayacak yamulacak bir parçası bulunmuyor. Hatta alıcı kısmı vida ile sabitlendiğinden çok daha sağlam durur. O sağlamlığa da ihtiyaç var mı o da ayrı bir konu, lastikle tutturduğum da yıllardır yerinde duruyor. :) Ha 4 katı ücret ödenir mi, o da bütçe ve tercih meselesidir. Bana çok çekici gelmişti ve daha önce almayı planladığım kadroya uyumlu olduğundan almıştım. Son anda karar değiştirip , kadro değiştirince kullanamadım. Gen 7 Madone kadrolara uymuyormuş. :) Montaj videosunu aşağıya bırakıyorum.

*Deniz bey hayırlı olsun, teklif ettiğiniz rakam da bana uymuyordu, siz mantıklı olanı yapın ;)

• Beğen