Yeni bisikletçinin alması gerekenler nelerdir?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sokak bisikletçisi için kask yeter :) (ne demek olduğunu bilmiyorum)

Scudo

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
@Tigris
merhaba
önerin için sağol bisikletin modeline karar verip aldıktan sonra ilk alacaklarım kask ve eldiven ardından almam gerekenler konusunda halen araştırma aşamasındayım almam gereken anahtarlar takımlar yedek parçalar gibi
saygılar

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
@biyani

Merhaba, belki bakmışsındır, ama bir öneri yapayım dedim. Eğer kask alacaksan su an Yeşil Bisiklet'te sedona Moon kasklar indirimde. 25 YTL'ye alabileceğin, gayet kaliteli ve hafif bir kask. Eldiven olarak da Sedona'nın jelli eldivenlerini öneririm. Hem gerçekten çok rahat, hem de fiyatı oldukça iyi (15 YTL).

Görüşmek üzere...

• Beğen
Tepkiler: biyani

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
@Daywalker

merhaba
duyarlılığın ve önerilerin için sağol
görüşmek üzere

• Beğen
Tepkiler: Daywalker

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
ben sana sırasıyla aldıklarımı yazıyım :)

1. olarak ;kask,eldiven,yamatakımı,alyan anahtarı(iyi bir sey almanı oneririm birdaha almazsın :) ) pompa,bir tane ic lastik,suluk kafesi ve suluk

2. olarak ;km saati
3. olarak ;spd ler (ihsallah yarın siparisimi veriyorum )
4. olarak ;yeni dıs lastik (en kısa zamanda )
5. olarak ;forma (aynen en kısa zamanda ) (tayt pek dusunmuyorum :) )
6. olarak ;yeni bir bisiklet :)

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
hocam giyim için degil ama dikkate alınması gereken bişi daha var bisikleti alır almaz bi kadro koruyucusu(zincir koruyucu da deniyo) alman sart cunku ben bisikletimde almadım ve kadro berbat oldu ole pahalı bısı bile değil simit parasına 5-10 arası degişiyo aklında bulunsun

marule

Daimi Üye
Tepki
406
evet evet kadro koruyucuyu unutmuşuz. kesinlikle alınması gerekir. neopren kadro koruyucular çifti 2.5 ytl. kesinlikle alınması lazım...

• Beğen

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
mecaoz1 ve marule katkınız için teşekkürler :)

poibra

Üye
Tepki
19
Bende 1 ay önce falan aldım bisikletimi (Sedona vitra)
Aldıklarımı fiyatlarıyla ve satın aldığım yerleri ile (ankara için) yazıyorum :

Eldiven 15ytl sedona veya delta eldiven (delta bisiklet - performans bisiklet)
Kask 20 ytl sedona moon (performans bisiklet)
Kadro koruyucu 5ytl (delta bisiklet)
Pompa 15 ytl (delta bisiklet)
Suluk kafesi 5 ytl siyah mat (delta bisiklet)
Suluk 6ytl (delta bisiklet)
Sele altı çanta 25-30ytl bişeydi (delta bisiklet)
Ufak kırmızı flaşör 7ytl (delta bisiklet)
Pedli tayt 24ytl (erdoğanlar bisiklet)

Yakında forma (northwave xray 80ytl) ve km saati (ciclo cm2,1 24ytl delta) almayı düşünüyorum. Tayt ı en son aldım ama aldıktan sonra anladım ilk başta alınması gerekiyormuş. Ped sayesinde çok daha konforlu oluyor ve bisikletten inince günlerce acı hissetmiyorsunuz :)

• Beğen

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
@poibra
merhaba
katkın için teşekkürler alyan anahtarını ve aldınsa diğer tamir bakım aparatlarını kaça aldın acaba ?

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@biyani

Alyan anahtarı 20 ytl civarında. Daha ucuzada anahtar var fakat içeriği yeterli gelmeyebilir. Yama takımı 2-3 ytl civarında. Plastik levyelerde taş çatlasın 1 ytl dir. Ayrıca yanında zımpara bulundurman yama için gerekli. Tabi birde yedek zincir baklası.

Ben yazılanların dışında bazı ilkyardım malzemleride taşıyorum. Tedbiri elden bırakmamak lazım

• Beğen

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
@wagnar
merhaba
cevabınız ve önerileriniz için teşekkürler zincir baklası zincirdeki kopmayı tamir içinmi ve ayrı olarak satılıyormu
teşekkürler

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@biyani

Kopan yada hasar gören baklanın yerine kullanmak için. Ben yedeğimi Yeşil Bisiklet'ten almıştım. Satılıyor mu bilmiyorum ama ellerinde senin zincirinin yedek baklaları varsa yardımcı olurlar.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Yukarıdaki mesajlarda yazıldı mı bilmiyorum ama şöyle bir genelleme yapalım:

Önem sırası: Kask, eldiven, Gözlük (sanırım bu unutulmuş, gözünüzü dallardan vs korur, ayrıca gözden sinek çıkarmak da pek hoş bir deneyim değil :) )
2.cil önemde pedli tayt (özellikle 1 saat ve fazla binecekseniz, forma (teri dışarı atar, ıslak kalmaz sizi hasta etmez) . Rüzgarlık (adeta bisikletçinin demirbaşı)
Alyan çakı, pompa, yama patlak tamir seti (ve kullanacak bilgi :) )
Kilit. Suluk
Aklıma gelen en elzem olanlar bunlar...

poibra

Üye
Tepki
19
E artık herşey yazılmış :)

Yau bisiklete para yetiştirmek ayrı bir sanat vallahi. Bitmiyor alınacaklar bitemiyor :D

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
ekleme yapanlara teşekkürler arkadaşlar peki bisiklet formasının kumaşı nedir ismini bilen varmı yani fiyatı baya yüksekte belki ucuz bi çözüm bulurum bisiklet formasının diğer sporcuların giydiği formadan kumaş olarak farkı varmı sırf adına bisiklet forması dedikleri için para vermiş olmak istemiyorum ?
saygılar

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
@biyani

Merhaba, bisiklet formalarının kumaşları sentetik malzemelerden üretilirler, genelde delikli bir yapısı vardır. Bu sayede teri hızla vücudunuzdan uzaklaştırırlar ve sizin kuru kalmanızı sağlarlar. Bu hem konforu arttırır hem de hızlı buharlaşma yüzünden hasta olmanızı bir ölçüde engeller. Bunların yanı sıra vücudunuzu ikinci bir deri gibi sardıkları için oldukça rahattır, hareketlerinizi kısıtlamaz, aerodinamiktir. Formalar genel olarak pahalı olsa da ucuza da forma bulmanız mümkündür, sadece detaylıca bir araştırma yapmak lazım. Bu konuda ikinci ele yönelmek de ucuz bir çözüm olabilir...

• Beğen

nyx

Daimi Üye
Tepki
212
bisiklet alirken ben kendime bi de kucuk bi canta almistim, icinde 1.5litrelik su haznesi vardi, disariya dogru uzanan da pipeti var, boylece yolda su molasi vermekten kurtuldum..hem icine kucuk bisiyler de sigdirabiliyosun..pratik bisi..

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
@nyx

Bahsettiğiniz hidrasyon çantaları gerçekten kullanışlı. Bilgi olsun diye söylüyorum, şu aralar Kipa'da (Denizli'de)indirimde satılıyor. Fiyatı 25-30 YTL civarı. Oldukça da hoşuma gitti. Almayı ciddi olarak düşünüyorum. Herkese de tavsiye ederim.