Yeni Yol Arkadaşım: Specialized Allez Sport Tinkoff Saxo Edition (2014)

Tepki
39
İsim
Berkay
Bisiklet
Specialized
Herkese merhabalar!

Uzun süren uğraşlar sonucunda yol bisikletime kavuştum. Çok severek kullandığım Trek FX 7.2 fitness bisikletim ile takas ettiğim Specialized Allez Sport Tinkoff Saxo Edition (2014).

Bisiklet karbon maşası hariç tamamen aluminyum. Üzerinde Axis 1.0 jantlar ve Shimano Sora grupset mevcut. Look Easy pedallar ve iki suluk kafesiyle birlikte yaklaşık 9.5kg civarı ağırlığı var (56 kadro). Jantlar oldukça akıcı, Sora set de beni tatmin edecek düzeyde.

Bugün yaklaşık 50km sürüşte, özellikle yol bisikletine yeni geçmiş bir göz olarak gördüğüm artı ve eksileri paylaşmak istiyorum:

İlk olarak pedala bastığınızda hakikaten gidiyor. Bu cümle çok basit gelebilir ama Trek'ten sonra bu denli iletim farkı olacağını öngörüyordum desem yalan olur. Sprintlerde şaha kalkıyor, emeğiniz her ne ise sonucunu mutlaka alıyorsunuz.

Bisikletin, özellikle kadronun, kullanıcısına verdiği güven tartışılmaz derecede yüksek. Bu özellik Trek'te de vardı, belki de marka değerinin getirdiği bir olumlu ön yargıdır ancak Ankara trafiğinde güven olmazsa olmaz.

MTB SPD pedalından yol SPD pedalına geçişte belki de sık yaşanan bir problemdir ama, ben hakikaten bu pedallara ve özellikle ayakkabılara alışmakta ciddi problem yaşıyorum. Öyle ki, ışıkta durduğumda ayağımı yere koyduğumda dahi dengem bozuluyor. Ve asıl problemi -MTB'nin aksine- pedalı çıkarırken değil takarken yaşıyorum. Pedal tek taraflı tasarlandığı için kalkışta oldukça zorlanıyorum.

Gelelim en önemli iki olumsuz duruma: Dişli oranları ve frenler. Dişli oranları, 24 vitese alışık olan beni en yumuşakta bile oldukça zorlar vaziyette. Ancak yol bisikletinde biraz da zorlanmak gerekmiyor mu zaten? Ancak iş fren mevzuuna gelince biraz durmak gerekiyor... Trek'te Tektro V frenler vardı, bu arkadaşımda da Sora frenler ve sıfır Shimano pabuçlar mevcut. Fren ayarları kusursuz olmasına rağmen, yavaşlama ve durma konusunda güvensizlik yaşıyorum. Sanırım bir süre peygamber vitesinde gitmek durumunda kalacağım. :)

Eyyorlamam bu kadar, aşağıya birkaç fotoğraf bırakıyorum. Bu bisikletle ilgili deneyimlerimi ve sürüşlerimi takip etmek isterseniz, beni çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden 'birangarabisikletcisi' kullanıcı adıyla bulabilirsiniz.

Herkese iyi forumlar!

Not: Son fotoğraftaki sulukların tanesini 9 Euro'dan satan Delta Bisiklet'e ayrıca sevgiler... :)

39974461_2141430556119258_942063349384871936_n.jpg
39981510_316477982246882_7260606943616565248_n.jpg
40066112_1701073436669698_2986935267996205056_n.jpg
aaaa.jpg

Scudo

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
Maşallah, yeni bisikletiniz hayırlı güzel günlerde kullanın. Üzerinde tinkoff saxo'ya ait küçük bir detay var mı göremedim ama olsa fena olmazdı.

• Beğen
Tepkiler: BerkayVuran

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Yeni bisikletin hayirli olsun. Keyifli, kazasız sürüşler.

Sunu söylemeden edemeyeceğim, sora fren sistemi seni mutlu etmemiş olabilir. Gayet normal.

Ben 105 li fren sisteminden ultegra fren sistemine geçtiğimde dahi fark belirgindi pozitif yönde.

Kısacası frenler kötüyse, sanki durmayakmış gibi sur.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkayVuran İyi günlerde kullanın, ben de 14 kg lik tur bisikletindem 9 kg lik yol bisikletine geçtim, kalkışta hızlanması ve hız istediğinde cevap vermesi çok güzel.

@Kıvanç Pürtelaş
Fren konusu çok önemli gerçekten canımızı emamet etmiş olabiliriz, yol bisikletinde yeni olduğumdan yorumunuzu okuyana kadar fren ayaklarının ağırlığı hafifletmek için üst seviye fren sistemleri ile değiştirildiğini düşünüyordum. Araştırmam gerekiyor demekki.

• Beğen

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Fren ayarlarınız ne kadar iyi olsa da ve pabuçlarınızda diş var gözükse de kauçuk ömrünü tamamlamış ise frenler iyi tutmaz. Sizde benim gibi pabuçları değiştirin ve farkı görün

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hayırlı olsun. Özellikle yol bisikleti nin insanda ego sisirmesi gerçeğini bir kenara koyacak olursak çok hızlı sürmeyın derim.

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Güle güle kazasız kullanın :harika:

39981510_316477982246882_7260606943616565248_n.jpg

Jant mandalını yere paralel veya sizin kilitlediğinizin aksi yönünde maşayla aynı istikamette kitlitlemeniz önerilir. Biryerlere takılmaması için
Gidonu sağa çevirdiğinizde işaretlediğim kablolar alın borusuna değiyor mu bilmiyorum ama siz yine de oraya kadro koruyucu sticker yapıştırın
Beyaz gidon bandını neredeyse her sürüş sonrası sabunlu bezle siliniz, yoksa 1 aya kalmaz berbat bir hale geliyor ve çok uğraşsanız bile çıkmıyor :kötü:

dtcf31

bisiklet
Tepki
353
İsim
Güven
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
güle güle kullanın yalnız sele borusunu çok mu uzattınız ne :) İyi pedallamalar şehir bisikletinden yol bisikletine geçme arzusu arttı yalnız bisikleti bir ay oldu alalı :)

• Beğen

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
Hayirli olsun. Tekeriniz duz bassin :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayırlı uğurlu olsun...

• Beğen
Tepki
39
İsim
Berkay
Bisiklet
Specialized
IMG_20180825_110237.jpg Cümleten çok teşekkür ederim :)

@Emert20, aynakoldan üst boruya uzanan dikey parçanın en üstünde Tinkoff Saxo yazısı var, ayrıca dün Saxo suluklar aldım. Tek detay bunlar :)
@mertgulkokan öneriniz için çok teşekkür ederim, araştıracağım.
@Serkan Mıstınoğlu beyaz gidon bandı akıl işi değil :D Muhtemelen yakın zamanda değiştireceğim. QR mandalı aklımdaydı aslında ama neden öyle bir hata yapmışım bilemedim... Bir de kablo sürtmesini tam olarak anlayamadım :/
@dtcf31 bacak boyum biraz uzun hocam, ondan dolayı tüm bisikletlerde bu görüntü oluşuyor.

Monomorph

Üye
Tepki
178
İsim
Alperen
Bisiklet
Specialized
Ben bu bisikletin saxo tinkoff olmayanını kullanıyorum, fren papuçları gerçekten kötü, ben kartuşlu fren pedleriyle değiştirirdim ve performansı kabul edilebilir seviyelere geldi. Dişli oranları eğer değiştirilmediyse, 34/50 ve 12/27 olması lazım, %10 üstü bir yokuş çıkmıyorsanız zorlanmamanız lazım, alışırsınız :) güle güle kullanın.

• Beğen