Yoğun spor yapan birisi hangi tahlilleri yaptırmalı?

abzül

Üye
Tepki
65
@AtamIslam 24 hocam. Aşırı spor kesinlikle zararlı bir şey ancak bilinçli olarak yaparsak yaptığımız işi, bu zararları minimize edebiliriz.

Scudo

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yavas yavas spor zararliya dogru gidis basladi...

• Beğen
Tepkiler: AtamIslam

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B.

haftada 7 gün 30 km tempo kesmeden bisiklet ile idmanın anlamı yoktur murat bey bilmem anlatabildinmi,
ayrıca bu ülkede öyle bildiğiniz gibi bisiklet sporundan anlayan hekimde fazla yoktur,arkadaşımız zati sele üstünde 30 km pedal kesmeden bir dizi idmanıda 8 senedir yapmadı,bu forumda öyle çalışan adamda olsa idi anadolu yakadan faliyetlerini görür idim.
ha günde 60 km tempo yapan mehmet salabaş 1 haftada 420 km yapıyor idi,kendisi ile tanıştım.ama adam pro idi,aynı zamanda maratoncu idi,
bir insanın her gün 30 km tempo yapması için ideali olmalı .
o da büyük ödülü almak.varmı bisiklet yarışlarında türkiyede ödül ,hemde büyük ödül,salabaşta şikayet ederdi küçük ödüllere, ama genede yarışlara katılırdı bende bunu anlamış değilim.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şimdi testlerim elimde
İdrarda
Albumin
Alb/kreatinin oranı
Kreatinin

Kanda 3 aylık kan şekeri ortalaması
HbA1c 4-6 arası çıkmalı yüksek çıkarsa şeker hastasısınız demek. Bu son üç ayınızın ortalaması oluyor

Kanda
Açlık Glukoz
Kreatinin
Total Protein
Albumin

Kanda
HDL Kolesterol
LDL Kolesterol
Fosfor
Serbest T4
TSH
B12 Vitamini
Hemogram (bir çok parametre içerir)

Bu testler dışında daha var tek tek yazmadım. Tansiyon varsa ki 13/8 okudum sizin sanırım tansiyonu 12/8 lere çekmeden efor önermiyorlar. Genelde de efor testini kısa keserler. Adımları hızlı atlarlar. Spor yaptığınız için kendinizi ayarlarsınız hatta uzun istiyorum derseniz normalde 15-20 dk sürer. 5-10 dk içinde bitirirler. Büyük ihtimal tansiyon hastasısınız derlerse ilaç verip 2 hafta sonra tansiyon normale düşmüş ise efor isterler. Hatta öyle yapmazlarsa siz de efor yapmayın tehlikeli işler.
Sporda dinlenme ve beslenme olmaz ise kas yıkımı olur onu iyi ayarlayın aynı grupları arka arkaya çok yormayın. Alt beden-üst beden yapın.

• Beğen
Tepkiler: honeybadger

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MehmetAliB.

oldum olası doktorları sevmem hastaneleride adamı zorla hasta yaparlar,yalnız a 'dan z 'ye tarattırdım kendimi hiç bir sorun çıkmadı,bu arada devit-3 her ay bi tane kapsül,alıyorum,sele üstünde fişekliyor,30 km durmadan basıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım ,pazarları yetiyor bana ,8 yıllık birikim var ,animallah yıkar geçerim dağları,şu bi gerçekki kısa mesafe tempolu sürüş, hemde eğimli arazide beni dinç kılmıştır,bu hobiden asla vazgeçmem .

mstfcvsgl

Üye
Tepki
2
İsim
mustafa
Bisiklet
Carraro
arkadaşların tavsiyelerini dikkate alın fakat kontrole gitmek istiyorsanız kesinlikle bir spor hekimine görünün istanbulda olsanız çapa tıp fakültesinin spor hekimliğine bi görünün derdim ama ankarada da bulabilirsiniz sanırım hekimin endişeleneceği şey ailesel geçişli bir genetik kalp hastalığının olup olmadığını görmek isteyecek ki toplumun çok az oranında görülen bir hastalıktır onun dışındaki belki de hiçbirşey spor yapmanızı çok fazla etkilemez

birde şu varki hiç spor yapmamak ne kadar istenmeyen bir şeyse aşırıya kaçan bir şekilde de spor yapmak ta o kadar tehlikeli olabiliyor benim tavsiyem sizin seviyeniz için 2 gün spor bir gün tam dinlenim şekilde olmalı saat miktarlarında da çok fazlaya kaçmamak gerekir ama önemli olan dinlenebilmek ve vücuda nefes aldırabilmektir

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Murat B.

@Kudret Kurtcebe

Yazdığımı pek anlamamışsınız, o yüzden önemli olan bölümü kalın olarak işaretledim.

Vücuda kaldırabileceğinden fazla yüklenirseniz sürantrenman denilen durum oluşur ve performans düşmeye başlar, sakatlık ve hastalık riski artar. Antrenman yükünün temelde üç değişkeni vardır; hacim (toplamda ne kadar antrenman yapıldığı), sıklık (iki antrenman arası süre) ve yoğunluk (her bir antrenmanda ne kadar zorlanıldığı). Spora yeterince zaman ayırabilen bir dayanıklılık sporcusu için hazırlanmış bir antrenman programında haftada 10-12 çalışma olabilir.

Bir mesafe belirleyip, yarışmışcasına mümkün olan kısa sürede bitirmeye çalışmak bilinçli antrenman değildir.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

AtamIslam

Üye
Tepki
60
Aklınızdaki antreman programı nedir ? Hangi spor ne kadar hedef ne ?

Örneğin haftada 8 saatin üzeri kardiyo zararlı diyorlar. Profesyonellerin yaptığı spor zararlı anlayacağınız

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B.

dediğinden şunumu anlayacağız ,günde 30 km gitmemi diyorsun
ayrıca haftada 1 kere 30 km tempo idmanamı girmiyor ,yalnız bana çok iyi geliyor,
1 saat 20 dakika tempo,30 km 'de(eğimli güzergahta )haftada 1 gün.
murat bey biraz daha açalım istersen

AtamIslam

Üye
Tepki
60
Hala anlamış değilim. Antreman yapacaksınız ama programınız hedefiniz ne? Günde 100 km mi sürmek hedefindesin yoksa 30 kms ortalama ile iki saat gitmek mi ? Yoksa 10 km yüzde beş ortalama eğimde bir yokuşu 50 dk çıkmak mı ? Hepsi ayrı plan program antreman . Sağlık değerlerin birinciye uyacak ama belki üçüncü seçeneğe uymayacak

Hala anlamış değilim. Antreman yapacaksınız ama programınız hedefiniz ne? Günde 100 km mi sürmek hedefindesin yoksa 30 kms ortalama ile iki saat gitmek mi ? Yoksa 10 km yüzde beş ortalama eğimde bir yokuşu 50 dk çıkmak mı ? Hepsi ayrı plan program antreman . Sağlık değerlerin birinciye uyacak ama belki üçüncü seçeneğe uymayacak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@AtamIslam

olay şu ,8 senedir haftada 1 kere 30 km tempo yaptım dereceler hemen hemen aynı kaldı ,1 saat 20 dakika
1 saat 25 oldu ve 1 saat 30 oldu,sonuç nemi valla kendimi zinde hissediyorum bütün olay bu...

(link)

AtamIslam

Üye
Tepki
60
@Kudret Kurtcebe yani bu sağlık sonuçlarını istiyor ama hangi seviyede spor yapacak. Hergün yarım saat mi hergün birbuçuk saat mi yoğunluk hedef vs. Spor geçmişi hepsi işin içinde abi

• Beğen
Tepkiler: honeybadger

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
@SOZUAK

Testleri yazdığınız için cok tesekkur ederim. Öncelikle bayram sonrası hacettepe üniversitesinden spor hekimliğinden randevu aldım onu halledeceğim. Dediğiniz testleri o isterse ne ala. İstemezse de ben zaten kardiyolojiye gideceğim. Aile genetiğim ne yazıkki güzel değil kanser, kalp, böbrek kisti gibi seyler var. Çok yasamam ya Allah bilir sonuçta.

@AtamIslam

Planım 85 kg ile baslamıştım bunu 75 kg seviyesine çekmek. Hedfime oldukça yakınım 78kg oldum su an. Hiit antremaan sayesinde gogus bolgesi 5cm, karın bölgesi 2 cm inceldi. Ağırlık antremanları yapmıyorum sadece kardiyo onu da nabız saati ile belli bir seviyede tutmaya çalışıyorum. Amacım sağlıklı kalmak kilonun sebep olmadığı sey yok.

Cevaplar için ayrıca herkese tesekkur ederim. Bazı arkadaşlarımın dediği gibi haftada 3-4 güne indireyim desemde program haftada 6 gün uygulanıp 40dk dan 1 gün dinlenme seklinde. Aksine iyi hissediyorum.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Doktor ismi var mı ?

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Yok hocam

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@honeybadger

15 km hafta içi ,nasıl sürüyorsunuz pedal kesmedenmi sürüyorsunuz onu bilmiyorum,bence pazar 80-100 arası kalabilirsiniz ,ne kadarlık birikiminiz var onuda bilmiyorum 10 sene çalıştınızmı ara vermeden.
çok sevdiğim teknik 58 km 'de önce 34 dişte 20 dakika sonra 50 dişte 20 dakika makara yapmış idim ,uyguladığım bir tekniktir.ailede yüksek tansiyon var ise aman dikkat......