Yeni eğitim-öğretim yılı başladı

T

Tuğrul

Misafir
İlk ve orta dereceli okullarda 2004-2005 eğitim-öğretim yılı başladı. 14 milyon öğrenci ders başı yaptı.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 14 milyon öğrenci ile 550 bin öğretmen, bugün dersbaşı yaptı.

2004-2005 eğitim-öğretim yılının açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Şanlıurfa'da yapılan törenle gerçekleştirildi. Törende ve daha sonraki programlarda özellikle kız çocuklarının okutulmasına yönelik mesajlar verildi

İlköğretim öğrencilerine geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ders kitapları ücretsiz verilecek. İlköğretim öğrencilerine toplam 81.5 milyon adet ders kitabı dağıtılacak. Okulların açılması ve 13-17 Eylül tarihleri arasında kutlanacak İlköğretim Haftası dolayısıyla illerde de törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Bu çerçevede, öğrenciler ve öğretmenlerin da katılacağı heyetler Atatürk anıtlarına çelenkler koyacaklar. Ankara'da da Anıtkabir ziyaret edilecek.

KIZ ÇOCUKLARI İLE SOKAK ÇOCUKLARININ OKULA DEVAMI

İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında ıslahevleri, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu müdürlükleri, müftülükler ve sivil toplum kuruluşları ile “sokak çocuklarının okula devamlarının sağlanması” için çalışmalar yürütülecek.<p></p>

Ayrıca, özellikle kırsal kesimlerdeki zorunlu eğitim çağında olan kız çocuklarının okula devamlarının sağlanması için mülki amirler, diğer yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarının organizasyonunda hafta boyunca evlere ziyarette bulunularak, kız çocuklarının okula kayıtlarının yapılması sağlanacak.

16 EYLÜL'DE ŞENLİK...

Tüm ilköğretim okullarında 16 Eylül'de şenlikler düzenlenecek. Şenliklere emekli öğretmenler ile eğitim fakültesi öğrencilerinin katılımı sağlanacak. Şenlik alanında çeşitli bölümler kurulacak ve ”İlköğretim Haftası'nın sevincini yaşatacak eğlenceler düzenlenecek.”

İlköğretim Haftası köylerde okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, muhtarlar, imamlar, varsa diğer kamu kurum ve kuruluş yetkililerince il, ilçe ve kasabalardaki programlar esas alınarak kutlanacak.

Hafta süresince MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınevlerince ilköğretim ve okulöncesi eğitim seviyesine uygun kitaplar için indirimli satış kampanyaları düzenlenecek.

Hayırsever vatandaşların yoksul öğrencilere kitap-kırtasiye yardımı yapmaları sağlanacak.

DERS KİTAPLARI ÜCRETSİZ

İlköğretim öğrencilerine geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ders kitapları ücretsiz verilecek. İlköğretim öğrencilerine toplam 81.5 milyon adet ders kitabı dağıtılacak.

2004-2005 eğitim-öğretim yılında yarıyıl tatili 24 Ocak-6 Şubat 2005 tarihleri arasında yapılacak. Ancak Kurban Bayramı nedeniyle öğrenciler 19 Ocak 2005 Çarşamba günü saat 13.00'ten itibaren tatile başlayacak.

İkinci yarıyıl, 7 Şubat 2005 Pazartesi günü başlayacak ve 10 Haziran 2005 tarihinde sona erecek.

ÇOCUKLARIYLA DERSE GİRDİLER

Çocukları bugün ilk defa okula başlayan aileler, çocuklarıyla birlikte derse girdi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güler, ailelerin çocuklarına okulun ilk gününde eşlik etmelerinin doğru bir davranış olduğunu belirterek, “Okula yeni başlayan çocuk korkuyorsa anne veya baba, bir süre çocuğun oyuncaklarıyla birlikte okula alışıncaya kadar ona eşlik etmeli” dedi.

Çocuğun okula alışma devresinden sonra bu davranışın bırakılması gerektiğini ifade eden Güler, “Çocuk okula ve arkadaşlarına alıştıktan sonra anne veya babanın çocuğu okula götürmesi veya sınıfta onunla birlikte derse girmesi doğru olmaz” diye konuştu.

Çocuğun sınıfa uyum sağlamasında öğretmene de büyük görev düştüğünü vurgulayan Güler, öğretmenin olumsuz bir davranışının çocuğun olumsuz etkilenmesine, okuldan korkmasına neden olabileceğini söyledi.

Öte yandan, ailelerin okula yeni başlayan çocuklarıyla birlikte derse girmesi, sıraların yetersiz kalmasına neden oldu. Sıralara 4-5 kişi birlikte oturmak zorunda kaldı.

Bazı ailelerin, çocuklarıyla birlikte oyuncaklarını ve küçük kardeşlerini de sınıfa getirdikleri gözlendi.

5 BİN TRAFİK POLİSİ GÖREVLENDİRİLDİ

İstanbul'da ilk ve orta dereceli okullarda 2004-2005 eğitim ve öğretim yılı, düzenlenen çeşitli etkinliklerle başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Güngören Lütfi Kırdar İlköğretim Okulu Müdürü, bir öğretmen ve 4 öğrenciyle birlikte İstanbul Valisi Muammer Güler'i makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında öğrencilere İstanbul'un eğitim ve trafiğiyle ilgili bilgi veren Vali Güler, ildeki öğrenci sayısının bir Avrupa kentinin nüfusu kadar olduğunu söyledi.

Güler, 2004-2005 eğitim öğretim yılının sağlık ve huzur içinde geçmesini dilediğini belirterek, tüm öğrencilerden başarılar beklediğini söyledi.

Güler, bugün İstanbul'da beklenen trafik yoğunluğunun yaşanmaması için 5 bin trafik polisinin görevlendirildiğini bildirdi.

İstanbul'un genel anlamda trafik sorunlarının bulunduğunu, bunun sadece okulların açılmasıyla doğrudan ilgili olmadığını belirten Güler, ancak servis araçlarının devreye girmesi nedeniyle trafik düzene girinceye kadar bu polislerin görev yapacaklarını söyledi.

İstanbul'daki okullarda gerçekleştirilen olası depreme hazırlık çalışmaları hakkında da bilgi veren Güler, 12 ilçede 262 okulda, 339 binanın kısa bir süre sonra boşaltılarak takviye çalışması yapılacağını bildirdi.

TAKSİM CUMHURİYET ANITI'NDA TÖREN DÜZENLENDİ

İlk ve orta dereceli okullarda 2004-2005 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, öğrencilerin folklor gösterileriyle başlayan törende anıta çelenk koydu.

Balıbey, saygı duruşu ve İstanbul Polis Bandosu eşliğinde öğrencilerin İstiklal Marşı'nı okumalarının ardından Anıt Özel Defteri'ni imzaladı.

TOPBAŞ: “HAYIRSEVERLERDEN OKUL YAPTIRMALARINI İSTİYORUM”

Bahçelievler Dr. Refik Saydam İlköğretim Okulu'ndan bir grup öğrenci, 2004-2005 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etti.

Saraçhane'deki Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda öğrencileri kabul eden Topbaş, yaptığı konuşmada, yaz tatilinin ardından ilköğretim çocuklarının eğitime başlamasının ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bu eğitim öğretim yılında 35 bin öğrenciye burs vereceklerini hatırlatan Topbaş, burs almak isteyenlerin eskisi gibi zahmetli bir şekilde uzun uzun kuyruklarda beklemeyeceğini, bilgisayarda hemen işlemlerin bitirileceğini belirtti.

İstanbul'da okula gitmeyen çocuk kalmaması için hayırseverlerin de devreye girmesi gerektiğini vurgulayan Topbaş, “Hayırseverlerden eğitimli nesillerin yetişmesi için okul yaptırmalarını istiyorum” dedi.

Ziyaret sırasında Büyükşehir Belediye Başkanlık Makamı'na oturan 7. sınıf öğrencisi Meltem Cılız da, belediye başkanı olması halinde İstanbul'a daha çok okul inşa ettireceğini belirterek, “Kimsesiz ve sokak çocuklarının okula gitmelerini sağlardım” diye konuştu.

Scudo