Yokuş

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
O zaman siz de mecburen biraz daha az kadans ve yüksek vites kullanacaksınız. Hiç değilse çoğunlukla ayakta çıkmaya bakın...

• Beğen
Tepkiler: taner07
Scudo

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Kemalist1938 dostum , bir de pedala çıkarak yüklenmeler dizinizde baskı oluşturabilir. Sağlamsa sorun yok ama yine de çok tavsiye etmiyorum. Ben bir dizimden menüsküs ameliyatı oldum diğerini de teniste yırttım, dikkatli olmanızda fayda var. Eğer sızlama hissederseniz inip biraz dinlendirin. ve tepeleri yumuşak pedalle düşük vitesle çıkın

• Beğen
Tepkiler: Kemalist1938

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
yokuşla alakalı birşey sormak istiyorum,
amortisörün kilitli olduğu halde,
amortisörsüz bir bisikle bir olur mu?

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Hasan Saylık
Buradan çıkabilecek tek şey oda işini iyi yapıyor:)

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@taner07 Elbette benden tecrübeliler vardır ancak oldukça ciddi yokuşları çıktığım için az buçuk tavsiyede bulunmak istedim. Yüksek kadans ile çıkmaya çalışıyorum ancak senin gibi nefes sorunu yaşıyorum bu daha çok %9 ve üzeri eğimde oluyor. Böyle durumlarda durup 1 yudum su içiyorum ve nabız biraz düşünce yavaş tempo ile başlıyorum. Sonra yine hızlanıyorum. Bu süreç sonunda nefes nefese kalma eşiği yükseliyor. Özetle en iyi yapılacak daha çok yokuş çıkmak ve sağlığı riske atmamak. Bisiklet dışında üst vücudu geliştirmek için spor salonuna gidebilirsin ya da koşu yapabilirsin. Göğüs kaslarını güçlendirmek çok işe yarıyor.

• Beğen
Tepkiler: taner07

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Emre Örsel
amortisör düz maşadan ağır olduğu için ağırlık farkı biraz etkiler. kilit mekanizmasında boşluk varsa o da etki yaratır. amortisörün bisikletin genel geometrisinde sahip olduğu etki yokuşta olumlu mu olur olumsuz mu olur onu da uzmanlar yanıtlasın.

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Zamanla alışıyor insan 2 değil 10 km bile çıkabilirsin. Bizar gayret.

• Beğen
Tepkiler: Kemalist1938
Tepki
1
Bisiklet
Diğer
Merhaba, aynada 48 rublede 18 dişlisi olan vitessiz bisikletimle 6%ya kadar olan eğimlerde az zorlanarak çıkıyorum fakat eğim 8-9% olduğu zaman bisiklet neredeyse duracak kadar yavaşlıyor. Bu yokuşları çıkabilmek için nasıl bir antrenman gerekiyor? Daha hafif eğimlerde kadansı mı yükseltmeye çalışmalıyım yoksa bu eğimlerde kendimi zorlamalı mıyım?

• Beğen
Tepkiler: mektupla

yakupf

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Yakup
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar arkadaşlar bugün turda yokuş yukarı ve düz yolda geçtiğim arkadaşlarım yokuş aşağı beni geçiyor. Hatta 20 metre falan fark atıyorlar ve aynakollarımız genelde 50 lik. Fark ettim ki yokuş aşağı inerken korkuyorum ve bisikleti rahat kullanamıyorum hatta viraj bile alamıyorum. Yada arkadaşlarım çılgın. Bu sorunu aşmak için yokuş aşağı antrenmanları yapsam iyi olucak bu sorunu yaşayan var mı

mostrider

Üye
Tepki
53
İsim
Ersin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar arkadaşlar bugün turda yokuş yukarı ve düz yolda geçtiğim arkadaşlarım yokuş aşağı beni geçiyor. Hatta 20 metre falan fark atıyorlar ve aynakollarımız genelde 50 lik. Fark ettim ki yokuş aşağı inerken korkuyorum ve bisikleti rahat kullanamıyorum hatta viraj bile alamıyorum. Yada arkadaşlarım çılgın. Bu sorunu aşmak için yokuş aşağı antrenmanları yapsam iyi olucak bu sorunu yaşayan var mı
Merhaba Hocam, bugün sürüşte birlikteydik sanırım. Senin de Van Rysel olduğundan dikkatimi çekmişti. Bende de durum inerken tam tersi sanırım birazda kilo ile alakalı malum potansiyel enerji harekete dönüşüyor. Ayrıca bisikletin akışı gerçekten pahalı ürünlere nazaran gerçekten çok iyi. Yokuş konusuna gelince bir kaç yokuş benim önceden bildiğim yollardı. Ben de çok süratli indim.

Yavaş ve temkinli gitmen fena sayılmaz sonuçta en önemlisi sağlıklı bir şekilde sürüşü bitirebilmek. Ben bisikletimle yaklaşık 3000km yapmışım bisikletine alışkın mısın?

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.888
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yokuş daha çok güçle alakalı, nispeten yavaş ve yolun sürekli aynı kısmı kullanıldığı için yeterli fiziksel özellikleriniz varsa önemli bir viraj tekniği de gerektirmediği için hızlı ve keyifli şekilde tırmanabiliyorsunuz. İnişse çoğunlukla cesaret ve yüksek hızlarda viraj tekniği gerektiriyor. Haliyle altınızdaki bisiklete çok alışık değilseniz veya 50-60km/s gibi süratlerde kendinizi rahat hissetmiyorsanız inişlerde beklediğiniz kadar hızlı olmanız mümkün olmayacaktır. Şu Beykoz'daki pistte biraz zaman geçirmek faydalı olabilir, hem araç trafiği açısından güvenli hem de çok hızlı şekilde çok yüksek süratlere çıkabilme şansınız var.

yakupf

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Yakup
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Hocam, bugün sürüşte birlikteydik sanırım. Senin de Van Rysel olduğundan dikkatimi çekmişti. Bende de durum inerken tam tersi sanırım birazda kilo ile alakalı malum potansiyel enerji harekete dönüşüyor. Ayrıca bisikletin akışı gerçekten pahalı ürünlere nazaran gerçekten çok iyi. Yokuş konusuna gelince bir kaç yokuş benim önceden bildiğim yollardı. Ben de çok süratli indim.

Yavaş ve temkinli gitmen fena sayılmaz sonuçta en önemlisi sağlıklı bir şekilde sürüşü bitirebilmek. Ben bisikletimle yaklaşık 3000km yapmışım bisikletine alışkın mısın?
Alışkınım aslında benimde 1670 km olmuş. Bugün yokuş inerken herkes bastı.. bende 2x11 vitesdeydim işte bu durumda hızlanmadan ötürü pedal boşa dönmeye başladığında tekrar çevirmeye korktum zaten bir yandan rüzgarda dengemi bozuyordu. Sizi zor yakaladım düzde :) Birde ilk defa sürdüğüm bir rota olduğu için karşıma bir yarık bir çukur çıkacak diye korkuyorum çünku bir keresinde bozuk yol nedeniyle kaza yapmama ramak kalmıştı

Tepki
409
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende ilk defa indiğim yokuşlarda güvenlik amacıyla çok hızlı inmeyi tercih etmem. ülkemizdeki yollarda bence ekstra dikkatli olmak lazım. ana yol dediğin bi yolda en sağda bir karış büyüklüğünde çukurlar olabiliyor. eskaza hızlı inerken ona denk gelsen çok ciddi yaralanmaya neden olabilir. tekrar tekrar sürdüğüm yollara alıştıkça inme hızım da artıyor haliyle. sizin de öyle olacaktır. herşeyin başı güvenlik hocam. yokuş çıkmayı inmeye tercih ederim ben şahsen :):)

SlowButProud

Aktif Üye
Tepki
235
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletci yokus cikarken belli olur, inerken degil.