Yokuş çıkarken gelen ses

Batuhanzzz

Üye
Tepki
12
İsim
Batuhan
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Başlıkta da belirttiğim gibi yokuş çıkarken pedalları zorla çevirmeye başladıgımda tak tok diye bir ses geliyor.Düz yolda hiçbir ses yok ama yokuş çıkarken zorlanınca tık tık diye ses çıkarıyor pedalın olduğu yer.Pedalda gevşeklik olsa diyorum sıkacak yer bulamadım pedalda.Yardımcı olabilir misiniz ?

Scudo

burakoz91

Üye
Tepki
17
İsim
Burak
Bisiklet
Bisan
Vitesleriniz düzgün çalışmadığı için zinciriniz tam yerini bulamıyordur belki de. Aklıma gelen bu oldu benim büyük ihtimalle sadece yokuş çıkarken kullandığınız viteslerde sorun vardır işi bilen birisinin görmesi doğru olacaktır. :harika:

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Orta göbek arızası.
Milden ve bilyalarda meydana gelen yıpranma sorunu. Bu konu ile ilgili çok sayıda başlık bulabilirsin. Eğer kendin orta göbeği sökmek istersen yine bu konuda ayrıntılı başlıklar var.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
orta göbeği söküp takmak problemi çözebilir,
aynakol yapraklarından biri gevşemiş olabilir onu sıkmak gerekiyo olabilir
ses pedaldan geliyo olabilir, pedalı sıkmak gerekiyo olabilir

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Murat GÖNÜL

Aktif Üye
Tepki
72
Kadronun altındaki vites tellerinin plastik haznesi içerisinde sürterek gıcırtı yapmasından da olabilir, bi yağla dene çözer belki.

herdagli

Üye
Tepki
66
Bisiklet
b'Twin
Yokuş çıkarken kullandığın ayna kol dişlilerine dikkatlice bir bak aşınmış olan olabilir.

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
Bu yüklenince gelen çıtırtı benim de başıma gelmişti. Bir çok sebebi olabiliyor. Önce çözümü en kolay olandan başlayın.

1. Sele borusu kelepçesini kontrol edin. Boruyu çıkarıp temizleyin yuvasını da silin daha sonra yerine yerleştirip iyice sıkın.

2. Aynakol göbeğini uygun alyen veya anahtar ile iyice sıkın yada bir tamirciye sıktırın yalnız çok sıkı olması lazım.

3. Pedalları söküp yuvasını felan güzelce yağlayıp temizledikten sonra tekrar yerine takıp sıkın. (Benim ses bu şekide kesilmişti)

4. Pedalın içindeki bilyelerden olabilir temizleyebilirseniz temizleyin olmadı başka pedal ile deneyip bir test edin sorun pedaldan mı diye.

5. İlk dört yol işe yaramadıysa sorun yüksek ihtimal ile göbektedir. Temizlenmesi mümkün ise temizleyip güzelce gresleyerek toplayın olmazsa değişmesi gerekecektir.

Tamircilere göre çok önemsiz olsa da insanın kafasını kemirip sürüş esnasında ritmini bozabiliyor bu ses sorunu.

Batuhanzzz

Üye
Tepki
12
İsim
Batuhan
Bisiklet
Salcano
@Talha Ateş
Daha yeni aldıgım için pek yıpranacağını sanmıyorum fazla binmedim çünkü.Orta göbeği sökmek benim için sıkını yaratabilir pek bir bilgim yok.Yarın tamirciye götürüp göstereyim teşekkürler
@Serkan Mıstınoğlu
Pedalı kontrol ettim sıkılı fakat zinicirin sağında ve solunda duran parçacıklarla oynadım biraz sanırım ayarını bozmusum 1 den 2 ye geçmedi.Vidaları gevşetip sıkarak ayarlmaya çalıştım şimdi geçiyor .En mantıklısı bisikletçi gibi.Teşekkürler
@Murat GÖNÜL
Genel olarak bisikleti hangi yağ ile yağlayacagımı bilmiyorum siz ne kullanıyosunuz ?
@herdagli
1. ve 2. vitesi kullanıyorum ayna kol dişlileri ne acba :)
@Yusuf G.
pedalın oldugu göbeğe saatlerce baktım neredeyse ama sıkılacak biryer yok.Alyan anahtar yerleri ve ama içi dolu.YAni içine anahtar girmiyor sıkacak yer bulamadım

@burakoz91
Yarın götürcem teşekkürler :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Batuhanzzz

Fazla zorlanmada gelen tak tok sesi zincirin dişliden sıyrılmasıyla oluşan bir sestir. O ses esnasında pedal sankli boşa çıkıyor gibi olur. Aklıma tek birşey geliyor oda zincirden bir bakla eksiltin.

Batuhanzzz

Üye
Tepki
12
İsim
Batuhan
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru
Zincire baktım bir sorun yok gibi.Yani bakla eksiltirse nasıl gözükür :) Pek çözemedim bisikletin parçalarını daha yeniyim

Batuhanzzz

Üye
Tepki
12
İsim
Batuhan
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru
Tamamdır teşekkürler ama sadece yokuş çıkarken asıldıgım zaman oluyor.Yani yüksek kadans deniyor ya seri çevirerek yokus çıktıgımda ses yok sadece yavaş abandıgımda

yusufaksu

Üye
Tepki
8
İsim
yusuf aksu
Bisiklet
Specialized
Bisiklet yeni ise %90 pedal da boşluk vardır. Söküp tekrar takabilirseniz. Sıkıntı kalmaz tahminine.

Batuhanzzz

Üye
Tepki
12
İsim
Batuhan
Bisiklet
Salcano
Bugün bisikletçiye götürüp baktırdım.Sadece sağ pedaldan ses geliyodu ikisini de kontrol etti sağ pedal gevşemiş biraz onun özel bir aparatı var onunla sıktı.Diğer taraf hiç gevşememiş .Gevşeklikten dolayı olmuş sanırım.Şimdi se kalmadı fazla.Yani çok çok az bir ses var ama trafikte falan duyulmuyor sadece sessiz kapalı ortamda azıcık duyuluyor ona da yapacak birşeyim yok artık .Sağolun hepiniz ilgileriniz için

Göbekte sıkacak biryer yok çok sadece orası

• Beğen
Tepkiler: Talha Ateş

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@Batuhanzzz

Düz yolda ve yüke gelmeyen zamanlarda ses gelmez. Yokuşlarda pedallara kuvvet uygulandığında kontrol et.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Vites ayarı iyi değilse arka artırıcı vites artırmak isterken artıramıyorsa zincir tık tık diye atar sürekli